reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Externí HDD.....zapojení, ovladače?

Azoopard (21)|21.1.2009 12:54
chtěl jsem se zeptat, hodlám si pořídit externí HDD a hodlám ho provozovat v zapojení eSATA.
A abych disk mohl připojovat a odpojovat za chodu musím mít nainstalované AHCI nebo jiné ovladače a nebo upravenou instalaci?
moje deska umí SATAII takže s kompatibilitou (pokud bych tam dával rychlejší disk) by problémy být neměly.
pokud je tam jinej háček můžete upozornit na co si dát pozor a poradit mi?
děkuji
matyyy (2527)|21.1.2009 13:20
chce to mít zaplý ahci v biosu a OS co ahci podporuje (u Visty není problém)
Logout (4018)|21.1.2009 13:26
U XP s toudle deskou taky ne, i když si je nainstaloval v režimu Legacy IDE.
Hodíš disk na fialovej (gigabyte - tušim marvell) řadič, vlezeš do biosu, na
oranžovym (intel) nastavíš AHCI, nabootuješ, nainstalujou se AHCI ovladače,
vypneš, přehodíš disk zpátky a je to.
Honza.4.ever (347)|10.2.2009 12:52
jen se chci zeptat,chci si koupit box na hdd,kterej chci připojit do pc pomocí eSATA.a chtěl bych ho odpojovat za chodu jak by bylo potřeba.desku mám gigabyte GA-MA770-DS3.a netuším,co udělat proto,abych mohl požívat disk stejně jako třeba flashku,tj. připojit a odpojit kdykoli.byl bych moc rád za nějakej jednoduchej návod jak na to...díky
Logout (4018)|10.2.2009 14:01
No, musíš vyvýst ven nějakej esata port, pokud nemáš ani v příslušenství k desce header, ani v bedně port, ani to nebude přiložený k tomu boxu, tak jde bud koupit header, nebo vyvýst normálni sata kabel.

Pak potřebuješ patřičnej kabel (asi k tomu boxu bude) - podle toho jestli vyvedeš SATA nebo eSATA port tak zakončenej patřičnym konektorem.

No a poslední co je třeba, aby ten řadič, na kterym to pojede, byl v režimu AHCI. Pokud máš XP nainstalované v režimu IDE a nemáš dva řadiče, tak se to někdy přepíná dost trikově, to se kdyžtak ještě ozvy, s Vistama stačí přepnout v biosu mód řadiče...

Pak když připojíš disk, tak se Ti objeví dole na liště klasická ikonka odpojit zařízení.

Ještě detail, po SATA nejde napájení, takže ten box budeš muset ještě strčit do zásuvky.
Honza.4.ever (347)|12.2.2009 19:15
tak zatím to bude tak,že vyvedu kabel přímo z desky,protože v alfacomp nemaj záslepku do pc s eSATA,tak se chci zeptat,co mám krok za krokem teda udělat,abych mohl hdd odpojovat za chodu?jak to udělat po sobě?musím to samé provádět i při připojení přes USB?díky moc za rady
Logout (4018)|12.2.2009 20:45
Header je třeba tady:
http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=1051K0006000000GQM&Search=akasa&SearchType=1
Co musíš udělat? Nejdřív sem napiš jakej máš OS a jakou máš desku a jak na ní máš nastavenej SATA řadič (jestli jako AHCI, nebo IDE)
Honza.4.ever (347)|12.2.2009 21:02
maj ho tam,ale není na pobočce v Brně,ale to je fuk.desku mám v popisu,a XP SP 3,a řadič IDE
Logout (4018)|12.2.2009 21:14
Máš v biosu patřičnou položku, bys mohl postupovat podle tohodle návodu?
http://forums.tweaktown.com/f69/ahci-after-xp-ga-ma78gm-s2h-port-4-5-technique-29024/index2.html
Honza.4.ever (347)|12.2.2009 21:15
jen se chci zeptat,pokud bych jej připojil pomocí USB,šlo by to bez jakékoli změny?tedy i v režimu IDE?kouknu na to forum

EDIT:tak sem přeložil to forum,ale bohužel nemám FDD mechaniku...a navíc ten překlad z googlu není nic moc,takže tomu nevím ani hlavu ani patu
matyyy (2527)|12.2.2009 22:05
ten návod je nejspíš k ničemu proč by jinak na začátku bylo tučně "unsuccessfully"
a na konci "still in IDE style"
(nečet jsem to celý)

TO: Honza.4.ever co hledáš u USB za záludnosti? připojíš -> funguje(sice pomalu ale jo)
Logout (4018)|13.2.2009 14:32
Ten návod je zmatenej, ale jeho jádro je todle - v biosu u tý desky je přepínač, kde se přehazujou mezi režimem AHCI a IDE pouze některý SATA porty. Takže jde hodit systémovej disk na porty, který nepřehodíš, zbylý porty přehodit na AHCI, nabootovat, naisntalovat ovladače, restartovat a dokončit instalaci, vypnout, přehodit disk a zbylý porty na AHCI. Proč tam šaškujou s disketou nevim :-)


USB pojede, ale poloviční rychlostí oproti SATA a světším zatížením procesoru.
Honza.4.ever (347)|13.2.2009 15:10
a který porty to mají být?a jak to zjistím?aspon,že mi to zatím bude fungovat přes USB...potřebuju ten disk použít na přenesení nějakých dat....tak mi USB zatím postačí...jen nevím jak zjistit,který porty se přehodí a který ne...na který mám hodit system disk?
Logout (4018)|13.2.2009 15:23
No, jestli ta volba v biosu je, tak to můžeš zkusit "zkusmo" - přehodit polovinu portů a nabootovat. Pokud nabootuješ, tak je to OK, trefil jsi se, dodej ovladače pro AHCI a pak přepni zbytek. Pokud nenabootuješ (bluescreen), tak přehoď disk do jinýho portu.
Nicméně prý by to měli bejt porty 4-5 a v manuálu nebo na desce by mohlo bejt napsaný, kterej je kterej (v manuálu buď u popisu portů, nebo k nápovědě u tý fce biosu).