reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Intel referenční chladič- problem

stastikp (42)|7.2.2009 12:37
Ahoj,
vím, že je to hloupá otázka, ale sestavoval jsem si teď nové PC. Posledních pět let sem to nedělal a mám jeden problém. Nainstaloval jsem referenční chladič na Intel Pentium E5200 ale tak do minuty se mi PC vypne, došlo mi, že to bude něco s teplotou a taky že jo. Najel jsem před vypnutím do BIOSu a zkouknul teploty CPU a hned po startu PC ma teplotu 65°C a tak do par desitek vteřin to stoupne na 95°C a PC se mi vypne, což je logický. Chyba bude asi v instalaci chladiče. Vetrák se točí, BIOS ukazuje otáčky 1650/min. Mohl by mi někdo popsat instalaci tohodle chladiče, jsou tam jakýsi otočný šrouby. Mám to zřejmě málo upevněné, i když se chladič skoro vůbec nehne. Nechápu to. V návodu bylo, že mám chladiš přiložit na CPU, aby plasotvý "šroubky" zapadly do děr v desce a pak otočit proti směru jaký ukazuje šipka. Udělal sem to nadoraz, až to nešlo už dál otáčet a chladič se nehne, ale zase když to srovnám s starým PC tak ten tam drží jak přilepenj, tenhle asi až tak moc ne. Jenže prostě nejde už šroubovat dál s těma šroubkama :). Nevím si rady už, děkuju za jakoukoliv pomoc.
pas!k (3765)|7.2.2009 12:43
Kdyz se toho chladic e na cpu dotknes je horky? Kazdopadne ho sundej ocisti nanes novou vrtsvu pasty a znova opatrne nasad ..
grapherX (888)|7.2.2009 12:45
šroubovat to? ... to se delá mám pocit při sundavaní chladiče. Ti pacičky musí být nasměrovany myslim výřezem k chladiči a musí mýt uplně volné. Až pak přiložíš chladič k desce tak nasmeruješ je do dír a pak jen zacvakneš a nemotas s nimi. Až jsou všechno dobře zacvaklé tak chladič tam drží jak přibitý. Ovšem doporučil bych ti koupit AC Freezer 7 pro , jelikož pasivní cast box chladiče u 45nm procesoru je vazne mala. Ja si jej také koupil místo boxu a nelituji vyhozených myslím 350Kč.
cool.user (2822)|7.2.2009 12:51
Postup instalace:

1) vytahni desku ven z casu (neni nutno a verim ze rada lidi nema problemy tohle provadet v nainstalovane desce, ale pro tebe to bude imho lepsi)
2)vloz procesor do patice
3)zavri patici
4)jen pro upresneni, ten plast kterej patici chranil kdyz tam nebyl socket, se na puvodni misto uz nevraci
5)vsechny 4 pacicky otoci o 90 stupnu proti smeru sipky, ktera je na nich nakreslena.
6)poloz chladic na socket
7)zakvidlej trosicku telem chladice (nesahej na plastove packy) a ujisti se ze bile plastove zoubky pacicek zapadly do direk.
8)kdyz bilej zoubek zapadne do dirky, zmackni a zatlac poradne tu cernou plastovou cast pacicek az uslysis slabe ale jasne lupnuti (ale nehraj si na schwarzenegra)
9)postup opakuj u protilehlehe nozicky.
johny__g (6387)|7.2.2009 12:51
Jak říká grapherX, s ničím netoč. Ty plastové čudlíky nejsou žádný šroubky a to pootočení o čtvrt otáčky se dělá při sundávání chladiče.
Že je chladič dobře usazen poznáš tak, že ho sundáš a podíváš se jestli pasta je rovnoměrně otištěna po celém CPU.
stastikp (42)|7.2.2009 13:02
Jo jasny, dik za pomoc. Problém je v tom, že dvě sousední jdou zacvaknout bez problému, ale dvě protější prostě nejdou zacvaknout, první šli skoro bez nátalku a pěkne dosedly, ty zbylé jsem tlačil trošku víc a nic, zajedou do díry ale při tom se pořád kvedlají, takže půlka sedí pěkně a druhá mírně odstává, zkusím si s tím, ještě pohrát opatrně :). Ale aspoň už vím, v čem je problém, kdyžtak asi koupím ten novej chladič AC Freezer 7 Pro
Lonanek (67)|7.2.2009 13:05
Ty packy se zatláčí zásadně do kříže. V manuálu každé desky je to nakreslené!!!
Pokud to budeš dělat jinak, zkříží se ti chladič na procesoru a nebude sedět celou plochou

Edit:

povol všechny a chladič nech sedět na procesoru. Pak je "utahuj" DO KŘÍŽE!!!
cool.user (2822)|7.2.2009 13:05
[QUOTE=stastikp;216264]Jo jasny, dik za pomoc. Problém je v tom, že dvě sousední jdou zacvaknout bez problému, ale dvě protější prostě nejdou zacvaknout, první šli skoro bez nátalku a pěkne dosedly, ty zbylé jsem tlačil trošku víc a nic, zajedou do díry ale při tom se pořád kvedlají, takže půlka sedí pěkně a druhá mírně odstává, zkusím si s tím, ještě pohrát opatrně :). Ale aspoň už vím, v čem je problém, kdyžtak asi koupím ten novej chladič AC Freezer 7 Pro[/QUOTE]

vzdycky musis zacvakat protilehly packy, postup:

[SIZE="5"]1 2
3 4
[/SIZE]

Nejdriv zacvaknes packu cislo jedna, pak packu cislo ctyri, pak packu cislo tri nebo dva a pak posledni zbyvajici. Vzdy se ale nejdriv ujisti ze bily zoubek toho mechanismu prosel dirou v desce a teprve pote zamackni cernej cuplik.
stastikp (42)|7.2.2009 13:06
Jojo já vím, že do kříže ale jen konkrétní dvě sousední packy nejdou proste doatlačit, nevím proč. Nedělám to samozřejme prvně jedny vedlější a pak druhé vedlejší.
Lonanek (67)|7.2.2009 13:08
Nesmíš je poprvé zatlačit na doraz. Má to polohy. Tak utahuj postupně.

1 2
3 4

SOUSEDNÍ ? To je 1-2, 3-4, 1-3, 2-4. PROTILEHLÉ jsou pouze 1-4 a 2-3
stastikp (42)|7.2.2009 13:11
Tak už asi vím, v čem je problém, oni dvě packy nejdou vysunout na maximum ani naprázdno ve vzduchu, packa číslo 1 a 2 jde vysunout asi o milimetr dál než 3 a 4, tak to bude možná ono. Asi jsem to nějak zmršil ten chladič.
Lonanek (67)|7.2.2009 13:14
Nasadíš chladič a zacvakneš pouze o jeden "zoubek" protilehlé packy (1-4 a pak zase o zoubek 2-3.
Když drží všechny tak postupně přitahuješ, ale vždy do kříže.
stastikp (42)|7.2.2009 13:16
Dik, už to nějak šlape. ufff :)
Lonanek (67)|7.2.2009 13:22
Jinak já mám taky "pouze" box chladič a nemůžu si stěžovat.
Taky jsem uvažoval o AC Freezer 7, ale zatím fakt v poho.