reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

problém msi p965 platinum PATA řadič

mArtAn2 (2)|22.11.2006 19:43
Mám na tuto desku připojen SATA HDD a 2 DVD mechaniky (TEAC DV-516GA a LG GSA-H20L). Na zmíněném HDD jsou nainstalované Win XP SP2. Problém spočívá v režimu přenosu dat z/na DVD mechaniky. PATA řadič nelze nastavit do UDMA módu (je přiřazen režim PIO), díky čemuž obě mechaniky pracují pouze na základní rychlosti cca 1200KB/s.

Vyloučil jsem chybu IDE kabelu. Původně jsem zkoušel nastavit mechaniky jako MASTER a SLAVE, poté obě na CS. BIOS ale stále není schopen tyto mechaniky detekovat a z toho důvodu je pak asi nastaven PIO režim.

Možná je problém s BIOSem nebo s ovladačem PATA řadiče (chipset JMicron).

Nemáte s tím někdo stejnou zkušenost a jak jste tento problém řešil???
P@pi (1519)|22.11.2006 20:06
BIOS ti to ani detekovat nemůže. JMicron je externí řadič, protože ICH8 (jižní můstek chipsetů Intel) neobsahuje IDE, tak MSI přidalo JMicron, aby zde byla možnost připojit IDE disky. Problém je v tom, že externí řadiče můžou mít problém s ATAPI a špatně je detekují.

Mno předpokládám, že jsi vyzkoušel update BIOSu a jiné ovladače. Takže ještě koukni do správce zařízení, jestli se to tam nedá někde přepnout (kámošovi takhle jel na PIO 250GB WD s 16MB cache na nForce3 :D). Mno a na konkurenčním fóru jeden člověk testoval JMicron a nějaký dvě DVDčka a jeli v pohodě :( (na Asus P5B). Pak tam testnul redukci od kouwellu a tam tam už běželo jen v PIO módu. Takže jestli to nevyřešíš, tak nevim. Redukce jak to tak vypadá má taky problémy s ATAPI a řadiče do PCI mají taky problémy s ATAPI (a to docela často, i když výrobce proklamuje, že je podporuje). Takže nevim nevim...

Já mam externí ITE a všechno v pohodě, ale bohužel to taky nemůžu nijak ovlivnit.

Moc jsem ti nepomoh. Co přesně je to za JMicron?
reeve7 (1)|23.11.2006 10:58
V Chipu jsem četl, že na této desce nejde díky řadiči JMicron 361 nabootovat z optických IDE mechanik. Znamená to tedy, že ani z těch mechanik nenainstaluju WinXP???? Prosím o odpověď
P@pi (1519)|23.11.2006 14:51
Pokud to tam napsali PŘESNĚ takhle, tak by to jít nemělo.
mArtAn2 (2)|24.11.2006 14:57
Problém vyřešen. Chyba byla mezi obrazovkou a klávesnicí :-) Pro funkci DVD mechanik v UDMA módu je třeba (pro mě ze záhadného důvodu) nainstalovat ovladač pro JMicron řadič (JMicron IDE/SATA RAID Driver). Tento ovladač však není možné nainstalovat, pokud je v BIOSu nastaven režim IDE pro JMicron řadič (položka Onboard RAID Controller). Nutno toto nastavení změnit na RAID. Pak sice není ve Widlích ve správci zařízení vidět třetí primární a sekundární řadič (první dva od ICH8 chipsetu), ale to mě je nakonec úplně ukradený. Hlavně že už to jede.

PS: nabootovat z optických mechanik lze bez problémů.
XaverYork (1)|9.10.2007 13:08
[QUOTE=mArtAn2;17353]Problém vyřešen. Chyba byla mezi obrazovkou a klávesnicí :-) Pro funkci DVD mechanik v UDMA módu je třeba (pro mě ze záhadného důvodu) nainstalovat ovladač pro JMicron řadič (JMicron IDE/SATA RAID Driver). Tento ovladač však není možné nainstalovat, pokud je v BIOSu nastaven režim IDE pro JMicron řadič (položka Onboard RAID Controller). Nutno toto nastavení změnit na RAID. Pak sice není ve Widlích ve správci zařízení vidět třetí primární a sekundární řadič (první dva od ICH8 chipsetu), ale to mě je nakonec úplně ukradený. Hlavně že už to jede.

PS: nabootovat z optických mechanik lze bez problémů.[/QUOTE]

Ahoj, v prvni rade diky za tve cenne rady, diky tvemu prispevku jsem skutecne svou CD/RW mechaniku na radici od JMicron pod WinXP SP2 uvidel, jenze ouha, nejak se z ni nedari cist.. Zkousel jsem ji na jinem PC a funguje korektne, takze chyba bude nejspis nekde v nastaveni. Chtel bych se tedy zeptat co je jeste nutne nastavit, aby to slapalo? Diky..