reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Router a internetové aplikace

ozzi (0)|11.1.2009 12:11
Dobrý den, mám menší dotaz. Před nedávnem jsme si domů pořídili router Airlive WT-2000R a přes něj se dělíme s bráchou po kabelu o internet od UPC, občas se přes wi-fi připojí i táta s noťasem. Problém je v tom, že od doby, co máme net přes router, mi správně nefungujouaplikace s přístupem do netu. Například StrongDC++...v pohodě otevřu seznam hubů, připojim se, ale když chci něco vyhledat, nenajde ani ťuk. Další věcí sou Counter Strike 1.6...a taky je to tak problém "napůl"...když dám vyhledat servery na internetu, nic nenajde - prázdnej list....ale když mi kámoš pošle nějakou ip, v klidu se na ten server připojim a hraju. Na sítě a tuhle problematiku sem naprostej amatér, proto budu moc rád, když mi kdokoliv jakkoliv poradí. Díky!
Pabler (425)|11.1.2009 23:31
Uf ako by som to popisal...
Pricina: NAT, - Preklad viacerych vnutornych adries v lokalnej sieti na jednu, v tomto pripade od poskytovatela internetovych sluzieb, verejnu adresu.

DC, torrenty a podobne aplikacie vyzadujuce priame spojenie maju mensi problem s tym ako NAT funguje, so samotnym NAT by az taky problem nemali keby sa jednalo o preklad 1:1 (podiel vonkajsich adries k vnutornym) kedze mas len jednu vstupuje do hry PAT, a tu uz sa menia cisla portov, .... preto ma problem dc preliezt cez router ...

Riesenie:
Nastavenie DC do PASSIVE mode (je to niekde v nastavení uz som dc dlhu dobu nepouzival ale viem ze to tam je ...)
Toto riesenie je zial take na oko, ... sam sa budes moct spojit len s niekym kto je "Active" cize ma verejnu ip adresu Passive a Passive spolu nemozu komunikovat.

Riesenie2: Nastavit na routri port forwarding, v manuali od routra je popisane ako ho nastavit, na airlive je to nazvane: Special Application (je v nastavení toho daneho modu v ktorom tvoj router pracuje)

Ukazka takehoto nastavenia:
http://www.upni.sk/files/ei8g6gc5cjbten3f52fs.png

Potrebujes vediet hlavne cislo portu na ktorom to dc komunikuje, tiez je uvedene v nastaveniach programu
To iste pre CS, tam netusim ake moze byt, ale snad ti pomoze niekto kto toto nastavoval a prezradí ti ho :)
ozzi (0)|12.1.2009 13:01
Tak v nastavení routeru to mám, jen by mě zajímalo, co je položka "trigger". Do pole incoming ports, předpokládám, vypíšu dotčený porty. Jinak tam ale těch položek mám daleko míň, než je na obrázku co si posílal - sou tam jen pole "Trigger", "Incoming ports" a "Enable" pro zaškrtnutí.
Jen k tomu DC - vim že na pasivní připojení to jde, ale to je dost omezený a to se mi nelíbí.:) Ale pokud sem to teda správně pochopil, tak s tim port forwardingem by mělo fungovat i přímý spojení, ne? Jinak v nastavení DC sou porty tyhle: "TCP: 9614, UDP: 1842 a TLS: 9027", znamená to, že je tam prostě všechny nasekám?
Omlouvám se že ješte otravuju a moc dík za odpověď!
r34ktor (7477)|12.1.2009 13:14
Průvodce nastavením svého routeru pro drtivou většinu běžně používaných aplikací najdeš zde: http://www.portforward.com/english/routers/port_forwarding/Ovislink/AirLive-WT2000R/AirLive-WT2000Rindex.htm

Stačí jen postupovat krok za krokem.
eraser (0)|12.1.2009 13:20
Neviem ako to má presne Airlive router, no ty si môžeš kľudne forwardovať určité porty priamo na svoje PC, ktoré identifikuješ podľa IP adresy. Ak sa používa DHCP, tak vtedy je dobré nastaviť, aby si získaval vždy tú istú IP adresu na základe MAC adresy sieťovky, no nie každý router túto možnosť má, preto mám radšie používanie statických IP, najmä pokiaľ ide o pár počítačov v sieti.

Práve port triggering je špecifikum, určitý trik, kedy sa nemusí zadávať IP adresa pre forwardovanie, no má to tú nevýhodu, že ak takéto dačo chcú využiť dva počítače naraz, prípadne i viac, tak potom môžu nastať komplikácie, resp. konflikty.

Takže port triggering je vlastne port forwarding s prepínaním vypnuté/zapnuté pre porty, ktoré boli forwardnuté. Príklad bude lepší. Napr. ak dáta prúdia von cez port 50 (z počítača cez router von), tak sa bude forwardovať port 80 (router posiela dáta do počítača).
eraser (0)|12.1.2009 13:24
[QUOTE=r34ktor;205736]Průvodce nastavením svého routeru pro drtivou většinu běžně používaných aplikací najdeš zde: http://www.portforward.com/english/routers/port_forwarding/Ovislink/AirLive-WT2000R/AirLive-WT2000Rindex.htm

Stačí jen postupovat krok za krokem.[/QUOTE]To je presne to, čo som mal na mysli, čiže s pevne zadanou IP adresou pre PC, pre ktoré je daný port fixne forwardovaný. Čiže na tie špeciálne aplikácie by som sa vykašlal a využíval Virtual Server.
ozzi (0)|20.1.2009 00:50
Tak sem zkoušel do puntíku všechno jak je to na tom webu a pořád nic.:( Jenom sem se zarazil nad jednou věcí, co moje nulový vědomosti v oblasti sítí nezvládnou... v nastavení routeru, úplně na začátku v záložce "status" je uvedeno toto: IP Address 94.112.166.97. Když si vyjedu ipconfig, zobrazí mi to IP adresu úplně jinou, a to:
Adresa IP . . . . . .192.168.1.137.
Co za IP je ta 94.112....? To je adresa nějakýho proxy poskytovatele? tomuhle opravdu nerozumim. A ještě bych se zeptal, jestli k tomu port forwardingu je opravdu nutný mít statickou adresu. A pokud jo, předpokládám správně, že by to měla bejt ta 192.168.1.137 ?
Díky moc za odpovědi a omlouvám se za menší hloupost dotazu.:)
Logout (4018)|20.1.2009 02:46
Je to jednoduchý - ty dostáváš od poskytovatele jednu IP adresu. Tu má router. Prtože chceš používat víc počítačů - tak potřebuješ víc adres. Proto router Tvejm PC přidělí takvzaný soukromý adresy (z rozsahu 192.168.x,y), který ale může použít každej. Ale právě protože je může použít každej, tak na internet nesměj.

Proto když chtěj tvoje PC jít na internet, tak nemůžou pířmo, musej přes router. Ve skutečnosti se to navenek tváří, jako by ty požadavky směrem do internetu posílal router
(router je přepošle s OD: já :-)), takže odpovědi choděj zas routerovi. On si pak pamatuje, kdo že to ve skutečnosti co chtěl a přepošle získanou odpověď (HTML stránku) patřičnýmu PC.

No zas tak jednoduchý to neni, ale to je jen tim, že to nedovedu napsat.
ozzi (0)|20.1.2009 12:05
Jasný, funkci routeru nějak tak rozumim.:) Jen mě zajímalo co je ta adresa 94.112.166.97, protože pokud vim, tak to neni adresa routeru (adresa routeru je 192.168.1.254 - tim poslednim číslem si nejsem jistej, ale ostatní sou 100% (nejsem doma abych to zkouknul)). Šlo mi právě jen o ten port forwarding...jestli teda musim udělat statickou IP a která z nich by to měla bejt...protože mi to přes ty porty pořád nějak nejde rozchodit (ani CS ani DC++).
Dojigiri (1629)|20.1.2009 12:20
192.168.1.254 je vnitřní adresa routeru (z vnitřní sítě) a těch 94.112.166.97 bude vnější adresa routeru zvenku (ze strany WAN portu). Router má 2 adresy, tu vnější (kterou je na internetu) a vnitřní (na kterou se třeba připojuješ pro administraci). A mezi nima (velmi zjednodušeně řečeno) to překládá pomocí NAT.
EditorPO (2819)|20.1.2009 13:58
[quote=ozzi;209076]protože mi to přes ty porty pořád nějak nejde rozchodit (ani CS ani DC++).[/quote]

Router podporuje UPnP, tak ho ozes zapnut (v menu Port Forwarding > Miscellaneous), zapni si ho aj vo Win.

Dalsia moznost je, zaradit tvoj pocitac do takzvanej demilitarizovanej zony (DMZ), kde nebude voci tvojmu PC fungovat firewall routeru. Zapina sa to tiez vo vyssie spomenutom menu. Ovsem v tomto pripade si musis urcite bezpecnostne pravidla v tvojom PC udrziavat sam.