reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Pretaktovani E8400 na desce GIGABYTE GA-X48-DQ6 s DDR2 2x2GB a jeho napeti aj.

Subtech (64)|19.1.2009 22:54
Zdravim,
rad bych si konecne zcela vyjasnil jak se to vlastne ma s mym pretaktovanym systemem.

stezejni komponenty meho PC systemu jsou nasledujici:

procesor: INTEL Core 2 Duo 8400 @ OC 3600MHz (9x400MHz)
zakladova deska: GIGABYTE GA-X48-DQ6 (BIOS F7)
pameti: DDR2 CORSAIR Dominator 2x2GB 1066MHz 2.1V
zdroj: SEASONIC M-12II 500W
HD: WD VelociRaptor 300GB
GPU: EVGA e-GeForce GT8800 SSC 512MB (pretaktovano jiz z vyroby)
(Core: 700MHz, Memory Clock: 2000MHz, Shader Clock: 1728MHz)
OS: Windows XP 32-bit SP2


na zakladni desce GIGABYTE GA-X48-DQ6 mam muj E8400 procesor pretaktovany na 3600GHz (400x9) pri 1,25000V (viz. nize hodnoty meho BIOSu), oficialni napeti nepretaktovaneho E8400 je 1,22500V. velice me zajima zda-li je mnou zvolene napeti, tedy 1,25000V pro me CPU tikajici na 3600MHz optimalni a neni zbytecne vysoke.
nerad bych totiz procesoru daval vyssi nebo naopak prilis nizke napeti. prvni moznost by mohla vest z dlouhodobeho hlediska k problemum s HW, druha varianta ma zase dopad na stabilitu systemu.

• prvni indicie, ktera me navedla abych tema meho pretaktovani prodiskutoval byla nedavna 'BSoD udalost'. konvertoval jsem videosoubor velke velikosti, pritom jsem mel spustene jeste dalsi aplikace vcetne prehravace videosobouru. vytizenost systemu byla myslim na vcelku vysoke urovni. v momente kdy jsem spustil v prehravaci vystupni z casti jiz ulozeny videosoubor konvertovaciho programu, ktery s nim stale pracoval objevila se na zlomek sekundy modra obrazovka vcetne nejake hlasky ci popisu chyby a pocitac se okamzite restaroval. bohuzel popis chyby jsem zaregistrovat nestacil a stejne tak v prohlizeci udalosti jsem take zadny zaznam neobjevil. je mozne, ze chyba byla ciste softwarova a netykala se spatneho nastaveni meho pretaktovaneho systemu. tim si vsak jist nejsem, jelikoz se mi dalsi BSoD udalost stala o par dnu pozdeji, kdyz jsem pouzival opet dve narocnejsi operace (thready) najednou. cekal jsem, ze dve v meme E8400 jadra zde prave ospravedlni sami sebe, ovsem namisto toho doslo opet k BSoD. sosobne si myslim, ze je neco v neporadku, protoze kdyz dojde na skutecne vyuzivani 2 jader PC pada. podotykam, ze pokud PC takto nadprumerne nezatezuji tak jde vse jako na dratkach.

• dalsi indicie, ktera s mym PC putuje jiz od sameho prvopocatku pretaktovani je hlaska v BIOSu v sekci pretaktovani ("MB Intelligent Tweaker (M.I.T.)") v podskupine "System Voltage" a to: "SYSTEM VOLTAGE NOT OPTIMIZED!!". tato hlaska stale cervene blika a hlasi tak, ze je neco v neporadku. stejne tak u vsech klicu teto podskupiny je tez cervene uvedeno konkretnejsi varovani, ze hrozi zniceni ci snizeni zivotnosti konkretni HW komponenty jako PCI-e, NB, atd. znamena to, ze je neco v mem pretaktovani spatne a system detekuje (vypocita) automaticky chybu pri spatnem nastaveni voltaze u pretaktovani nebo se jedna o hlasku obecnou, ktera nikdy pri pretaktovani nezmizi a vyvstane tak vzdy pri jakemkoliv pretaktovani a jen timto upozornuje uzivatele, ze ma system pretaktovany?? velice me zajima, jak se veci maji! !
navic je zrejme, ze pokud je zde problem nemusi to byt pouze otazkou nastaveni voltaze pro CPU, ale i pro ostatni polozky v sekci "System Voltage" jako nastaveni voltaze pro PCI-E, FSB, (G)MCH (viz. muj BIOS nize). je nutne pro mou konfiguraci pridat napeti i na ostatnich polozkach jako predevsim FSB a (G)MCH (severni mustek)?
napeti meho CPU mam z defaultu 1,22500V navyseno na 1,25000V. je tato hodnota dostacujici pro plne vytizeni? jakou hodnotu byste poporucili? mate nekdo zcela konkretni zkusenost s touto konfiguraci? dalsi volby jsou 1,23750V, 1,24375V, 1,25000V, atd.

• a konecne treti indicie je nemoznost dokoncit test v programu StressPrime 2004 ORTHOS 0.41.110.18. ihned po spusteni vsech tri testu testujici samostatne CPU, samostatnou RAM, ale i CPU a RAM spolecne ("Small FFTs - stress CPU", "Large, in-place FTTs" a "Blend") se test zastavi a s odlisnostmi pouze v delce FFT se zobrazi nasledujici hlaska u vsech tri testu:
Test 1, 800000 Lucas-Lehmer iterations of M172031 using 8K FFT length.
FATAL ERROR: Rounding was 0.5, expected less than 0.4
Hardware failure detected, consult stress.txt file.
Torture Test ran 0 minutes 0 seconds - 1 errors, 0 warnings.
Execution halted.

pro poradek uvadim, ze ostatni testy, kterymi jsem muj pretaktovany system testoval ihned po pretaktovani probehli uspesne. testoval jsem system na Hot CPU Tester Pro 4, PCMark05, 3DMark05 & 3DMark06 a zadny z nich nezaznamenal nejaky problem az na obcasny problem s 3DMark06, ktery se v urcitych testech a po vetsinou na stejnych mistech kousnul a hazel programove chyby vyzivajici k uzavreni programu. mozna slo prave o znak toho, ze system nema dolazenou voltaz (nebo mohlo jit o bug programu?).
stejne tak system mi nejaky ten mesic jiz pod touto konfiguraci bezi a de facto bez problemu. pravdou vsak je, ze jsem jeho potencial zdaleka nevyuzival naplno, coz by se vsak melo v nejblizsi dobe zmenit. proto take vznikl tento muj prispevek s prosbou o konzultaci a pomoc.

> kde je tedy problem??? je vubec nejaky? mam za to, ze zcela jiste ano. stejne tak ovsem vim, ze ORTHOS testuje systemy az na jejich skutecne limity a prokaze chyby, ktere mnohe aplikace neodhali a to prave i v konfiguracich, ktere se zdaji a pracuji dosud stabilne.
ovsem ja chci opravdu 100% stabilni system, tedy stabilni i pri jeho opravdu maximalnim a dlouhodobem vytizeni.

rad bych zde na tomto miste pozadal erudovane prispevovatele a redaktory o pomoc a vyreseni meho problemu! nechci se poustet do sahodlouhych experimentu, proto uvitam jen prispevky od lidi, kteri s timto maji zcela konkretni zkusenost a vi kde problem vezi.

predem diky za relevantni prispevky a pomoc!
zdravim
S.

--------------------------------------------------------------------------------------------------
zde take uvadim mou doposud posledni funkcni konfiguraci pretaktovaneho systemu v BIOSu. pro ucely pretaktovani je smerodatna polozka "MB Intelligent Tweaker (M.I.T.)" aj. dal jsem si s prehlednym vypsanim hodnot meho BIOSu trochu praci (vcetne angl. a ceskych poznamek). mozna se to nekomu i jako jisty navod muze hodit;)
tedy..

> MB Intelligent Tweaker (M.I.T.)

Robust Graphics Booster...........: Turbo
CPU Clock Ratio...................: 9x
Fine CPU Clock Ratio..............: +0.0
CPU Frequency.....................: 3.60GHz (400x9)
CPU Host Clock Control............: Enabled
CPU Host Frequency (MHz)..........: 400
PCI Express Frequency (MHz).......: Auto
C.I.A. 2..........................: Disabled
Performance Enhance...............: Standard
System Memory Multiplier (SPD)....: 2.66D (FSB: DRAM 3:4; mod 2.66D je pro 400MHz FSB)
Memory Frequency (MHz)............: 800 & 1066
DRAM Timing Selectable............: Manual

********Standard Timing Control********
CAS Latency Time (tCL)............: 5
DRAM RAS# to CAS# Delay (tRCD)....: 5
DRAM RAS# Precharge (tRP).........: 5
Precharge Delay (tRAS)............: 15

********Advanced Timing Control********
ACT to ACT Delay (tRRD)...........: (3) Auto
Rank Write to READ Delay (tWTR)...: (3) Auto
Write To Precharge Delay (tWR)....: (6) Auto
Refresh to ACT Delay (tRFC).......: (52) Auto
Read To Precharge Delay (tRTP)....: (3) Auto
Static tRead Value (tRD)..........: (8) Auto
Static tRead Phase Adjust.........: (5) Auto
Command Rate (CMD)................: (2) 2T

Note: () = (Probably default settings staying side by value descriptions)

********Clock Driving and Skew Control********
CPU/PCIEX Clock Driving Control...: 800mV
CPU Clock Skew Control............: Normal
(G)MCH Clock Skew Control.........: Normal

********System Voltage********
System Voltage Control............: Manual
DDR2 OverVoltage Control..........: +0.30V (1.80V > 2.10V)
PCI-E OverVoltage Control.........: Auto (1.50V?)
FSB OverVoltage Control...........: Auto (1.10V?)
(G)MCH OverVoltage Control........: Auto (1.45V?)
Loadline Calibration..............: Auto
CPU Voltage Control...............: 1.25000V
Normal CPU Vcore..................: 1.22500V

A DALSI MA DULEZITA NASTAVENI PRO PRETAKTOVANI

> Advanced BIOS Features

Limit CPUID Max. to 3.............: Disabled
No-Execute Memory Protect.........: Disabled
CPU Enhanced Halt (C1E)...........: Disabled
CPU Thermal Monitor 2 (TM2).......: Disabled
CPU EIST Function.................: Disabled
Virtualization Technology.........: Disabled
Deee-aN (3834)|20.1.2009 00:11
To je román, ti povím!;):D
Nejsem zas takový guru, ale vím, že napětí bys měl mít co nejnižší při zachování stability. Příliš vysoké napětí je to, co ti může odepsat procesor. K tomu optimálnímu se dostaneš jen postupným testováním. Dobrý je ten Orthos a také OCCT. 3DMarky nejsou pro testování stability CPU vhodné. Jsou na testování grafických karet a to ještě ne na stabilitu, ale na výkon.
BTW, taktování E8400 se tu věnuje speciální thread https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?t=25889.
Vůbec nepíšeš, kolik procesor při zhroucení hřeje, to je dost důležité (CoreTemp). Čím chladíš?
To, že v BIOSu bliká něco červeně je pokaždé, když nějakým způsobem pohneš nějakým kritickým nastavením. Bez toho se taktovat nedá.
r34ktor (7477)|23.1.2009 00:13
[QUOTE=Subtech;208955]• prvni indicie, ktera me navedla abych tema meho pretaktovani prodiskutoval byla nedavna 'BSoD udalost'.[/QUOTE]
Nahraj sem zabalený obsah adresáře C:\Windows\Minidump.

[QUOTE=Subtech;208955]• a konecne treti indicie je nemoznost dokoncit test v programu StressPrime 2004 ORTHOS 0.41.110.18. ihned po spusteni vsech tri testu testujici samostatne CPU, samostatnou RAM, ale i CPU a RAM spolecne ("Small FFTs - stress CPU", "Large, in-place FTTs" a "Blend") se test zastavi a s odlisnostmi pouze v delce FFT se zobrazi nasledujici hlaska u vsech tri testu:
Test 1, 800000 Lucas-Lehmer iterations of M172031 using 8K FFT length.
FATAL ERROR: Rounding was 0.5, expected less than 0.4
Hardware failure detected, consult stress.txt file.
Torture Test ran 0 minutes 0 seconds - 1 errors, 0 warnings.
Execution halted.[/QUOTE]
Na první kolo bych tipoval problém s pamětmi. Pojeď je pomocí GoldMemory (alespoň dva passy). Pokud to neprojde, tak nastav poměr FSB:DRAM na 1:1 a testuj znovu.
Subtech (64)|23.1.2009 00:19
diky za reakci. ja ted na netu byvam vcelku malo, proto pisu tak opozdene.
takze upresneni:

chlazeni mam NUCTUA NH-U12P @ 1200rpm. na teploty musim v zatezi kouknout, ale mam za to je vse ok. pri pokojovy teplote cca 23C ma moje CPU v idle 28C..
speedsnail (4876)|23.1.2009 00:21
Myslim že na 3.6Ghz je 1.25V málo, to je pro spoustu kousků startovní napětí. Do 1.35V můžeš přidávat bez obav, pokud dobře chladíš (do 70°C v zátěži). Druhá možnost jsou ty paměti viz r34ktor

Jinak že projde 3D mark nebo jiný test, ještě neznamená že je taktování v pořádku. PC musí vydržet Orthos/Prime95 a testy na paměti.
Subtech (64)|23.1.2009 00:40
na C:\Windows\Minidump kouknu a nahraju ho sem. taktez zkusim napred testnout pameti v GoldMemory.
jinak dikec ;)
Honza23 (490)|23.1.2009 07:33
Já tam osobně mám natvrdo 1.225 V a vše stabilní,každej procík je jinej,ale můžeš to zkusit.
mech13 (5526)|23.1.2009 07:51
1.25 je na 3.6GHz imho dostmalo, ale jestli ti to docela jede a pada jen pri vytizeni tak by cca 1.27 mohlo stacit ke stabilite (s jeste vyssim napetim se samozdrejme dostanes velmi pravdepodobne pres 4GHz, pokud snizis delicku pameti na 2.0x)

muzes sem hodit screenshot CPU-Z ze zalozky CPU, memmory a spd?

a hlidej si ty teploty, zatim mas nizke napeti takze to bude OK, ale pri zvysovani napeti je nutny je kontrolovat (pri zatizeni orthosem, v idle to je bezvyznamny stejne tak jako hodnota kterou vetsina programu udava jako CPU... dulezity jsou core0 a core1)
ktery program je aktualne schopny spravne merit 45nm bohuzel nevim, vim ze s tim byly dost problemy a poradne vsechno fungovalo jen s 65nm. jak to je za posledni dva nesice nevim. urcite poradi ostatni

RAM by imho mely byt OK (pokud se divam spravne ze jedou na 1066MHz, 2.1V a casovani je defaultni podle SPD)
Honza23 (490)|23.1.2009 08:11
Subtech
Loadline Calibration nastav na Enabled a C1E a EIST můžeš mít zapnutý.
Zde jsem to řešil s Fanynkem
https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?t=25889&page=14
mech13 (5526)|23.1.2009 08:38
Loadline calibration sice zlepsi stabilitu, ale taky je nebezpecne. ono totiz pro CPU ani tak neni nebezpecne napeti ktere se nastavi, ale to ktere do neho jde pri prechodu z load do idle. a pri zaplem loadline se nejen zvysi napeti v load, ale taky rana, kterou CPU dostane pri ukonceni zateze... pokusim se nacrtnout



popisky:
osy: x - cas, y - VCore
1 - Vdrop. pokles napeti, rozdil mezi napetim v idle a load. jsou na to tusim i nejaky dalsi pojmy jestli Vdropp nebo tak nejak... dalo by se vygooglit ale neznam je presne tak nebudu pouzivat. loadline calibration se snazi snizit tuto hodnotu

2 - CPU je v IDLE

3 - spusteni zateze CPU. nez napajeni zakladni desky zareaguje na zvyseny odber proudu, dojde k propadu Vcore. v tento moment muze CPU vytuhnout nebo dojit k nestabilite pokud je zvolene nizke napeti... (samozdrejme muze i jindy, ale tady to je dost mozny)

4 - LOAD

5 - ukonceni zateze. nez napajeni stihne zareagovat na snizeny odber, jde do CPU vyssi napeti nez je nastavene VCore. pokud se zapne loadline calibration, dojde i ke zvyseni tohoto extremu a tim zvyseni sance odpaleni CPU. v tomto bode totiz CPU nejpravdepodobnej umre

6 - IDLE

takze na loadline calibration bacha, pri nizkych napetich to je OK a pomaha ke zvyseni stabilty. pri vyssich napetich ale zaroven pomaha k odpaleni CPU. kde je hranice mezi tim kdy pomaha a kdy uz skodi nevim, ale tak do tech 1.4V bych se toho jeste nebal
Deee-aN (3834)|23.1.2009 08:47
[quote=mech13;210333]
1 - Vdrop. pokles napeti, rozdil mezi napetim v idle a load. jsou na to tusim i nejaky dalsi pojmy jestli Vdropp nebo tak nejak... dalo by se vygooglit [/quote]
Fanynek googlí za nás... https://www.svethardware.cz/forum/showpost.php?p=185886&postcount=25
Subtech (64)|28.1.2009 06:48
tak jsem zase tady..
opet dik VSEM za prispevky;)

mam tu par veci..

1/ @ r34ktor
hledal jsem v C/Windows "Minidump" a namam ho tam.. jak ho vytahnout/zaktivovat??

2/ @ mech13
screeny z CPU-Z jsem postnu snad behem dneska.
diky za tvuj odhad ohledne navyseni napeti, urcite tech 1,27V vyzkousim.
jinak teploty core0 a 1 mam v idle na 38C. pri konverzi videa tedy nejake zatezi na prumernych 60-70% vykonu jsem mel v CoreTempu obe jadra na 42C.
a taky diky za nazorny priklad jak se to ma s LC. do LC se mi nijak nechce a myslim, ze se bez toho obejdu.

3/
vadi nejak kdyz se vsak pri OC dostanu na vyssi (ne vsak kritickou!) hodnotu napeti a budu ji pouzivat aniz bych musel a mohl tedy pouzivat nizsi (zde napr. predbezne 1,32V)?

4/
a co napeti pameti? na 1066MHz mam onech doporucenych 2,1V. bylo by k necemu nebo vadilo by kdyz bych je navysil na 2,2V? a jeste jedna vec... napeti FSB a NB aka (G)MCH?? nejak se to nikde moc nezminuje.. mam tam nastaveny "Auto". je to tak v poradku? hadam, ze ano..

5/
t(r)esty..
takze jako prvni vyzkouset pameti [GoldMemory, MemTest], pak CPU [Orthos/OCCP (popr. Prime)]. je to tak ideal?
Deee-aN (3834)|28.1.2009 08:06
[quote=Subtech;212218]t
3/
vadi nejak kdyz se vsak pri OC dostanu na vyssi (ne vsak kritickou!) hodnotu napeti a budu ji pouzivat aniz bych musel a mohl tedy pouzivat nizsi (zde napr. predbezne 1,32V)?

[/quote]
Když přitom procesor neupečeš, tak ne. Proto se při vyšším taktování používá vodní chlazení a při extrémním tekutý dusík.