reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

BIOS upgrade

sapin II (232)|11.1.2009 11:01
ahoj mam desku ep45-ds3l (gigabyte)
a potrebuji novy BIOS mam F8 nenovejsi pro tuto desku je F10
cast vim ale cely proces ne
1,dam baos na flesku.
2,restartuju pc a v boot menu dam boot fash
3,ted uz nevim co dal udela se to uz samo ?

tak je to spravne ?nebo nejak jinak ?
dekuji
EditorPO (2819)|11.1.2009 13:02
Mas to presne popisane v manuale na strane 68.
Mas dve moznosti:
1. pouzit Q-flash (BIOS utilita)
2. pouzit @BIOS (flashovanie z prostredia Windows)
V manuale mas tieto postupy presne popisane.

1. Novy BIOS daj na flashku, pred zapnutim PC ju musis mat zastrcenu v USB. Po zapnuti PC stlac DEL.
Z menu vyberies moznost Update BIOS from Drive. Zvolis dany flash subor a potvrdis ENTER. Natiahne sa a skontroluje subor, potvrdis otazku Are you sure to update BIOS? pomocou ENTER a uz len cakas na uspesne dokoncenie operacie. Po uspesnom flashnuti sa ti zobrazi Copy BIOS completed. Stlacenim hocijakej klavesy sa dostanes spat do menu, stlacis ESC a ENTER, pocitac sa rebootne.
Po restarte vojdes do BIOSu, das volbu Load Optimized Defaults, potvrdis s ENTER a volbou Save & Exit Setup ulozis nastavenie. Pri restarte sa znovu zdetekuje hardware a pocitac nabehne do win.
2. flashovanie vo win predpoklada, ze mas operacny system v poriadku. Musis ukoncit vacsinu rezidentnych programov, nepotrebnych na beh systemu.
V menu si vyberies bud stiahnutie BIOS zo webu Gigabyte, alebo zo suboru.
Flashovanie vo win nie je moc bezpecne, co si budeme nahovarat :-) je to predsa len Windows :-).
sapin II (232)|11.1.2009 19:40
jo dik ja prave tu prirucku nemam,zkusim to a napisu jak to dopadlo
a jeste neco:muzu timto zpusobem zrusit nejak hardware?(pravdepodobne desku)
sapin II (232)|11.1.2009 20:35
tak zkusil jsem to ale neuspesne
1,dal jsem flesku s biosem do pc
2,spustil jsem pc a dal del.
3,v biosu(presneji v menu) jsem ale "Update BIOS from Drive" nemnel
ale dole v te liste jak je F8.... nebo F10..... tak u F8 mam Q flash nemam to udelat tim ?
a jeste v miste kdy jsem zmackl del. a presel do biosu tak jednou z moznosti bylo taky qf lash (ma to byt q flash to je jeden z duvodu proc mnenim bios) nemam dat to ??
robky (3195)|11.1.2009 20:49
Ano, nový bios tam dostaneš cez q flash a nemusíš ani loziť do setupu.
Deee-aN (3834)|11.1.2009 20:50
U Gigabyte se po startu mačká END, tam je QFLASH.

EDIT: ty nemáš k nové desce manuál?:runaway Přikládám screen z něj.
Screenshot 2009-1-11_21-26-25.png
sapin II (232)|11.1.2009 21:34
ne nemam uz v te krabici chybel:)
a predpokladam ze je jedno jestli to dam misto v te nabidce del,boot menu,q flash
a nebo primo v bios menu
Deee-aN (3834)|11.1.2009 21:53
[quote=sapin II;205515]ne nemam uz v te krabici chybel:)
a predpokladam ze je jedno jestli to dam misto v te nabidce del,boot menu,q flash
a nebo primo v bios menu[/quote]
To bych se po něm pídil. Manuál by balení mělo obsahovat.
A zkusil jsi to i přes ten END? Jeden nikdy neví....:notsure
To s tím chybějícím manuálem mě navedlo na myšlenku, jestli už ta krabice nebyla někdy dřív rozbalená...:eek:
sapin II (232)|11.1.2009 22:02
newim no ja sem se po nem neschanem protoze jsem si vystacil s internetem.kdyz jsem to zapojoval (ty kabely mi moc nejdou tak sem si to nasel na netu)
odb (505)|11.1.2009 22:12
pouzi @BIOS na flashovanie z windowsu. Je to najjednoduchsie a zatial som s tym nemal problemy.

http://www.gigabyte.com.tw/FileList/NewTech/old_motherboard_newtech/tech_a_bios.htm

http://www.gigabyte.com.tw/Support/Motherboard/Utility_DownloadFile.aspx?FileType=Utility&FileID=52

edit: stiahni program, nainstaluj, spust, vyber moznostost update from file, nasmeruj ho na novy BIOS ulozeny na disku. Chvilu pockas, restart a je to.
sapin II (232)|11.1.2009 22:14
ja jsem ale cetl ze se tim nekdy muze uplne znicit deska,je to pravda?
Deee-aN (3834)|11.1.2009 22:15
[quote=odb;205547]pouzi @BIOS na flashovanie z windowsu. Je to najjednoduchsie a zatial som s tym nemal problemy.

http://www.gigabyte.com.tw/FileList/NewTech/old_motherboard_newtech/tech_a_bios.htm

http://www.gigabyte.com.tw/Support/Motherboard/Utility_DownloadFile.aspx?FileType=Utility&FileID=52[/quote]
Ano i to může být cesta, i když mě to nepracovalo. Zrovna dneska tu dneska někdo updatoval BIOS MSI a začalo to makat až po vypnutí všech ochran (Firewall, antiviry)
EditorPO (2819)|12.1.2009 00:05
Sakra, dobre som sa sekol s tym DEL, jasne ze tam ma byt END, ved je to hned na prvej obrazovke. Asi jak som myslel na slovo BIOS :-)

Teda spravne to ma byt takto:[INDENT] Mas dve moznosti:
1. pouzit Q-flash (BIOS utilita)
2. pouzit @BIOS (flashovanie z prostredia Windows)
V manuale mas tieto postupy presne popisane.

1. Novy BIOS daj na flashku, pred zapnutim PC ju musis mat zastrcenu v USB. Po zapnuti PC stlac END. (Hned prva obrazovka, vpravo dole)
Z menu vyberies moznost Update BIOS from Drive. Zvolis dany flash subor a potvrdis ENTER. Natiahne sa a skontroluje subor, potvrdis otazku Are you sure to update BIOS? pomocou ENTER a uz len cakas na uspesne dokoncenie operacie. Po uspesnom flashnuti sa ti zobrazi Copy BIOS completed. Stlacenim hocijakej klavesy sa dostanes spat do menu, stlacis ESC a ENTER, pocitac sa rebootne.
Po restarte vojdes do BIOSu, das volbu Load Optimized Defaults, potvrdis s ENTER a volbou Save & Exit Setup ulozis nastavenie. Pri restarte sa znovu zdetekuje hardware a pocitac nabehne do win.
2. flashovanie vo win predpoklada, ze mas operacny system v poriadku. Musis ukoncit vacsinu rezidentnych programov, nepotrebnych na beh systemu.
V menu si vyberies bud stiahnutie BIOS zo webu Gigabyte, alebo zo suboru.
Flashovanie vo win nie je moc bezpecne, co si budeme nahovarat :-) je to predsa len Windows :-).[/INDENT]
odb (505)|12.1.2009 07:20
[QUOTE=Deee-aN;205551]Ano i to může být cesta, i když mě to nepracovalo. Zrovna dneska tu dneska někdo updatoval BIOS MSI a začalo to makat až po vypnutí všech ochran (Firewall, antiviry)[/QUOTE]

http://www.gigabyte.com.tw/FileList/NewTech/old_motherboard_newtech/tech_a_bios.htm

V popise k @BIOS je hned na vrchu napisane, ze je potrebne vypnut vsetky programy, antiviry a podobne programy. Niekedy je dobre precitat si aj readme k programu.
Deee-aN (3834)|12.1.2009 08:03
[quote=odb;205643]http://www.gigabyte.com.tw/FileList/NewTech/old_motherboard_newtech/tech_a_bios.htm

V popise k @BIOS je hned na vrchu napisane, ze je potrebne vypnut vsetky programy, antiviry a podobne programy. Niekedy je dobre precitat si aj readme k programu.[/quote]
Á pán je znalec! Mě to nefungovalo ani přes to, že jsem si to (už někdy v létě) přečetl a povypínal...
Psal jsem to proto, aby se na to při případých pokusech nezapomnělo...
sapin II (232)|12.1.2009 14:17
tak, vsem dekuji uz mam novy bios
bylo to vlaste tak jednoduche,ze se divim proc sem vas s tim otravoval:)
vazne dekuji (udelal jsem to pres ten end)
Deee-aN (3834)|12.1.2009 14:31
Ono je zvláštní, že u DEL je napsáno "Q-Flash" a u END "Qflash".:runaway Rozdíl mezi nimi - nevím...:slug
sapin II (232)|12.1.2009 14:37
asi to bude stejny
Deee-aN (3834)|12.1.2009 14:40
[quote=sapin II;205766]asi to bude stejny[/quote]
No, psal jsi, že přes ten DEL (BIOS) to nešlo, nebo jsem to špatně pochopil?
sapin II (232)|12.1.2009 20:45
no jo pres del. by to slo kdybych dal to q flash ale vy jsem psaly ze mam dat update bios from drive a to tam chybel jinak to q flash bylo jak v meni bios tak i v tom vyberu(boot menu ..) ted mam ale v biosu tam jak muzu jit do bios menu (snad se orientujete) tak tam misto tech cisel a informaci mam takovej zelenej obrazek gigabyte ktery jsi posilal prilohou (posilal to deee-an) muzu dat sice tabulator a zmneni se to ale jen na ted priste tam je zas ten obrazek.je to jen drobny detail pokud nevite tak se na to vykaslete i kdyz mne to docela stve :(
Deee-aN (3834)|12.1.2009 20:49
Jestli to dobře chápu, chceč, aby se nezobrazoval ten zelený obrázek? Jestli je to tak, v BIOSu najdi položku, ve které se píše něco jako: Full screen logo show. Nastav "Disable".
sapin II (232)|12.1.2009 22:29
ano to je ono dik uz je to vsechno