reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Problémy s PC (HW/SW): Přenos videa z kamery do PC

Neregistrovaný (0)|11.1.2009 23:32
Jméno tazatele: MiRi

Znění dotazu:
Mám digitální video kameru Mini DV : NV-DS37 a nahraných několik video kazet, ale nevím jak mám dostat video z kazet do PC. Protože jsem kameru koupil jako ne-novou, nemám k ní nic dalšího (manuál,CD,...), krom zdroje a nabíječky. Ostatní zpracování snad potom již nějak zvládnu pomocí Windows Movie Maker.
Děkuji předem za každou upřímnou pomoc a radu.
M.

HW a SW počítače jehož se dotaz týká:
Windows XP.
robky (3195)|11.1.2009 23:45
Na zachytávanie videa do počítača je potrebné zariadenie, ktoré má video vstup - typicky TV tuner alebo to boli jedného času grafické karty Ati s funkciou VIVO(Video In Video Out). Takže podľa môjho názoru riešením by bol nákup TV tunera.
K zachytávaniu bude ešte potrebný kábel na prepojenie pc a kamery a samozrejme dostatočne veľký priestor na pevnom disku počítača.
Intri (3490)|11.1.2009 23:50
+ program, který to video zachytí. Nemusí být nutně dodaný s TV tunerem. Movie Maker to samozřejmě umí, ale jeho možnosti mi přijdou poněkud omezené. Hodně kvalitní mi přijde Power Director, kdysi jsem s ním dost pracoval a fungoval dobře, nabízel celkem jemná nastavení. Nevím ale, jestli jeho vývoj stále pokračuje ( mám za to, že jo ), ani jak vypadají jeho nové verze, nicméně za zkoušku by stát mohl.
Pabler (425)|11.1.2009 23:56
Myslim ze ta kamera sa da prepojit s PC pomocou USB, potom tam je k tomu daky connection software, .... ale nech chodim po stranke Panasonicu nemozem tam najst tento konkretny typ kamery, ...
Jedine co by ma napadalo je ze ma spolocny navod s inaksím produktom s ktorym zdiela aj soft, ... ale zeby ho tam vobec neuvadzali _???

Cely nazov tej kamery je: NV-DS37EG
robky (3195)|12.1.2009 00:17
Takže oprava : našiel som nejaký nemecký návod na kamery DS 27,28,37 a38. Moc po nemecky nerozumiem, ale Digitale Interface - iLink/4-polig/ by nemalo byť nič iné ako FireWire(ak sa mýlim opravte ma).
Potom sa prenos videa zjednoduší, otázne je , či počítač má rozhranie FireWire(1394)?
EditorPO (2819)|12.1.2009 01:41
Moderne kamery od roku 1995 pouzivaju prepojenie s PC cez konektor IEEE1394 (FireWire). Je na to potrebny kabel s 6 pin konektorom na strane PC a 4 pin konektorom na strane kamery. Najnovsia norma IEEE 1394b pouziva az 9 pinov. Niekedy sa pouzival aj USB, ale FireWire ho nahradil kvoli schopnosti trvale poskytnut rychly a neprerusovany datovy tok.

Treba davat pozor pri kupe kabla, lebo nie su vsetky 100% medzi sebou nahraditelne. Napriklad Sony vo svojom i.Link pouziva len 4 piny. Dva vynechane piny sluzia na napajanie zariadenia, takze zariadenie musi mat vlastne napajanie, co u kamier zabezpecene je. Kable zabezpecuje obojsmernu komunikaciu, vacsina strihovych programov takto dokaze ovladat funkcie kamery (Play, Stop, FW,...)
Nejake miniFAQ je tu http://catalog2.panasonic.com/webapp/wcs/stores/wwwconsumer/customersupport/faq_minidvcamcorders.jsp?storeId=&modelNo=#4
Budes teda potrebovat FireWire port na PC. Ak ho nemas, tak sa da kupit karta do PC.

U niektorych modelov je mozne postrihany videozaznam spatne nahrat cez toto rozharanie do kamery na pasku. U tvojho modelu NV-DS37 je to defaultne zablokovane, ale da sa to odbloovat :-).
Dojigiri (1629)|12.1.2009 12:40
Pokud má kamera firewire, doporučuju ho použít. USB neni moc podporovaný, obzvlášť ne ve free softech. Takže patrně bude potřeba dokoupit firewire kabel, a zkontrolovat, jestli taky máš v PC firewire na desce (pokud jo, tak určitě bude vzadu na panelu).

Na stahování z DV kamery do PC přes firewire mám osobně skvělý zkušenosti se softem WinDV - umožní pouze stáhnout do PC přesně tak jak je v kameře, ale pak už lze vše udělat v jiných editačních programech. Mně fungoval výborně, uměl si i synchronizovat (spustit) přehrávání na kameře. Přes USB by něco podobnýho měl snad umět movie maker ale nemám vyzkoušeno.
Deee-aN (3834)|12.1.2009 13:00
EDIT: tak ta kamera opravdu existuje http://www.dooyoo.co.uk/digital-camcorder/panasonic-nv-ds37eg/details/
Ta má FireWire i USB. Po propojení s kompem by mělo vše proběhnout víceméně automaticky. Kabel zřejmě: http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=53886
Dojigiri (1629)|12.1.2009 15:33
Kabel bych viděl spíš na tenhle http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=29749 záleží teda, jak je to na kameře, ale většinou tam bejvá jenom ten malej 4-pin konektor, v PC bejvá zas 6-ti pin (9-pin 1394b jsem zatím v PC osobně nikdy neviděl) ... přesně takovej kabel 4/6 jsem používal při stahování videa z DV kamery já ...
Deee-aN (3834)|12.1.2009 16:15
Asi máš pravdu. Teď si vzpomínám, že jsem kdysi k půjčené kameře kupoval takovýhle kabel.
odb (505)|12.1.2009 17:47
[QUOTE=Deee-aN;205820]Asi máš pravdu. Teď si vzpomínám, že jsem kdysi k půjčené kameře kupoval takovýhle kabel.[/QUOTE]

Nie asi, ale urcite má pravdu.

Nie na každej doske musi byt v zadu vyvedený firewire konektor. Niektoré dosky, majú piny na doske a nie vždy je aj vyvedeny vzadu (zalezi, kto ten PC skladal). Odporúčam pozrieť manuál k doske.
EditorPO (2819)|12.1.2009 20:23
Ale ste sa rozpisali :-)
Niektore zostavy mozu mat FireWire vyvedeny aj na prednom paneli.
Takze mensi sumar:
- Kabel potrebujes ten co spominal Dojigiri http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=29749
- kabel co spominal Deee-aN sluzi na kopirovanie videozaznamu medzi dvomi videozariadeniami (kamera-kamera, kamera-video)
- nejaky software by mal byt ku kamere, ak nie, tak sa poobzeraj po Pinnacle Studio, Ulead MediaStudio, Adobe Premiere, Avid Liquid ... Su to komplikovanejsie programy, ale s vysledkom budes nadmieru spokojny.
V niektorych strihovych programoch mozes vyuzit jednu zaujimavu funkciu. Jedna sa o to, ze do PC v zaciatkoch nebudes stahovat video v max kvalite, ale len v pracovnej kvalite. Menej ti to zatazi PC. Urobis si kompletny projekt, nastavis strihy, hudbu, efekty, ulozis projekt. Potom das vyratat projekt, pricom PC si same stiahne z kamery zvolene useky videa v plnej kvalite, postriha a ulozi.
Nezabudni si dat odblokovat DV IN v kamere, obcas sa to hodi.