reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

HDD Samsung SpinPoint F1 500GB, SATA II na SATA I?

adlib (5)|21.1.2009 14:36
Koupil jsem HDD Samsung SpinPoint F1 500GB, SATA II NCQ, 16MB cache, 7200ot a vlastním MB Soltek SL KT600-RL, která podporuje pouze SATA I. Po zapojení disku není disk BIOSem detekován. SATA mám v BIOSu povoleno. Zřejmě bude potřeba na disku jumperem nastavit SATA I. Bohužel na disku není žádný popis a a přiloženém manuálu taktéž nic není. Mohl by mi s tím někdo poradit. Předem díky.

OS: Win XP SP2
KunNy (410)|22.1.2009 22:08
Dokumentaci k nastavováním jumperem jsem nehledal, ale mělo by to jít i SW cestou - stáhni někde Hitachi Feature Tool (stáhneš image), z něho pak nabootuj a je to tam jako jedna z mála voleb v menu (jde tam i zapínat AAM a jiné věci). Sice v názvu je Hitachi, ale mám ověřeno že utilita funguje i na jiných discích - třeba na takovém Samsungu T166 fungovalo AAM. Možná budeš muset disk připojit do jiného PC a tam udělat výše zmíněné.
Jinak tuším že je na to i nějáká utilita i přímo od Samsungu, zkus se podívat na web výrobce.
matyyy (2527)|22.1.2009 22:12
[QUOTE=KunNy;210244]
Jinak tuším že je na to i nějáká utilita i přímo od Samsungu, zkus se podívat na web výrobce.[/QUOTE]
hutil
adlib (5)|23.1.2009 18:33
Tak jsem disk na jiném PC softwarově přepnul na rychlost 150, ale muj PC ho vůbec nedetekuje. Jak jsem vygoogloval na vině je South Bridge VT8237, který má s detekcí SATA II disků problémy. Smůla :-(
grapherX (888)|23.1.2009 18:47
A netaktoval jsi? Na mé předchozí desce mě HDD Samsung 200GB nedetekovala jelikož jsem měl zvýšené FSB a stím se zedali nějak frekvence všech zařízení a deska to nezlvládala(Aspon takhle mě to bylo vysvětleno, když jsem ten problém řešil). Stačilo vrátit bios na původní (jumper Clear CMOS/vyjmutí baterky) a vše fungovalo jak má.
adlib (5)|23.1.2009 18:51
ne netaktoval, BIOS na default a ani ťuk.
speedsnail (4876)|23.1.2009 19:04
Zkus se s prodejcem domluvit na výměně za nějaké WD AAKS. Ty jsou na VT8237 odzkoušené (po přepnutí jumperem).
adlib (5)|24.1.2009 13:01
Díky za radu, zkusím ho vyměnit a pak dám vědět.
ICEBOSS (3435)|24.1.2009 14:01
u samsungu ta rychlost casto ani softwarove prepnout nejde...
Richmond (8084)|24.1.2009 15:09
...vinu bych videl spis na strane radice - viz tento thread a popis na Wiki
adlib (5)|27.1.2009 17:32
Tak nakonec jsem musel koupit redukci ze SATA na IDE a disk provozuji jako IDE. Disk používám pouze jako úložiště fotek, fimů a pod..
ICEBOSS (3435)|30.1.2009 12:28
[QUOTE=Richmond;210783]...vinu bych videl spis na strane radice - viz tento thread a popis na Wiki[/QUOTE]

vsak samozrejme, vsichni vime, ze VIA suxxx a nikdy z ni nevzeslo nic dobreho.

[QUOTE=adlib;211982]Tak nakonec jsem musel koupit redukci ze SATA na IDE a disk provozuji jako IDE. Disk používám pouze jako úložiště fotek, fimů a pod..[/QUOTE]

no, taky reseni :-). mozna bych v takovym pripade koupil SATA externi box a pripichl to do USB, jestli je to jen na obcasnou zalohu :-).
Richmond (8084)|30.1.2009 15:51
[QUOTE=ICEBOSS;212842]vsak samozrejme, vsichni vime, ze VIA suxxx a nikdy z ni nevzeslo nic dobreho.[/QUOTE]
...VIA na nikdy nebyla s kompatibilitou tak dobre jako Intel, nicmene tvrdit ze suxxx je tak trosku mimo (stejne tak jako AMD - nevermore :D) - VIA ma pomerne slusny vyrobky v kategorii "mini/micro" kde se na ne nakej Atom/LittleValley proste nechyta! Bohuzel v tomto pripade (KT600 + F1) se to dalo cekat a tak se neni ani cemu divit ze levna deska urcena puvodne nekam do kanclu/na beznou praci bude spolehat na nejaky rozsirovani do budoucna nebo OC. Ja to tvrdim porad (a dokola) - pred koupi je dobre 2x si rozmyslet na co vlastne chci realne novy hw pouzivat. To ze KT600 nepocitala se satou2 je jedna vec (real) a doufat v nejake reseni typu - dam to tam a vono uz to nejak pojede - je vec druha...

edit: na obcasnou zalohu tu mame DVD, ovsem jak znam lidi tak pod pojmem "obcasna zaloha" si drtiva vetsina predstavuje "presne to co mam ted na disku ale mnohem levnejsi" takze kdyz si pak koupi externi usb disk kterej je drazsi a pomalejsi tak se vetsinou jeste certi co ze to koupili za predrazenej smejd... Nekomu staci vysvetlit ze je to jako jednorazovy "zdravotni pojisteni" (ktery si clovek plati stale ikdyz ho nevyuziva pro pripad "co kdyby nahodou")...
ICEBOSS (3435)|31.1.2009 11:50
zalohopvat data na DVD? No to bych kupoval kazdej tyden pakl... a kdo to ma jako skladovat? Jinak pres USB 2.0 mam na disk v boxu prenos 30MB read i write a rozhodne mi to prijde spolehlivejsi nez vypalovat dyvka, ktery vyrabi cinani za hrnek ryze na den z recyklovanych ponozek. Z dyvek co jsem mel doma (plnou krabici od PC) jsem ji po 2 letech bez problemu precetl tak asi 90% - coz je hodne ubohy procento.

ty mikro vecicky od via jsou jenom predrazeny hracky, little valley zvladne to samy a ze to ma o par watu vetsi spotrebu? a? se to pri tech mini rozdilech vrati za 5 let. mozna...
Richmond (8084)|1.2.2009 09:07
...hmmm jeste si zapomnel pomluvit amdcko :D