reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

SSD vs Torrent

Lord Mystic (0)|21.1.2009 11:39
Zkušenosti s funkčností a rychlostí torrentu na SSD discích?

Nemáte někdo zkušenosti s používáním torrentu na SSD discích. Jde mi o to, že mám 1TB disk, ale pokud více využívám torrent a po delší dobu - i několik dní v kuse, mám strach a první problémy s diskem. Stále čte velké množství malých dat, tedy hodně velký seek a občas mi spadne a mám poškozená data.

Proto předpokládám že by mohl SSD pomoci. Vím ale, že má občas problémy s menšími soubory a např. také když je hodně zaplněn. Nejde mi o max. rychlost, ale spíše o stabilitu a spolehlivost. A nulová přístupová doba SSD by mohla být lepší pro torrent - tak odhaduji pouze... Byl bych rád kdyby mi to někdo mohl potvrdit že torrent není problém. Díky moc.

PS - proč chci SSD je také skutečnost, že se jedná o HTPC, tedy hlučnost je velká priorita.
Logout (4018)|21.1.2009 12:41
Hmmmm, buď je ten disk poškozenej, nebo máš problém s OS, klasickej pevnej disk by s tim neměl mít problémy.
SSD samozřejmě použít jde, výkon zatím SSD právě při čtení malejch bloků dat moc nemaj (nezvládnou hodně požadavků za vteřinu na čtení). Co se týče spolehlivosti, tak je to taky nejhorší - furt se přepisujou nějaký data.
Nevim, při současný cenách disků bych do SSD pro tendle účel nešel - obzvlášť pro HTPC, který potřebuje velkou kapacitu.
cool.user (2822)|21.1.2009 12:49
Pokud chces disk vylozene jen na torrenty, sel bych radsi do HD502HI.

Imho jako datovy disk idealni volba. Jednotplotnovy, nizke otacky (hluk, spotreba atd) a torrent neni nic tak narocneho aby potreboval ssd disk pokud nesdilis nebo nestahujes stovky GB za den.
Logout (4018)|21.1.2009 13:23
A pokud bys chtěl hodně nízkou spotřebu a hluk, tak kup radši nějakej 5400 notebookovej disk - se spotřebou i hlukem budeš na tom v podstatě stejně jako u SSD, a cena a kapacita je někde jinde (samozřejmě ten Samsung je na tom ještě daleko líp....). Ale IMHO i desktopovej jednoplotnovej disk neni slyšet (aspoň teda WDčka, co mam ne...., 640AAKS má dvě plotny a taky o něm nevim...).
Lord Mystic (0)|22.1.2009 09:14
Díky za rady. Mám ale v tom HTPC dva Samsungy F1 1TB a další klasický disk se mi tam nevejde. Mám ty disky oba hodně plné a jeden z nich je systémovej. Na torrentu sdílím v řádu několik desítek GB (HD obsah je holt velkej). Jde mi hlavně o to, že když mi jede torrent, disk je hodně vytížen a mám strach že mi odejde - ztráta dat by pak byla relativně bolestivá. Proto chci velké disky co tam mám nechat pouze na archivaci dat a další disk přidat pro práci.

Ten notebookový disk mě nenapadl, zajímavá volba. Místo něho jsem uvažoval SSD který by se mi tam vešel a byl tichej. Jen mám fakt strach o to lagování, protože se často současně čte i zapisuje po malejch částech. Kdyby mi někdo potvrdil z praxe že to moc nelaguje a vše jede alespoň průměrně, asi bych neváhal, o prachy mi nejde v první řadě...
speedsnail (4876)|22.1.2009 10:31
I když máš oba disky hodně zaplněné, zejména zápis by disky neměl téměř zatěžovat.
Zkus si v klientovi nastavit větší vyrovnávací paměť pro čtení a zápis na disk tak, aby se data ukládaly do RAM a poté zapisovaly na disk v blocích a ne průběžně. To samé jde někdy nastavit pro čtení.

A oba disky by měly být pravidelně deframentované a v klientovi nastavené "alokovat celé místo souboru již při začátku stahování" - zabranuje to fragmentaci.
cool.user (2822)|22.1.2009 10:35
Mimochodem, jakeho klienta vlastne pouzivas?
bABRAK (7)|25.1.2009 19:47
No ono ak sa bojis lagov tak ti odporucam prezriet OCZ forum. Manikom sa tam podarilo spisat velke mnoztvo tweekov ktore to nejak poriesili. MS dokonca vydal program ktory riesi mnoztvo malych zapisov OS tak ze ich zgrupuje a zapisuje naraz.

Osobne si myslim ze kvoli torrentom sa to neoplati. Mozno by si mohol pouzit pametovu kartu za par korun na zdielane data. Bolo by to sice pomale ale ucel by to splnilo. Kamarat takto pouziva na torrenty PDAcko.
ICEBOSS (3435)|30.1.2009 12:26
ahoj,
imho budes mit problem v PC (disk, zdroj), bezny disk by to mel v pohode zvladat. Co mas za zdroj? me tohle delaly vadny kondiky ve zdroji (potazmo na desce).

jinak co se tyka Samsung Eco, tak bych radsi teda vzal WD Green Power.