reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

HTPC

pancoo (125)|3.1.2009 12:17
Zdravim,

mám takový dotaz ohledně postavení HTPC. Mám takovou představu že bych chtěl postavit cenově nejvyhodnější ale za to výkonově dostačující HTPC stanici, která poslouží (jak jinak) k přehrávání hlavně filmu at už obyč DVD i HD (720p, 1080p). Jedná se mi o to že nevím přesně jak silný hardware bych potřeboval.

Mojí představu sem popíšu v pár bodech (doufám, že srozumitelně :)) :
- přehrávání HD videa (1080p) - bez trhání nebo nějakých problémů
- chtěl bych tam mít zvkovou kartu pro 5.1 zvuk nejlepe abych mohl i dálkově ovládat hlasitost
- co se týče ovládání pc (to si nějak neumim moc představit) protože to chci mit v obývacím pokoji pod tv jako obyč nějaké dvd (takovéto zapnout a koukat)
- no a jinak asi nic víc jen přijatelnou cenu a pěkný case na to.

Takže bych Vás zkušenější poprosit o to z jakých komponent takovou sestavu poskládat !! Za co nejpřijatelnější cenu :

Díky všem co se zapojí !
Salamander (6177)|3.1.2009 13:27
Jo, posledni dobou taky uvazuju nad HTPC, ale pokud to chces poskladat aspon trosku slusne, vyjde Te to hodne pres 10k (a to hlavne kvuli drahym skrinim :()
Nejvic by se mi libila platforma nVidia Ion :inlove , ale buh vi, kdy ta se doatane na trh :(
mstejska (2912)|3.1.2009 13:27
Rekl bych ze ti bude bohate stacit
Amd Athlon X2 4850EE (45W)
Deska Gigabyte MA78GM-S2H 780G (deska ma integrovanou gr. kartu)
2 (nebo 4) GB Ram
U disku zalezi jak velky chces, ale WD 6400AAKS je dobra volba
zdroj Enermax MODU vykon co nejmensi (375W bude i tak moc)
Popremyslej o tuneru.
A jesli to nebude pouze HTPC ale budes na nem chtit hrat i hry a dokoupis vykonnejsi grafiku, tak bych asi bral full ATX desku (napr Gigabyte MA78G-DS3H), Kvuli mistu mezi tunerem a grafikou.
Pokud jsi ochoten investovat do skrine vice penez, tak se mrkni na tu co mam v podpisu.
mstejska (2912)|3.1.2009 13:30
[QUOTE=Salamander;201830]Jo, posledni dobou taky uvazuju nad HTPC, ale pokud to chces poskladat aspon trosku slusne, vyjde Te to hodne pres 10k (a to hlavne kvuli drahym skrinim :()
Nejvic by se mi libila platforma nVidia Ion :inlove , ale buh vi, kdy ta se doatane na trh :([/QUOTE]

Cetl jsem rozporuplne clanky na ION, jednou ze bude, pak zase ze na to intel neda ATOMy, pak zase ze jo.
Myslim ze dnes je pro tohle nejlepsi volba ingerovane grafiky od ATI, nVidiacke (9400) jsou cenove uplne jinde.
Ne321 (96)|3.1.2009 16:21
Osobne bych ti doporucil si pred resenim hardware ujasnit jaky software budes chtit pouzivat. Co se tyce ovladani, tak Microsoft nabizel a mozna jeste stale nabizi takovou vychytralou vecicku jmenem Microsoft Remote Keyboard for Media Center, ktera na zakladni ovladani neni vubec spatna.
pancoo (125)|4.1.2009 12:10
[QUOTE=Ne321;201949]Osobne bych ti doporucil si pred resenim hardware ujasnit jaky software budes chtit pouzivat. Co se tyce ovladani, tak Microsoft nabizel a mozna jeste stale nabizi takovou vychytralou vecicku jmenem Microsoft Remote Keyboard for Media Center, ktera na zakladni ovladani neni vubec spatna.[/QUOTE]

No jako to je určitě taky třeba ale, jak jsem psal už, potřeboval bych poradit teda komplet jak to udělat jak zvolit co nejvhodnější software a tak...
mstejska (2912)|4.1.2009 19:01
Case: THERMALTAKE VF7001BNS DH101 ma v sobe zabudovany modul iMon (LCD + infra dalkove ovladani) a ten ma pribalen software iMedian coz je podle me lepsi software nez windows media center.
Sestavu muzes videt v mem predhozim prispevku.
Ale porad jis jeste nerekl, jestli to chces dal rozsirovat. A hlavne co na tom chces delat?
Pouze HTPC? Zadne hry? Atd..
SamecP (1751)|4.1.2009 19:08
Ta sestava od mstejska vypdá dobře.Jen pokud teda nebudeš kupovat tu vga,tak bych klidně vzal Seasonic SS-350ET-T3 350W OEM
mstejska (2912)|4.1.2009 19:15
[QUOTE=SamecP;202494]Ta sestava od mstejska vypdá dobře.Jen pokud teda nebudeš kupovat tu vga,tak bych klidně vzal Seasonic SS-350ET-T3 350W OEM[/QUOTE]

Sestava s cpu + integrovan grafika by nemela zrat vice nez 100W.
Pokud jsem mel sve cpu (65W) tak byla spotreba max 110W.
je ten seasonic tichy?
Nejhlucnejsi soucastka pak bude asi pevny disk. Muj WD 6400AAKS je slyset. Mozna je to kus od kusu, ostatni tady si neztezovali.
Mysli take na to ze HTPC skrine jsou nizke. Nizsi nez normalni minitovery na sirku. Pak byva problem sehnat chladic, ktery by se do skrine vlezl. Vyhni se Arctic Cooling Alpine - ten je pri zatezi hlucny. Skythe Shuriken stoji asi 500,- a je tichy a nizky, I s ventilatorem ma pouze 65mm na vysku.
Ne321 (96)|4.1.2009 20:11
Planujes do toho TV?
pancoo (125)|4.1.2009 20:45
[QUOTE=mstejska;202492]Case: THERMALTAKE VF7001BNS DH101 ma v sobe zabudovany modul iMon (LCD + infra dalkove ovladani) a ten ma pribalen software iMedian coz je podle me lepsi software nez windows media center.
Sestavu muzes videt v mem predhozim prispevku.
Ale porad jis jeste nerekl, jestli to chces dal rozsirovat. A hlavne co na tom chces delat?
Pouze HTPC? Zadne hry? Atd..[/QUOTE]

No bude to pouze HTPC žadné hry nic .... ta sestava co si posílal minule ta se mi libila. Ten case je peknej a docela mastnej i cenove no ale tak to se dalo cekat.
pancoo (125)|4.1.2009 20:50
[QUOTE=Ne321;202527]Planujes do toho TV?[/QUOTE]

Tv jako koupit neplánuju připojim to na Grundig LCD 110 cm uhlopříčka. Nějak jsme nenašel jaký to má max. rozlišení ale nikde...
mstejska (2912)|4.1.2009 21:39
[QUOTE=pancoo;202554]Tv jako koupit neplánuju připojim to na Grundig LCD 110 cm uhlopříčka. Nějak jsme nenašel jaký to má max. rozlišení ale nikde...[/QUOTE]

Pokud neplanujes rozsirujici karty, tak bych klidne uvazoval i o nejake nizsi skrini.
Jo tahle case je docela mastna, i se zdrojem jsem za ni dal ~ 7000,-
PetrP7 (5)|4.1.2009 22:27
[QUOTE=pancoo;201790]Zdravim,

mám takový dotaz ohledně postavení HTPC. Mám takovou představu že bych chtěl postavit cenově nejvyhodnější ale za to výkonově dostačující HTPC stanici, která poslouží (jak jinak) k přehrávání hlavně filmu at už obyč DVD i HD (720p, 1080p). Jedná se mi o to že nevím přesně jak silný hardware bych potřeboval.

Mojí představu sem popíšu v pár bodech (doufám, že srozumitelně :)) :
- přehrávání HD videa (1080p) - bez trhání nebo nějakých problémů
- chtěl bych tam mít zvkovou kartu pro 5.1 zvuk nejlepe abych mohl i dálkově ovládat hlasitost
- co se týče ovládání pc (to si nějak neumim moc představit) protože to chci mit v obývacím pokoji pod tv jako obyč nějaké dvd (takovéto zapnout a koukat)
- no a jinak asi nic víc jen přijatelnou cenu a pěkný case na to.

Takže bych Vás zkušenější poprosit o to z jakých komponent takovou sestavu poskládat !! Za co nejpřijatelnější cenu :

Díky všem co se zapojí ![/QUOTE]

Ja pri stavbe vcelku vychazel z koncepce "pro sporive" a jako bonus mi ted PC krasne sviti do noci Karta Pinnacle 310i si ho navic zapne i vypne, takze se PC chova jak video.
Ne321 (96)|5.1.2009 06:49
[QUOTE=pancoo;202554]Tv jako koupit neplánuju připojim to na Grundig LCD 110 cm uhlopříčka. Nějak jsme nenašel jaký to má max. rozlišení ale nikde...[/QUOTE]

Nemyslel jsem k cemu to pripojis, to je vcelku jedno, ale jestli budes dovnitr davat TV kartu kvuli sledovani televize, nahravani a podobne.
ICEBOSS (3435)|5.1.2009 12:45
Ne321 (96)|5.1.2009 13:06
[QUOTE=ICEBOSS;202763]tady mas taky nejaky navrh HTPC.
https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?t=26962[/QUOTE]

Jo tak to je dobre nesmyslna sestava, evidemtne nekdo kdo moc s HTPC do styku neprisel, tak tam neco nahazel.
SamecP (1751)|5.1.2009 13:21
Proč myslíš?
Ne321 (96)|5.1.2009 13:55
[QUOTE=SamecP;202777]Proč myslíš?[/QUOTE]

Toho je vice. Treba kdyz uz kupuji desku AMD 780G chipsetem a chci pouzivat integrovanou grafiku, tak pro potreby HTPC by bylo logictejsi koupit nejakou, ktera ma HDMI vystup (treba Asus M3A-H/HDMI), cimz si jednak usetrim redukci a jednak muzu "pribalit" zvuk jednim kabelem. Dale v dnesni dobe digitalnich audio prenosu je zvukova karta v HTPC naprosto zbytecnosti (tedy pokud nejaky budgetista nepovazuje za HTPC komp s TV kartou pripojeny k pocitacovym bednickam). No a Bluray je v dnesni dobe pro HTPC stale vicemene nesmysl, specialne s uvedenou zvukovou kartou, ktera neumoznuje dostat z kompu BD audio formaty.
ICEBOSS (3435)|5.1.2009 14:03
[QUOTE=Ne321;202795]Toho je vice. Treba kdyz uz kupuji desku AMD 780G chipsetem a chci pouzivat integrovanou grafiku, tak pro potreby HTPC by bylo logictejsi koupit nejakou, ktera ma HDMI vystup (treba Asus M3A-H/HDMI), cimz si jednak usetrim redukci a jednak muzu "pribalit" zvuk jednim kabelem. Dale v dnesni dobe digitalnich audio prenosu je zvukova karta v HTPC naprosto zbytecnosti (tedy pokud nejaky budgetista nepovazuje za HTPC komp s TV kartou pripojeny k pocitacovym bednickam). No a Bluray je v dnesni dobe pro HTPC stale vicemene nesmysl, specialne s uvedenou zvukovou kartou, ktera neumoznuje dostat z kompu BD audio formaty.[/QUOTE]

http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=10514508M1WY1K7IX3
deska HDMI samozrejme a pochopitelne ma

blue ray filmy se pomalu imho zacinaji prodavat a cena mechaniky na prehrati neni nijak zavratna. nepovazuju ji za nesmysl.


integrovana zvukovka dokaze prenest Blue ray audio formaty? x-fi je tam kvuli relativne slusnym ovladacum pro visty.
Ne321 (96)|5.1.2009 14:57
[QUOTE=ICEBOSS;202797]http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=10514508M1WY1K7IX3
deska HDMI samozrejme a pochopitelne ma

blue ray filmy se pomalu imho zacinaji prodavat a cena mechaniky na prehrati neni nijak zavratna. nepovazuju ji za nesmysl.


integrovana zvukovka dokaze prenest Blue ray audio formaty? x-fi je tam kvuli relativne slusnym ovladacum pro visty.[/QUOTE]

ad HDMI: to je mozne, zmatlo mne to propagovani v domaci audio technice vcelku zbytecneho DVI.

ad BD: vzhledem k tomu v jakem stavu je prehravani BDcek na PCckach je investice do BD, ktera stoji stale nekolikanasobek normalni DVD vypalovacky stale zbytecna.

ad zvukovka: interni ne, ale ta je alespon zadarmo. Jediny kdo to momentalne umi je Asus Xonar HDAV 1.3, ale ten je cenove nesmyslny. Ucel investice do x-fi v dobe, kdy naprosta vetsina vyvede zvuk ven digitalne je opravdu ponekud zvlastni. Vestaveny Realtek udela tu samou funkci a s ovladacemi od Realteku funguje ve Vistach bez problemu vcetne surround zvuku pres HDMI (vyzkouseno).
ICEBOSS (3435)|5.1.2009 15:08
[QUOTE=Ne321;202817]ad HDMI: to je mozne, zmatlo mne to propagovani v domaci audio technice vcelku zbytecneho DVI.

ad BD: vzhledem k tomu v jakem stavu je prehravani BDcek na PCckach je investice do BD, ktera stoji stale nekolikanasobek normalni DVD vypalovacky stale zbytecna.

ad zvukovka: interni ne, ale ta je alespon zadarmo. Jediny kdo to momentalne umi je Asus Xonar HDAV 1.3, ale ten je cenove nesmyslny. Ucel investice do x-fi v dobe, kdy naprosta vetsina vyvede zvuk ven digitalne je opravdu ponekud zvlastni. Vestaveny Realtek udela tu samou funkci a s ovladacemi od Realteku funguje ve Vistach bez problemu vcetne surround zvuku pres HDMI (vyzkouseno).[/QUOTE]
hm, ohledne tech zvukovek a blue ray se pristi tyden vic zamyslim, dik za prinosny info :).
Huncut (56)|6.1.2009 09:41
Tady jsem sepsal moje zkusenosti a poznatky pri stavbe HTPC. Mozna to nekomu pomuze.

http://geeknet.cz/?p=65
http://geeknet.cz/?p=68
Ne321 (96)|6.1.2009 12:18
Ja si nemuzu pomoci, ale podle mne design HTPC probiha v nasledujicich krocich:

1. funkcni specifikace (co chci s HTPC delat a dulezite lec casto opomijene kdo s nim bude pracovat)
2. architektura (do jakeho prostredi budu HTPC integrovat)
3. budget (kolik do nej chci vrazit)
4. software (platforma a jaky media SW)
5. HW

Z dotazu mam dojem, ze tazatel neprosel prvni ctyri body a tudiz odpoved na patou je ponekud predcasna. Obecne nasazeni HTPC v domacich podminkach je netrivialni zalezitost a je potreba ji dukladne promyslet, pokud vysledek nemaji byt vyhozene penize a nadavani ve forech, ze HTPC jsou na h*vno.
HalenTech (8)|12.1.2009 08:56
Moje stavba HTPC z Vánoc 2008:

CPU AMD X2 5050e 2600GHz - 45W
Deska Biostar TA 790GX-128MB
Pamět - 2GB DDR2/800 CL5 - single slot
Disk zatím 40GB PATA + 80GB SATA (starší co byly doma)
DVD-RW - LG GSA4163 (starší - měl jsem)
TV karta KWorld SAA713x - zatím analog (starší - měl jsem)
Ovladač ATI Remote Wonder (starší - měl jsem)
Skříň Tracer TRO-423

Celkem mě to vyšlo bez sw na 5600,-

Tracer elegant TRO-423 s 400W zdrojem. Ve skříni jsou už předmontované dva 80mm ventilátory. Skříň pojme ATX, mATX a možná i FullATX desku. Ta poslední možnost, je už ale extrémní z důvodu montáže DVD mechanik. Ventilátory jsem přepnul z 12V na 5V - přehozením drátů v konektoru. Jsou perfektně tiché. Používám pouze integrovanou grafiku s kabelem VGA 2 RGB - scart. TV Přehraje to úplně všechno, k plné spokojenosti funguje i akcelerace HD filmů. Skříň stála pěkných 1200,- i s DPH. Na to, že jsou zamontované ventilátory a 400W zdroj, slušné.

EDIT: ještě údaje o spotřebě:

zapnuté pc - 56W
spuštěné inet rádio - 56W
sledování TV - 58-62W
sledování HD - 70-90W
hibernate - 4-5W -stav uložení paměti na disk, PC vypnuté - náběh do 30s
suspend - 5-6W - stav vypnutí PC, napájena pouze paměť - náběh 5-10s

Z posledních dvou stavů umí PC probudit program AutoPower-On a spolu s mojí utilitou MCEAutoPowerOn se umí naprogramované nahrávání z MCE nastavit do AutoPower-On a PC se umí automaticky zapnout v požadovaný čas a nahrát pořad. Z HTPC je potom plnohodnotný rekordér.
01.jpg 04.jpg 05.jpg
century (7)|12.1.2009 09:21
Pokud se chces podivat tak tady je ma sestava a par problemu co jsem na ni narazil .)
https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?t=28621

PS: To trhani pri prehravani 1080 jsem uz odstranil zmenenim frekvenci na televizi v CCC.
PS: K tomu zdroji, jede vazne dobre, ale furt kdyz vypnu zvuk je jedina vec co z htpc jde slyset, i kdyz ne moc ale preci jen, premyslel sem ze bych ve vnitr vymenil vetrak ale zatim mi to az tak nevadi, pri filmu nebo radiu slysitelny vubec neni.

Deska od gigabyte s 780g s 4850ee na BR uplne v pohode staci, prehraval slem na ni Star Wars serii v 1080p a vypadalo to primo excelentne na LG 42lg7000.
Ne321 (96)|12.1.2009 19:14
[QUOTE=HalenTech;205658]Z posledních dvou stavů umí PC probudit program AutoPower-On a spolu s mojí utilitou MCEAutoPowerOn se umí naprogramované nahrávání z MCE nastavit do AutoPower-On a PC se umí automaticky zapnout v požadovaný čas a nahrát pořad. Z HTPC je potom plnohodnotný rekordér.[/QUOTE]

Ne ze bych ti chtel brat radost z toho jak jsi to pekne poresil, ale probudit zahibernovany komp, nahrat porad a zase ho uspat umi MCE samo od sebe a nepotrebuje k tomu zadnou dalsi utilitu. :D
Joerex (14)|17.1.2009 12:36
Z vlastní zkušenosti bych ti do HTPC doporučil Asus M3A78-EM ([url]http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=58214).Teploty NB byly v zátěži do 42 stupnů a oproti Gigabyte GA-MA78GM-S2H co sem četl v diskuzích někdy i o 15 a víc stupnů nižší