reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Víkendová diskuze: Zohledňujete při výběru počítače kvalitní servis?

husky14 (4214)|16.1.2009 10:02
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Víkendová diskuze: Zohledňujete při výběru počítače kvalitní servis?

Počítač je dnes spotřebním zbožím a s trochou nadsázky se dá říct, že srovnatelné modely různých značek se od sebe příliš neliší. Rozdíl začíná být hlavně ve službách (oprava do druhého dne, pojištění nb proti náhodnému poškození atd.). Zohledňujete při výběru kvalitní servis? Ať už jsou Vaše preference jakékoli - vyjádřete je, zapojte se s ostatními do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
eraser (0)|16.1.2009 12:03
Je to na každom jednotlivcovi relatívne, ale existujú ľudia, pre ktorých je servis a tým pádom spoľahlivosť počítača nevyhnutná a kritická do takej miery, že i výpadok na jeden deň znamená veľké straty a v takýchto prípadoch sa už nehľadí na príplatok za servis, ktorý na druhú stranu nie je vôbec tak drahý a pre prosperujúcu firmu je dokonca zanedbateľný a taktiež nie je problém držať v zálohe zopár počítačov.

Táto anketa bola nedávno na stránkach SHW a prekvapil ma jej výsledok. Pre mnohých je servis, či povedzme kvalita a spoľahlivosť zbytočnosťou. Zrejme sú to jedinci, ktorí sa nikdy nezaťažovali s reklamáciami, opravami a nepotrebovali denne pracovať, tzn. daný počítač nie je pre nich pracovným nástrojom.

Niekedy je pre mňa nepochopiteľné, ako sa niekto postaví k výberu PC a hľadí na každý halier, pričom si neuvedomuje, že mierny príplatok mu môže zabezpečiť prípadné mienšie straty a vyššiu spoľahlivosť. Čo je to napr. 3 tisíc Kč za rozšírenie záruky a zaplatenie NDB, ak počítač, či notebook vyšiel na 40-50 tisíc Kč? A niektorí výrobcovia majú túto sumu už v cene svojich produktov započítanú, preto sa mnohí čudujú, prečo tento model, ktorý má dokonca slabšiu HW konfiguráciu, stojí o pár tisíc viac než výrobok od konkurencie.

Ako sa hovorí, každý sa spamätá vtedy, ak je už neskoro, ale aspoň si z toho zoberie ponaučenie a môže sa podobným problémom vyhnúť v budúcnosti.
kevin00 (10238)|16.1.2009 12:19
Co se týká stolních počítačů, tak servis je pro mě nepodstatnou věcí, jeliož si to sestavím sám .... takže si ho i držím 24/7 :D:D
U notebooku je to ovšem zcela jiné. Nepochopím své kamarády a plno zákazníků, kteří zakoupí notebook od výrobce, který neposkytuje téměř žádné záruky a kvalitou svých výrobků dosahuje někam do třídy čínský dětských hraček bez atestu. Pokud vysloví člověk slovo "příplatek", 1/2 zákazníků mu vyškrábe oči .... jaktože tento výrobek je za xx peněz a tento je za xx a mám si ještě připlatit za "záruku" ? Vždyť to má stejný věci, tak nevím proč platit navíc .... stejně je záruka 2 roky .... a je to. A pak řeší zkroucené klávesy, vrzající šasi apod.
Kapitolou samu pro sebe bych nazval uživatele kupující PC či notebooky v supermarketech. Odbornost zaměstnanců žádná (přerušené první instalace OS, formátování HDD už v krámě apod) a co se týká pozdější reklamace .... radši nemluvit.
Patrik (7)|16.1.2009 12:43
A to já se klidně přiznám, že patřím do té skupiny "která hledí na cenu". Svůj první počítač (notebook, ze kterého momentálně píšu) jsem si koupil teprve před 2 lety. Do té doby jsem měl vždy nějaký (pro mě v tu dobu dostatečný) přístup k počítači. Nejdříve ve škole, později v zaměstnání.
Se změnou zaměstnání toto skončilo a musel jsem si pořídit nový počítač. Koupil jsem úplně to nejlevnější co bylo aktuálně na trhu (jak značku, tak obchod, bez OS - mám Linux). Jedinou službu, kterou jsem při koupi požadoval bylo okamžité rozšíření paměti.
Počítač mi po dva roky slouží a zatím to nevypadá na nějakou brzkou výměnu. Původně jsem předpokládal, že ho po 2 letech vyhodím a koupím nový (stál polovinu toho, co uvažovaná značková konkurence), ale příjemně mě překvapil.
V práci máme IBM (ještě pravé IBM), některé ještě v záruce. Servis typu NBD je super, ale který domácí uživatel ho opravdu potřebuje a je ochoten zaplatit? A když skončí záruka je na tom majitel značkového stroje ještě hůř, z cenových důvodů jsou tyto stroje v podstatě neopravitelné, většinou to řešíme tak, že ze dvou strojů poskládáme jeden, protože nový díl stojí to, co celý neznačkový stroj. Skoro vyjde výhodněji koupit dva levné neznačkové počítače, které budou navzájem "zastupitelné".
S uživatelem Kevin00 se shodnu jen na nevhodnosti nákupu v supermarketu. Zboží zde není ani levnější než ve specializovaných obchodech a nejsou schopni zde ani poradit ani např. rozšířit tu paměť.
xstreetfighter (453)|16.1.2009 13:19
ja teda vubec, pocitace me bavi, takze sem rad kdyz se najde prilezitost si neco udelat sam, zaruku jako servis nepocitam, a ani opravy v zaruce. Na to mame zakony. Ja si pod poptavkou po kvalitnim servise predstavuju jen asi nejakou firmu s mnoha pocitaci nebo neco podobneho. Nedokazu si predstavit, kdo vic dokaze ocenit kvalitni servis kdyz do toho nepocitame zakonne lhuty. Samozrejme ze vzdy potesi, kdyz je neco vyrizene ci opravene rychle a servis/prodejce uzna svou pripadnou chybu...
Mikacek (32)|16.1.2009 13:32
Protože se na mě občas obrací lidé, kteří chtějí sestavit počítač, vždy s nimi proberu pár možností včetně toho, koupit si hotovou sestavu s dobrým servisem. Samozřejmě 99% lidí dbá na co nejnižší cenu a "servis" jsem pro ně já (bohužel). Já osobně PC k práci moc nevyužívám, svá data si zálohuji a o stroje které vlastním se starám, abych předešl nějakým potížím (ale né vždy to jde). To je ale "osobní použití".

V "pracovním použití" bych o příplatku za servis ani nespekuloval - je to velmi důležité a servis JE potřeba. Je to jako by jste jezdili autem velké vzdálenosti a neměli s sebou základní věci na opravu (náhradní kolo,hever,lano,...) - ano, můžete jezdit, ale jen do určité chvíle ;)

Jen je potřeba zvolit takový servis, který je vhodný aby se nestalo, že např. oprava mého notebooku bude trvat 30 dní bez možnosti náhrady...

Abych vlastně odpověděl - pro domácí použití servis nepotřebuji. Pro pracovní použití je to nezbytnost ;)
pkovak (93)|16.1.2009 23:30
Počítače jsem si doposud sestavoval sám (samé desktopy, notebook nemám), ale vybírám si pečlivě odkud kterou komponentu koupím. Tak třeba TS Bohemia u mě nemá šanci ani kdyby všechno měla o polovinu levněji, zkušenosti s jejich Brněnskou pobočkou mám takové, že jsem jezdil reklamovat komponenty do centrály v Olomouci. Naopak skvělé zkušenosti mám se servisem v Alfacompu, pokud mám dávat komponenty nebo celý počítač do servisu, jsou na prvním místě.
Takže vzato celkově, dobrý servis je u mě velké plus, špatný servis je konečná. Trávit měsíc čekáním na komponentu, kterou kdybych koupil u jiného prodejce, tak ji mám do několika dnů vyměněnou třeba za jinou značku, to opravdu není moje představa kvalitního a přátelského servisu. Spočítejte si sami kolik nervů a problémů vás stojí měsíc bez počítače.
kevin00 (10238)|16.1.2009 23:48
Já mám třeba s TSkou dobré zkušenosti. Na krám vlastně bereme od nich a co se týká reklamací nikdy jsem neměl problém. Je pravdou, že vše musíme odesílat do Olomouce, ale nikdy se nestalo, že by reklamace nebyla vyřízena do 30 dnů. A v drtivé většině, bez okolků ve prospěch zákazníka
Petr S. (1220)|17.1.2009 08:19
Musím souhlasit s Mikackem, vidím to úplně stejně. Pro domácí použití je mi servis poměrně ukradený, protože všechno řeším svépomocí. Stejně tak u lidí, kterým jsem počítač stavěl. U mě doma se povětšinou i najde nějaká ta vhodná komponenta, takže jim můžu i v případě potřeby nějakou zapůjčit, kdyby ta jejich náhodou odešla do křemíkového nebe a musela se reklamovat. Třeba teď před měsícem jsem půjčoval zrovna celé PC, které mám pro takovéhle účely. Bylo to sice Pentium III o 500 MHz, ale dotyčnému to na net stačí :)
pkovak (93)|17.1.2009 08:26
Brno je případ sám pro sebe, nebyl ani tak problém, že reklamace by nebyla vyřešená do 30ti dnů, ale to, že se nikdy nešlo nijak domluvit a lidi tam byli velmi nepříjemní - vždy jsem říkal, že mám pocit jako bych byl něco do čeho omylem šlápli, nechce to pustit a obzvlášť silně smrdí. Já uznávám, že ze zákona se nemuseli dohodnout a vyměnit komponentu třeba jiný kus nebo od jiného výrobce, a měli těch třicet dní na reklamaci a do třiceti dnů ji taky vyřídili, ale když to porovnám s přístupem který znám z jiných obchodů, tak je to nepředstavitelný rozdíl. U čekoholi co koupím od TSBohemie abych se pořád bál, že komponenta odejde a já s nima budu muset jednat a pokud je to komponenta klíčová, tak prostě měsíc budu bez počítače. Jakákoli dohoda je nemožná a ono to k těm třiceti dnům taky trvat bude - respektive vždy v minulosti trvalo.
rousini (17)|17.1.2009 08:36
Já vynechám servis ve smyslu oprav, protože předpokládám, že to pro osazenstvo fóra není problém, ale rád bych nadhodil téma záruční lhůty....
Ze zákona je záruční doba min. 2 roky. Ovšem spousta komponent (CPU, VGA, RAM...) má garanci delší i doživotní.
1. Kde se uplatňuje záruka ve 3 roce, když např. na webu CZC je uvedeno: Kde reklamovat - CZC
2. Jaká je definice Doživotní záruky, resp. jaká je dožívotní životnost komponent?

Jako příklad uvedu 2 oblíbené e-shopy Alfacomp a CZC. Jedná se mi především o pravidlo, kdy CZC za mírně vyšší cenu ~ 5% (nejsem lobista) nabízí konkrétně na rozdíl od Alfy u všech MB, některých VGA...3 letou namísto 2leté garance. Tady přece se stárnutím výrobku roste pravděpodobnost závady a je v takové situaci velice příjemné, když si po dané době můžete za stejnou cenu reklamovaného a pochopitelně už nevyráběného zboží koupit něco nového, výkonem jinde...
Prostě můj pohled na věc je ten, že za 5% příplatek prodlouženou záruku nikde nekoupíte, ale zajímá mě právě návaznost na uplatnění prodloužené záruky nad rámec zákona, protože např. Corsair (PSU, RAM) zastoupení v ČR nemá...
Petr S. (1220)|17.1.2009 09:22
Ono je pravda, že většinou to je tak, že pokud něco odejde, odejde to přesně v rozhraní konce té záruky. A pokud ne, tak to zařízení bude fungovat ještě třeba dlouho. Takže by se to vyplatit mohlo, ale dva (resp. tři) roky je poměrně dlouhá doba. Pokud by v tomto rozmezí něco odešlo, s největší pravděpodobností by podle mě dotyčný chtěl provést upgrade. Vyměnit poškozenou komponentu za lepší. Samozřejmě pokud by to bylo technicky možné.
rousini (17)|17.1.2009 17:33
No, řekl jsem si po tématech jako "PC a ženy"... snad něco rozumného, ale koukám, že to znudilo celou sajtnu. Tak zase někdy.
thomas.007 (43)|17.1.2009 20:20
Tak u mne servis nehraje žádnou roli.
Mám starého athlona Thunderbird, 1GB SDRAM (256+256+512), náhradní grafiku TNT2, několik HDD a jednu základní desku, takže až příjde problém tak jej rázem odstraním a mám klid.
Myslím si, že než připlácet za nějakou "extra" kvalitu dvojnásobek průměrných výrobků a k tomu si ještě připlácet za servis navíc...
U nás v práci máme prac.stanice, za 55 klacků, ale výkonem bych je poskládal o 25 levněji v té době!
A servis? Na druhý den! :thumbdown
Takže radši třeba koupit 25 neznačkových počítačů než 20 značkových,
protože IT-áci stejně nadávají, že tam cpou hrozný kondíky...
Takhle budu mít 5 počítačů v rezervě a mám servis prakticky do hodiny :thumb !
Toť můj názor :D
slowak1982 (134)|17.1.2009 21:07
Servis neberu v potaz, vše si raději spravuji sám. Při nákupu mne více zajímá postoj firmy k reklamačnímu řízení.
Neregistrovaný Q (0)|18.1.2009 17:55
Pracuji ve firmě, která provozuje i počítačovou prodejnu, takže kdyby se mi něco stalo, tak si jsem schopny ohlídat, aby reklamace věci, co se posílají, netrvaly zbytečně dlouho. I tak, když jsem si kupoval nový soukromý notebook, jsem si připlatil a nechal si rozšířit tříletou záruku na 3 roky next business day on-site včetně záruky proti neúmyslnému poškození jako je polití, pád, ... . Sice to stalo nějakých 1800, ale na druhou stranu mi to cenu navýšilo jen o nějakých 5% a za ten klid to stojí.
borisj (1)|18.1.2009 19:36
Dle mého skromného názoru je dobré pro fimy, které nemají svého PC guru, připlatit si za prodlouženou záruku
nebo předplacený servis. V domácnostech nebo PC v soukromí je asi situace jiná. Každý má kde se poradit,
nebo se domluvit o pomoci. Dle zkušeností, když neuspěju u jednoho "odborníka" obrátím se na druhého.
V dnešní době int..netu není problém cokoli řešit přes síť.
"Kde jsou ty doby mého mládí, když jsem sháněl xx4116 a vyžší kapacyty pro rozšíření SPEKTRA".
Ivo Mašek (507)|28.1.2009 18:58
PC si stavím sám (i pro kamarády), takže si i sám servisuji.
xmarek (1676)|28.1.2009 19:22
Co se týče stolních počítačů, tak je skládám z jednotlivých komponent takže mě zajímá spíš kvalita jednotlivých komponent než servis.
U notebooků je pro mě kvalita servisu jedním s nejdůležitějších parametrů.
ICEBOSS (3435)|30.1.2009 02:22
zajima me reklamovatelnost rozbite veci v obchode, kde nakupuju komponenty do PC. servis si udelam sam.

u notebooku me servis zajima samozrejme dost hodne.