reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

PC vyhazuje pojistky

pjvoky (25)|29.1.2009 21:39
Dobrý den,
můj druhý PC vyhazuje pojistky, zkoušel jsem tam dávat druhý síťový kabel a stejně.Nevíte někdo čím to může být jestli zdrojem???? Dělal jsem upgrade tak před měsícem.Dával jsem tam nový zdroj, grafiku, procesor a paměti.
speedsnail (4876)|29.1.2009 21:43
Tohle nemůže být ničím jiným než zdrojem. Druhou možnou příčinu, vyzkratovaný přívodní kabel jste vyloučil.
matyyy (2527)|29.1.2009 21:48
[QUOTE=speedsnail;212676]Tohle nemůže být ničím jiným než zdrojem. Druhou možnou příčinu, vyzkratovaný přívodní kabel jste vyloučil.[/QUOTE]
může být špatný jistič nebo slabá pojistka u "jištění" staršího data běžná věc

bych zkusil zdroj z pc1 do pc2
pjvoky (25)|29.1.2009 21:50
Moc děkuji,okamžitě ho posílam na reklamaci.Uvidime co mi na to řeknou.Každopádně moc děkuji, ani jsem nečekal takovou rychlou odpoveď .
mech13 (5526)|29.1.2009 21:55
okamzite na reklamaci bych neposilal, napred bych to vyzkousel. zdrojem to sice nejspis bude, ale aby ta reklamace nebyla zbytecna... viz postup co navrhl matyyy

btw co je to presne za zdroj a jakou sestavu krmil?
pjvoky (25)|29.1.2009 21:59
Na to si musim pozvat kamarada, který mi to skladal.Osobně se do těchto věcí nepoštim, protože to by mi pak nejelo nic :D .....Ale nechci zas rozebirat druhy PC, kterým mám celý v záruce.
speedsnail (4876)|29.1.2009 22:03
Dejte ho do zásuvky od rychlovarné konvice. Ta má příkon kolem 1.5kW, takže pokud zdroj vyhodí pojistku i tam, jističem to nebude..
pjvoky (25)|29.1.2009 22:13
Enermax Liberty 500W DXX

jedná se o tento zdroj a krmí

Typ CPU QuadCore Intel Core 2 Quad Q9300, 2500 MHz (7.5 x 333)
Název základní desky Gigabyte GA-EP45-DS3 (2 PCI, 3 PCI-E x1, 2 PCI-E x16, 4 DDR2 DIMM, Audio, Dual Gigabit LAN, IEEE-1394)
Čipová sada základní desky Intel Eaglelake P45
Pracovní paměť 4096 MB (DDR2-800 DDR2 SDRAM)
DIMM1: OCZ XTC Platinum OCZ2P10662G 2 GB DDR2-800 DDR2 SDRAM
DIMM3: OCZ XTC Platinum OCZ2P10662G 2 GB DDR2-800 DDR2 SDRAM
Grafický adaptér ATI Radeon HD 4800 Series (1024 MB)

dělal jsem výpis proto to je tak neuspořádané
pjvoky (25)|29.1.2009 22:18
Zdá se mi že jističem to nebude, ten druhý PC je ve stejném pokoji a teď z něj píšu, možná že se přetížila síť a něco se stalo, ale zkoušel jsem zapojit v pokoji jen ten jeden PC a vyhazuje pojistku.Nevim moc se v tom nevyznám, ale určitě to zkusim jak píšete
astec (1823)|29.1.2009 22:43
ten druhý PC je ve stejné zásuvce? Ne stejných pojistkách? zkus třeba tu konvici na té zásuvce. co je vše zapojené v té zásuvce? není očouzená?
pjvoky (25)|29.1.2009 22:59
nene,uz jsem zkoušel i jinou zásuvku a na té staré nic nevidím.jsem si jist že to je pc.zkusím to zítra nahodit a popřípadně rozebrat,mrknout na něj z venčí.Pokud nic nenajdu,tak bych chtěl zkusit zapojit di sítě čistě jen zdroj bez ostatních hw,jen nevím jestli to mohu takto zkusit???Dnes už na to nemám náladu!!!Mám ji zkaženou a mohl by mě popadnout nerv a nepořizoval bych jen zdroj :-D
Logout (4018)|29.1.2009 23:07
Je to jednoznačně zdroj. PC přeci nevyhodí pojistky, zas tolik nežere (jó, když ve škole nahodili všichni najednou PC, tak to jo, to byla vždycky legrace..., ale jeden to neudělá)...

Zapojit jen zdroj můžeš, dokonce ho můžeš zkusit i zapnout - prostě spojit zelenej a některej černej drát.
pjvoky (25)|29.1.2009 23:10
Pánové mockrát děkuji za veškeré rady,ani jsem nečekal že se tady dočkám tak rychlejch reakcí na můj problém.Jsem mile překvapen a vážím si toho.Proto si přidám tuto stránku mezi oblíbené a jistě se ještě napíšem.Zítra až budu testovat ten zdroj, tak se jistě pripojim.ještě jednou děkuji a přeji Vám dobrou noc.
astec (1823)|30.1.2009 00:03
Pokud je vyloučena vadná zásuvka, následně vadný či přetížený okruh, "unavený" jistič a taktéž přívodní kabel, tak je to zdrojem
pjvoky (25)|30.1.2009 14:41
Děkuji všem, poslal jsem email do obchodu a napsli mi, že ho mám pslat na reklamaci.Děkuji
Dojigiri (1629)|30.1.2009 15:52
[QUOTE=Logout;212707]Je to jednoznačně zdroj. PC přeci nevyhodí pojistky, zas tolik nežere (jó, když ve škole nahodili všichni najednou PC, tak to jo, to byla vždycky legrace..., ale jeden to neudělá)... [/QUOTE]

No, zase tak jednoznačně bych to neviděl, mně PC vyhazoval doma pojistky úplně běžně (cca jedno ze dvou zapnutí zdroje do sítě, pak jsem to pořešil UPSkou která trochu absorbovala proudový rázy a už to nevyletovalo tolik často, jenom tak občas), ale měli jsme tam 30 let starý rozvody a zřejmě slabej jistič. Občas vyletěl jistič při nahození i podruhý, až třeba napotřetí zůstal nahozenej když už byly zřejmě nabitý kondíky.

Zdrojem to bylo do tý míry, že starší 360W zdroj chieftec to vyhazoval častějc než novej 500W Seasonic. U většiny zdrojů je asi při zapnutí určitej proudovej ráz způsobenej nabíjením filtračních kondenzátorů apod., záleží ale asi taky trochu na konkrétním vnitřním zapojení zdroje.
pjvoky (25)|30.1.2009 16:10
No elektrika je tu dělaná před rokem, zdroj mam asi tři měsíce a vyhodilo mi to pojistky po 6 hodinách hraní :(
Honza23 (490)|30.1.2009 16:46
Není možný,že by třeba někdo zapnul něco,co má vysokej odběr ?Například mikrovlnka nebo tak něco ?Je celkem možný,že máte slabej jistič.
To bydlíte v rodinném domku ?
Kozouš (500)|30.1.2009 17:41
[QUOTE=Honza23;213005]Není možný,že by třeba někdo zapnul něco,co má vysokej odběr ?Například mikrovlnka nebo tak něco ?Je celkem možný,že máte slabej jistič.
To bydlíte v rodinném domku ?[/QUOTE]

Horsi je rychlovarna konvice...
Pokud je zapla, k tomu jeste dalsi spotrebice - lednicka, mrazak, pracka tak je problem na svete.
Esli jsi vyloucil chybu zdroje, prokonzultuj tuto skutecnost s kvalifikovanym elektrikarem!:thumb
kevin00 (10238)|30.1.2009 19:57
[quote=pjvoky;212988]No elektrika je tu dělaná před rokem, zdroj mam asi tři měsíce a vyhodilo mi to pojistky po 6 hodinách hraní :([/quote]

Pokud je elektrický rozvod dělán před rokem, již byl v platnosti předpis, že okruh určený pro připojení počítače musí být zakončen zásuvkou či dvojzásuvkou, odjištěn jističem 16 A a okruh musí být samostatný, tj. kabel od jističe až po spotřebič v jednom kuse, zakončen dvojzásuvkou. Otázkou je či byl tento předpis splněn (Vypni jistič pro PC a zjistíš, co vše nejde).
Musel by jsi zjistit, co vše je z okruhu napájeno a kolik činí celková max. spotřeba. Ze vzorce I = P / U lze spočítat proudový odběr PC.
Nejjednodušší cestou jak zjistit přetížení danného obvodu je změřit proud pomocí klešťového ampermetru (Nejlépe v poj. skříni - zjistíš celkový obděr obvodu).
Předpis také udává, že max. počet zásuvek na jeden obvod, který je jištěn jističem 16 A, je 10 kusů. Z toho bych usoudil, že by k přetížení jističe nemělo dojít. Pokud elektrikář provádějící elektroinstalaci nespojil na jeden okruh zásuvky pračka, rychlovarná konev, el. sporák apod či není chyba v elektroinstalaci (může být klidně někde povolen pouze šroubek v zásuvce či rozbočné krabici).
Citrusek (16)|31.1.2009 13:37
Zkusil bych vzít PC k nějakymu kámošovi a jestli to bude dělat i tam, tak se vyloučí že to dělá jistič a elektroinstace a je jasny že je chyba někde v PC.
Dojigiri (1629)|31.1.2009 15:19
Hlavně je teda podivný, že to dělá po 6ti hodinách v zapnutým stavu. "Pochopitelnější" by to bylo v okamžiku zapnutí zdroje do zásuvky, nebo ještě tak zapnutí počítače tlačítkem, kdy nastávají větší změny odběru proudu a velký proudový rázy. Po 6ti hodinách kdy to šlo a najednou vyhodilo jistič bych skutečně spíš čekal, že se zapnul nějakej další spotřebič připojenej na stejnej jistič. (anebo skutečně porucha zdroje nebo něčeho v PC)

Btw. to s tim předpisem o samostatný zásuvce pro PC jsem nevěděl, to je zajímavá informace ... akorát by mě zajímalo, jak to revizní technik kontroluje, když přece nemůže vědět, do který zásuvky bude zrovna připojenej počítač? Navíc pak si člověk třeba vzpomene, že dá počítač klukovi i do dětskýho pokoje, a to dopředu třeba ani nikdo neví, že za X let tam bude chtít připojit počítač? Počítač IHMO nemá zase takovej odběr, aby musel mít vlastní 16A jistič :) ... to už by člověk musel mít v obejváku několik samostatných okruhů na PC, na receiver, na další HTPC atd...
Challenger_ii (192)|31.1.2009 15:59
Dnešní předpisy také stanovují, že každá nová instalace rozvodů musí být chráněna nejen proudovými chrániči, ale také svodovými. Přesněji - hlídá se únikový proud na spotřebiči mezi činným a ochranným vodičem. Podle popisu a sledu událostí to spíše vypadá na nevyhovující izolační stav PC, které pak inicializuje vypnutí jističe, vybaveného touto ochranou.
Honza23 (490)|31.1.2009 16:07
[QUOTE=kevin00;213073]Pokud je elektrický rozvod dělán před rokem, již byl v platnosti předpis, že okruh určený pro připojení počítače musí být zakončen zásuvkou či dvojzásuvkou, odjištěn jističem 16 A a okruh musí být samostatný, tj. kabel od jističe až po spotřebič v jednom kuse, zakončen dvojzásuvkou. Otázkou je či byl tento předpis splněn (Vypni jistič pro PC a zjistíš, co vše nejde).
Musel by jsi zjistit, co vše je z okruhu napájeno a kolik činí celková max. spotřeba. Ze vzorce I = P / U lze spočítat proudový odběr PC.
Nejjednodušší cestou jak zjistit přetížení danného obvodu je změřit proud pomocí klešťového ampermetru (Nejlépe v poj. skříni - zjistíš celkový obděr obvodu).
Předpis také udává, že max. počet zásuvek na jeden obvod, který je jištěn jističem 16 A, je 10 kusů. Z toho bych usoudil, že by k přetížení jističe nemělo dojít. Pokud elektrikář provádějící elektroinstalaci nespojil na jeden okruh zásuvky pračka, rychlovarná konev, el. sporák apod či není chyba v elektroinstalaci (může být klidně někde povolen pouze šroubek v zásuvce či rozbočné krabici).[/QUOTE]

To s tím 16 A jističem,který má být v jednom okruhu na PC mi přijde jako blbost,vždyť moje pc odebírá maximálně něco málo přes 1 A a na tohle mít vlastní jistič ?Vždyť to je přeci dělaný na větší okruh zásuvek.Svůj okruh mají spotřebiče s velkým odběrem(varná deska,mikrovlnka apod.) ale PC ?:notsure
Máme teda postavenej novej barák,ale ještě jsem od nikoho neslyšel,aby mělo PC svůj jistič :mistake
Lonanek (67)|31.1.2009 18:06
Nechci Vás mást, ale velice se kloním k tomu, že celý problém je ve zdroji.
500W na to co tam má, a to ještě neuvádí kolik disků, mechanik a USB zařízení má připojených, to po 6-ti hodinách paření na PC prostě nevydrží.

Taky bych se občas kouknul na teploty.
Logout (4018)|31.1.2009 18:35
Proč by 500W nevydrželo. Tu jeho sestavu by v pohodě uživila i čtyřstovka, asi i kvalitní 350W (i když ta by byla asi na hraně)....
Lonanek (67)|31.1.2009 18:40
[QUOTE=Logout;213415]Proč by 500W nevydrželo. Tu jeho sestavu by v pohodě uživila i čtyřstovka, asi i kvalitní 350W (i když ta by byla asi na hraně)....[/QUOTE]

Dá se s tím souhlasit v případě, že nebudu pařit hry a zatěžovat procesor, paměti a GK. To pak topí jako kamna. Co tomu říkají tepelné ochrany?
astec (1823)|31.1.2009 19:27
[QUOTE=Challenger_ii;213356]Dnešní předpisy také stanovují, že každá nová instalace rozvodů musí být chráněna nejen proudovými chrániči, ale také svodovými. Přesněji - hlídá se únikový proud na spotřebiči mezi činným a ochranným vodičem. Podle popisu a sledu událostí to spíše vypadá na nevyhovující izolační stav PC, které pak inicializuje vypnutí jističe, vybaveného touto ochranou.[/QUOTE]

Mužeš mi říct která je to norma??? nemužu to nikde najit. Díky.
Honza23 (490)|31.1.2009 19:31
[QUOTE=astec;213433]Mužeš mi říct která je to norma??? nemužu to nikde najit. Díky.[/QUOTE]

Tohle je ještě lepší norma
již byl v platnosti předpis, že okruh určený pro připojení počítače musí být zakončen zásuvkou či dvojzásuvkou, odjištěn jističem 16 A a okruh musí být samostatný, tj. kabel od jističe až po spotřebič v jednom kuse, zakončen dvojzásuvkou.
Dneska je tady sranda :D
astec (1823)|31.1.2009 19:35
[QUOTE=Honza23;213437]Tohle je ještě lepší norma
již byl v platnosti předpis, že okruh určený pro připojení počítače musí být zakončen zásuvkou či dvojzásuvkou, odjištěn jističem 16 A a okruh musí být samostatný, tj. kabel od jističe až po spotřebič v jednom kuse, zakončen dvojzásuvkou.
Dneska je tady sranda :D[/QUOTE]

No právě ani ČSN pro zdravotní zařízení a předpisy související nejsou tak přísné.... A já hloupoučkýmyslel že dneska není 1.dubna
Lonanek (67)|31.1.2009 19:47
[QUOTE=Honza23;213437]Tohle je ještě lepší norma
již byl v platnosti předpis, že okruh určený pro připojení počítače musí být zakončen zásuvkou či dvojzásuvkou, odjištěn jističem 16 A a okruh musí být samostatný, tj. kabel od jističe až po spotřebič v jednom kuse, zakončen dvojzásuvkou.
Dneska je tady sranda :D[/QUOTE]

A neměla by být také ta vidlice do té dvojzásuvky přišroubovaná šroubem alespoň o průměru 8mm?

Opravdu je tady legrace.
Logout (4018)|31.1.2009 19:48
Lonanek: Hele, přestaň i vymejšlet. V maximální zátěži má vypsaná sestava spotřebu cca 300W-350W, rozhodně ne víc než 400W. Klidně se nech zválcovat lobby výrobců zdrojů, ale neblbni ostatní.
http://www.hardwarecanucks.com/forum/hardware-canucks-reviews/10320-palit-radeon-hd-4870-512mb-sonic-dual-edition-video-card-review-18.html
Lonanek (67)|31.1.2009 20:03
Nechci se Tebou hádat a nikoho k ničemu nenutím.
Jenom:
Procesor - 95W
GK - 200W - i podle Tvých odkazů
paměti - 5W/ks
disky - 10W/disk
USB zařízení, CD/DVD mechaniky

Ono se to nasčítá a pokud jede zdroj na hranici, dlouho nevydrží.

To je můj názor. Ale jak jsem uvedl - nikoho k ničemu nepřesvědčuju.
slowak1982 (134)|31.1.2009 20:07
Ve starém bytě mi stejný zdroj vyhazoval jistič, pak jsem zjistil, že jsou tam blbě udělané rozvody. Zásuvky v pokoji byly zapojené na jističi na světla. A to, že v zásuvkách jsou všechny dráty černé nemluvě.
Honza23 (490)|31.1.2009 20:13
[QUOTE=Lonanek;213452]Nechci se Tebou hádat a nikoho k ničemu nenutím.
Jenom:
Procesor - 95W
GK - 200W - i podle Tvých odkazů
paměti - 5W/ks
disky - 10W/disk
USB zařízení, CD/DVD mechaniky

Ono se to nasčítá a pokud jede zdroj na hranici, dlouho nevydrží.

To je můj názor. Ale jak jsem uvedl - nikoho k ničemu nepřesvědčuju.[/QUOTE]

a kolik by jsi řekl,že má spotřebu moje sestava ?
Lonanek (67)|31.1.2009 20:19
[QUOTE=Honza23;213459]a kolik by jsi řekl,že má spotřebu moje sestava ?[/QUOTE]

Ještě mi tam uveď jakou máš klávesnici a co používáš za mikrofon, jakou máš web kameru, jaký typ mobilního telefonu, velikost u krku, číslo bot a kolik vážíš.

Bez toho Ti to nespočítám.
Honza23 (490)|31.1.2009 20:24
[QUOTE=Lonanek;213463]Ještě mi tam uveď jakou máš klávesnici a co používáš za mikrofon, jakou máš web kameru, jaký typ mobilního telefonu, velikost u krku, číslo bot a kolik vážíš.

Bez toho Ti to nespočítám.[/QUOTE]

Klávesnice USB Genius
Myš Logitech MX620
Zvuková karta Sound Blaster Audigy 2
uvnitř dva 120mm větráčky
Lonanek (67)|31.1.2009 20:28
OK

P.S.: Tohle není chat.
Logout (4018)|31.1.2009 22:28
Promiň, ale tvoje výpočty jsou mimo. Asi největší blbost je těch 200W pro grafickou kartu.
Vzhledem k teoretickýmu maximálnímu zatížení PCIe1.0 + 2x6pin 225W to tolik bejt nemůže, takhle na hranici specifikace se karty nenavrhujou. Reálná spotřeba 4870 v zátěži je cca 130W
http://www.xbitlabs.com/misc/picture/?src=/images/video/radeon-hd4870-x2/4870x2_power_full.png&1=1
to, že to o moc víc něž 100W nebude je jasný mj. z toho, že doporučený PSU pro
4870 je 450W, zatímco pro crossfire ze dvou těchto GK 550W (tzn. přidání jedné GK + 100W). A to ještě tydle specifikace jsou dělané na neznačkové zdroje, které zdaleka nevydrží svůj deklarovaný výkon, naopak kvalitní (mezi něž Liberty patří) ji zvládnou i bez problémů překročit (sice to má vliv na životnost, ale vydržej běžet).

Jaý moje odkazy ukazovaly, že GK sežere 200W by mě zajímalo, já jsem dával odkaz na to, že podobná sestava (QuadCore, 4870) sežere v zátěži cca 315W, navíc měřeno na vstupu do zdroje (zatímco specifikace maximálního zdroje je dle maximálního zatížení (výstupu), vstupní výkon je o cca 10% víc díky ztrátám při transformaci - a to to bylo navíc měřený na 120V síti, kde je účinnost zdrojů menší). Podobný čísla (+-, cca 280-350W) dávaj i jiný testy.

Tak Tě podruhý prosím - buď přestaň tady tvrdit blbosti, nebo ty blbosti alespoň podlož
nějakým argumentem (odkazem na měření apod.). Od 450W pro tudle sestavu je naprosto dostatečnej zdroj i s rezervou. Pokudn by 500W zdroj nestíhal, je jasně vadnej.
kevin00 (10238)|1.2.2009 18:01
S tím jištěním to bohužel tak je. Při školení z vyhl. 50 nás na to nás školitel upozorňoval. Pokud budeme táhnout přívod pro PC, které je zaneseno v projektu, musí být tímto způsobem odjištěno ...
Honza23 (490)|1.2.2009 19:54
[QUOTE=kevin00;213772]S tím jištěním to bohužel tak je. Při školení z vyhl. 50 nás na to nás školitel upozorňoval. Pokud budeme táhnout přívod pro PC, které je zaneseno v projektu, musí být tímto způsobem odjištěno ...[/QUOTE]

Vždyť už jsme se nasmáli dost ne ? :D