reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Problém s routerem

RichieRS (16)|9.1.2009 20:14
Ahoj všichni,mám problém s routerem. Mám klasicky pevnej PC,router s wifi a notebook. Kabel mám z modemu do routeru (wan),z routeru do PC (lan). Dále wifinou na notebook. Na stolním pc jsem v poho,tam se k netu připojím parádně,ale s notebookem je to horší. Na notebooku jsem sice připojenej k síti,ale na net se nedostanu...

Potřeboval bych od vás odbornou pomoc,páč jsem jen obyčejnej uživatel.

router je AirLive WL-5470AP

Předem všem děkuji za návrhy...
RichieRS (16)|10.1.2009 12:29
nikdo,nic? celé jsem to tady pročetl,ale jsem na tom pořád stejně! uvítám jakýkoliv nápad...
Liqid (410)|10.1.2009 13:26
zkus se podivat do administrace a nastaveni routeru zda povoluje datovy tk potrebny pro net
RichieRS (16)|10.1.2009 18:02
díky za odpověď. Jsem ale naprostej začátečník,čili nevím,jak to poznám. Chtělo by to trošku polopatě!
Pabler (425)|10.1.2009 18:22
Mozem sa spytat?
Tieto routre pomerne casto nastavujem, takze by som ti mal vediet pomoct, akurat sa potrebujem opytat par otazok,
za prve

Mas to spojene s Modemom do WAN portu
Ako je nastaveny ten modem ?
Je na nom rozbehnuty DHCP klient ktory ti automaticky prideluje ip adresu ?
a kam je pripojeny ten PC ktory ako vravís funguje ?
Pokial je zapojeny do toho modemu, tak si otvor prikazovy riadok a zadaj prikaz
ipconfig /all
zobrazí sa vypis a pokial ti ip prideluje dhcp, malo by tam byt uvedene Pridelene automaticky sluzbou DHCP, pripadne nieco podobne ...

----
Ked das vediet budem pokracovat, nech ta nedopletiem zbytocne ...
RichieRS (16)|10.1.2009 19:14
mam to zapojené takto: UPC internet jde do modemu,z modemu do routeru do wan,z routeru z lan do PC. V PC vše funguje v pořádku. Dále z routeru přez wifi. Na notebooku se přez wifi spojim se sítí (alespon mi to píše připojeno),ale už se nedokážu připojit na internet. Jak je nastavenej modem nevím.

kdyžtak,jestli tě můžu poprosit,tady je moje ICQ 225 639 820

Díky moc...
Pabler (425)|10.1.2009 19:58
A ten OvisLink si nakonfiguroval ako ?

Podla toho ako je nastavene pripojenie cez ten modem tak treba nastavit prislusne aj ten wifi router

Hoci jedno nastavenie by malo zarucene fungovat bez ohladu na to ci ten Modem prideluje adresy automaticky alebo nie.

Po prihlasení na zariadenie mas na vyber niekolko rezimov k ktorych moze Router pracovat, v tomto pripade zvolis "Gateway Mode", a ides na setup
v setupe je podstatne nastavit
WAN Port
pre ten mozes nastavit bud Dynamic IP (ak modem prideluje adresy) alebo Static IP a v tomto pripade nastavit IP adresu z pocitaca
(To co mas aktualne nastavene zistis z vypisu ipconfig /all )

Router ma defaulte nastavene pri rezimoch v ktorych vykonava NAT automaticke pridelovanie adries, takze adresu v PC bude treba zrusit a zaskrtnut automaticke pridelenie.

Wifi funguje vo svojej podstate sama, jedine co sa ti oplatí nastavit je WEP / WPA kluc nech je to zabezpecene...

------------------------------
Akurat preto som chcel vediet ako je nastaveny ten modem lebo pokial robí NAT ten modem, je dost zbytocne aby ho robilo dalsie zariadenie za nim.


/*
Neber to ako urazku ale pokial nevies dake zaklady toho ako funguje siet a co asi kde treba najst, tak si usetrís dost vraskov s nastavovaním ak zavolas niekoho znameho co ma skusenosti ...
*/

Ako s radostou sem napisem maly navod co kde nastavit, ale kedze netusim ako to mas doma rozbehnute tak radit sa bude len tazko, ...
Ked nic ine, dost by pomohlo keby si spravil aspon screenshot vypisu ipconfig /all
a napisal do akeho rezimu si nastavil ten router pripadne co si na nom este nastavil






@Luqid:
[QUOTE]zkus se podivat do administrace a nastaveni routeru zda povoluje datovy tk potrebny pro net[/QUOTE]

Tomuto som ani ja nepochopil teda nedava mi to daku logiku, mozem sa spytat co si tym myslel ? :)
RichieRS (16)|10.1.2009 20:50
Jako urážku to rozhodně neberu,vůbec tomu totiž nerozumím-kdybych měl po ruce někoho,kdo by mi s tím pomohl,tak se do toho ani nepuštím.

Nevím,jestli si rozumíme,ale jde mi vlastně o to,abych se mohl doma připojit notebookem k internetu. S pc samozřejmě taky. Proto mám router nastavenej v režimu AP. V podstatě jsem na něm nic nenastavoval. Něco jsem zkoušel,ale pak jsem ho resetoval.

Když dam na notebooku ipcongig/all vyjede toto:

Konfigurace protokolu IP systému Windows

Název hostitele..........................: notebook
Primární přípona DNS...................:
Typ uzlu...................................: smíšený
Povoleno směrování IP.................: Ne
Wins Proxy povoleno...................: Ne

Adaptér sítě Ethernet Bezdrátové připojení k síti:

Přípona DNS podle připojení...........:
Popis........................................: Atheros AR928X Wireless Network Adapter
Fyzická adresa............................: 00-22-43-3A-C2-DD
Protokol DHCP povolen..................: Ne
Adresa IP...................................: 192.168.100.102
Maska podsítě.............................: 255.255.255.0
Výchozí brána.............................: 192.168.100.252

Adaptér sítě Ethernet připojení k místní síti:

Stav média...............................: odpojeno
Popis.......................................: Realtec .......atd
Fyzická adresa..........................: 00-21-85-DB-DC-0B


Pokud budu dávat ten mod Gateway,jakou statickou IP tam mam nastavit? Tedy čeho? Vim,že se ptam jak idiot,ale... Já totiž ten mod Gateway už zkoušel,ale nevěděl jsem jakou IP nastavit,a navíc mi to odpojilo stolní PC od sítě... ...fakt nevim...
EditorPO (2819)|10.1.2009 21:07
Nic zatial na routeri nekonfiguruj.

Urob vypis ipcongig/all aj na tom PC, kde funguje internet.
Alebo este lepsie bude, ked urobis takyto screen sietoveho pripojenia aj u PC aj u NTB.



Po otvoreni klikni na tlacitko Podrobnosti...
RichieRS (16)|10.1.2009 21:49
OK...

Takže notebook:

Fyzická adresa: 00-22-43-3A-C2-DD
Adresa IP : 192.168.100.102
Maska podsítě : 255.255.255.0
Výchozí brána : 192.168.100.252
Server DNS :
Server WINS :

a PC:

Fyzická adresa: 00-13-8F-88-4D-F1
Adresa IP : 84.42.163.98
Maska podsítě : 255.255.255.0
Výchozí brána : 84.42.163.1
Server DHCP : 213.46.172.164
Servery DNS : 213.46.172.36
213.46.172.37
Server WINS :
EditorPO (2819)|10.1.2009 22:54
Skus na notebooku zadat v prehliadaci http://192.168.100.252/ mal by si sa dostat do konfiguracie routera
RichieRS (16)|10.1.2009 23:02
tam už jsem byl,tam se dostanu v poho...
EditorPO (2819)|10.1.2009 23:29
Tento konkretny model moc nepoznam, ale vyzera to, ze nie je nastaveny ako router. Verejnu IP ma az PC. Preto sa nemozes dostat na internet z NTB.
Tu IP v PC si nastavoval rucne podla nejakeho manualu UPC, alebo mas zapnute automaticke priradenie IP?
RichieRS (16)|10.1.2009 23:48
V PC je nastavená automatická IP.

A když se router nechová jako router,tak jak je možný,že se s ntb připojim na síť? Ptám se možná jak blb,ale fakt tomu nerozumím.
EditorPO (2819)|10.1.2009 23:55
To sa len tvoj NTB asociuje na AP. Preto to vyzera, ze si v sieti. Ale internet ti na NTB nejde, aspon si tak pisal.
- Router by si mal nastavit do Gateway modu, zapnut WAN DHCP, aby mu UPC priradilo IP.
- Na LAN portoch tiez zapnut DHCP, aby router priradil IP vsetkym pocitacom v sieti.
- Na pocitacoch nastavit automaticke pridelenie IP.
Pabler (425)|11.1.2009 00:03
J, ten Airlive ak je nastaveny ako AP tak vsetky porty aj WAN funguju ako LAN, ... cize sa to chova ako switch, preto mu ide internet na tom PC bez problemov
-
takze ked uz vieme ze mas verejnu na PC
tak mozes smelo konfigurovat
-
prihlas sa na router
Klikni na "Mode"
zobrazí sa viac rezimov
Vyber /*myslim ze je posledny*/ Gateway Mode
Teraz bude vyzadovat reboot (prebehne to automaticky budes vidiet cerveny trackbar co ukazuje zhruba priebeh, trva to cca 40 sek)

na PC nastav pridelenie IP adresy automaticky
toto si poznac pre istotu:
Adresa IP : 84.42.163.98
Maska podsítě : 255.255.255.0
Výchozí brána : 84.42.163.1
Server DHCP : 213.46.172.164
Servery DNS : 213.46.172.36 , 213.46.172.37

spat na routri vedla gateway mode bude tlacitko setup, klik
A budes vidiet obrazovku pre nastavenie routra v tomto rezime...

Klik WAN port
(teraz ma tam matie v tvojom vypise Server DHCP : 213.46.172.164)
Pokial ti prideluje IP adresu DHCP od UPC, ako vravel EditorPO, tak nastav IP (padacia lista) ako dynamic IP ak si ju vsak nastavoval sam do PC, tak potom nasledovne:

Static IP
Ip: 84.42.163.98
Maska: 255.255.255.0
Gateway: 84.42.163.1

DNS1: 213.46.172.36
DNS2: 213.46.172.37

ked toto potvrdis sa to rebootne, a malo by to uz fungovat bez problemov ....

EDIT: No tak Editor ma nakoniec aj predbehol nez som to dopisal, a ako pise na ten WAN port z padacej listy vyber Dynamic IP
DHCP je na airlive, v modoch ktore vykonavaju NAT, vzdy zapnute...
RichieRS (16)|11.1.2009 00:04
jj,jak jsem psal,internet nejde.
No,ten mod Gateway jsem už zkoušel,ale je tu jeden problém-když to přepnu na tento mod,tak mi přestane jít internet (a vůbec celý připojení) na stolním PC.
Pabler (425)|11.1.2009 00:19
Ano, lebo sa to prestane chovat ako switch ale uz ako router, ....
preto sa na to treba prihlasit a donastavit tento rezim, co vsetko tam treba nastavit som pisal vyssie

EDIT: Este ma napada jedna vec:
Po tom ako kliknes na setup v tom routri ...
Mal by si vidiet aj kolonku Clone MAC Address: 0000000000000
tam namiesto 0000... napis toto: 00138F884DF1
(Neviem ako robia v UPC, no pre pripad ze nejak viazu na MAC Adresu, tak toto sposobi ze router bude vyzerat ako tvoj PC, no predpokladam ze tomu tak nebude, kedze davaju modemy, nehrozí moc zeby sa im tam niekto montoval s cim ho napadne)

Po tom ako nastavis ten rezim Gateway, malo by tvoje PC dostat novu IP adresu od routra najskor 192.168.100.101
stací dvakrat klepknu na ikonu siete pri hodinach a prepnut na listu podpora, je tam vypis aku mas aktualnu IP
RichieRS (16)|11.1.2009 00:24
Takže jsem udělal vše jak jsi popsal víše. Bohužel dopadlo to následovně. V modu Gateway přestane fungovat připojení v PC. V notebooku zůstanu připojen k síti,ale na internet se stejně nepřipojím. Už jsem z toho nešťastnej...

Každopádně moc děkuju za všechny reakce. Nicméně kdyby vás ještě něco napadlo,budu jedině rád a moc vděčnej...

EDIT: ještě zkusím to přepsat kolonku Clone MC Address,potom dám věfět,jak jsem dopadl...
RichieRS (16)|11.1.2009 00:51
Tak po dlouhý době dobrá zpráva,s notebookem jsem na netu,ale naopak se stolním pc jsem nepřipojenej...

EDIT: jak jsi psal,že by PC mělo dostat novou IP adresu,tak se tak nestalo,PC má pořád IP adresu 84.42.163.98
RichieRS (16)|11.1.2009 01:07
takže jsem restartoval stolní PC a vše běží tak jak má!

čili bych tímto chtěl MOC A MOC PODĚKOVAT PABLEROVI za ochotu a hlavně podrobný návod. DĚKUJU TI!!! seš frajer...
RichieRS (16)|11.1.2009 01:09
ještě malinká prosbička...mám tu sít nějak zabezpečit? asi ano,že? A jak to dokážu?
Pabler (425)|11.1.2009 09:49
Ahoj, zakladne zabezpecenie aby sa ti nedostal nikto z vonku na siet je vdaka samotnemu routeru (sluzba na preklad adries NAT tak trosku znemoznuje priame pripojenie, takze tu je to OK, samozrejme mozes nastavit este Firewall na routri a take veci, no nemusis sa moc trapit, v navode je popisane ktora firewall funkcia na co sluzi ....)

Ale tu wifi siet rozhodne zabezpec aby sa ti tam niekto nepripojil
Ked sa prihlasis na router, a kliknes setup
(tak nad nastavením WAN portu je security)

V tomto okne nastavujes zabezpecenie pre wifi
Mas na vyber 2 moznosti WEP a WPA (WPA je bezpecnejsie no narocnejsie na sifrovanie)
Pokial moc nehrozí ze sa ti tam niekto pripojí, tak postací zapnut WEP sifrovanie
stací nastavit tak ako na prilozenom obrazku
Mozes si vybrat pre WEP 64 alebo 128 bit kluc (5 alebo 13 znakov)
Do Encryption key 1 napis nieco co chces a splna podmienku dlzky potvrd a wifi pripojenie bude potom vyzadovat tento kluc...

Spomínany screenshot :
http://www.upni.sk/files/xi4ioqmd8wxl7zbjvgp1.png

Som rad ze sa podarilo, nech dobre sluzi...
RichieRS (16)|11.1.2009 10:54
OK,zkusím ten WEP. Je potom potřeba něco nastavit ještě ve Windows,nebo to stačí jen na routeru?

Každopádně ti ještě jednou moc děkuju,jsem šťastnej jak blecha. Navíc bez tvojí pomoci bych tohle fakt nezvládnul. Díky!
RichieRS (16)|13.1.2009 18:53
Ještě mě napadla taková věc-pokud vytáhnu router ze sítě,proběhne u něj reset? Budu ho pak muset nastavit znova?
pas!k (3765)|13.1.2009 18:57
[QUOTE=RichieRS;206304]Ještě mě napadla taková věc-pokud vytáhnu router ze sítě,proběhne u něj reset? Budu ho pak muset nastavit znova?[/QUOTE]

Ne musel bys udelat hard reset (Tovrani nastaveni .. vetsinou se dela pridrzenim takoveho pidicudliku v takove miniaturni dirce :))
RichieRS (16)|13.1.2009 19:00
jj,to vím,jen mě napadlo,jestli nehodí reset po vytažení z napájení,páč musim trochu předělat kabeláž a docela jsem s tím nastavením bojoval,tak bych to nerad dělal znova :)
pas!k (3765)|13.1.2009 19:03
Nevim co mas za router ale nastaveni vetsina routeru umi i zalohovat proste to ulozis jako soubor ktery nasledne muzes nahrat zpet .. ale jak rikam po vytazeni z el site nemusis mit obavu nastaveni se zachova