reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Kolik toho utáhne?

zipp (166)|18.1.2009 21:32
Zdrawim lidi, potřeboval bych radu...

Mam zdroj FORTRON Epsilon 700W ATX-zajímalo by mě, jestli by mi utáhnul dvě grafický karty v SLI zapojení.
Sestava následující: Deska Asus P5N32-e SLI plus, procák Intel core quad 2,4 GHz, 6 giga RAM A-Data, jeden HDD, 2x DVD Rom a nakonec grafická karta Asus EN 8800 gts 640 Mb...
Tahle grafárna si bere docela dost-požaduje zdroj tušim 400W, nároky ostatních komponent newim, sem spíš lajk v tomhle směru...
Zajímalo by mě jak dál ten zdroj můžu zatěžovat-jakou kartu popřípadě zvolit do SLIčka...
Klingacikx (1545)|18.1.2009 21:41
Utiahnuť to utiahne, ale nejde mi do hlavy prečo chceš SLI a ešte k tomu na takých "starých" žravích grafikách, kde budeš mať stále problémy v niektorých hrách, radšej kúp jednu grafiku ala HD4870, GTX 260 216SP...
ak máš teraz jednu 88GTS 640MB a ak ti nestačí výkon tak ju radšej predaj a kúp jednu výkonnejšiu grafiku.
zipp (166)|18.1.2009 22:00
[QUOTE=Klingacikx;208374]Utiahnuť to utiahne, ale nejde mi do hlavy prečo chceš SLI a ešte k tomu na takých "starých" žravích grafikách, kde budeš mať stále problémy v niektorých hrách, radšej kúp jednu grafiku ala HD4870, GTX 260 216SP...
ak máš teraz jednu 88GTS 640MB a ak ti nestačí výkon tak ju radšej predaj a kúp jednu výkonnejšiu grafiku.[/QUOTE]

Vzhledem k tomu, co mě ta karta stála a za co bych jí prodal, tak jí fakt dávat pryč asi nebudu...:) Spíš sem si řikal, že bych za nějakej rozumnej peníz zvýšil výkon další kartou, proto sem se ptal na ten zdroj... Je jasný, že karty a vůbec všechno je někde jinde-to PC sem pořizoval před rokem a před měsícem sem dělal upgrade RAMek. Nechci zase cpát dalších 7 litrů do grafický karty...
cool.user (2822)|18.1.2009 22:13
[QUOTE=zipp;208384]Vzhledem k tomu, co mě ta karta stála a za co bych jí prodal, tak jí fakt dávat pryč asi nebudu...:) Spíš sem si řikal, že bych za nějakej rozumnej peníz zvýšil výkon další kartou, proto sem se ptal na ten zdroj... Je jasný, že karty a vůbec všechno je někde jinde-to PC sem pořizoval před rokem a před měsícem sem dělal upgrade RAMek. Nechci zase cpát dalších 7 litrů do grafický karty...[/QUOTE]

To ze te ta karta stala majland je sice hezky, ale vubec nic to nemeni na faktu ze davat dve tyhle karty do SLI je temer blbost.
r34ktor (7477)|18.1.2009 22:15
[QUOTE=zipp;208367]Zajímalo by mě jak dál ten zdroj můžu zatěžovat-jakou kartu popřípadě zvolit do SLIčka...[/QUOTE]
S tím zdrojem dáš jakékoli dvě aktuálně dostupné karty od nVidie v SLI. Pro ilustraci: momentálně nejžravější kombo je 2x GTX 295, jež si v burnu řekne o cca 460W.
zipp (166)|18.1.2009 22:25
[QUOTE=cool.user;208389]To ze te ta karta stala majland je sice hezky, ale vubec nic to nemeni na faktu ze davat dve tyhle karty do SLI je temer blbost.[/QUOTE]

Teď si mě trochu dostal... Newim, zda do SLI potřebuješ dvě identický karty...? Rozhodně sem neměl v úmyslu kupovat tu samou kartu. Pokud ovšem tohle zapojení vyžaduje identický karty, tak to úplně mění situaci :)
cool.user (2822)|18.1.2009 22:28
[QUOTE=zipp;208392]Teď si mě trochu dostal... Newim, zda do SLI potřebuješ dvě identický karty...? Rozhodně sem neměl v úmyslu kupovat tu samou kartu. Pokud ovšem tohle zapojení vyžaduje identický karty, tak to úplně mění situaci :)[/QUOTE]

Potrebujes dve 8800gts 640MB a idealne se stejnym biosem (ale neni podminkou, pripadne se da pri trose stesti naflashovat), primo stejny vyrobce neni nutny, ovsem doporuceny. To ale nemeni nic na faktu ze dve tyto karty v dnesni dobe v SLI jsou blbost a je mnohem vyhodnejsi tuhle stavajici prodat a koupit jednu 9800gtx+ nebo gtx260 216.


Jestli chces, muzu ti rozepsat veskere nevyhody SLI.
r34ktor (7477)|18.1.2009 22:36
[QUOTE=zipp;208392]Newim, zda do SLI potřebuješ dvě identický karty...? Rozhodně sem neměl v úmyslu kupovat tu samou kartu. Pokud ovšem tohle zapojení vyžaduje identický karty, tak to úplně mění situaci :)[/QUOTE]
Odpovědi na nejčastější otázky ohledně SLI najdeš zde: http://www.slizone.com/page/slizone_faq.html.

[QUOTE=cool.user;208395]To ale nemeni nic na faktu ze dve tyto karty v dnesni dobe v SLI jsou blbost a je mnohem vyhodnejsi tuhle stavajici prodat a koupit jednu 9800gtx+ nebo gtx260 216.[/QUOTE]
K tomuto názoru se kloním též. SLI má význam maximálně u nejvýkonnějších modelů.
zipp (166)|18.1.2009 22:47
OK kluci, tak ste mě ukecali... Teď mi eště řekněte, jak bude jedna grafická karta reagovat na zapojení tří monitorů? Abych vysvětlil proč tři-pícíčko mi nahrazuje televizi-čili používam jeden monitor jako telku a ten potřebuju mít umístěnej prostě nekde jinde než na pracovnim stole. Druhý monitor jako havní a jeden menší (teprva plánuju) jako druhej pracovní-hlavně quli střihu videa a další práci s grafickými programy. Z toho důvodu mě napadlo ono SLI-že bych měl další vstup na monitor a nemusel to řešit nějakou redukcí... Ovšem to bylo za předpokladu, že karty nemusejí být identické, čili bych volil nějaký kompromis... Ale teď jak ste mi vysvětlili, tak tohle dělat nemam.
cool.user (2822)|18.1.2009 22:49
[QUOTE=zipp;208403]OK kluci, tak ste mě ukecali... Teď mi eště řekněte, jak bude jedna grafická karta reagovat na zapojení tří monitorů? Abych vysvětlil proč tři-pícíčko mi nahrazuje televizi-čili používam jeden monitor jako telku a ten potřebuju mít umístěnej prostě nekde jinde než na pracovnim stole. Druhý monitor jako havní a jeden menší (teprva plánuju) jako druhej pracovní-hlavně quli střihu videa a další práci s grafickými programy. Z toho důvodu mě napadlo ono SLI-že bych měl další vstup na monitor a nemusel to řešit nějakou redukcí... Ovšem to bylo za předpokladu, že karty nemusejí být identické, čili bych volil nějaký kompromis... Ale teď jak ste mi vysvětlili, tak tohle dělat nemam.[/QUOTE]

Operacni system?
r34ktor (7477)|18.1.2009 22:52
Pokud ti jde jen o zapojení dalšího monitoru, tak ti stačí prakticky jakákoli další grafická karta, kterou použiješ ve druhém PCIe slotu.
zipp (166)|18.1.2009 22:56
[QUOTE=cool.user;208404]Operacni system?[/QUOTE]

Vista Home Premium 64bit

[QUOTE=r34ktor;208406]Pokud ti jde jen o zapojení dalšího monitoru, tak ti stačí prakticky jakákoli další grafická karta, kterou použiješ ve druhém PCIe slotu.[/QUOTE]

No super... :) příznávam barvu-nemam ani tucha, že můžeš připojit dvě grafiky aniž by deska podporovala SLI :-D V tom případě to ale řeší můj problém, ptz sem chtěl nějakou levnější kartičku právě na ten monitor... Jak se s tim pak systém popere???
cool.user (2822)|18.1.2009 22:57
[QUOTE=r34ktor;208406]Pokud ti jde jen o zapojení dalšího monitoru, tak ti stačí prakticky jakákoli další grafická karta, kterou použiješ ve druhém PCIe slotu.[/QUOTE]

Ovsem pozor. Tohle plati pro winxp a mozna pro win7. Vista umi obsluhovat jen jeden graficky ovladac, takze je bezpodminecne nutne aby druha grafika byla od stejneho vyrobce (tedy nelze kombinovat nvidia + ati) a mozna i generacne podobna.

[QUOTE=zipp;208407]Vista Home Premium 64bit[/QUOTE]

No a tady by uz mohl nastat trochu problem :D

hele zkracene tve moznosti:

1) Koupit ke stavajici 8800 GTS 640MB druhou 8800 GTS 640MB

+Navyseni vykonu o cca 0-90% podle hry
- Obrovska spotreba PC jak v idle, tak v burnu
- v hrach zavislost na ovladacich
- Trosicku problematictejsi reseni SLI + vice monitoru, uprimne si nejsem jistej jestli s SLI dvou karet i s novejma 180,** ovladacema lze provozovat 3 monitory.

=Osobne se mi tahle varianta nelibi

2) Koupit ke stavajici 8800 GTS 640MB nejaky lowend v podobe 8400/9400 ci jinou levnou nvidiu

+ nizka investice
+ nizka spotreba
-/+ navyseni vykonu se nekona


3) Prodat 8800 GTS 640MB a koupit 9800GTX+ a nejlevnejsi 9400 ci jinou levnou nvidiu
+ Navyseni vykonu
+ Spotreba nizsi nez v pripade 1
+ Clovek se nemusi starat o SLI
- nejspis cena, i kdyz ja bych to tak tragicky nevidel



Je nutne si ovsem uvedomit ze vista dokaze obsluhovat pouze jeden graficky ovladac v jednu chvili, coz je prvni zadrhel.
Druha vec se tyka toho ze az do ovladacu 180.** si mohl pri zapnutem SLI vyuzivat jen jeden monitor, k vyuziti vice monitoru (3 a vice) neni potreba SLI, ovsem druha lowendova karta ti neprinasi zadny narust vykonu.
r34ktor (7477)|18.1.2009 23:10
[QUOTE=cool.user;208408]Vista umi obsluhovat jen jeden graficky ovladac, takze je bezpodminecne nutne aby druha grafika byla od stejneho vyrobce (tedy nelze kombinovat nvidia + ati) a mozna i generacne podobna.[/QUOTE]
To není tak úplně pravda. Existuje trik, jak to rozchodit (sám jsem kdysi v rámci testování úspěšně kombinaci GK ATI + nVidia na Vistě rozjel). Patřičné teoretické podklady jsou k dispozici zde.

Ovšem karta od stejného výrobce a ze stejné rodiny je určitě vhodnější volbou. Čili nějaká GeForce 8400 by mohla vyhovět. Záleží na tom, jaké zipp požaduje výstupy.
zipp (166)|18.1.2009 23:23
Z toho co řikáš je samozřejmě nejlepší varianta 3. Jde o to, že ta karta se bude prodávat špatně a navíc PC neni ta hlavní věc do který se mi v tuhle chvíli chce investovat... Koukal sem na nějaký karty ze série 8400 jak psal reaktor a pokud by to šlapalo, tak by to byla ta levnější varianta. Navíc já nejsem nějakej mega pařan-pravidelně si zapařim CoD 2, moderním hrám sem zatim na chuť nepřišel.

Na tyhle účely mi 8800GTS stačí bohatě a vyřešil bych to teda nějakou levnější kartičkou ze stejný série.
cool.user (2822)|18.1.2009 23:27
[QUOTE=zipp;208420]Z toho co řikáš je samozřejmě nejlepší varianta 3. Jde o to, že ta karta se bude prodávat špatně a navíc PC neni ta hlavní věc do který se mi v tuhle chvíli chce investovat... Koukal sem na nějaký karty ze série 8400 jak psal reaktor a pokud by to šlapalo, tak by to byla ta levnější varianta. Navíc já nejsem nějakej mega pařan-pravidelně si zapařim CoD 2, moderním hrám sem zatim na chuť nepřišel.

Na tyhle účely mi 8800GTS stačí bohatě a vyřešil bych to teda nějakou levnější kartičkou ze stejný série.[/QUOTE]

Jasne, tady slo hlavne o to poukazat na to ze SLI dvou 8800GTS 640MB je v soucasne dobe hloupost a hlavne ze SLI nerovna se zapojeni 3 monitoru.

Pokud ti vykon 8800GTS 640MB staci, tak je idealni varianta 2, pokud nestaci tak varianta 3, pokud ses zamestnanec cezu nebo chces sponzorovat Romana tak varianta 1 je pro tebe idealni volbou.
zipp (166)|18.1.2009 23:30
[quote=cool.user;208421]Jasne, tady slo hlavne o to poukazat na to ze SLI dvou 8800GTS 640MB je v soucasne dobe hloupost a hlavne ze SLI nerovna se zapojeni 3 monitoru.

Pokud ti vykon 8800GTS 640MB staci, tak je idealni varianta 2, pokud nestaci tak varianta 3, pokud ses zamestnanec cezu nebo chces sponzorovat Romana tak varianta 1 je pro tebe idealni volbou.[/quote]

:) dík za rady a kdybys potřeboval nějakou kartu, tak se ozvi :D hlavně, že sme vyřešili ten problém s tim zdrojem :thumb

//-HoNY-: diskuze patří do grafik, lock