reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Virtualny server? Zaciatocnik? ako na to?

Agressor (3)|28.1.2009 18:25
Zdravím,

mam web ktory mam na obycajnom hostingu. Pravdaze hosting uz v blizkej dobe asi stacit nebude tak by som chcel prejst na virtualny server.

Ale k teme..

Zatial vobec netusim ako taky server spravovat. Bol by niekto ochotny a hodil sem aspon nejaky ten navod? Alebo aky program je na to urceny? Zda sa mi ze putty je nato ale prikazovy riadok mi tak trochu nic nehovori.

Alebo mi to aspon trochu priblizil. Pisem sem preto ze OS tam bude urcite linux a s nim nemam ziadne skusenosti.
Samozrejme som sa uz pozeral aj na platenu spravu serverov ale zda sa mi to dost drahe a chcel by som to samozrejme vediet aj sam.
bhujanga (62)|29.1.2009 18:28
Moj prispevok ti asi moc nepomoze (o sprave serverov toho moc neviem) ale mozes sa skusit pozriet na toto.

[QUOTE=Agressor;212390]... prikazovy riadok mi tak trochu nic nehovori. ...[/QUOTE]

Pri praci s linuxovym systemom sa IMHO prikazovemu riadku nevyhnes. Aj ked sa to mozno nezda, je to velmi silny nastroj a mnohe veci sa vdaka nemu (a znalostiach o nom) daju vykonavat o dost rychlejsie a efektivnejsie ako v grafickom prostredi.
Logout (4018)|29.1.2009 19:11
Hmmmm.... jestli chápu, tak hosting nestačí - takže je to asi větší projekt. V tom případě bych Ti dost nedoporučoval to přehazovat na vlastníma silama zpravovanej server, pokud nevíš jako na to. Nezabezpečíš server správně a během tejdne tam máš v lepším případě breberku, v horším případě se už nezaloguješ nebo ztratíš data. Kompletní správa serveru, to už je IMHO nad "postupování dle doporučenýho návodu".

Pokud je to nějakej dobročinej či fanouškovskej server, doporučuju sehnat k tomu někoho, kdo dodá patřičný know how, popř. si nejprve zvirtualizuj (např. ve virtualboxu) linux na svym PC a začni si s nim hrát a všechno se pokus nasdtavit u sebe - odhaduju tak půl roku bude trvat, než se zorientuješ, naučíš se základy ovládání, zorientuješ se co znamená hostovat server, co je potřeba nastavit, jak spravovat web, DNS, ..... Pokud je to komerční, tak myslím že najdeš někde ochotnýho studenta informatiky, kterej Ti za rozumnej peníz server zabezpečí a bude spravovat.
Agressor (3)|29.1.2009 22:02
Tak dik za info.
Este mala otaka... Mozem mat na jedom PC aj linux aj win? A ked uz tak aky linux?
mech13 (5526)|29.1.2009 22:07
pokud pouzijes virtualni PC, tak jich muzes mit kolik ti RAM dovoli. klidne muzes mi vistu, XP, win7, suse, mac OS x, kubuntu, fedora, debian a treba win3.11 spusteny najednou

pro vice info hledej virtual PC, VMware... http://cs.wikipedia.org/wiki/Virtualizace http://cs.wikipedia.org/wiki/Virtuální_stroj
Logout (4018)|29.1.2009 23:10
Pokud si chceš s linuxem hrát, tak doporučuju distribuci Ubuntu nebo Mandriva. Ubuntu má dost výhodu v tom, že má velkou uživatelskou komunitu a návody na vše možný... Virtualizoval bych osobně pomocí virtualboxu (zkoušel jsem ještě WM ware a to mi přišlo pomalý).
Agressor (3)|1.2.2009 00:19
Jasne, dakujem za informacie.
Prave som si stiahol ubuntu a idem si to nainstalovat na PC.
skusim sa s tym aspon trochu pohrat.
MartyMcFly (222)|1.2.2009 17:48
Vytvoření, zabezpečení a správa serverů je docela "složitá" věc pro lajka, ale všechno se dá naučit ovšem není to záležitost dne, týdne nebo měsíce.

Na internetu najdeš stovky návadů jak systém zabezpečit a nastavit ho "nějak". Osobně takovým návodům moc nevěřím jsou v nich nepřesnosti nebo totální nepotřebný hovadiny. Proto dávám přednost komunikaci se zkušenými admini s praxí, kteří už vědí co a jak. Hlavně jsou ochotní se podělit o své zkušenosti, ale takovou možnost mnoho lidí prostě nemá.

Jinak pro začátky bych volil Ubuntu Server, ale spíš a radši na serveru vidím Debian 4.0r6 popřípadě nějaký Red Hat (nebo něco na jeho základě Fedora 10 atd.). Jinak ve Windows virtualizační nástroj je asi nejlepší VMware Workstation, ale je placený.

Mladej já ti přeju ať ti to výjde :-)

Howk.