reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Rapidshare

honzarejlek (72)|4.1.2009 08:01
Zajímalo by mě jak je to s legálností stahování dat z rapidsharů (uloz.to a pod). Je stažení a shlednutí filmu krádeží nebo to zákony vidí trochu jinak?
Liqid (410)|4.1.2009 08:16
Řekl bych že to jinak nevidí, prostě si to ukrad a hotovo. Jinej připad by byl, pokudy by film byl free, pak by to bylo legální.
honzarejlek (72)|4.1.2009 08:26
Takže je to postavený na zhruba stejný úrovni jako torenty - myslím vzhledem k tý legálnosti.. Moc do toho nevidím tak by mě zajímalo jak to je, netoužím po software policii u dveří :-)
Ne321 (96)|4.1.2009 09:28
Ach jo, to jsou zase nesmysly. Stahovani filmu i hudby je v CR zcela legalni a zadna policie kvuli tomu nikde zvonit nebude. Postihuje se pouze sdileni. Takze rapidshare, kde se jenom stahuje je proti torrentum zcela legalni metodou jak si nejake to autorske dilo sobe opatriti.
Dojigiri (1629)|4.1.2009 10:15
Tak tak. A vzhledem k tomu, že si tuto možnost předplácíme autorskými poplatky, nelze mít ani nejmenší výčitky.

Rapidshare apod. je legálností v poho, nelegální činnost provedl ten, kdo to tam nahrál, ale nikoliv ten, kdo stahuje.

U torrentů je situace jiná, protože při stahování se zároveň sdílí (poskytuje) to, co už bylo staženo. A poskytování legální není.

Platí ovšem pouze pro filmy a hudbu - software (včetně her) není legální ani z Rapidshare (přesto stažení nemusí být nutně nelegální, pokud vlastním legální licenci a např. mi nejde přečíst orig. médium apod.).
honzarejlek (72)|4.1.2009 10:18
Díky moc za vyčerpávající odpovědi :-) To jsem chtěl vědět..
Razi3L (612)|4.1.2009 10:24
Ještě k legálnosti softwaru:

Jsi si opravdu jistý, že můžeš mít kopii originálního disku i když máš originál doma?

Slyšel jsem zvěsti, že nějaká novela zakázala dělat si kopie originálních programů i když doma originál opravdu mám.
Pabler (425)|4.1.2009 11:17
Pokial ja viem, mozes si z kazdeho licencovaneho produktu spravit 1 zaloznu kopiu, pouzivas orginal ked sa original poskodí, jeho ulohu nahradí zalozna kopia z ktorej sa stava "original" a k nej mozes zase vytvorit zalohu.
No podlozit to nicim nemozem...
Razi3L (612)|4.1.2009 11:44
Probíral jsem to se spolužákem, který má bráchu u policie a ten mi řikal (ano - je to informace jpp), že už se záložní kopie dělat taky nesmí. Tak bych rád, kdyby to někdo vyvrátil nebo potvrdil. Ale jen ten, kdo má opravdu aktuální informace a ne, že před rokem četl bla bla bla :).
cool.user (2822)|4.1.2009 12:10
Pokud se ja nepletu, tak zalozni kopie se smi delat, ale nesmis prolamovat protikopirovaci ochranu. (divna definicen co?)
Razi3L (612)|4.1.2009 12:18
jo, tak takhle to bylo. Můžeš si udělat zálohu, ale nesmíš porušit žádnou z ochran. Takže ve finále ti z toho vyjde, že kopii ze svého orig disku udělat nesmíš. Otázkou pak je, jestli můžeš použít stáhnutý CD z rapidsharu (kde nic sdílet nemusíš), pokud vlastníš originální CD, ale to se ti poškodilo. Přece jenom žádnou ochranu neporuším a originál vlastním...
cool.user (2822)|4.1.2009 12:20
Myslim ze ani originalni cd stahovat nesmis, ale ono ruku na srdce, myslim ze te soudce urcite neposle do chladku za to ze sis stahl soft ke kteremu mas licenci.
Maxtor (321)|4.1.2009 16:39
[QUOTE=Dojigiri;202250]..software (včetně her) není legální ani z Rapidshare (přesto stažení nemusí být nutně nelegální, pokud vlastním legální licenci a např. mi nejde přečíst orig. médium apod.).[/QUOTE]
Download software neni nic nelegalniho.. nelegalnim uzitim dila se mysli nalezeni software ve spustitelnem stavu.. v poslednich letech se navic pozmenily zkony ohledne licenci (jak jsi naznacil), tzn. nemelo by se nic stat ani v pripade, kdy licnci mas, ztratis medium a tak si proste stahnes soft z netu znovu s tim, ze na nej uzijes sva cisla apod..
MartyMcFly (222)|5.1.2009 14:38
Pokud o tom popřemýšlím tak stahování z Rapidshare "legální" je. Při stahování dál neposkytujete data jako při stahování torrentu kde je "podmínkou" data také poskytovat. Do rozporu ze zákonem se dostáváte jen v případě, že na RapidShare nahráváte např. nějakou hru, film, program. To by se dalo definovat jako sdílení a poskytování nelegálního obsahu.

Na druhou stranu na tuto problematiku bude mít jiný názor uživatel - stahovač, právník, policista, majitel práv např. BMG atd. Tisíc lidí a tisíc různých názorů jak to je a jak by to mělo být.
Maxtor (321)|5.1.2009 18:31
No to teda nebude.. zakon zde hovori jasne.. tedy minimalne, co se audiovizualnich del tyce..