reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Front audio AD1988 - Vista32 problém

robky (3195)|5.1.2009 23:03
Zdravím.
Doposiaľ som front audio nepoužíval (aj preto, lebo nebolo už od výrobcu skrinky vyvedené). Takže som 3,5jack namontoval, pripojil na MB.

Neviem, či je to chyba alebo vlastnosť, ale po pripojení slúchadiel do front - žiadny zvuk a repro hrá ďalej. Je potrebné manuálne prepnúť prehrávacie zariadenie a potom je to OK. Po vytiahnutí slúchadiel sa však zvuk neprepne do reprákov.
Ovládače na zvukovku si natiahla sama Vista.

Zo stránok Asusu som teda stiahol ovládače pre Vista32, po inštalácii však z prehrávacích zariadení zmizne Headphones a zvuk sa po pripojení slúchadiel rinie aj z reprákov aj zo slúchadiel.

Otázka je - ako vyriešiť, aby po pripojení slúchadiel nešiel zvuk do repro, a naopak po odpojení slúchadiel išiel do repro. Alebo táto zvukovka neregistruje pripojenie zariadenia do konektoru? V parametroch je predsa uvedené - jack sensing:notsure

MB: Asus M2N-E, zvukový chip SoundMax ADI AD1988
Richmond (8084)|20.2.2009 04:41
Me to funguje normalne ;)
Vzadu mam pripojeny repro (5.1) a kdyz strcim sluchatka do predniho panelu tak se mi vypnou repro, zapnou predni sluchatka a automaticky prehodi rezim na stereo (zafunguje tedy AudioESP). Zarizeni je stale jedno a to same takze neni nutno nic prepinat.
Tobe se pri zapojeni sluchatek do predniho panelu jakoby prida dalsi zvukovka (tzn. aktivuje se Independent Front Headphones - nezavisla predni sluchatka) do ktery muzes pustit neco jinyho nez hraje ze zadnich repro, ale zase prijdes o automaticky vypnuti/zapnuti konektoru na zadnim IO.

Jako prvni bych prehodil v BIOSu predni panel na [HD Audio] (Advanced > Onboard Device Configuration > Front Panel Support Type) protoze si nejsem jisty jestli vubec obyc AC97 podporuje jack-sensing/remapping (tzn. piny sense send/return)...
Pak bych nainstaloval ovladace (bez zapojenych sluchatek vpredu).

Kdyz zmenis v BIOSu panel na neco jinyho nez jsou nainstalovany ovladace tak mi to nekdy delalo neplechu pri zapojeni vic repro (4ch, 5.1ch) takze az resetnes CMOS tak s tim pocitej (zrovna na M2N-E, dalsi jsem nezkousel)



Nekde tady na foru je odkaz na my "poslepovany" ovladace, tam je pridanej i BlackHawk a panel, mam je odskouseny na M2N-E, M2N-SLI Deluxe, M2N32-SLI Deluxe, M3N-HT Deluxe, Crosshair, Commando, P5K Deluxe.
robky (3195)|20.2.2009 11:03
Díky za odpoveď, ale ani nainštalovanie tebou linkovaných ovládačov žiadnu zmenu neprinieslo.
Zrejme bude problém, ako si spomínal v tom, že pri zapojení podľa AC97 nie je podporovaný jack sensing.

Takže asi budem musieť kúpiť jack konektor kompatibilný s HD audio - momentálne mám klasický stareo jack s tromi vývodmi(L,R a GND). Schému zapojenia sense send/return si už nájdem
Richmond (8084)|20.2.2009 11:16
Schema sem daval do minulyho prispevku - je stejny jako v manualu...
Ciste teoreticky bych ti mohl nafotit schema hdaudio panelu na bedne...
Jak mas zapojeny ten jack? Na jaky piny?
robky (3195)|20.2.2009 11:30
Jack, ako som už spomínal, je klasický stereo - tri vývody ( L,R a GND).
Pripojené je to na header na doske na piny Line_out L, Line_out R a AGND. Tam sa to ani nedá inak zapojiť.

Tú schému som myslel zapojenie pinov sense send/return na nový jack konektor, ktorý predpokladám bude mať pinov viac ( zrejme tam bude nejaký spínací/rozpínací kontakt)
Richmond (8084)|22.2.2009 00:28
[quote=robky;221938]Tú schému som myslel zapojenie pinov sense send/return na nový jack konektor, ktorý predpokladám bude mať pinov viac ( zrejme tam bude nejaký spínací/rozpínací kontakt)[/quote]
RETURN = smycka z konktaktu L nebo R, tzn. ze kdyz jsou sepnuty tak se odpoji zadek, ale ted si nejsem jisty jestli to neplatilo jen u obyc audio panelu u kterych se daval jeste pres nektery piny jumper, ted nemuzu najit schema ale kdyztak dodam http://www.intel.com/support/motherboards/desktop/sb/CS-015851.htm
Richmond (8084)|23.2.2009 06:47
Nasel jsem dost podrobny datasheet pro osvetleni jack sense/return, treba pomuze i nekomu dalsimu