reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nefungující SATA u nForce2!

Lukov (8)|23.11.2006 12:09
Zdravím,
mám takový problémek s konektory SATA/150, u základovky ASUS A7N8X v2.0 Deluxe s čipsetem nForce2. Koupil jsem nový disk Seagate 7200.10 - 320GB a po zapojení o něm Winy vůbec neví (ani totalcm). Disk je naformátovaný (na jiném PC chodí v pohodě). Už jsem znovu instaloval ovladače na SATA z dodávaného CD k základovce i stáhnuté ovladače SATA s asus.com a nic. V BIOSu jsem dal AUTO detekci (btw jsem tam zkusil všechny možnosti) a ten ho taky detekuje když ověřuje RAIDSATA (černá obrazovka) nebo jak bych to nazval. Ale v samotném BIOSu (modrá obrazovka), vlastně není, tam jsou jen IDE konektory.
Nesetkal jste se s tím někdo. Dovedete si představit jak je to nepříjemné, IDE disk už kupovat nechci a SATA mě takhe vypekla. Díky...
ctrl_j (55)|23.11.2006 13:49
To ze ho nedetekuje BIOS desky (modra obrazovka) je ok, SATA porty jsou totiz v pridavnem radici Silicon Image, proto ten disk detekuje pouze BIOS raid radice. Tvuj problem bude zrejme v prenosove rychlosti, jumperem nastav disk na Sata 1,5Gb/s
Lukov (8)|23.11.2006 14:19
Hm, tak o tomhle vím a mám to přepnutý. Navrhuhješ ještě něco, co by to mohlo být? Nezobrazil se mi dokonce ani při instalaci Winů, při vytváření oddílů. IDEčko se mi normálně zobrazilo, ale tahleta bestie, ne! Ale dík za pěkný obrázek, pár lidem ho budu muset ukázat! :o Zkusím s tím džamprem ještě pohnout, ale obávám se, že v tom to nebude...
mech13 (5526)|23.11.2006 14:23
a neni to proto, ze na nem nejsou zadne oddily?
tento pocitac-pravy mysitko-spravovat-spravce disku: ani tam neni? cele prazdne disk bez oddilu a je potreba vytvorit oddil a naformatovat
nebo neni ani ve spravci zarizeni - pevne disky?

nebo neni v biosu vyple sata radic?
Lukov (8)|23.11.2006 15:00
to: mech13 - tohle všechno jsem popsal už v úvodním popisu problému - příště ne tak hrrr... Ve Winech není nikde, je naformátovaný (jeden obrovský cca 298MB oddíl) na jiném komplu (nForce 410) a jel bez problémů. V BIOSu je detekovat SATA na "auto" a džaprama na základoce jsou SATA taky povolené... Začínám být zoufalý, už mě fakt nic nenapadá.
mech13 (5526)|23.11.2006 15:16
[QUOTE=Lukov]to: mech13 - tohle všechno jsem popsal už v úvodním popisu problému - příště ne tak hrrr... Ve Winech není nikde, je naformátovaný (jeden obrovský cca 298MB oddíl) na jiném komplu (nForce 410) a jel bez problémů. V BIOSu je detekovat SATA na "auto" a džaprama na základoce jsou SATA taky povolené... Začínám být zoufalý, už mě fakt nic nenapadá.[/QUOTE]
:o ja to docet po to ze ho win nevidi a ani totalcmd... jak moc dobre s widlama na tom si nevim (kde vsude ho nevidely), tak sem zrovna psal... tu dalsi vetu sem uz necetl... sry
Lukov (8)|23.11.2006 15:26
V pohodě, o nic nejde, alespoň jsem si ověřil, že by podobně postupoval i někdo jiný než já. Fakt jsem to prověřil a zkoušel stokrát a nic... Doufám, že je v tom nějaký megašpek a někdo tady mi ho řekne... ;o)
ctrl_j (55)|23.11.2006 16:24
Tedy ve sprave disku ten Seagate vidis nebo ne ?
Jaky pouzivas operacni system ? I verzi pripadneho service packu napis.
Lukov (8)|23.11.2006 18:03
Tak to jsi mě dostal, Winy jsou to XP Prof. SP2, ale verzi ti můžu poslat nejdřív zítra, nebo v sobotu, jestli se k tomu dostanu, protože ten komp teď nemám. Nevím jestli myslíme totéž, ale ve správě zařízení (Tento počítač-pravé tl.) není. Ani v Průzkumníkovi, nebo v TotalCom. Nebude to spíš něco s ovladači SATA? Čipsety nForce2 totiž ještě neuměla detekovat SATA disky nativně, nebo se pletu?
ctrl_j (55)|23.11.2006 18:32
Tou verzi sem myslel SP1 az SP4, ale radeji sem mel napsat cislo, pravda, konkretni verzi netreba.
Takze mas SP2 ok, tj. dobre. Jestli ho vidis ve sprave disku sem myslel tohle (ale obavam se ze to bude mit stejny dopad) start-spustit a zadej compmgmt.msc.
Dale viz obr. na miste jak mam Disk 0, Disk 1 vidis tam svuj Seagate ?

Lukov (8)|23.11.2006 19:19
Výborně, konečně něco konstruktivního :-) ne, vážně dík. Ale jak říkám tohle teď bohužel nezjistím, ale jakmile jo tak se ozvu.

Sice nechci malovat čerta na zídku, ale tak na 95% si myslím, že se mi tam neobjeví... co pak? Co bys dělal potom?
mech13 (5526)|23.11.2006 20:32
[QUOTE=Lukov]Výborně, konečně něco konstruktivního :-) ne, vážně dík. Ale jak říkám tohle teď bohužel nezjistím, ale jakmile jo tak se ozvu.

Sice nechci malovat čerta na zídku, ale tak na 95% si myslím, že se mi tam neobjeví... co pak? Co bys dělal potom?[/QUOTE]
tam sem te uz posilal:) ale asi ne tak nazorne...
tento pocitac-pravy mysitko-spravovat-spravce disku
jestli ti ho nenajde spravce zarizeni tak pochybuju ze tam bude. spis to bude nejaky problem s tim pridavnym radicem...
wizaard (913)|23.11.2006 21:39
A nemáš náhodou v BIOSu zaplý RAID nebo aspoň povolenou jeho funkci? Já měl obdobný problém se svým SATA diskem na nForce4, musel jsem v BIOSu vypnout všechny RAIDy na všech kanálech a najednou bylo vše OK.

EDIT: Abych to upřesnil - myslím vypnout PODPORU RADIu na všech kanálech.
boboco (1987)|23.11.2006 22:10
takže jak už tu několikrát padlo, nejprve ověř ve "správě disků" zda je disk detekován, předpokládám, že ne (pokud ano, stačí mu přidělit písmeno). Jediná věc, která mě napadá je ještě zkontrolovat aktuální BIOS pro tuhle desku, případně flashnout na nový (což ale taky nevidím moc nadějně) a poslední možnost:
Máš opravdu korektně nainstalovány všechny ovladače ve Windows? Z Instalačního CD od desky musíš nainstalovat "Silicon Image Serial ATA driver". Zde ho kdyžtak můžeš stáhnout.
http://dlsvr01.asus.com/pub/ASUS/misc/ide/silicon/silicon_v10022.zip

Pokud se ani potom nic nezmění, má poslední rada, vyzkoušej na své desce jiný SATA disk, pokud jsou porty vůbec v pořádku.

Osobně si ale myslím, že budeš mít problém v ovladačích;), pokud se Ti při POSTu (startu PC) disk zdetekoval (na té černé obrazovceo které jsi mluvil), musí to chodit...
eraser (0)|2.12.2006 01:04
Ak nič nepomôže, tak si prejdi všetky moje odpovede ohľadne problémov so SATA na CZC.