reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Problém s PC - nezapne se

krovacek (5)|16.1.2009 10:13
Zdravím,
postavil jsem si po letech nový počítač a k mému zděšení jsem ihned narazil na nepříjemný problém.

Do case jsem nejprve nainstaloval jen nejdůležitější komponenty (650W zdroj corsair, desku GigaByte EP35-DS4, procesor Intel Core2Quad Q6600 + chladič Noctua NH-U12P, 2x2 GB RAM DDR2 Corsair 800MHz, grafická karta Asus 9600GT s pasivním chladičem). Ke zdroji jsem připojil jak 24-pinový napájecí konektor desky, tak 6-pinový PCI-E konektor grafické karty. Také jsem připojil 8-pinový(2x 4-pinový) 12V napájecí konektor CPU - zde mne trochu zmátlo, že 1 polovina tj. 4 piny konektoru na desce byly přikryty záslepkou. Po připojení monitoru a klávesnice jsem učinil první pokus zda všechno funguje jak má - funguje.

Pokračuji tedy dále, do case nainstaluji DVD-RW mechaniku (Plextor PX-820SA) a pevný disk (Seagate 320GB SATA). Připojím datové kabely a napájení a těším se na instalaci OS. Nejprve ale přepínám v BIOSu mód IDE řadiče z IDE na AHCI.

Po potvrzení "Save changes & Exit" ale systém zamrzne. Po vypnutí počítače tento již nenaběhne. Po stisknutí tlačítka se pouze rozstvítí LED na desce, chladič na CPU se neroztočí, ale jen sebou škubne a cca po 5 sekundách se počítač sám vypne. Po chvilce se ovšem sám od sebe zase zapne a výše uvedené chování se periodicky opakuje dokud člověk nevypne zdroj kolébkovým spínačem.

Zkusil jsem připojit PC speaker, zda se něco nedovím z případného "chybového pípání", ale ve speakeru je po zapnutí PC slyšet jen slabé zapraskání.

Poradíte mi, prosím, jak dále postupovat? Napadá mne zkusit reklamovat desku, ale rád bych se nejprve ujistil, že problém není jinde. Bohužel nemám další komponenty abych mohl vylučovací metodou měnit postupně CPU, grafiku atd - nehledě na to, že bych se bál jejich případného poškození.

Předem děkuji za případné odpovědi, s pozdravem M. Křováček.
pas!k (3765)|16.1.2009 10:38
Zacni tim ze vyresetujes deku (jak to udelat najdes v manualu .. vetsinou prehozenim jumperu) Pokud to pak nabehne rovnou bych flashnul novej bios..
kevin00 (10238)|16.1.2009 10:47
U přídavného napájení desky je 4pin zazáslepkován, jelikož plné osazení přídavného napájení potřebuješ pouze, má-li tvůj procesor spotřebu cca 130 W a vyšší. LED diody na desce pouze indikují vytížení procesoru.
Pokud je sestava bez HDD a DVD mechaniky, tak boot je v pořádku .... nahlásí, že je PC bez HDD ? Zkoušel jsi nabootovat systém pouze s jedním modulem RAM ?
V CPU Support List je udáno, že pro tvůj procesor musíš mít BIOS rev. F2 ... máš jej ?

EDIT: Přidáno reset CMOS
01.jpg 02.jpg 03.jpg
krovacek (5)|16.1.2009 12:53
Děkuji oběma za pohotovou odpověď.

Zkusím reset CMOS hned, jak přijdu z práce - dám vědět jak to dopadlo.

@kevin: Pokud jde o napájení CPU, máte pravdu, že pro procesor s nominální spotřebou 95W by stačilo zapojit jen ty 4 piny. Nicméně formulaci z manuálu jsem pochopil tak, že tím nic nezkazím, navíc jsem měl v plánu procesor mírně přetaktovat.

Dokud nebyly připojeny disky, počítač při pokusu o boot OS normálně zahlásil absenci systému a řekl si o vložení disku s OS.

Jakou mám verzi BIOS si bohužel nepamatuji a nezjistím to, dokud se mi počítač nepodaří zprovoznit. Předpokládám ale, že ne starší než F2 - deska byla zakoupena v letošním roce v obchodě, kde předpokládám velký odbyt.

Boot jen s 1 modulem RAM jsem též ještě nezkoušel.

Ještě jednou díky!
kevin00 (10238)|16.1.2009 13:03
Se zapojením kompletního přídavného napájení do motherboardu určitě nic nezkazíš .... ta záslepka tam je právě, že stačí normálně 4pin, tak aby se do druhého 4pinu neprášilo :D:D
krovacek (5)|16.1.2009 18:29
Po resetu CMOS systém konečně naběhl, ukázalo se, že verze BIOSu je F3 - s procesorem by tedy neměl být problém . I tak přeflashuji na F5, neboť má v popisu "Fix ICH9R RAID issue". Myslíte, že má cenu upgradovat na nejnovější verzi F6c, jde-li o betaverzi?

Děkuji za pomoc, ušetřili jste mi zbytečnou reklamaci.
pas!k (3765)|16.1.2009 18:39
Dej f5 a pokud to bude chodit jak ma nechal bych to tak ...i kdyz co jsem flashoval bety nikdy sem s nimi problem nemel .. dokonce mam pocit ze f6 betu jsem minulej mesic daval na podobnou desku ds3
David Kužel (55)|16.1.2009 19:02
Potvrzuji bezproblémovou funkčnost beta verze F6. Záhy po jejím vydání jsem BIOS přeflashnul (EP35-DS3L) a zatím jsem se nesetkal se sebemenšímí problémy.
kevin00 (10238)|16.1.2009 23:22
Důležité je, že to funguje a rady a porady našli užitku :thumb
fanynek (2048)|27.1.2009 00:11
Takže: Protože mi krovacek poslal SZ (máme stejnou desku a moduly RAM)-viz níže (doufám že se nebudeš zlobit, když ji tady zveřejním) je jasné, že to nefunguje a rady a porady zatím nenašli užitku. Budeme tedy v tomto vláknu pokračovat.
[QUOTE=krovacek]Ahoj,
stal jsem se před pár dny majitelem stejné základní desky jakou máš uvedenou v podpisu (GA EP35-DS4 s biosem F5) a mám s ní problémy, které popisuji zde:
https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?p=207307
Co jsem do vlákna zatím nenapsal je, že se popisované problémy opět vrátily, takže to nebylo tím BIOSem, jak jsem se původně domníval.
Jde tedy o to, že mi nejde vůbec zapnout počítač a pokud se to náhodou povede, ihned se sám vypíná a opět zapíná a tak pořád dokola. Podobný problém popisují i jiní majitelé této desky, nicméně pravou příčinu jsem nikde na internetu nenašel.
Vzhledem k tomu, že pomohlo vyndat jeden modul RAM, přijal jsem názor, že jde o nekompatibilitu desky s mou pamětí v dual channel módu. Teď ale koukám, že my dva máme zřejmě nejen stejnou desku ale i paměti - což by asi vypadalo na vadnou desku. Já mám tyto paměti:
http://www.alza.cz/pametovy-kit-corsair-twinx-xms2-dhx-4gb-d88633.htm
Rád bych se Tě zeptal, zda jsi neměl se svým počítačem podobné problémy a pokud ne, jaké používáš nastavení pamětí v BIOSu(takt, časování a napětí). Předpokládám, že je máš zapojené v dual channel?
Předem moc děkuju za odpověď, snad se mi podaří problém vyřešit aniž bych musel počítač znovu rozebírat a zdlouhavě reklamovat
.[/QUOTE]
Já osobně bych udělal toto: [SIZE="1"](předesílám, že takto mě zlobil čudl power na front panelu case CM Elite 334, až jsem se z toho orosil)[/SIZE]
-zkontroluj, že máš zapojeny všechny konektory napájení tak, jak je třeba, tzn. velký ATX (2) v plném osazení, přídavné napájení 4pin CPU (1)-stačí ten jeden čtyřpin a malý molex (3) pro PCIE (podle obrázku 1).
-odpojit vše nepotřebné /nechat jen CPU-se zapojeným chladičem:p, RAM, VGA, popř. HDD/
-vyndal bych baterku na pár minut z desky /potom zase zandat :p/
-odpojil bych všechny konektory vedoucí od front panelu case
-šroubovákem bych nahodil počál (obr 2)
-jestli naběhne, vlézt do BIOSu, kde bych odklikl ve výběru nahrání nastavení to "Default", potom myslí Enter a PC se restartuje.
-znovu do BIOSu, Ctrl+F1 a v sekci M.I.T. zkontrolovat, na jakým nastavení ti to běží.
FCPu=2,4GHz/FSB=266MHz/RAM=800MHz Timing pamětí na Auto, nebo i Manual a nastavit jim ručně zatím 5-5-5-18, Voltage vše na Auto.
-a taky bych pro jistotu zakázal AHCI mód a povolil ten nativní IDE. Už se mi kolikrát stalo, že to dělalo paseku.
-F10 a děj se vůle Boží.
Jestli tohle nepomůže a bude to kravit dál, tak asi jedině reklamace desky.

Jinak k mému nastavení a "problémům":
Paměti na téhle desce jedou v dualu bez jakýchkoli problémů a i OC je naprosto v pohodě.
OC FSB a CPU je také výborný.
Jediný, co je trochu divný je, že když občas vypnu PC spínačem vzadu na zdroji 0/I, tak po jeho opětovném přepnutí z 0 do I se PC samo zapne, aniž bych stlačil power čudlík na front panelu. Po vypnutí PC z OS se ale normálně vypne a zapíná se pouze na mé přání stlačením čudlu power na front panelu case.
mb.JPG fp.JPG
krovacek (5)|27.1.2009 11:12
Díky za tipy, jsem zase o něco moudřejší.

Osadil jsem oba moduly RAM, cca na 5 minut vyndal baterku a zkoušel PC zapnout jen tak šroubovákem. Když to nešlo, postupně jsem odpojoval všechny nedůležité konektory z desky: front USB, audio, front panel, všechny sata kabely(DVD-RW a všechny 3 HDD). Průběžně jsem zkoušel, zda PC již nenaskočí, ale každý pokus končil stejně: cca po 5 sekundách se počítač sám vypnul, za dalších ~5 se sám zapnul, to se opakovalo dokud jsem nevypnul zdroj.

Zkusil jsem též zapojit PCI-E molex(má to s jednou grafikou nějaký smysl??), to také nepomohlo.

Již jsem se smířil s tím, že mám vadnou desku, tak jsem opět vyndal jeden modul RAM, abych měl počítač provozuschopný dokud nebudu mít čas běžet do obchodu. A ejhle, počítač nenaběhl ani tentokrát - přitom dříve s jedním modulem fungoval bez sebemenšího problému. Modul jsem tedy vyměnil za ten druhý a počítač se bez problémů rozběhl.

Je tedy jisté, že jeden paměťový modul není v pořádku - měl jsem je oba, každý zvlášť, vyzkoušet dříve, nevím proč mě to nenapadlo. Snad proto, že se mi prve počítač podařilo zapnout(a dokonce na něm celý den bez problému fungovat vč. bezchybného memtestu) s oběma moduly.

Nyní tedy stojím před otázkou, zda není přecijen něco i s deskou a zda jsem paměťový modul nezničil teprve já sám, tj. častým vyndaváním a zandaváním a vytrvalými pokusy počítač zprovoznit.

Zkusil jsem si od kamaráda půjčit jeho 2 moduly DDR2, 2x 1GB Samsung PC6400 a s nimi vše funguje jak má, tj. i dual channel.

Zkusím tedy reklamovat paměti, ale stále si nejsem jist, že je deska zcela v pořádku...
molex.gif
fanynek (2048)|27.1.2009 15:32
Jestli s jinými moduly RAM vše funguje bez problémů, tak je to jasný. Strach o desku bych po tom už neměl. Zkus ještě ty tvoje paměti (po jedné) v jiným kompu, prožeň to Everestem, OCCT a hlavně Memtestem, ať máš jistotu, že je v kýblu a hurá na reklamaci.
krovacek (5)|28.1.2009 20:45
Dnes jsem byl reklamovat paměť a po její výměně vše funguje jak má. Stal jsem se tak trochu obětí svých předsudků - jakmile něco nefungovalo, hned jsem podezříval desku, protože ke značce GigaByte jsem měl ze všech komponent asi nejmenší důvěru(navíc při manipulaci s MB je riziko poškození přecijen asi nejvyšší - nebo si to alespoň myslím).

Nechtěl bych to zakřiknout, ale snad už to bude v pořádku. Tak za 2-3 dny, pokud to pošlape, bych se odvážil trochu přetaktovat. Doufám, že se kolega fanynek nebude zlobit, pokud jej potom kontaktuji a poprosím o zkušenosti s "našimi" paměťmi.

Chtěl bych vám všem ještě jednou moc poděkovat za ochotu mi pomoci,

ahoj Martin "Křovák" Křováček.
fanynek (2048)|28.1.2009 20:49
[QUOTE=krovacek;212427]Dnes jsem byl reklamovat paměť a po její výměně vše funguje jak má. Stal jsem se tak trochu obětí svých předsudků - jakmile něco nefungovalo, hned jsem podezříval desku, protože ke značce GigaByte jsem měl ze všech komponent asi nejmenší důvěru(navíc při manipulaci s MB je riziko poškození přecijen asi nejvyšší - nebo si to alespoň myslím).

Nechtěl bych to zakřiknout, ale snad už to bude v pořádku. Tak za 2-3 dny, pokud to pošlape, bych se odvážil trochu přetaktovat. Doufám, že se kolega fanynek nebude zlobit, pokud jej potom kontaktuji a poprosím o zkušenosti s "našimi" paměťmi.

Chtěl bych vám všem ještě jednou moc poděkovat za ochotu mi pomoci,

ahoj Martin "Křovák" Křováček.[/QUOTE]

:p zlobit se fakt nebudu a hlavně, že se problém vyřešil. A ke značce Gigabate můžeš klidně chovat důvěru, protože už dva roky /po té, co mě na pravou cestu přivedli veterání tohoto fóra/ s ní mám jen ty nejlepší zkušenosti. A myslím, že ne jenom já.