reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jak z Win7 do XP?

forrest0 (10)|27.1.2009 11:15
Zdravím! Rozdělil jsem C: Partitionem na C: a H:. Do H: naistaloval WIN7 bez problémů.Zdánlivě,boť při startu pc automaticky najíždí win7 z H:.Můj dotaz-jde a kde nastavit možnost výběru bootování z C: či H:,případně jak navrátit XP?Lze přepínat mezi disky a systémy?Z win7 na H: sice vidím na C:,ale chci i jeho prostředí.Děkuji
Dojigiri (1629)|27.1.2009 16:26
Boot loader Win7 (bude asi podobnej jako Vistovej) se zřejmě nainstaloval na aktivní partition, tj. na C:, a zbytek systému na to H:. Pokud si nepřidal do boot menu automaticky XP (Vista to taky občas neudělá) musel by se tam nějak přidat dodatečně, možná to půjde podobně jako ve Vistách, na tu existujou i určitý nástroje na práci s databází BCD, např. http://www.vistabootpro.org/ (ale nevím jestli bude umět i s boot loaderem Win7, tj. jestli má stejnej loader jako Vista).

Nebo použít z příkazový řádky bcdedit

Pokud by ses chtěl vrátit k XP a nemít už přístupný ty druhý Win, musel bys obnovit boot loader XP, tj. nabootovat z instalačního CD do recovery console a zadat příkazy "fixboot" a "fixmbr".

Co se týče toho, aby sis moh vybírat bootovací disk, šlo by to, pokud bys měl druhej fyzickej disk a nainstaloval druhý Win na něj, na jednom disku (se dvěma partition) to udělat lze taky, ale pouze za pomoci Boot manažeru (např. XOSL) - je nutný jednak přepnout aktivní partition v tabulce oddílů, a jednak v MBR může bejt buď MBR jedněch windows, nebo druhejch, ale ne obou najednou (anebo MBR právě boot manažeru, čímž lze toto omezení obejít).
Ale imho by mělo stačit přidat položku XP do boot menu, pokud teda chceš oboje Windows zachovat.
Scream CZE (125)|27.1.2009 17:10
Do Win 7 ti to najíždí automaticky samo? Taky jsem si nainstaloval Win 7, kde jsem předtím měl XP. A teď když zapnu PC, tak mi 30 sekund čeká až mu vyberu jestli bootovat na XP nebo 7. Jen XPčka se tam jako "Earlier version of Windows", nebo nějak podobně.
forrest0 (10)|28.1.2009 02:14
to Dojigiri: Díky za radu,použil jsem "fixboot" a vrátil vše do XP.Myslím,že za problémem stojí hláška,jež mi už delší dobu problikne při najíždění systému -
soubor BOOT.INI je neplatný
probíhá spuštění z C:\windows\
Jinak v tak krátké době co jsem WIN7 měl a 100x jej restartoval,bych rád ocenil rychlý start a extra rychlé vypnutí PC :thumb
Dojigiri (1629)|28.1.2009 10:43
Tak se koukni jestli na disku C: máš vůbec boot.ini, a pokud jo, obsah sem dej. Pozor je hodně skrytej, normálně neni vidět a musí se to zatrhnout ve vlastnostech souborů, abys viděl "skrytý soubory operačního systému". Nebo jednodušší cesta je WinKey+R (Start/Spustit) a zadat "notepad C:\boot.ini" (přesně takto - pro jistotu zkopíruj přes schránku). Pokud notepad napíše "soubor nelze nalézt" nebo tak něco, tak tam vůbec není (což by vysvětlovalo, proč nebyl přidán do boot manažeru nových Windows), pokud se otevře, tak to zkopíruj a vlož sem, možná někdo uvidíme kde je v něm chyba.
forrest0 (10)|28.1.2009 22:48
Nelze nalézt soubor C:\boot.ini
chcete vytvořit nový soubor?
Dojigiri (1629)|29.1.2009 12:11
jo, no, takže tam úplně chybí. Tím se asi vysvětluje, proč si ho nový Windows nepřidaly do boot loaderu.

Pokud XP startuje (nejspíš ho máš standardně v C:\WINNT ?, takže i když nemá boot.ini tak ho přesto najde) tak to neni nějak extra potřeba řešit, ale můžeš si ho vyrobit znova, a zkopírovat tam nějakej existující, já tam třeba mám:
[CODE][boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /NoExecute=AlwaysOff /fastdetect
[/CODE]
(mám vypnutou ochranu proti spouštění dat)
!!! pozor na správný nastavení adresáře, musí bejt stejnej jako máš tvůj systém - já ho mám v C:\Windows takže to si změň (na obou místech - i v "default"). Pokud bys to zapsal špatně, je dost možný, že se PC (resp. Windows) nerozběhne!!! (lze to ale opravit např. v recovery consoli opětovným smazáním boot.ini pomocí "del C:\boot.ini" - kdyby se to nepovedlo a nenastartoval systém)

Případně můžeš použít http://www.winimage.com/bootpart.htm.
forrest0 (10)|3.2.2009 20:42
Omlouvám se byl jsem pár dní mimo dosah PC.
Na vytvoření nového boot.ini si netroufám protože je to pro mně španělská vesnice :notsure
XP najíždí v pohodě jen s tou hláškou o neplatnosti boot.ini.Jen mně štve,že kvůli tomu zřejmě nedám dva Win na disk. Díky moc za rady,jež mi pomohly vrátit XP :thumb