reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

snížení výkonu

Honza.4.ever (347)|10.1.2009 16:12
nevím,kam to dát,tak jsem to dal sem.chtěl sem se zeptat,jestli je nějakej program,v kterým si můžu nastavit snížení výkonu pc...např když jsem na netu,a nebo potom skoro úplně a to když třeba nechávám něco stahovat z netu přes noc....díky
speedsnail (4876)|10.1.2009 16:19
Jestli se jedná o sestavu v popisu, tak ta by měla při zapnutém Cool&Quite snižovat frevkenci a napětí automaticky pokud neni potřeba maximální výkon. Tedy např když v noci stahuješ.

Jinak softwarově to snížit jde, ale to je k ničemu. Pokud cpu nepočítá, tak ani tolik netopí a nespotřebovává.
cool.user (2822)|10.1.2009 16:19
Myslis podtaktovani CPU? Stahni si CPUZ a podivej se jestli se ti pri necinosti nepodtaktovava procesor, jestli jo (a snizuje se i voltaz), tak mas zaple CnQ, pokud ne tak ho zapni (nainstalovat ovladace + v moznostech napajeni zvolit minimalni spotrebu).

Pripadne alternativa cislo dve je RMclock, ale ten je pro pokrocile.
robky (3195)|10.1.2009 16:23
[QUOTE=cool.user;204871]Myslis podtaktovani CPU? Stahni si CPUZ a podivej se jestli se ti pri necinosti nepodtaktovava procesor, jestli jo (a snizuje se i voltaz), tak mas zaple CnQ, pokud ne tak ho zapni (nainstalovat ovladace + v moznostech napajeni zvolit minimalni spotrebu).

Pripadne alternativa cislo dve je RMclock, ale ten je pro pokrocile.[/QUOTE]

Ja len ešte doplním, že CnQ musíš povoliť aj v biose.
Honza.4.ever (347)|10.1.2009 16:44
[QUOTE=cool.user;204871]Myslis podtaktovani CPU? Stahni si CPUZ a podivej se jestli se ti pri necinosti nepodtaktovava procesor, jestli jo (a snizuje se i voltaz), tak mas zaple CnQ, pokud ne tak ho zapni (nainstalovat ovladace + v moznostech napajeni zvolit minimalni spotrebu).

Pripadne alternativa cislo dve je RMclock, ale ten je pro pokrocile.[/QUOTE]

a ty ovladače bych našel kde?
zajdax3 (138)|10.1.2009 16:51
treba zde
kevin00 (10238)|10.1.2009 16:57
V BIOSu si aktivuj možnost Cool ´n ´ Quiet - šetřící funkce, která Ti bude automaticky taktovat procesor, dle zatížení. Na CD, které jsi dostal k motherboardu, je utilita I-Cool, která Ti podle zatížení procesoru snižuje otáčky ventilátorů :thumb
Honza.4.ever (347)|10.1.2009 18:23
tak jsem to všechno udělal,ale v biosu jde nastavit bud disabled nebo auto...tak jsem nechal auto...v tom i-cool je to seřazeno v 5ti profilech....ale nemůžu ho změnit...pořád mám ten poslední...určení pro max výkon...a nejde změnit na žádný jiní....a svítí tam taky auto...a nejde to změnit.nevíte co s tím?
kevin00 (10238)|10.1.2009 18:31
[QUOTE=Honza.4.ever;204963]tak jsem to všechno udělal,ale v biosu jde nastavit bud disabled nebo auto...tak jsem nechal auto...v tom i-cool je to seřazeno v 5ti profilech....ale nemůžu ho změnit...pořád mám ten poslední...určení pro max výkon...a nejde změnit na žádný jiní....a svítí tam taky auto...a nejde to změnit.nevíte co s tím?[/QUOTE]

Auto je nastaveno jako ON. Mám to samé, pořád je to přeplé na max a nejde to manuálně měnit. Ale funkce Cool ´n´ Quiet funguje a regulace ventilátoru chladiče CPU také, tak jsem to moc neřešil :D
Honza.4.ever (347)|10.1.2009 18:35
a není jiný soft,kde bych si mohl sám manuálně nastavit,že ted prostě chci opravdu minimální výkon,např když jdu spát a pc stahuje?a pak zase když budu jen na netu atd tak lehce zvýšit a při hraní her to dát na max?
mstejska (2912)|10.1.2009 18:37
Jo je, RightMark CPU Clock.
Honza.4.ever (347)|10.1.2009 18:39
a je to i pro né příliš zkušeného uživatele?abych nenadělal víc škody jak užitku
kevin00 (10238)|10.1.2009 18:49
[QUOTE=Honza.4.ever;204975]a není jiný soft,kde bych si mohl sám manuálně nastavit,že ted prostě chci opravdu minimální výkon,např když jdu spát a pc stahuje?a pak zase když budu jen na netu atd tak lehce zvýšit a při hraní her to dát na max?[/QUOTE]

Když večer budeš stahovat, tak si pusť třeba Everest a zjistíš, že procesor jede na 1 GHz a ventilátor se Ti točí na 12 % :thumb
cool.user (2822)|10.1.2009 18:53
A uz sis stahl cpuz a podival se na realny takt cpu?
Honza.4.ever (347)|10.1.2009 18:58
jj,v cpuz mám takt ale pořád stejný...2806MHz a 1.328V.a je to pořád stejný...pokud byste měl někdo nějakou radu,nebo návod,tak budu moc vděčnej...ted musím na chvilku odskočit...večer se ještě vrátím a kouknu na to...díky moc předem
mstejska (2912)|10.1.2009 19:16
Nevsiml jsem si, mas visty? Tam mi to taky delalo tohle, v biosu povolen C&Q, ale kdyz jsem se podival do vist do advanced power options, tak tam bylo minimum i maximum cpu clock 100%. I kdyz minimum clock nastavil na 0% tak se mi to nekolikrat resetovalo na 100% pak to ale naraz zacalo fungovat.
Honza.4.ever (347)|10.1.2009 21:06
ne,mám XP pro
EditorPO (2819)|10.1.2009 21:17
Ak to chces na tu dosku, co mas v podpise, tak Gigabyte mava na CD s ovladacmi taku utilitu, myslim ze sa vola DES - Dynamic Energy Saver. S nou pocitac riadi vykon CPU, napajanie automaticky podla zatazenia PC. Maly informacny display ti aktualne ukazuje usetrenu energiu od zapnutia.
kevin00 (10238)|10.1.2009 21:39
[QUOTE=EditorPO;205083]Ak to chces na tu dosku, co mas v podpise, tak Gigabyte mava na CD s ovladacmi taku utilitu, myslim ze sa vola DES - Dynamic Energy Saver. S nou pocitac riadi vykon CPU, napajanie automaticky podla zatazenia PC. Maly informacny display ti aktualne ukazuje usetrenu energiu od zapnutia.[/QUOTE]

To co tu popisuješ je utilita pro Intel -- dle podpisu má AMD. Tam je utilita I-Cool :thumb
EditorPO (2819)|10.1.2009 23:10
[quote=kevin00;205095]To co tu popisuješ je utilita pro Intel -- dle podpisu má AMD. Tam je utilita I-Cool :thumb[/quote]
Ups, myslel som, ze je to univerzalna utilita aj pre AMD. Este je aj EasyTune 6 od GB.

Ale mas recht, ospravedlnujem sa, pre AMD takato podpora priamo u GB nieje. http://www.gigabyte.com.tw/FileList/WebPage/mb_080104_des/tech_080104_des.htm
kevin00 (10238)|11.1.2009 00:23
[QUOTE=EditorPO;205135]Ups, myslel som, ze je to univerzalna utilita aj pre AMD. Este je aj EasyTune 6 od GB.

Ale mas recht, ospravedlnujem sa, pre AMD takato podpora priamo u GB nieje. http://www.gigabyte.com.tw/FileList/WebPage/mb_080104_des/tech_080104_des.htm[/QUOTE]

EasyTune 6 jest utilita pro snadný overlocking z prostředí Windows :D
Ale na záložce Smart si může nastavit CPU Temp vs. Fan Speed
Honza.4.ever (347)|11.1.2009 12:21
[QUOTE=EditorPO;205083]Ak to chces na tu dosku, co mas v podpise, tak Gigabyte mava na CD s ovladacmi taku utilitu, myslim ze sa vola DES - Dynamic Energy Saver. S nou pocitac riadi vykon CPU, napajanie automaticky podla zatazenia PC. Maly informacny display ti aktualne ukazuje usetrenu energiu od zapnutia.[/QUOTE]

přesně tohle bych potřeboval...takže vážně pro mou desku by nic takovýho nebylo?a co teda ten rightmark cpu?
mstejska (2912)|11.1.2009 13:33
RightMark CPU Clock ti umoznuje nastavi si chovani PC pro nekolik profilu
1. Performance
2. Performance on Demand (podobne C&Q)
3. Energy saving

U kazdeho profilu muzes nastavit jake nasobice ma pouzivat, jiny profil pro bech na baterii a ze site (dobre pro Notebooky) pro kazdy nasobic muzes nastavit zvlastni napeti CPU atd..
Dulezite je ze, "muzes" ne "musis". Je to docela jednoduchy programek. Pouzivam ho jiz vice nez 3 roky v notebooku a jsem s nim velmi spokojeny.
Pouzivam prave profil "Performance on demand" a mam v nem povoleny vsechny nasobice (od 4 do 8) pro nasobic 4 mam nastaveno napeti 0.8V a pro 8 1V ale to samozrejme zalezi na CPU ktere pouzivas a taky kus od kusu. Tj musis si vyzkouset pri jakem napeti je tve cpu jeste stabilni a to pouzivat. Muze to chvili trvat nez na to prijdes. Pokud ti ale system doted nepadal a po snizeni napeti zacne padat, znamena to ze jsi to se snizovanim napeti prehnal a musis o stupinek napeti zvysit. Atd.
klb (7)|4.3.2009 12:58
ak si este nenasiel soft alebo je RM clock zlozity, je tu utilitka
crystal cpuid http://crystalmark.info/software/CrystalCPUID/index-e.html
umoznuje nadstavit 3 polohy nasobica. vidim ze mas 5400+ black ja to pouzivam na rovnakom CPU
nasobic 5 zvladne 0.8V, na mensich nasobicoch desktopove CPU mrznu. mam to odskusane na 3ks 5400+ black, starsich AMD oba X2 Brisbane 4000+ 65W a 2400BE 45W
dalej sa da nadstavit pri akom zatazeni ma CPU prepadit na vyssi alebo nizsi nasobic. v BIOSe nechaj vsetko na AUTO, a ostatok vybavi soft z win prostredia. jedina nevyhoda, nedovoli nadstavit vyssie napatie ako ma dane CPU VID.
Honza.4.ever (347)|4.3.2009 22:32
to klb:něco takovýho bych přesně potřeboval,pokud to teda není nmějak složitý na ovládání....
to Draken: zkoušel jsi ten program?vypadá to až nějak moc jednoduše.. :)
kevin00 (10238)|5.3.2009 10:06
[quote=Honza.4.ever;226169]Draken: zkoušel jsi ten program?vypadá to až nějak moc jednoduše.. :)[/quote]

Utilita slouží k zpomalení PC když chceš třeba hrát staré hry. Použiješ to třeba, když by jsi nyní na svém 2jádrovém počítači chtěl hrát hru Vláček. Normálně by byla nehratelná, ale touto utilitou zpomalíš počítač tak, aby jsi si hru zahrál. Nevím, jestli je to použitelné i pro nějaký program, ale pro staré hry určitě.
Draken (1578)|5.3.2009 11:10
já tenhle sw používal na Heretic a Quake I...ale teď si nevybavuju jak to funguje (jestli se podtaktuje...nebo jak, nicméně by se to vyplatilo zkusit...)
klb (7)|7.3.2009 11:52
[QUOTE=Honza.4.ever;226169]to klb:něco takovýho bych přesně potřeboval,pokud to teda není nmějak složitý na ovládání....[/QUOTE]

najlepsie by bolo keby ti ti niekto ukazal, predsa len ked to vidis 1.x nevies co skor, ale myslim ze to zvladne zaciatocnik, ked by si chcel mozem urobit a poslat ti obrazky s popisom
Honza.4.ever (347)|8.3.2009 15:56
tak pokud by jsi mohl,tak bych byl rád za nějakej návod...stačí aspon něco málo základní...a určitě to teda funguje?na tvém pc?
klb (7)|8.3.2009 22:34
obr. cr01 ukazuje hlavne okno programu
obr. cr02 komentar v obrazku
obr. cr03 otvori toto okno, tu nadstavis vsetko tak ako by si chcel aby sa spraval CPU
podla zataze, je rozdelena do 3 faz. minimum, midle a maximum a ku kazdej faze mas nasobic, napatie, reakcny cas, a kedy ma radit vyssie (nad urcene % zatazenia CPU) a od polozky middle aj kedy podradit (ked klesne zataz pod urcite %) ked chces pouzivat vlastne nadstavenia napätia musis zatlacit volbu ENABLE VOLTAGE a pre kazdu fazu zvol odpovedajuce napätie, to si odskusaj napr. Orthosom ci to CPU zvlada
obr. 05 komentar v obrazku

ked kliknes na ikonu v tray, otvori sa ti male menu kde si mozes aktivovat nadstavenia alebo mu napevno zvolit nasobic. na to aby Crystal mohol menit napätie vo Windows musis nadstavit v BIOSe polozky Vcore a multiplier CPU na auto, na niektorych doskas musis aj deaktivovat alebo naopak aktivovat C n Q.

P.S. program by mal fungovat na vsetkych desktop pocitacoch. moji znami ho uspesne uzivaju uz roky.
cr01.jpg cr02.jpg cr03.jpg cr05.JPG
Honza.4.ever (347)|9.3.2009 17:47
jak budu mít chvilku,tak to zkusím....a to jsou tvoje screeny?já jen abyh zhruba věděl,jak to můžu nastavit,protože máš stejnej procesor...je mi jasný,že se to může trochu lišit kus od kusu,ale aspon přibližně....a nevíš jak je to s tím C n Q u mé desky náhodou?díky moc
klb (7)|9.3.2009 19:43
screeny su moje, co sa tyka CPU tak mozes podla mojho, zapni si CPU-Z a budes vidiet ci sa meni frekv. aj napätie, a podla toho prisposob CnQ