reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Externí HDD

Honza.4.ever (347)|18.1.2009 16:06
zdravím,přemýšlel sem na externím HDD.byl by používán například na zálohy,nebo na přenášení velkého množství dat...občas potřebuju přenést třeba 20GB najednou...tak jsem se díval,a našel sem třeba tenhle
http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=10514007H24H1TUFEC
Určitě to bude 3,5" protože jsou levnější než 2.5"...a nevím,jak je to s poměrem velikost/cena.Tak bych byl rád,kdyby mi někdo doporučil nějaký....předem díky za rady
a pouze na alfacomp díky
KunNy (410)|18.1.2009 16:20
Za sebe můžu doporučit WD My Book, ikdyž jednomu kamarádovi se podařilo vylomit vnitřek miniUSB konektoru na disku. Jaký konkrétně? Rozhodni se podle konektivity, já bych se pouze s USB nespokojil, u mě by vyhrála WD My Book Home Edition,nejspíš 500GB verze.
Jak je to s výhodností? 500GB stojí 2 700Kč, 1TB 3 900Kč a větší WD My Book je už pak tuším jen dvoudiskový. U 500GB varianty platíš za 1GB 5,4Kč, u 1TB je to pak 3.9Kč.
Maximus12 (763)|18.1.2009 16:22
Imho zajimavější je tento:
http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=10514007H24H23AJGA

Sám ho mám a naprostá spokojenost, myslím si, že poměr cena/výkon/kapacita je taky good, proto sem ho onehdá kupoval. Jen není dělanej na časté přenášení - jen na občasné. Pokud chceš něco na časté přenášené tam už se vyplatí jít do 2,5". Jinak disk je to WD6400AAKS co sem na to koukal..
KunNy (410)|18.1.2009 16:42
maximus12: Jasně, ale tebou uvedený má jen USB rozhraní a v eshopu alfy není Home verze (pokud vůbec existuje), ale vzhledem k tomu že autor nepíše jakou konektivitu potřebuje, tak nezle brát jako plus (lepší cena za 1GB) ani mínus.
astec (1823)|18.1.2009 16:44
a něco na zálohu s tcp/ip???
Maximus12 (763)|18.1.2009 17:51
[QUOTE=KunNy;208213]maximus12: Jasně, ale tebou uvedený má jen USB rozhraní a v eshopu alfy není Home verze (pokud vůbec existuje), ale vzhledem k tomu že autor nepíše jakou konektivitu potřebuje, tak nezle brát jako plus (lepší cena za 1GB) ani mínus.[/QUOTE]

Tak ja mu navrhl alternativu k tomu co si nasel.. Pokud upresni info tak pak se da vybirat dale..
Logout (4018)|18.1.2009 18:05
A přemejšlel si taky nad něčim jako je 64GB flashka?
Honza.4.ever (347)|18.1.2009 19:09
na flasku jsem se díval,ale nechci ji určitě....zrovna tahle má 64GB a cenu stejnou jako 500GB HDD.takže určitě proto.....přijde mi to jako vyhození peníze,protože to nechci na přenášení každej den...ale tak maximálně 5x za měsíc......a to ho vemu do auta,dojedu na míso,a pak zpět...nebudu ho někde tahat v batohu....takže proto sem chtěl určitě HDD...koukal sem na nějakej s připojením přes esata...ale využil bych to jen u sebe doma možná....protože nikdo od koho budu stahovat věci,tak esata nemá...takže proto sem vybral usb verzi...jak moc velkej je rozdíl v rychlosti?poznám to?takže určitě HDD 3,5"...a ted jen jakej typ,velikost,a rozhraní....
Logout (4018)|18.1.2009 19:22
Jo - pokud to nebudeš nosit na zádech, tak určitě 3,5".

Pak máš ještě jednu možnost - koupit klasickej desktopovej disk a k němu Box. Výhoda oproti AllInOne je v mírně lepší ceně, lepší konektivitě (i levnej box má ESata) a možnosti upgrade disku, - a taky můžeš dovnitř koupit nějakej kvalitní dobrej disk (např opěvovanou WD 640GB), takže i rychlost. Nevýhoda je menší mechanická odolnost.

USB je limitovaný tak někde kolem 40MB/s a i o trochu horší přístupový doby, Přes E-Sata jede disk nativně (tzn. dobrej disk na začtku plotny kolem 100MB). Vzhledem k tomu, že SATA je skoro v každym počítači (a neni problém si pořídit redukci ESATA - SATA), tak bych spíše disk/box bez ESATA nekupoval.
Honza.4.ever (347)|18.1.2009 19:45
tu 640ku o které píšeš mám už jako systémovej v pc...tak myslíš,že koupit ještě jeden stejnej,k tomu box a bude fungovat stejně?a jakej přesně by to měl být ten box?a co se týče přenášení,nebude nějak víc trpět?doma bude jen na stole a jinak bude přenášen s citem,ale jen jestli mu to nebude vadit...ikdyž v těch externích je myslím taky klasickej disk,nebo né?
Ne321 (96)|18.1.2009 20:24
Podle mne se smesuji vcelku neslucitelne zalezitosti. Na zalohovani je asi opravdu nejvyhodnejsi 3.5" externi disk, ale ten bych rozhodne nikam netahal a to ani obcasne, protoze na to nejsou moc delane, musi se k nim tahat dva kabely a celkove je to pruda prenaset.
Oproti tomu na prenaseni je v dnesni dobe opravdu nejlepsi se vykaslat na nejake 2.5" disky, ktere maji spoustu nevyhod a misto toho pri dnesnich cenach koupit 32 - 64GB flash, ktera je malinkata, nepotrebuje zadne kabely, nepotrebuje napajeni (jako 2.5" disky ac vyrobci tvrdi ze ne) a vysoce mechanicky odolna. Ma sice mensi kapacitu, ale na druhou stranu na prenaseni vetsinou tech 64GB staci (kolik clovek tak najednou nasype pres USB aniz by se uzival nudou?) a mobilita je uplne nekde jinde.
Honza.4.ever (347)|18.1.2009 20:41
jasný,to chápu...ale jde o to,že za cenu 64GB flashky můžu mít 500GB externí HDD...což mi přijde jako velkej rozdíl...psal sem,že budu přenášet jen občas...takže když už půjdu,tak ty dva kabely unesu taky....a aspon ten HDD využiju ikdybych nepřenášel nic....zato flashka mi bude někde ležet a bude využita jen občas...to radši připojím ten HDD a budu ho používat pořád a občas prostě odpojím dva kabely a půjdu...takže prostě flashku zamítám...řešim ted jen HDD
Logout (4018)|18.1.2009 21:14
No třeba tendle neni blbej, teda moc vyztuženej - odolnej neni, ale zas má dobrý chlazení, čili pro hlavní použítí jako záložní disk ideální:
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=42034
ale můžeš si vybrat cokoli odsud:
http://www.czechcomputer.cz/cat_tree.jsp?bpath=Pevn%C3%A9+disky\_P%C5%99%C3%ADslu%C5%A1enstv%C3%AD_\Boxy\3.5%22\SATA

Plastový hůř chladěj než hliníkový, zase ochráněj líp data (spíš se rozbije plast kolem než disk), ty s větráčkem líp chladěj (nevim, jestli bych doporučil riskoval plasťák bez větráku, tam se může disk uvařit), ale zas dělaj rámus...
Honza.4.ever (347)|18.1.2009 21:40
no,mám v pc ještě starší ATA disk 250GB...tak bych možná koupil ještě jednu tu 640ku a dal ji do pc a ten ATA disk bych dal jako přenosnej...takže bych potřeboval box pro ATA disk...co třeba tenhle?
http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=105140004000000JE8
Logout (4018)|19.1.2009 03:30
Jo, jestli máš starej PATA disk, tak to je nejlepší řešení. Dokonce jsem (ne pro sebe) přesně tendle box nedávno kupoval a vcelku se mi zamlouval (až na trochu nešikovnou montáž disku, ale kolikrát to člověk dělá? a zas tak hrozný to nebylo, jen chvilku trvalo, než jsem se diskem správně trefil na trny, možná jsem jen nešikovnej?). Jo a druhá nevýhoda - vcelku velkej a těžkej napájecí adaptér (odhadem tak 20x7x5cm, ale už si to nepamatuju přesně).
Hlavní jeho výhoda je (asis ho proto vybral, co?), že je jak na PATA, tak na SATA - takže případnej upgrade je snadnej, dobrý chlazení a rozumně vyřešený uchycení disku (když ho tam už dovnitř dostaneš).
Honza.4.ever (347)|19.1.2009 19:50
jj,vybíral sem ho protože je pro PATA i SATA a taky chlazení....měl by bát z větší části hliníkovej,takže by měl být OK...takže myslíš,že to je lepší než kupovat "hotovej" ext HDD?jen ze zvědavosti,jsou v nich klasické disky,nebo nejaké extra?a co se týče disku,nebude mu vadit,že třeba bude postavenej na boku?nebo se dá ten rámeček normálně poožit na stůl?a co nějaké vibrace?aby mi neběhal po stole.a spotřeba v porovnání s "hotovým" ?no,ale i tak to vypadá,že ted asi koupím ten box,dám do něj ten PATA...a disk možná až později...třeba zlevní ještě...uvidím podle výplaty.. :)
Honza.4.ever (347)|2.2.2009 19:56
tak ten box na HDD začal být dost aktuální,tak bych se chtěl zeptat,jestli někdo má zkušenosti přímo s tímhle
http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=105140004000000JE8
a nebo je nějakej,kterej by byl lepší?ale přitom pro IDE/SATA a připojení pomocí USB a eSATA?uvítám jakékoli zkušenosti,rady a doporučení...díky
Logout (4018)|2.2.2009 20:22
Dik ti o post vejš píšu, že sem ho kupoval a co si o něm myslim...
Honza.4.ever (347)|2.2.2009 20:26
jasně,jen jsem chtěl slyšet i jinej názor...tak jsem se zeptal....nic víc
wapap (41)|3.2.2009 10:45
[QUOTE=Honza.4.ever;214268]tak ten box na HDD začal být dost aktuální,tak bych se chtěl zeptat,jestli někdo má zkušenosti přímo s tímhle
http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=105140004000000JE8
a nebo je nějakej,kterej by byl lepší?ale přitom pro IDE/SATA a připojení pomocí USB a eSATA?uvítám jakékoli zkušenosti,rady a doporučení...díky[/QUOTE]

Zdravím,
tak tenhle externí box má přítel(teď si nejsem jistá, jestli tam nemá i firewire,ale to bych kecala) je s ním vcelku spokojen. Jak už píše kolega výše, jediný problém byl s instalací disku, ale když už ho tam nějak napastíš, bude Ti myslím sloužit dobře. Další možné mínus je napájecí adaptér, který je o velikosti napájecího adaptéru k notebooku..já mám tohle: http://www.suntech.cz/produkt/55956/SPEEZE-GigaPod-II-SP-122EU-externi-box-na-SATA-HDD-USB.htm (jen vybavenější model)a je k tomu jednoduchý adaptérek o velikosti nabíječky k telefonu. Psals, že jednou za čas káblíky uneseš ;) takže žádný problém. Co se týče chlazení, tak myslím, že za tu cenu je výborné. Položit to můžeš jak chceš..naležato/nastojato, víceméně to nevadí při chodu/i když nějací rejpalové by mohli začít pindat o působení gravitace na plotny atd.když je nastojato...disky si ale do hrobu neberem :notsure / Sumasumárum:box s diskem WD 360 GB funguje bez problému cca.již 2roky.
btw.možná ještě by stálo za úvahu mrknout jak velké disky ti to uchladí, koukám, že v alfě mají víc verzí..do 500GB, do 1TB..pro pozdější upgrade..a rozdíl v ceně není tak markantní.
GL.
Logout (4018)|3.2.2009 11:12
wapap??? Četl si ten thread? Bavíme se tu o boxu, do kterýho jde dát PATA i SATA - a ty nabízíš jako alternativu čistej SATA box. Navíc připojitelnej jen pomocí "zastaralýho USB"
(eSATA má trojnásobnou datovou propustnost, o (ne)zatížení CPU nemluvě a jde vyvést snad už z každýho počítače). Takže neříkám, že ten CM box je nejlepší ze všech, ale zrovna ten co doporučuješ ty bych nikdy nekoupil...
wapap (41)|6.2.2009 21:46
:angry a tys ho četl? nebo ses jen špatně vyspal a potřebuješ si na někom spravit náladu? Se ptal na názory..Nechápu, proč mě tu poučuješ o eSATA, CPU atd. Já hodnotila čistě jen ten link co nahodil. Krom toho na občasné přenášení dat BOHATĚ stačí.

btw.možná jsi z mého předchozího příspěvku nepochopil, že na tom mém boxu hodnotím jako plus jen ten malý adaptér a dále pak pokračuji v hodnocení toho jeho boxu!