reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Vadný harddisk?

Foxir (13)|26.1.2009 14:51
Dobrý den, obracím se na Vás s problémem na PC - stáří cca 4,5 roku (INTEL CELERON 2.8G, CMI DI4-8KD3B P4 3.2GHz, ATI Radeon 9600Pro, HD SATA 120GB WD1200JD/7200ot./8MB, INTEL D865PERLX, OS Windows XP Pro).
Předevčírem PC totálně zamrzlo a po tvrdém resetu naběhl OS pouze v nouzovém režimu, při jehož nabíhání jsem dostal intelovskou hlášku, že je HD ve špatném stavu - zálohuj a vyměň, následně jsem se pokusil reinstalovat OS, formátování disku proběhlo úspěšně, stejně tak instalace OS. Jenže teď nejdou aktualizovat ovladače prakticky ničeho, stále to hází chybové hlášky a po chvilce (pár minut) obrazovka monitoru zamrzne a pomůže jedině tvrdý reset. Mohl by mi někdo 'z oboru' poradit, kde by mohla být chyba? Předem děkuji.
Pabler (425)|26.1.2009 15:04
Stiahni si program HDTune, pripadne Everest alebo hocijaky inaksi (aj tu v sekcii download)
ktory dokaze precitat SMART data z harddisku po zobrazeni sprav screenshot a postni to sem, to ze odchadza disk sa odtial da celkom solidne vycitat ...

tu hlasku co spominas bude zrejme SMART nenapada ma nic ine co by ju este hadzalo, cez ten screenshot aspon prideme na to preco ju hodilo (monitoruje sa viac veci ...) a odhadnut ako vazne to je, no vymena disku je viac menej uz ista ...
hl.hl (1387)|26.1.2009 15:05
[QUOTE=Foxir;211473]Dobrý den, obracím se na Vás s problémem na PC - stáří cca 4,5 roku (INTEL CELERON 2.8G, CMI DI4-8KD3B P4 3.2GHz, ATI Radeon 9600Pro, HD SATA 120GB WD1200JD/7200ot./8MB, INTEL D865PERLX, OS Windows XP Pro).
Předevčírem PC totálně zamrzlo a po tvrdém resetu naběhl OS pouze v nouzovém režimu, při jehož nabíhání jsem dostal intelovskou hlášku, že je HD ve špatném stavu - zálohuj a vyměň, následně jsem se pokusil reinstalovat OS, formátování disku proběhlo úspěšně, stejně tak instalace OS. Jenže teď nejdou aktualizovat ovladače prakticky ničeho, stále to hází chybové hlášky a po chvilce (pár minut) obrazovka monitoru zamrzne a pomůže jedině tvrdý reset. Mohl by mi někdo 'z oboru' poradit, kde by mohla být chyba? Předem děkuji.[/QUOTE]

Nech si vypsat S.M.A.R.T. informace a hod je sem jako obrazovou prilohu.

EDIT: Tak Pabler byl o chvilku rychlejsi :-(
Salamander (6177)|26.1.2009 15:05
pokus se zkontrolovat disk, napriklad programem Victoria - najdes ho v sekci downloadu (kdyztak udelej vypis SMARTU a zkontroluj disk na vadne sektory)
Foxir (13)|26.1.2009 15:11
Díky, zkusím a dám vědět.
Foxir (13)|26.1.2009 15:36
Než stihnu udělat screen toho grafu, jestli tedy jde o něj, tak mi PC zamrzne. Když už se dostanu k ukládání, nelze jej uložit :( Jinak jsem dělal Error Scan a tam to nehlásilo žádnou chybu.
Foxir (13)|26.1.2009 15:45
Ta chybová hláška, jak jsem o ní psal, nabíhá hned po tvrdém resetu na celou obrazovku - nadpis Intel Desktop Boards - výpis všech možných pamětí, mechganik atp. a úplně dole je
"Sec Master Hard Disk:S.M.A.R.T. Status Bad, Backup and Replace.
Foxir (13)|26.1.2009 16:24
Po testu ve Victoria 4.3. mi to hlásí S.M.A.R.T. status GOOD, mohu sem hodit výpis, ale jen opsaný...
Pabler (425)|26.1.2009 16:28
Nuz ide prave o ten screen kedze z neho sa da vycitat co sa tomu disku deje, no problemy ktore popisujes nevestia nic ruzove, a je pomerne jasne ze mele z posledneho ...
Napada ma ze ten test mozes urobit na inom PC kde ten HDD pripnes ako druhy disk, ak teda chces vediet co tomu je, opravit to uz totiz najskor nepojde ...
Foxir (13)|26.1.2009 16:31
Jasně, mně jde jen o to, zda je příčina jistě v HD, abych nekoupil nový a pak zjistil, že je to třeba ve zdroji :)
Mohl by mi někdo poradit jaký tedy koupit, nemusí to být nic světoborného, je to na počítač pro dvanáctiletou dceru, jde mi kompatibilitu atp.
Foxir (13)|26.1.2009 16:42
Z Victoria 4.3

.......................................VAL...........WRST.......Tresh...............Raw

Raw read error rate.............130..............1.............51................1052
Spin-up time......................144............142............21................3308
Number of spin-up times........99..............99............40................1935
Reallocated sector count......199............199...........140.................4
Seek error rate...................200.............200............51.................0
Power-on time....................81...............81.............0................14514
Spin-up retries....................100............100............51..................0
Recalibration retries..............100............100............51..................0
Start/stop count..................99..............99.............0.................1920
HDA temperature.................97...............253...........0.................53Celsia/127F
Reallocated event count.......198..............198...........0...................2
Current pending sectors........140..............140...........0.................1185
Offline scan UNC sectors.......184...............184..........0..................315
Ultra DMA CRC errors.............200.............253...........0....................4
Multi zone error rate..............175..............155..........51................801
Logout (4018)|26.1.2009 17:36
No ty hodnoty z SMARTU vypadaj na výměnu. Sice nemusej bejt správně (některý disky občas kecaj nebo spíš program je dobře nepřeloží), ale několik hodnot je dost za tolerancí.

Nicméně pokud Ti po pádu neobjevujou chyby na disku, může to bejt i něco jinýho. Snadno to zkontroluješ třeba tak, že nabootuješ live CD s linuxem a třeba budeš chvíli něco dělat (spustíš openoffice a napíše pár řádek, chvilku budeš pracovat s internetem).
Pokud bude PC v pořádku, tak pravděpodobně to dělá ten disk.

Další, co můžeš zkusit je spustit HDDRegenerator - ten by Ti měl taky povědět, jak na tom disk je (kolik vadnejch sektorů atd...).

Novej disk bych koupil WD3200AAKS.
Foxir (13)|26.1.2009 17:57
Díky za info, problém ale je, že nejsem natolik erudovaný, abych odhalil, co vlastně odešlo. Tak mi asi nezbyde nic jiného než koupit komponentu - zkusit, další - zkusit. Abych holce nakonec nepostavil nový komp :)
Kozouš (500)|26.1.2009 21:20
2 Foxir Disk se ti pomalu pece... Snazil bych se drzet teploty pod 40C.
Foxir (13)|27.1.2009 11:18
Tak po výpisu SMARTu jsem ještě zkontroloval sektory a 'neháže' to žádnou chybu. Je možné, že to zamrzání dělá zdroj?
Logout (4018)|27.1.2009 11:25
Může to dělat zdroj, může to dělat motherboard....
Základní desku bys i moh částečně zkontrolovat - koukni se na všechny kondenzátory (takový válce co trčej z desky), jestli z nich neteče elektrolyt, popř. nejsou nafouklý (horní podstava válce by byla evidentně vypouklá).

Další co můžeš udělat je stáhnout a spustit goldmemory (nebo memtest, ale ten je o trochu horší) a tim zkontrolovat paměť.
Foxir (13)|27.1.2009 17:40
Základní desku jsem ohledal, ta vypadá bez závad (nebo alespoň bez závady, kterou popisuješ). Ten test paměti zkusím, i když nevím, nakolik budu úspěšný, ten 'zámrz' nabíhá vcelku brzy.
Ještě přidám pár postřehů, třeba to člověku, který tomu rozumí, pomůže k identifikaci závady. Když PC zapnu nabíhá dost hlasitě (bohužel i přes sundané dekly nejsem díky své hluchotě poznat odkud hluk vychází) a čím déle je v provozu, tím se ztišuje do normálu. Nabíhání OS nestandardní v tom, že modrá obrazovka před přihlášením nabíhá skokovitě (jen problém s neaktualizovanými ovladači grafické karty?).
Logout (4018)|27.1.2009 17:48
A zamrzá to vždy ve stejnou chvíli, nebo různě? Ovladače atd. by to bly, jen pokud by se to stalo vždy ve stejnou chvíli.
xstreetfighter (453)|27.1.2009 18:25
no teplota 53°C už je teda dost vysoká, to už skoro denaturují bílkoviny, viděl bych to na vypůjčení si harddisku od někoho známého (nějakej starej třeba 6 GB) nainstalovat na něj opět WIN a hned se pozná, jestli je to diskem či nikoli. Nemyslím si, že je potřeba hned kupovat nové komponenty.
xmarek (1676)|27.1.2009 19:01
Možná to bude znít jako hloupá rada, ale při ceně nových harddisků bych s výměnou neotálel. Pokud Vám ovšem záleží na datech. Ve většině případů odejde disk bez varování.
Foxir (13)|28.1.2009 10:26
[QUOTE=Logout;211990]A zamrzá to vždy ve stejnou chvíli, nebo různě? Ovladače atd. by to bly, jen pokud by se to stalo vždy ve stejnou chvíli.[/QUOTE]

Ne, ve stejnou chvíli to nezamrzá, je to pokaždé jinak. Už se mi i stalo, že to zamrzlo a po chvíli se komp opět vzpamatoval (aby samozřejmě po chvilce definitivně zamznul). Když jsem testoval v různých programech a chtěl pak uložit screen, prostě to nešlo. Po povelu 'Uložit' se nic nedělo a komp si v pohodě ševelil dál jakoby se nechumelilo. Naproti tomu kopírování z flashky na disk bez problému, stejně tak před instalací rozdělení pevného disku na dva sektory a následném formátování obou sekcí.
Petr.Veliky (2)|1.2.2009 18:57
Dobrý den, mám podobný problém, který se týká také možná vadného harddisku, prosím Vás o pomoc.
Můj PC je 4 roky starý, P4 2,4GHz, SATA HDD Samsung SP1614C 160GB/7200ot./8MB (harddisk je půl roku starý), MSI 865PE Neo2-P, ATI RADEON 9600 XT 128MB, XP PRO SP2.
Prováděl jsem běžnou údržbu (odstranění prachu z bedny, vyčištění chladiče procesoru atd.), vše jsem poté smontoval a zapnul PC. Běžel jak má, nic zvláštního se nedělo. Po dvouhodinové práci jsem ho ještě vypnul, abych mohl odpojit klávesnici, kterou jsem také rozmontoval, očistil, osušil a zapojil. Jenže když jsem ho chtěl zapnout, tak nastal problém.
Zobrazilo se toto:
For realtek RTL8110S/8169S gigabit ethernet controler v1.01
Client MAC ADDR: 00 11 09 95 36 F1 GUID:0000000000000000
DHCP

Tato "hláška" se už více neukázala, pro změnu mi to po zapnutí ukáže klasickou plochu s obrázkem loga MSI a poté hlásí:
Realtek gigabit boot agent.
Press Shift+F10 to configure a blikající kurzor.

Když to nezmáčknu, začne bootovat z disketovky:
Boot failure
Insert BOOt diskette in A:
Press any key when ready

Pokud použiju kombinaci Shift a F10, objeví se modrá obrazovka:
Realtek RTL8110S/8169S Gigabit Boot Agent
Configuration menu v1.01

Network boot protocol PXE
Boot order zde mám na výběr z:ROM disabled
Int 18h
Int 19h
PnP/BEV(BBS)
Show config message Enable/disable
Show message time 3/5/8seconds

Dám F4 pro SAVE/QUIT, objeví se na chvíli černá obrazovka s blikajícím kurzorem a pak koukám na klasický BIOS:
DEL-setup F11-boot menu F12-network boot
Go->Flash Recovery
Starting flash recovery press Y to begin, press N to exit.

Když dám No, tak se objeví zase
Boot failure
Insert BOOt diskette in A:
Press any key when ready

když Yes, tak:
Starting Flash Recovery... a hrabe disketovka.


Předtím jsem bootoval normálně z harddisku.
Navíc jakmile jdu do setup v BIOSu a chci vybrat odkud se má systém bootovat, tak tam vůbec není harddisk!!! jako kdyby zmizel a BIOS hp neviděl.
Několikrát jsem zkontroloval napájení a SATA kábl i další kabely, vše je zapojené. Nevím co s tím. Prosím poradte, předem děkuji.
KunNy (410)|1.2.2009 19:23
Petr.Veliky: A jede vůbec disk? Jde slyšet? Zkus ho přehodit na jiný napájecí konektor, popř jiný SATA kabel/port desky. Kdyby nic nepomohlo, tak ho vyzkoušej v jiném PC, pokud by nejel ani tam tak se rozluč s diskem i daty..
TomasOxx (230)|1.2.2009 19:30
Petr.Veliky:
Nemas nahodou smazany bios ? Nerypnul jsi pri tom cisteni do baterky.. ze by se ti smazalo nastaveni biosu.
By to odpovidalo situaci, ze se ti bios dostal do defaultniho nastaveni kde neni SATA radic zapnuty, nebo je v rezimu raid radice a disk neni videt. A tak se snazi nabootovat ze site , coz byva v default rezimu povoleno. Zkontroluj bios a jestli ti drzi baterka nastaveni biosu.
Lonanek (67)|1.2.2009 19:41
Re: Petr.Veliky
Pokud, jak píšeš, že vše je na desce zapojené, zacal bych v BIOSu.
Nejprve bych zkontroloval datum (v případě resetu BIOS nemusí odpovídat) - podle toho poznáš, že je BIOS resetován (třeba špatná baterka, nebo vyjmutá během čištění, ...) a může být SATA disk "nenastaven".
To co píše TomasOxx - asi jsme reagovali současně.

SATA zkontrolovat v:
- Intergrated Peripherals, On-Chip IDE Configuration, S-ATA Keep Enabled nastavit YES
- S-ATA Ports Definition - P0-3rd. / P1-4th.

V nastavení:
- Standard CMOS Features - měl bys vidět co tam je za disk

Pak:
- Advanced BIOS Features, BootDevice Select, BootDevice Priority - nastavit pořadí bootování.
Petr.Veliky (2)|1.2.2009 20:16
Re: Lonanek
Takže:
pro jistotu jsem vyměnil SATA kábl, baterka není uvolněná, v BIOSu jsem nastavil vše podle tvé rady, objevil se HDD, uložil a ejhle! funguje to!!! akorát když zapínám PC, tak se tam zase objevuje:
Realtek gigabit boot agent.
Press Shift+F10 to configure a blikající kurzor.
Za dvě vteřiny to zmizne a už nabíhají normálně Windousy a vše je O.K. a fungujue bez problémů.
Čím to tedy mohlo být? Abych se toho příště vyvaroval...
A děkuju moc za radu, jsem Vám moc vděčný. + body plus za rychlost reakce:)
Logout (4018)|1.2.2009 20:20
Pravděpodobně máš někde v biosu nastavený, že se nejprve PC pokusí bootovat ze sítě
(bude to něco jako boot from network enabled, nebo boot priority: LAN). Tak to zrušit.
Lonanek (67)|1.2.2009 20:20
[QUOTE=Petr.Veliky;213803]Re: Lonanek
Takže:
pro jistotu jsem vyměnil SATA kábl, baterka není uvolněná, v BIOSu jsem nastavil vše podle tvé rady, objevil se HDD, uložil a ejhle! funguje to!!! akorát když zapínám PC, tak se tam zase objevuje:
Realtek gigabit boot agent.
Press Shift+F10 to configure a blikající kurzor.
Za dvě vteřiny to zmizne a už nabíhají normálně Windousy a vše je O.K. a fungujue bez problémů.
Čím to tedy mohlo být? Abych se toho příště vyvaroval...
A děkuju moc za radu, jsem Vám moc vděčný. + body plus za rychlost reakce:)[/QUOTE]

To je to samý co radil TomasOXX.
Pravděpodobně je už baterie na cestě do kytek. Po vypnutí se BIOS resetuje do základního nastavení a SATA disky nejsou.

K bootování se ještě podívej Advanced BIOS Features - aby jsi neměl LANBoot (nebo něco podobné).

Jsem rád, že ti to pomohlo.