reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Přeinstalování Visty

Commanderwar (577)|15.1.2009 16:05
Zdravím přátele, dneska jsem konečne našel čas
a rozhodl se zformatovat disk ahlane si ho konečne rozdelit na dva oddíly
Ale Vistu jsem dneska instaloval uplne poprve a co me hned zarazilo je jakym zpusobem probehl format disku neboli oddílu.
Klikl jsem na format ten drval asi 20 sekund...nikde se ani neozbrazil žadny prubeh
Mam oba zda toto na poradny format disku stači...
Disk ted prazdy skutečně je...ale stejne se tomu musim divit...
Na disku bylo 180 G dat....format bych si představoval trochu felší než 20 sekund
mstejska (2912)|15.1.2009 16:16
Pokud jsi dal fast format tak je to mozne. Jenom se prepise "FATka" (proste startovni sektory u NTFS.)
kevin00 (10238)|15.1.2009 16:17
Můj názor je, že proběhne rychlý formát HDD (data se jen smažou), protože HDD je již ve formátu NTFS
Dojigiri (1629)|15.1.2009 16:22
Jj, jde určitě o rychlý formát, kdy se nekontrolujou vadný sektory. Data se dokonce ani nesmažou (tj. dokud se nepřepíšou, lze je obnovit), jenom se vyrobí nová tabulka souborů MFT.
Commanderwar (577)|15.1.2009 16:24
tam nebylo na vyber rychlý nebo normalni format..bylo tam proste jen formát..klikal jsem an to vícekrát
safra přeci to nebudu znova delat:)

Ted zkouším formatovat oddíl D primo ve windows a ten format bude trvat snad dve hodiny....tak to sem blazen....
jak je mozny že pri instalaci to probehlo tak rychle
je pravda že jsem nejdřiv ten stavajici odddil co tam byl dal zrušit
pak vytvořil dva nove.a pak teprve dal format
kevin00 (10238)|15.1.2009 16:27
[QUOTE=Commanderwar;207052]tam nebylo na vyber rychlý nebo normalni format..bylo tam proste jen formát..klikal jsem an to vícekrát
safra přeci to nebudu znova delat:)[/QUOTE]

Já jsem také provedl tento rychlý format, rozdělil disk, nainstaloval Visty a vše funguje bez problémů. Neviděl bych v tom asi nějaký problém.
Commanderwar (577)|15.1.2009 16:55
jen si kladu otazku když vezmem vpotaz že to pri instalaci visty umi jen rychlý format
jak tedy dokonale zformatovat disk C????....ve voknech je to blbost ne???.)..to je jako bych si kopal jamu pod nohama...
kevin00 (10238)|15.1.2009 17:04
[QUOTE=Commanderwar;207062]jen si kladu otazku když vezmem vpotaz že to pri instalaci visty umi jen rychlý format
jak tedy dokonale zformatovat disk C????....ve voknech je to blbost ne???.)..to je jako bych si kopal jamu pod nohama...[/QUOTE]

A co použít třeba Hiren´s BootCD či soft pro práci s HDD, nabootovat a zformátovat HDD
Dojigiri (1629)|16.1.2009 15:11
[QUOTE=Commanderwar;207052]Ted zkouším formatovat oddíl D primo ve windows a ten format bude trvat snad dve hodiny....tak to sem blazen....
jak je mozny že pri instalaci to probehlo tak rychle
[/QUOTE]

Při instalaci proběhl zřejmě rychlý formát; nevím jak ve Vistě, v inst. XP byla vždy nabídka formát nebo rychlý formát (já dělal stejně vždycky rychlý).

Přímo ve Windows když nezaškrtneš "rychlý formát" tak se dělá pomalý, ten pak tak strašně dlouho trvá.

Rozdíl rychlého a pomalého (ne-rychlého :) ) formátu je pouze v tom, že "rychlý" nekontroluje přítomnost vadných sektorů (data myslím nemaže ani ten pomalý)

[QUOTE=Commanderwar;207062]jen si kladu otazku když vezmem vpotaz že to pri instalaci visty umi jen rychlý format
jak tedy dokonale zformatovat disk C????....ve voknech je to blbost ne???.)..to je jako bych si kopal jamu pod nohama...[/QUOTE]

tj. disk C je "dokonale zformátovaný" i rychlým formátem (všechny potřebné struktury jsou vytvořené), pouze neni provedená kontrola vadných sektorů. To lze ovšem provést i dodatečně, příkazem "chkdsk C: /f /r" z příkaz. řádky.

Pokud myslíš tím "dokonale zformatovat" to, aby byla skutečně smazána všechna data, na to je potřeba použít nějakej specializovanej program (zpravidla mívají v názvu "wipe"). Nebo provést tzv. low-level format.
pas!k (3765)|16.1.2009 15:14
Taky pouzivam rychlej .. a kdyz uz clovek potrebuje ocuchat povrch disku existuje tuna utilit .. takze bych s etim nezalamoval .. Jinak dobre utilitky na 100% premazani disku jsou napriklad na Hirens boot