reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Co sa moze stat zaloznemu zdroju alebo TRUST 950VA po 2 rokoch

KEOSAN (958)|21.1.2009 16:27
Dnes, skoro po 2 rokoch od kupenia zalozneho napajacieho zdroja - UPS Trust 950VA, tusim model PW-4095T
http://www.trust.com/products/product_detail.aspx?item=14938

sa mi stala nemila udalost. Zdroj zkolaboval. Myslel som si, ze je to dost skoro, ze baterky vydrzia vacsinou tak 3 roky.

Prvou zahadou bolo, preco je zdroj vlhky a co za tekutina z neho vyteka /obr1/.
Po objaveni praskliny na baterii to uz davalo tusit /obr2/.
Praskla asi bateria a zacalo sa nieco vylievat dnu /obr3 a obr4/.
Okrem toho mi zahadou ostava, ze baterka /obr5/ je rozmerovo klasicka, ako idu napr. do APC Smart 420 - bateria RBC2 - to su 12V 7Ah. Myslel som, ze v tejto UPSke budu aspon 2ks, ale je tam iba 1ks a to rovnaky, ake maju omnoho slabsie modely inych UPSiek... Prasknuta bateria bola HR 1234W F2 CSB BATTERY (GUANG ZHOU) CO. LTD

Niektori ludia hovoria, ze vraj baterie z UPSiek nevytekaju. Tak tu je dokaz.
Este zaber na cistiaci papierik /obr6/ - ako zacina hnednut. To som zistil, ze to kondenzovana voda nebude, ale kyselinka a zacali trochu palit aj prsty, ktore s nou prisli do styku :)

Na zaver ma zarazila este prepatova ochrana na modem, ktora nebola nikde pripevnena a robi
vlastne len akesi prepnutie/zasuvku... /obr7/.
1_vyteka.jpg 2_prasklina.jpg 3_vytecene.jpg 4_vytecene.jpg 5_baterka.jpg 6_kyselinka.jpg 7_prepatovka.jpg
HiLow (1000)|21.1.2009 16:31
Trust je takova znacka, neznacka. Napisi na vyrobek pekne udaje, ale techto parametru stezi dosahuje. Hlavne, ze se dobre prodava. :thumbdown
KEOSAN (958)|21.1.2009 16:35
Mam niekolko tychto UPSiek vo firma. Toto bola jedna z prvych. Uvidim, co sa stane tam... Zatial chodilo vsetko OK. Uvidim, ci este UPSka bude dobra. Je mozne, ze iba baterka bola nanic.

Ale ta modemova prepatova ma dostala :eek:
Tiez podivne, ze je tam iba jedna baterka 12V 7ah. Zas, ale ked clovek zoberie tu cenu UPSky :)

Ako hovorim, zatial s nimi nebyval problem. Sam som zvedavy, ake to bude mat pokracovanie.:)
Sieben (513)|21.1.2009 16:51
2KEOSAN: jedno moudré přísloví praví: "Nejsem dost bohatý na to, abych si mohl kupovat levné věci."
a je to pravda...

TRUST je osobně u mne jedna z nejhorších značek na trhu, měl sem od nich foťák - děs a hrůza a pak ještě nějakou elektroniku..taky příšernej šmejd...

osobně bych se bál...

a ano..je to levné..ale jakto, že je o tak levné? Pokud je něco moc levný, začíná to smrdět podrazem...a jak je vidět..trust je toho důkazem
KEOSAN (958)|21.1.2009 17:06
Vzhladom na cenu celej UPSky - vratane ceny baterie, plus aj to, ze som mal referencie od ludi co ich uz pouzivali nejaku dobu, tak som s nimi nemal ziadne problemy. Za tu cenu nejakych 1600-1900 Sk /vratane baterie/ s tym, ze to ma AVR obvod to bolo ako zadarmo :)

Ak vsak pozorne citate clanok, nehovorim, ze UPSka je vadna. Ibaze, baterka v nej praskla. Vzhladom na tu nizku cenu, ktovie ake pofiderne baterky do nej mohli dat. Kupim do toho nahradnu baterku a uvidim. Ona UPSka reagovala normalne, pravdepodobne bude zla iba ta baterka. Sam som zvedavy, ci to bolo ojedinele, alebo sa to bude vyskytovat aj u dalsich.

V minulosti som kupovaval APC Smart zalozne zdroje. Len je rozdiel, ci firma kupi zalozny zdroj teraz uz drahsi, nez su pocitace /myslim aspon line interactive zdroj, nie offline UPSky/, alebo ci lacnejsi, ktory nemal problem. Ved, za tu cenu, to do APC vychadzali castejsie len aj baterky drahsie :) A mal som aj niekolko APC Smart upsiek, co sa odporucali, takze tiez to nebolo ruzove... No a v dnesnych casoch, ked startuje hospodarska kriza, neni na vyhadzovanie.

Tu by som nepovedal, ze plati stara znama mudrost o kupovani lacnych veci... Niekedy sa da kupit lacno i dobre. Zohnat nahradnu bateriu /lacnejsie nez od APC/ neni problem. RJ11 modemovu ochranu som nepotreboval. UPSka stihala na masinach s lacnymi LC B300ATX zdrojmi bez problemov vyrovnavat napatie a nedochadzalo k zamrzom, ako to niekedy byva pri offline UPSkach.
HiLow (1000)|21.1.2009 17:11
[quote=KEOSAN;209631]Tu by som nepovedal, ze plati stara znama mudrost o kupovani lacnych veci... [/quote]

No ona stacila jen ta radoby "prepetovka" na modem. Kdovi, jak je na tom zbytek UPS. Proste znacka Trust neumi delat ani mysi.;)
KEOSAN (958)|21.1.2009 17:15
[QUOTE=HiLow;209633]No ona stacila jen ta radoby "prepetovka" na modem. Kdovi, jak je na tom zbytek UPS. Proste znacka Trust neumi delat ani mysi.;)[/QUOTE]

K UPSke je este papierik s registraciou na garanciu vyplatenia odskodneho do 20 000 EURO, ak sa nieco stane pripojenym zariadeniam. No nekup to.... :D

Nie, zeby som niekedy veril, zeby take nieco vyplatili... :D:D:D

Ako som pisal, RJ11 ochranu som nepotreboval. Stacilo mi, ze to dokaze stabilne napajat sietove zariadenia i PC. Na rozdiel od offline UPSiek /ako napr. APC Back/... Stabilne tak, ze nemrznu. I ked pri merani vystupu tam bolo na tychto TRUST UPSkach iba 225V :) Co je vsak este v norme.
HiLow (1000)|21.1.2009 17:34
Ono nejde o to, jestli jsi RJ11 pouzival, nebo ne. Ale o provedeni UPS. To je jako kdyby ti na aute nefungovala druha zona na klimatizaci a bylo by ti to jedno, protoze vzadu nesedavas.;)
KEOSAN (958)|21.1.2009 18:18
[QUOTE=HiLow;209643]Ono nejde o to, jestli jsi RJ11 pouzival, nebo ne. Ale o provedeni UPS. To je jako kdyby ti na aute nefungovala druha zona na klimatizaci a bylo by ti to jedno, protoze vzadu nesedavas.;)[/QUOTE]

Vnimam to tak, ako keby som kupoval miesto noveho 200 tisic korunoveho auta - ine nove auto za stvrtinovu cenu, t.j. za 50 tisic a pritom by mi bolo jedno, ci v tej cene bude klimatizacia, pretoze ju nebudem potrebovat /napr. budem nim jazdit v oblastiach, kde je zima a mimo to kvoli zdraviu nepouzivam klimatizacie/. :D
----------
Na tej prepatovke to mohli riesit nejak inak, napr. jednoducho poistkou. Zeby to prasklo :) Ved kto uz dnes pouziva modem s RJ11 koncovkou ... ;)

Za tu cenu samozrejme nemoze clovek ocakavat zazraky. Ale tie UPSky fungovali dobre /zatial/ a problem bol /zatial/ s jednou a iba u baterky. Predsa UPSka nemoze za baterku. Ako som pisal, uz som mal v rukach aj rozne vyhorene APC Smart napr. modely 700VA. Viac kusov...

Tiez nemam o TRUSTE najlepsiu mienku, ale tie UPSky boli v pohode. Proste niekedy sa moze vydarit/oplatit aj lacnejsi produkt, beruc v uvahu cenu.

Za par mesiacov dojdu do toho isteho veku aj dalsie rovnake UPSky. Tak potom poreferujem, ako to dopadlo. Pripadne, ci stacila nova baterka.
r34ktor (7477)|21.1.2009 18:27
O TRUSTu také zrovna extra mínění nemám, ale vyvozovat z jednoho vadného kusu nějaké závěry nelze. Mohlo jít o skrytou výrobní vadu. To se stává i lepším.
HiLow (1000)|21.1.2009 18:36
[quote=KEOSAN;209672]Vnimam to tak, ako keby som kupoval miesto noveho 200 tisic korunoveho auta - ine nove auto za stvrtinovu cenu, t.j. za 50 tisic a pritom by mi bolo jedno, ci v tej cene bude klimatizacia, pretoze ju nebudem potrebovat /napr. budem nim jazdit v oblastiach, kde je zima a mimo to kvoli zdraviu nepouzivam klimatizacie/. :D
----------
Na tej prepatovke to mohli riesit nejak inak, napr. jednoducho poistkou. Zeby to prasklo :) Ved kto uz dnes pouziva modem s RJ11 koncovkou ... ;)

Za tu cenu samozrejme nemoze clovek ocakavat zazraky. Ale tie UPSky fungovali dobre /zatial/ a problem bol /zatial/ s jednou a iba u baterky. Predsa UPSka nemoze za baterku. Ako som pisal, uz som mal v rukach aj rozne vyhorene APC Smart napr. modely 700VA. Viac kusov...

Tiez nemam o TRUSTE najlepsiu mienku, ale tie UPSky boli v pohode. Proste niekedy sa moze vydarit/oplatit aj lacnejsi produkt, beruc v uvahu cenu.

Za par mesiacov dojdu do toho isteho veku aj dalsie rovnake UPSky. Tak potom poreferujem, ako to dopadlo. Pripadne, ci stacila nova baterka.[/quote]

Ano, mas pravdu, nekdy se opravdu muze vyplatit levnejsi produkt. Ta baterie je samozrejme vyrobek nekoho jineho a Trust za tu baterii muze nest odpovednost jen do te miry, ze bere ty baterie od dalsiho treba pochybneho vyrobce.

[quote=r34ktor;209678]O TRUSTu také zrovna extra mínění nemám, ale vyvozovat z jednoho vadného kusu nějaké závěry nelze. Mohlo jít o skrytou výrobní vadu. To se stává i lepším.[/quote]

Jiste nejde brat zavery z jednoho vadneho kusu, pokud ostatni funguji, tak jedine dobre. O Trustu jsem se vyjadroval hanlive kvuli referencim pratel a zakazniku.
KEOSAN (958)|22.1.2009 10:21
Tak som kupil KOMPATIBILNU bateriu rovnakeho rozmeru. Este som ju nenainstaloval, zistil som mensie odchylky.

Totiz ta kompatibilna je 12V 7,2ah, co by malo sediet /aj rozmerovo/. Ale:
- maximalna hodnota prudu INITIAL CURRENT je 1,8A na kompatibilnej.

Ta povodna mala INITIAL CURRENT - 3,4A ....

Rovnake baterky, ktore boli v UPSkach APC /napr. APC Smart 420, 700/, ked som odlepil nalepku
mali INITIAL CURRENT - iba 1,4A ....

Takze tie parametre TRUSTU nakoniec s tou baterkou, co tam bola, mohli aj sediet, nie ?
Rozmyslam, ked tam dam tu kompatibilnu s 1,8A, tak asi degradujem vykon UPSky ?:(
-HoNY- (557)|22.1.2009 10:36
Já myslím, že všechny důležité argumenty už padly.

[LIST=1]
  • Trust je odpad.
  • Nikdo není tak bohatý, aby si mohl kupovat levné věci.
  • Je tu nějaký argument proti uzavření?
    KEOSAN (958)|22.1.2009 10:40
    -HoNY-

    ??? Ved sa to stale riesi.
    Ak si si nevsimol, znackove APC pouziva este slabsie baterky...
    Ak to niekoho nezaujima, nech to necita. Otazka lacneho a dobreho je subjektivna ;)

    DOPLNENIE
    dal som tam kompatibilnu bateriu s INITIAL CURRENT 1,8A.
    Zapojil na to iba nejaky pocitac bez HDD. UPSka neprotestuje, prerusenie napajania to zvladlo OK.
    Otazne je, ci s tou baterkou dokaze zvladnut taku istu zataz, ako ked tam bol original s initial current 3,4A. Co myslite ?
    -HoNY- (557)|22.1.2009 10:59
    [quote=KEOSAN;209956]
    Ak si si nevsimol, znackove APC pouziva este slabsie baterky...[/quote]
    Protože je umí využít, a proto obvykle fungují a nevytečou. Kupováním smetí přispíváš akorát k rozvoji Číny a zemí třetího světa. Takže ve výsledku škodíš nejen sobě, ale i nám ostatním, co si takováhle šméčka nekupují.
    disruptor (110)|22.1.2009 11:35
    Kde sou ty casy kdyz meli APCcka v sobe jeste Panasonic baterky. Ted kdyz se sloupne APCckova nalepka z baterky tak prinejlepsim uvidim ze baterka je znacky CTM :)

    Osobne Trust je S.H.I.T. Cokoli jsme od nej prodavali se nam s 50% vratilo zpet na reklamacku.

    Jinak proc kupujes od APC Smarty? Nestacily by jen RSa Jsou take line interactiv s AVR trafem, pouze nepodporují serverove prostredi.

    Jinak kdyz menime baterky tak do obyc Backu davame levny shity CTM a do vsech vyssich jedine Panasoniky.

    Kalibraci nejak provadis? Pac baterky sou sice user friendly vymenne, ale pokud napr APCcko vice jak tyden hlasi vymenu baterek a nevymenis v te dobe,tak elektronika upravi nabijeci charakteristiku na tu vybitou baterku a i po vymene ji neopravi zpet a tu novou baterku nabiji jako toho staryho smejda.

    Takze je nutny rucne pres hyperterminal nabusit nabijeci proudy atd, coz uz musis znat :)
    speedsnail (4876)|22.1.2009 11:35
    [quote]Dnes, skoro po 2 rokoch od kupenia zalozneho napajacieho zdroja[/quote]
    Skoro 2 roky, takže v záruce? Proč jsi to nedal reklamovat?
    KEOSAN (958)|22.1.2009 11:46
    [quote=-HoNY-;209961]Protože je umí využít, a proto obvykle fungují a nevytečou. Kupováním smetí přispíváš akorát k rozvoji Číny a zemí třetího světa. Takže ve výsledku škodíš nejen sobě, ale i nám ostatním, co si takováhle šméčka nekupují.[/quote]

    TRUST funguje dalej. Vyrobca predsa nemoze za subdodavatela, ake tam da baterky. Kazdemu sa nieco nevydari. Aj DELL, HP, IBM atd. v minulosti stahovali napr. baterie z notebookov, ktore boli zivotu nebezpecne.

    Konkretne APC dava baterky este so slabsimi hodnotami, ako kupim kompatibilne.
    Ked zoberiem teda znacku. Tak napr. u line interactive UPSiek - APC Smart 700 - uz som mal niekolko modelov, co vyhorela elektronika. Alebo u APC Back RS /jedina line interactive rada medzi Back APC UPSkami/ sa po roku az dvoch ukazuje na VSETKYCH modeloch co mam tmavnutie plastu tak, ze je az hnedy ako obhoreny /na jednom mieste, kde je to teplejsie/. A ked to rozoberiem, co nevidim - Made in China.....

    Skoro vsetko sa dnes vyraba v Cine. Znacka je dnes skor len iluziou.
    Ak by som sa mal patrioticky spravat, tak by som nekupoval ani APC, ani ine znacky, ale jedine napr. UPSky vyrobene v SR - co viem, tak tento vyrobok ma asi jedine firma ELTECO /vlastnu znacku/.
    Neviem, ako v CZ, co by ste kupovali. Je tu niekto, co ich kupuje ? :)

    Uvital by som, keby miesto nakupno-patriotickych otazok a odpovedi sme sa zamerali na to, aky vplyv ma INITIAL CURRENT hodnota na baterke vplyv nan jej celkovu vydrz.

    Vydrzi s mensim IC doba zalohy menej, alebo sa bude dlhsie nabijat baterka ?

    [quote=speedsnail;209969]Skoro 2 roky, takže v záruce? Proč jsi to nedal reklamovat?[/quote]

    speedsnail
    Na baterie sa niekde pise zaruka 24/12. 12m pre firmu. Ale baterky su ako spotrebak, takze casto na ne byva iba 6mesiacov. Vo vnutri bolo prasknutie plastu na dvoch uchytoch UPSky. Reklamacia par dni predtym, ked som to rozoberal, by bola otazna. Tusim este velkoobchod z ktoreho sa to kupovalo uz ani neexistuje /kupil ho niekto/. Staci par frkancov kyseliny a na obleceni ma clovek diery. Proste je tam dost otaznikov - skor viac problemov ako uzitku z reklamacie. Uz som o nej vsak tiez rozmyslal.


    disruptor
    Smarty uz nekupujem. Volakedy boli k dostaniu a rada RS tusim este nebola, alebo neboli dostupne pozadovane parametre. Bola s nimi spokojnost. Nabijacie prudy som este nekalibroval do baterky. Proste baterka fungovala, pokial ju nevyplo, alebo nehlasila signalna kontrolka na UPSke, ze ju treba vymenit. Vymenila sa za novu a bolo to.
    Ne321 (96)|22.1.2009 12:48
    Mne fascinuje optimismus lidi, kteri si koupi zarizeni typu UPSka ci jine elektricke zarizeni na 240V a nezajimaji se o kvalitu provedeni s tim, ze je to tak levne, ze i kdyz to chcipne tak se to vyplati. Ono az ti jednou podobne kvalitni cinsky vyrobek majici zfalsovana ci zadna osvedceni podpali barak, tak pak zjistis, ze nektere veci jsou i zadarmo drahe.
    disruptor (110)|22.1.2009 13:47
    Podle me initial current je prvotni nabiti se kterym baterka prijde, pac se nesmi prodavat nabite kvuli bezpecnosti.
    Ale zas museji byt z vyroby prvotne prevozove nabite na nejakou kapacitu jinak by nesly nabit,ne?
    A to podle me udava ten initial current tj. prednabiti.

    Pac pokud je oloveny akumulator uplne bez stavy tak devalvuje.

    Opravte me nekdo pokud se mylim :)
    KEOSAN (958)|22.1.2009 15:58
    [QUOTE=Ne321;209991]Mne fascinuje optimismus lidi, kteri si koupi zarizeni typu UPSka ci jine elektricke zarizeni na 240V a nezajimaji se o kvalitu provedeni s tim, ze je to tak levne, ze i kdyz to chcipne tak se to vyplati. Ono az ti jednou podobne kvalitni cinsky vyrobek majici zfalsovana ci zadna osvedceni podpali barak, tak pak zjistis, ze nektere veci jsou i zadarmo drahe.[/QUOTE]


    No tak pre porovnanie. Na Trust 950VA vs APC Back RS 500VA. Obe plastove. Vsetky plastove, APC samozrejme niekolkokrat drahsie. Pritom teplota na tej RS sa na urcitom mieste splha na 65 stupnov C. Vsetkym cmudi plast. Na tom Truste su teploty 30-42 stup. C.

    Nemam rentgenove oci, zeby som videl do prevedenia. Avsak po dlhorocnych skusenostiach, ked som videl odchadzajuce slusne APC Smart, alebo i prepalujuce sa APC Back RS, som si povedal, prast jak uhod...
    Tie modely asi nebudu splnat specifikacie, ktore davaju. Za tu cenu, su vsak lacnejsie nez 500VA inej znacky.

    [SIZE="5"]Nech nemusim X krat odpovedat to iste, vsimnite si, ze ani drahe znackove UPSky neboli na tom najlepsie....[/SIZE]

    Nechcel by nejaky miestny hardverovy guru urobit test UPSiek roznych znaciek, nech tu nemame len dohady ? :)

    DOPLNENIE :notsure
    Este k tej nakraplej baterii: Trust 950VA bola napajana z elektr. zasuvky.Z tej UPSky zase bola napojena APC Smart 620 UPSka. Az z APC bol napojeny pocitac. Mohlo to nejak ovpyvnit tu baterku ? Bolo to tak 1 mozno 2 roky.
    Martin Šejnoha (255)|23.1.2009 04:27
    Tak tahle UPS nemá 950VA ani náhodou...spíš nebude mít v reálu ani 300:shut protože už to by znamenalo odběr z té gelovky až 30A... a to trafo to je výsměch... sorry. Spíš si myslím že je nějaká závada v elektronice a docházelo k přebíjení... jinak ta gelovka nemá důvod bouchnout.... tedy ještě při brutálním zkratu by se mohlo vyvinout takový množství plynů uvnitř že by ji to roztrhlo. Mám doma APC SmartUPS 1400VA... poctivá plechová škatule která je s baterkama pořádně těžká:) To se s tímhle šuntem nedá absolutně srovnávat.
    KEOSAN (958)|23.1.2009 09:14
    Neviem, ako to je v skutocnosti, ale na tej TRUST 950VA /na inej/ som zapojil 2 pocitace na urovni AthlonXP2000 a pri vypadku ich utiahne. APC Back 350VA utiahla len jeden. Rovnaka baterka je aj v APC Back RS 500VA, alebo APC Smart 420. V APC Smart 700 su 2ks tej baterky. Nekupoval som to preto, ze by som potreboval 950VA. Mne stacila cenovo dostupna line interactive UPSka, co utiahne chvilku jeden pocitac a nebude mat problemy pri poklesoch napatia v sieti. Nekupoval som ich /tie TRUST 950VA/ ani na nejake to zalohovanie na baterku, ako skor kvoli tomu AVR obvodu. Mikrovypadky, ci kratke prerusenie prudu je tam, kde to potrebujem celkom bezne.

    Ako som pisal - nezaznamenal som problemy, zeby to nestihalo vyrovnavat napatie pri vypadkoch. Pritom som videl profesionalne firmy, zaoberajuce sa sietami /ako ISP/, ktore pouzivali ine druhy UPSiek /nie APC Smart ani ten TRUST/ - kde mikrovypadok im znamenal vzdy zamrz servera.

    [SIZE="5"]DOPLNENIE[/SIZE]
    este musim uznat jednu vlastnost u "lepsich" UPSiek. V podstate sa jedna o kovovy kryt UPSky. Napr. rada APC Smart 420 a vyssie maju kovovu skrinku. Ostatne lacne - APC Back, Trust, ci kopec dalsich znaciek, casto pouziva iba plastovy obal. Tie plastove ziaria do okolia ako vianocny stromcek :)

    Ked si zoberiete napr. nejaku jednoduchu skusacku elektromagnetickeho pola /skusal som to touto/
    http://www.avelmak.sk/index.php?lm=622&pg=det&article=20182

    tak zistite, ze tie kovove su velmi dobre odtienene. Umiestnenie plastovej UPSky tak moze byt problem hlavne kvoli elektromagnetickemu polu. Napr. ovplyvnovanie pocitacovej siete /jej ulozenia/, problem s umiestnenim napr. do rozvadzaca. A samozrejme horsi odvod tepla - horsie chladenie v plaste.

    Samozrejme, dodatocne odtienit sa da aj ta lacna plastova UPSka, ked sa chce. Ale je s tym robota :)
    ICEBOSS (3435)|24.1.2009 14:15
    ano trust, aneb nikomu never a uz vubec ne tomu, kdo rika ver mi! :-D