reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Kontrola povrchu disku.

Arny_CZ (146)|8.1.2009 19:01
Měl bych jeden skromný dotaz: když chci ve WinXP zkontrolovat povrch systémového HDD a zaškrtu si tedy tuto volbu, PC provede kontrolu disku po restartu (protože je tento disk zrovna používán). Až je kontrola u konce, vypíše program na cca. 2 sekundy výsledky testu-alespoň je tomu tak, pokud je vše OK. Stačím si jen přečíst, že kontrola disku byla dokončena.
A teď ten dotaz: kdyby program našel nějaké chyby na disku, zůstává na obrazovce nějaký výpis výsledku testu, aby si bylo možné vše v klidu přečíst nebo jsou výsledky viditelné zase asi tak jen ty 2 sekundy? Pokud tam i v tomto případě zůstane výsledek testu zobrazený jen na chvíli, pomůže např. stisknutí klávesy "PAUSE" k tomu, aby zůstal výsledek testu na obrazovce zobrazený delší dobu (dokud to zas neodklepnu)?
r34ktor (7477)|8.1.2009 19:42
Podrobné údaje najdeš ve Správě počítače (Tento počítač ? Spravovat) ? Systémové nástroje ? Prohlížeč událostí ? Aplikace ? Zdroj: Winlogon.
Arny_CZ (146)|8.1.2009 20:06
Děkuji moc za rychlou odpověď.
Odpověděl jsi mi tím zrovna na druhý dotaz, který jsem měl přichystaný :rolleyes:
Slyšel jsem právě, že výsledky těchto testů ukládá program do nějakého souboru, jen jsem nevěděl do kterého a kde ho najít. Tak teď už to vím :thumb

Jestli to ale tedy chápu na 100%: kontrolu disku můžu nechat doběhnout (nesnažit se na rychlo přelouskat závěrečnou zprávu) a v klidu počkat, až windows znovu naběhne a výsledek testu (tak, jak byl zobrazen jen na chvíli po ukončení testu) si mohu potom v klidu přečíst v tom souboru, který jsi mi uvedl?
r34ktor (7477)|9.1.2009 00:19
[QUOTE=Arny_CZ;204068]Jestli to ale tedy chápu na 100%: kontrolu disku můžu nechat doběhnout (nesnažit se na rychlo přelouskat závěrečnou zprávu) a v klidu počkat, až windows znovu naběhne a výsledek testu (tak, jak byl zobrazen jen na chvíli po ukončení testu) si mohu potom v klidu přečíst v tom souboru, který jsi mi uvedl?[/QUOTE]
Přesně tak.
Arny_CZ (146)|9.1.2009 13:29
Doma mám nainstalovaný nový disk, takže jsem ještě kontrolu nedělal, ale v práci jsem se schválně podíval na ten soubor. Jsou tam skutečně uvedeny podrobnosti výsledku testu, ve kterých jsou mimo jiné i tyto údaje:

---------------------------------------------------------------
Systém odstraňuje menší nekonzistence nalezené na disku.
Systém maže 788 nepoužitých položek indexu $SII souboru 0x9.
Systém maže 788 nepoužitých položek indexu $SDH souboru 0x9.
Systém maže 788 nepoužitých popisovačů zabezpecení.
Program CHKDSK nalezl volné místo označené jako pridělené v
bitové mapě tabulky MFT.
Systém Windows opravil systém souboru.
---------------------------------------------------------------

Zajímalo by mě, co přesně tyto údaje znamenají. :notsure
Hlavně ty "menší nekonzistence" - je to něco špatného nebo je to v pořádku.
A taky ta předposlední věta ohledně volného místa.
r34ktor (7477)|9.1.2009 22:46
K takovýmto problémům obvykle vede nestandardní ukončení běhu OS (neočekávaný restart, vypnutí "na tvrdo" apod.). Obvykle to ale není nic kritického, co by vedlo ke ztrátě dat. Každopádně pravidelná záloha důležitých věcí je určitě dobrý nápad. ;)