reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

záchrana dat z HDD

Neith (1)|20.1.2009 21:18
Zdravíčko.
Pořídil jsem novej kompl a právě včas, jak se mi zdá... na starým mi kleknul jeden ze dvou HDD. Systémovej zůstal ok, ale datovej se najednou přestal ve Win objevovat.
Začlo to tím, že ve Win (XP) vyskočilo dole u hodin okno a vykřičník ve žlutém poli s nápisem:

"Windows - zpožděný zápis se nezdařil.
Systému se nepodařilo uložit data souboru F:\System Volume Information\tracking.log. Data byla ztracena. Pravděpodobně to bylo způsobeno selháním hardwaru nebo síťového připojení. Pokuste se soubor uložit jinam."

F: byla jedna ze dvou partisen na tom datovým HDD.

Když disk poprvé takto vysadil, mrkl jsem na něj a byl docela horký. Zchladil jsem ho a zase se rozjel, než po čase opět kleknul. Ani BIOS ho nedetekoval. Tak jsem ho radši definitivně odpojil s tím, že to s ním zkusím v novým komplu, až ho postavím.
Zapojil jsem ho tedy do novýho komplu, HDD jsem dokonce našel v BIOSu, ale Wokna o něm zas nevěděly. Někdy vůbec ani zmínka, jindy se zas objevil ten vykřičník se stejnou tabulkou jako na starým komplu. To vše jsem zkoušel opět po zchlazení.

Takže o co Vás žádám... o disk mi nejde, chci z něj jen dostat svá data a pak ho klidně vyhodím, asi už je stejně kaput. Je na tu záchranu nějaký soft? K čemu ale bude, když systém ten HDD ani nedetekuje? Někdo mi taky radil, že to možná dělá systém, tak že mám sehnat LiveCD pro Linux a zkusit to rozjet přes něj a data zkopírovat na druhej HDD v Linuxu... co tedy doporučujete Vy?
Jinak předesílám, že s tímto nemám absolutně žádné zkušenosti, takže pokud máte nějaký návrh řešení, prosím o podrobný popis.

Specifikace disku - WD400EB - 00CPF0, 40 GB, řadič IDE, rok 2001, připojuju ho na desku Gigabyte GA-MA78G-DS3H (rev. 2.0), používaný systém - Windows XP (32-bit) SP3, data v NTFS

Takže děkuju za jakékoliv návrhy či připomínky, pokud je potřeba ještě něco upřesnit z mojí strany, rád to sem napíšu, pokud to bude v mých silách!
Dojigiri (1629)|20.1.2009 21:56
Pokud jsou na něm vidět data (tj. nehlásí se např. jako "nenaformátovanej" disk) tak by to přečtení dat pod livecd linuxu mohlo bejt schůdný - Linux totiž umí připojit NTFS pouze pro čtení ne pro zápis, takže se na disk nic nezapisuje (někdy loni jsem tímhle způsobem přečet data z disku, kterej měl podobný problémy). Protože Windows na disk vždycky (a docela hodně) zapisuje, např. při každý změně adresáře aktualizuje timestamp, při každým přečtení souboru, atd. atd., a v Linuxu pokud se připojí jenom pro čtení, tak a něj nebude zkoušet nic zapisovat a bude z něj jenom číst, takže by se mohlo podařit dostat data ven.

Takže to chce stáhnout nějaký LiveCD, musí mít podporu NTFS ale to už snad doufám mají dneska všechny(?), vypálit na CD, s připojeným diskem nabootovat, a připojit pomocí
[CODE]mount -t ntfs-3g -o ro /dev/sdb1 /mnt/MyDisk[/CODE]
pokud by nešlo ntfs-3g tak zkusit jenom ntfs, pokud by psal neznámej typ souborovýho systému tak zkusit "modprobe ntfs-3g" (nebo ntfs) a "lsmod|grep ntfs" (pokud bude prázdnej výpis, neběží podpora ntfs, jinak vypíše ntfs nebo ntfs-3g)
/dev/sdb1 je jednotka, jaká bude připojovaná (sd znamená SATA disk, pokud by to byl PATA bylo by to hd, a/b/c/d je pořadí fyzickýho disku (tj. sdb je 2. fyzickej SATA disk) a číslo je pořadí partition, první primátní partition má 1, první logická má 5 (2-3 vyhraženo pro primární, i když není další přítomná a 4 pro extended záznam))
a /mnt/MyDisk je místo, kam bude jednotka připojená (musí existovat - /mnt většinou je, a připojovací adresář lze vytvořit "mkdir /mnt/MyDisk")

; disk, kam se bude nahrávat, je taky nutný připojit - pokud to bude taky NTFS, tak připojit stejně, akorát s "-o rw" do jiný složky (např. "mount -t ntfs-3g -o rw /dev/sda1 /mnt/MyDiskNew") a data zkopírovat např. pod mc (spustit příkaz mc a najet do složek kam jsou disky připojený)

nevhodně připojenej disk lze odpojit pomocí unmount (např. "unmount /mnt/MyDisk" nebo "unmount /dev/sda1")


// EDIT jako Live CD bych osobně doporučil Slax http://www.slax.org/get_slax.php je malej, měl by mít ntfs support a i MC (kterej nebejvá u nových distribucí úplně standardem - ale zas tam pak bejvaj jjiný souborový manažery, většinou už grafický)