reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Peoblém s HDD

beddy07 (9)|18.1.2009 14:25
Zdravím, mám takovej problém.Nedávno mi klekl HDD, vůbec nevím co s tím ..mám tam důležitá data nevím v čem to může být a jakým způsobem dostat data zpět. V BIOSu ho vidím, neklepe, není starej jen z něj nemůžu nabootovat na žádném počítači. Poradil by mi prosím někdo nejaký způsob jak zachránit v tomto případě data?
beddy07 (9)|18.1.2009 14:30
pokud budete mít někdo jakýkoliv nápady tak prosím napište sem a nebo na icq : 288-570-875
Intri (3490)|18.1.2009 14:30
Když jej dáš do jiného PC jako vedlejší disk, dá se z něj číst, objeví se v systému?
mstejska (2912)|18.1.2009 14:32
Zkus ho pripojit jaku druhy disk v jinem pocitaci, nebo zkus nabootovat LIVE linux a po siti ty data nekam zkopirovat, pokud uz teda ten disk neni uplne mrtev. V tom pripade te asi zachrani pouze nejaka firma zabyvajici se zachranou dat.
Dojigiri (1629)|18.1.2009 14:44
Může se taky tvářit jako "nenaformátovaná" jednotka - pak by zřejmě šlo o poškození NTFS boot sektoru (lze obnovit). Záleží jak to vypadá ve správci disků, pokud ho připojíš do jinýho PC - je/není tam vidět jednotka, má/nemá typ NTFS?
Petr S. (1220)|18.1.2009 14:50
Občas se stává také to (a pro mě zatím někdy i z naprosto nevysvětlitelných příčin), že spadne celý souborový systém a po připojení disku k PC vidíte pouze souborový formát "RAW". Obnova je ale i v tomto případě možná, například pomocí nástroje TestDisk.
beddy07 (9)|18.1.2009 18:35
to Intri: Kdyz ho dam do jineho Pc tak ho vidim stejne jako v mym jen v BIOSu, ale zadne zmeny v systemu sem neudelal.."padl" z niceho nic..
Petr S. (1220)|18.1.2009 18:45
Ve Win ho teda nevidíš v jiném pc vůbec, nebo vidíš souborový systém RAW?
beddy07 (9)|18.1.2009 18:52
uz ho ve win vidim..ale nejde otevrit..
Petr S. (1220)|18.1.2009 18:54
Tak dej vlastnosti toho disku a řekni mi, co je tam uvedeno za souborový systém.

BTW: Jak se ti podařilo ten disk ve win zviditelnit?
beddy07 (9)|19.1.2009 19:54
sam nevim..po restartu se tam proste objevil..a uz sem mi dokonce podarilo dostat na jednu polovinu disku..mel jsem tam dva systemy visty a Xpp a zrejme sem se dostal do XP a to mi staci..ale mel jsem je samozrejme pod heslem a ted se tam nemuzu dostat abych prekopiroval data..potrebuji prevzit prava za vlastnika systemu aby to po me nechtelo heslo..poradi nekdo jak na to..?predem diky..
beddy07 (9)|19.1.2009 19:56
heslo znam ale pokud NEbootuju z toho disku tak ho po me ani nechce a rovnou mi zamitne pristup do dokumentu kde ty data mam..
Petr S. (1220)|19.1.2009 21:57
Měl jsi tam nastavené šifrování v NTFS? V tom případě mám obavu, že ty data už odtamtud nedostaneš :( Možná ale někdo zná nějaký postup...
Dojigiri (1629)|20.1.2009 12:31
Jsou 2 možnosti, zatrhnul jsi šifrování ve vlastnostech souboru nebo složky nebo ne? Pokud je to šifrovaný EFS, tak bys potřeboval certifikát (postup obnovy zde: http://www.beginningtoseethelight.org/efsrecovery/ ale je to dost hutný a já to jednou zkoušel a nepovedlo se mi to - dřív jsem se dostal k datům jiným způsobem), pokud není, tak nějak převzít vlastnictví.

Pozná se to nejsnáz tak, že zkusíš ten soubor zkopírovat na jiný místo na stejným disku - pokud půjde zkopírovat a nepůjde přečíst, je to EFS (zašifrovaný soubory lze kopírovat na jinej NTFS disk, protože se zkopírujou zašifrovaný data tak jak jsou), pokud nepůjde zkopírovat a nahlásí že nemá oprávnění nebo tak něco, je to problém oprávnění. Nejlíp to dělat pod administrátorským účtem, musí být povolený rozšířený nastavení oprávnění a pak v rozšířených nastaveních oprávnění lze převzít vlastnictví.

Případně zkus zavolat "CACLS jmeno_souboru" (pod adminem) a výsledek zkopíruj sem, tam bude vidět, jak jsou přesně nastavený oprávnění.
beddy07 (9)|20.1.2009 15:36
ne ja mel na mysli jen klasicky heslo pri prihlasovani do windows..zadny sifrovani apod.
beddy07 (9)|20.1.2009 16:25
ouuu..luxus..sem tam...slo jen o prebrani prav vlastnika slozky..ted se jeste musim dostat na druhou polovinu disku ..to bude jeste orisek..ale jinak uz nic nepotrebuju ..ale i tak dky..
Petr S. (1220)|20.1.2009 17:11
Tak super, v tom případě je to v poho. Už jsem se lekal, že máš data zašifrována :)