reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Ventilátor - jaký a kam?

Etruska (7)|5.2.2009 17:48
Dobrý den,
počítač se mi poslední dobou celkem přehřívá - i bez zatížení je teplota jádra kolem 60 stupňů. Rozhodl jsem se koupit ventilátor(y), ale vůbec se v této problematice neorientuji. V jaké cenové relaci se mám porozhlédnout, abych měl zajištěnou stoprocentní funkčnost a pokud možno co nejmenší hluk? Na co bych si měl při zapojování dát pozor? A hlavně - jak mám ventilátor(y) umístit, aby se co nejefektivněji ochladil celý vnitřek pc? Nemám totiž problém jen s jádrem, to samé platí i o graf. kartě a pokud chci sáhnout na pevný disk, tak si na to musím vzít rukavice. Předem děkuji za každou radu.
cool.user (2822)|5.2.2009 17:49
Predne by bylo dobre nam nejdriv popsat aktualni stav (vypsat vsechny komponenty) a zcela idealne i udelat fotku casu (otevrenyho).

A pak by taky nebylo na skodu zminit kolik do toho vlastne muzes investovat.
Janyk1 (997)|5.2.2009 17:55
1) napiš sestavu a case(i zdroj) a pak jaké chlazení tam už máš, případně foto.
Jinak v zásadě ideální je jeden OUT vzadu, In vepředu + OUT ve zdroji+ samozřejmě kvalitní chladič na CPU.
Dobré větráky jinak prý jsou Airen Red Wings, nebo o něco dražší Nexusy nebo pak drahé Noctuy.
xxviktor (406)|5.2.2009 18:15
Tady na foru najdeš určitě dost tipů a triků u podobných konfigurací, jako je ta tvoje.
Tommula (232)|5.2.2009 18:38
kdyztak se ozvi neco podobneho jsem resil nedavno... nakonec sem to celkem slusne vyresil, investice to byla cca 200,- za ventilatory (na CPU sem mel freezra uz z drivejska).Poridil sem dva ventilatory na OUT AC Articfan 12PWM a na IN AC AF12025PWM,vse zapojil na jeden 4pin pomoci PST a funguje to dobre a je to i tiche (ikdyz AF12025PWM by mohl byt tizsi,ale mozna se mi to jen zda)
Jinak se pri bezne praci (brouzdani,mp3,word..) otacky ventilatoru pohybuji na FAN1 a 2 na cca 650ot, a FAN CPU na 1200ot. Pri hrani her si to prida podle potreby, ale nevydava to nijak vetsi kraval.. Telpoty bez zateze jsou 37°C CPU, 35°C HDD. Mereno speedfanem.

S tim PST a jak to zapojit + dalsi ventilatory mas tady
Etruska (7)|8.2.2009 23:26
Tak tady jsou údaje, které jsem vycucal z Everestu, případně přímo z vnitřností:
Základní deska: intel E210882
Procesor: Intel Core 2 CPU 4400 @ 2.00GHz
Paměť: 2x GOODRAM DDR2 512 MB PC 5300 DIMM
Grafická karta: NVIDIA GeForce 8600 GT (256 MB)
Zdroj: COLORSit EN60950
Disky: SAMSUNG HD250HJ (232 GB)
ST3250310NS (232 GB)

Na rovinu se přiznám, že hw vůbec nerozumím, takže jestli jsem uvedl nějakou hloupost, řekněte mi to. Typ skříně jsem nezjistil, ale řek bych že to je nejlevnější typ plechu kvádrovitého tvaru s dírkami vzadu u zdroje. Tady je fotka počítače (foceno mobilem, špatná kvalita): link . Doufám že z toho něco vyčtete a poradíte, kam by bylo dobré ventilátor umístit. Za každou radu děkuji.
robky (3195)|8.2.2009 23:36
Pod zdrojom máš dve pozície na ventilátory 80x80mm, tá bližšie k zdroju bude lepšia - ALE navrhujem vystrihnúť(vyrezať) tú mriežku, pretože bude brzdiť tok vzduchu a je to aj zdroj hluku
Etruska (7)|9.2.2009 19:30
robky: A bude stačit jeden ventilátor? Při zatížení není problém dostat teplotu jádra nad 70 stupňů a grafiky nad 60, což se mi zdá už celkem dost. Doporučil bys mi když tak nějaký konkrétní větrák?
robky (3195)|9.2.2009 19:39
Obidve teploty sú z grafickej karty?(jadro, grafika) Alebo jedna je teplota CPU a jedna teplota GPU, nejak som to nepochopil.
IMHO si myslím, že aj jeden fan by mohol dosť pomôcť.
Napr. niečo takéto alebo niečo drahšie
Etruska (7)|10.2.2009 12:54
Myslel jsem tím teploty CPU a GPU. Jinak asi si vyberu tu Noctuu, děkuji za doporučení.