Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Téma: Upgrade PC z roku 2003

4.1.2009 10:24
mikiseqZdravím,

jak je z názvu patrné potřeboval bych poradit s upgradem PC z roku 2003, v současnosti mám Athlon XP 2700+, desku od MSI, stařičkou Ati RADEON 9600PRo a směšných 768 DDR1 RAM, disk jsem měnil asi před dvěma lety, ale současných 160GB mi věřte nevěřte víceméně stačí.

Jelikož jsem student, největší limitující faktor jsou pro mě peníze. Hlavně proto se po pročtení mnoha článků na fórech nesl výběr nových komponent v duchu otřepané fráze za málo peněz hodně muziky. Usoudil jsem, že case i HDD zatím měnit nebudu protože mi nepřijdou tolik podstatné, vybíral jsem tedy CPU, patřičnou MB, k tomu RAM protože svoje DDR1 si můžu nanejvíš zavěsit na klíče a také novou grafickou kartu. Z článků na fórech jsem taky usoudil, že starý zdroj 300W by to všechno nejspíš neutáhnul, budu tedy muset koupit i ten. Můj výběr je následující, z části je okopírovaný z jiného topicu, ale upravený pro moje požadavky:

http://www.alfacomp.cz/php/basket.php?items=JGI018N001LP601IRS01IHH01HZ701

Měl bych několik otázek:
1. jsou 4GB RAM v současné době třeba?
//edit// :zodpovězeno

2. bude zmíněný větráček (Arctic-Cooling Freezer 7 Pro) na CPU (Intel E5200) stačit i při přetaktování?
3. Ati 4670 nebo 4830? 4830 se jeví jako značně výkonnější i když za vyšší cenu, musím někde ušetřit, i když raději bych kdekoliv jinde než tady
4. základní desku jsem sprostě okopíroval z jiného topicu, o MB nevím naprosto nic, i když vlastně můj disk je ještě ATA ne SATA takže asi budu muset volit jinou MB :(

5. Intel E5200 je údajně skvěle taktovatelný a je zárověn levný, jaký je ale rozdíl mezi DUAL-CORE a C2D? Podporuje DC 64-bit op. systém?

6. můj starý zdroj 300W tohle nejspíš neutáhne, kolik by bylo třeba?
//edit//: zdroj z linku Corsair Power Supply VX450 450W mi udělal vážne škrt přes rozpočet, něšlo by to levněji? :X

Děkuji za všechny odpovědi, budu rád za komentář ke kterémukoliv bodu. Ještě závěrem dodám, že pěněžní limit je šibeniční a už cena 9000,- Kč je vlastně moc.
4.1.2009 10:31
cool.userKupovat phenoma je dle meho nazoru blbost. Kup radsi e5200 nebo e7300.
Zdroj staci vx450 nebo enermax pro82+ 425w.
Deska gigabytze EP-P43-DS3(r)
Ram, je blbost kupovat 1066Mhz, 800mhz adaty vpohode staci
Grafiku, radsi ber 4830 nebo pak vyrazne levnejsi 4670.

K dotazum:

1) Nejsou, ale na takovou sestavu se hodi.
2) Kterej vetracek? Accelero? To neni na cpu.
3) To sem uz vice mene napsal
4) 99% desek ma dneska aspon jeden ata port.
5) Rozdil je jen v tom ze Pentiul Dual-core jsou klasicka C2D s vypnutou virtualizaci (tu maj vypnuty ale aj c2d rady 4 a 7 )a mensi cache a fsb. 5200 rozhodne neni spatnou volbou
6) to uz sem napsal.
4.1.2009 10:56
SamecP9800GT je stejně výkonná jako HD4830,takže bych jí klidně bral,ale tahle dle diskuze czc píská,tak asi radči jiného výrobce.Jiank souhlas s coolem.
4.1.2009 11:12
pavel_pMožná bych na tom zdroji ještě trochu ušetřil a použil Fortron GLN 350/400W ?
4.1.2009 11:23
mikiseqZatím moc pěkné, děkuji za nápady, editoval jsem úvodní post abych označil, že některé otázky už jsou zodpovězené a je tam link na košík z alfy kde je celá sestava už upravená podle coolova návrhu.
Nicméně se s ní musím ještě uskromnit a napadají mě jen tři místa, RAM, 2GB místo 4GB (dokoupím později), grafická karta, a zdroj. Z GK bych slevovat nechtěl, konečně bych si i něco zahrál i jinak než na min. detaily a 800x600 :). Pamět se dá rozšířit časem, ušetřil bych tedy tam. Zbývá ještě otázka, jestli a kolik se dá ušetřit na zdroji?
4.1.2009 11:31
SamecPPaměť se dá ušetřit pokd bude na pc Win XP,na XP 2GB ještě poměrně stačí,ale na Vistu a nové hry ne.S tou vga si zahraješ slušně...Zdroj máš vybranej dobře,ale pokud potřebuješ stáhnout cenu,tak stejnou práci udělá i Seasonic SS-400ET-F3 400W OEM.Jinak by se příští týden měli HD48xx zlevňovat,tak se vyplatí počkat..
4.1.2009 11:40
Lerojklidně ušetři na zdroji - ten Seasonic bude dobrej a taky bych se nebál Fortrona, tenhle nevypadá špatně:
http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=10514008O0V41NKLCO
4.1.2009 11:45
SamecPCenově vychází stejně,kvalitativně asi taky,ale Seasonic bude tižší..
4.1.2009 11:58
mikiseqFortron FSP400-60GLN má pro moji potřebu málo konektorů na disky, jak říkám můj počítač je z roku nula nula tři takže tam mám dost starého haraburdí :) Seasonic se zdá být pro moji potřebu lepší.

Koukal jsem v alfe na MB co doporučil cool, vyplatí se čekat na verzi R? V čem je vůbec jiná? Všiml jsem si že má to R navíc i v typu chipsetu a upřímně nevím v čem by byla lepší.

Jako GF bych přece jen upřednostnil vybranou ATI 4830, podle recenze a přímého srovnání na [NOPARSE]http://www.ddworld.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=1584&Itemid=61[/NOPARSE] by si měla vést oproti 9800GT lépe. I když musím říct, že z článků autora toho webu je poznat že preferuje procesory AMD a z GK zase ATI, občas i docela tvrdohlavě, tak nevím.
5.1.2009 12:05
cool.user[QUOTE=mikiseq;202645] Koukal jsem v alfe na MB co doporučil cool, vyplatí se čekat na verzi R? V čem je vůbec jiná? Všiml jsem si že má to R navíc i v typu chipsetu a upřímně nevím v čem by byla lepší.[/QUOTE]
Verze R podporuje intelovsky raid. Jinak pokud potrebujes setrit, muzes vzit klidne ep43-ds3l

[QUOTE=mikiseq;202645]I když musím říct, že z článků autora toho webu je poznat že preferuje procesory AMD a z GK zase ATI, občas i docela tvrdohlavě, tak nevím.[/QUOTE]
No, hele chlape, neprijde ti divny zes to poznal i ty, "amater"? (neber to nijak osobne) DD a jeho svet je vyhlasenej "blog" tohoto typu a rozumni lide ho vuuuuubec ale vubec neberou vazne. Kvalitni webzine je treba computerbase.de
5.1.2009 12:29
mikiseq[QUOTE=cool.user;202648]Verze R podporuje intelovsky raid. Jinak pokud potrebujes setrit, muzes vzit klidne ep43-ds3l

No, hele chlape, neprijde ti divny zes to poznal i ty, "amater"? (neber to nijak osobne) DD a jeho svet je vyhlasenej "blog" tohoto typu a rozumni lide ho vuuuuubec ale vubec neberou vazne. Kvalitni webzine je treba computerbase.de[/QUOTE]

Coole ja nejsem žádný expert, to bych jinak neprosil o radu že? :) Tak když si člověk přečte více článků od DD a následnou diskuzi do které přispívá, je docela zřejmé odkud fouká vítr :). Jinak poprosím tebe i další aby jste mi alespoň trošku osvětlili rozdíl v tom co navrhujete oproti návrhu předešlému, ať se i něco přiučím. Konkrétně třeba verze L u MB co jsi navrhl atd.
5.1.2009 12:32
cool.user[QUOTE=mikiseq;202651]Coole ja nejsem žádný expert, to bych jinak neprosil o radu že? :) Tak když si člověk přečte více článků od DD a následnou diskuzi do které přispívá, je docela zřejmé odkud fouká vítr :). Jinak poprosím tebe i další aby jste mi alespoň trošku osvětlili rozdíl v tom co navrhujete oproti návrhu předešlému, ať se i něco přiučím. Konkrétně třeba verze L u MB co jsi navrhl atd.[/QUOTE]

Verze L znamena light verzi, neboli "oskubem zakaznika o nejake feature ktere nas stoji moc centu a prodame mu to o neco levnejsi" Neco jako fabia junior mezi deskama, akorat ze v pripade p43-ds3l v tom stale neni naprosto zadny problem.
5.1.2009 12:40
mikiseqNapadlo mě, jak si ta MB povede s přetaktováním vybraného Dual-core 5200? Ja s OC vlastně počítám, takže by to neměla brzdit. Trochu jsem prozkoumal ty rozdíly a L verzi chybí firewire a má méně PCIe slotů, s tím myslím můžu žít.
5.1.2009 12:49
cool.user[QUOTE=mikiseq;202654]Napadlo mě, jak si ta MB povede s přetaktováním vybraného Dual-core 5200? Ja s OC vlastně počítám, takže by to neměla brzdit. Trochu jsem prozkoumal ty rozdíly a L verzi chybí firewire a má méně PCIe slotů, s tím myslím můžu žít.[/QUOTE]

Tak pcie slotu ma paradoxne vic, tys spis myslel pcie 16x slotu, ale to je jedno, stejnak dalsi 2-3 sloty pod grafikou budou zabity.

Co se tyce oc, vsechny tyto desky si vedou vyborne a sance ze bys byl spis limitovanej moznostma desky nez samotnyho cpu je velice miziva.
5.1.2009 12:56
mikiseqDobře, poslední otázka co mě jěště napadá je: jakou RAM? Jednu 2GB nebo 2x1GB kit? Může být http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=1051400820TW0AKH3S ?
5.1.2009 01:07
cool.userNa to je slozite odpoveded.

2x1GB ti zaruci ihned chod dualchannelu, na druhou stranu mi prijde trosicku zbytecne v dnesni dobe sloty ucpavat tak malejma modulama. Na druhou stranu kdyz ted koupis 1x2GB a za par dnu/tydnu dalsi modul, tak ti nikdo nemuze garantovat ze dualchannel pojede OK.
5.1.2009 01:23
mikiseqMB co jsi vybral má 4 sloty pro paměti takže plýtvání s místem to asi bude, ale než budu potřebovat víc než 4GB paměti tak asi prostě jeden kit vyměním za jednu větší pamět a holt dual channel nebude. Ještě si to promyslím. Tady je link na konečnou sestavu co jsi mi ty a další pomohli vybrat:

http://www.alfacomp.cz/php/basket.php?items=JGI018N001D2401L0E01IHI01H3S01

takže jestli už k ní nejsou žádné připomínky, musím poděkovat (přidám i kladné ohodnocení, samosebou :) ) za trpělivosta nápady a odebrat se na jinou část fóra probrat jěstě konkrétního výrobce GF s ATI 4830, na ty stránky jsem koukal, ale jsou německy, anglické by nebyly problém, ale německy neumím :(
5.1.2009 01:30
cool.userHele a co to udelat takhle. Vykasli se ted na freezra, budes chvili pouzivat boxovany chladic a za usetreny penize radsi vem rovnou set 2x2GB ram. Navic, ceny 4830 by mely behem par dnu klesnout (uz ted se daji sehnat pod 3k)

[QUOTE=mikiseq;202658]na ty stránky jsem koukal, ale jsou německy, anglické by nebyly problém, ale německy neumím :([/QUOTE]
Nemecky umet nemusis, cisla jsou dulezita.
5.1.2009 01:32
SamecPJe to dobrá sestava za dobrou cenu.O OC se neboj,ten procesor má hodně vysokej násobič,takže narazíš dříve na limit procesoru než desky.Jen je problém,že ten Freezer ti sice snad přetaktovanej cpu uchladí,ale nebude moc tichej.Bylo by dobré vít tenhle chladič-Cooler Master Hyper 212,ale jsou to další penize...
EDIT:Cool: on chce,ale taktovat a s boxem to fakt nedoporučuju...
5.1.2009 01:40
mikiseqTak OC nemusím hned, líbí se mi obě řešení, raději si koupit 2x2GB RAM kit hned, a místo freezera nastetrit a koupit rovnou ten cooler master. Jaký kit by jste doporučili? má smysl kupovat nějaký značkový nebo prostě A-DATA ? :)
5.1.2009 01:42
SamecPKup A-Data Vitesta EE 4GB (kit 2x 2GB) 800+ MHz,Jsou to ověřený slušný paměti.Má je tu spousta lidí a stojí poměrně pár korun..
5.1.2009 01:47
mikiseqMůže být, já je tam teda zařadím, všiml jsem si ale že na alfe v popisu GK straší že vyžaduje minimálně 450W zdroj (na konci popisu zboží) http://www.alfacomp.cz/php/index.php?eid=106145&Search=h4830&SearchType=1&SearchSubmit=1 , mám se strachovat nebo to je jen reklamní trik?
5.1.2009 01:49
cool.user[QUOTE=mikiseq;202661]Tak OC nemusím hned, líbí se mi obě řešení, raději si koupit 2x2GB RAM kit hned, a místo freezera nastetrit a koupit rovnou ten cooler master. Jaký kit by sjte doporučili? má smysl kupovat nějaký značkový nebo prostě A-DATA ? :)[/QUOTE]

Adata jsou znackovy :)

Jinak k tomu chladici. Freezer je velice ale velice kvalitni chladic, ale ma jednu obrovskou nevyhodu. Naprosto blbej vetrak, kterej je proste neucinej. Pokud chces neco lepsiho nez freezer, ale zaroven ne tak drahyho jako je ten CM, tak doporucuju vzit freezra, vzit rovnou aj 92mm vetrak klasicke konstrukce (tripinovej, treba AF9225, coz je otazka 60kc) a ihned ho nahradit tim puvodnim.

Ucinost freezra ti ihned celkem dost vzroste.

[QUOTE=mikiseq;202664]Může být, já je tam teda zařadím, všiml jsem si ale že na alfe v popisu GK straší že vyžaduje minimálně 450W zdroj (na konci popisu zboží) http://www.alfacomp.cz/php/index.php?eid=106145&Search=h4830&SearchType=1&SearchSubmit=1 , mám se strachovat nebo to je jen reklamní trik?[/QUOTE]

Neni to reklamni trik, ale spis si vyrobce kryje zada. Ono ti na tuhle sestavu staci aj kvalitni 350w zdroj, problem je v tom ze i rada 500w zdroju typu EC je realne horsi nez kvalitni 350w zdroj.
5.1.2009 01:50
SamecPJe to spíš od nich taková pojistka.U zdroje je důležitá značka.Zdroje značek LC Power,Eurocase apod. neutáhnou zátěž jako jiný byť 350W,ale kvalitní zdroj.Určitš se strachovat nemusíš..
5.1.2009 01:58
mikiseq[QUOTE=cool.user;202665]Pokud chces neco lepsiho nez freezer, ale zaroven ne tak drahyho jako je ten CM, tak doporucuju vzit freezra, vzit rovnou aj 92mm vetrak klasicke konstrukce (tripinovej, treba AF9225, coz je otazka 60kc) a ihned ho nahradit tim puvodnim.

Ucinost freezra ti ihned celkem dost vzroste.[/QUOTE]

Určitě si tím pomůžu? Ten cos uvedl, má menší průtok vzduchu o 10m3, když byl ten standartní méně účinný tak co potom ten AF9225? tichý by měl být více, ale účinnost?
5.1.2009 02:19
cool.user[QUOTE=mikiseq;202667]Určitě si tím pomůžu? Ten cos uvedl, má menší průtok vzduchu o 10m3, když byl ten standartní méně účinný tak co potom ten AF9225? tichý by měl být více, ale účinnost?[/QUOTE]

Problem standardniho vetraku u freezra je v tom ze nema zadne bocni vedeni. Takze sice papirove ma krasny prutok vzduchu, ale velka cast toho vzduchu proste zebrama ani neprojde a to nemluve o chvili kdy se pasiv zanese prachem.

Pri svem osobnim upgradu sem chtel udelat nejaka mereni, ale par veci sem pohnojil, takze by z toho byla jen nic moc nerikajici cisla o zvyseni efektivity na teplotu a znova se mi to cele nechtelo delat. Ovsem, pri idlu mi klesly otacky z 1300 na 900-100. Pri burnu se otacky drzi na 1600rpm, coz je oproti cca 2000-2200 pri kterych fungoval stockovany chladic na freezru znacne zlepseni. Teploty se ovsem nehnuly vubec, protoze sem ja vul mel celou dobu nastaveno aby si deska sama ridila otacky (to je to co sem pohnojil), ale aspon vidis efekt ze ted staci mnohem mensi otacky (hluk) k tomu aby bylo dosazenych stejnych teplot (testovany cpu: c2d e4500 2.2@2,7)