reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Kvalita zaznamenaného program streamu .mpg z DVB-T

snehulak2006 (23)|9.2.2009 14:58
Zajímalo by mě,jestli nějakým objektivním a srovnatelným způsobem je možné změřit kvalitu zaznamenaného Program streamu .mpg a zjistit, jak se na jeho degradaci podílí použitý set top box. Nejde o to srovnávat příjmové vlastnosti různých STB, ale porovnat zaznamenaný stream.
Dostal se mi do rukou STB, který ukládá záznamy přes USB 2.0 na flash disk ( ev.pevný disk ) ve formátu MPEG-2 s koncovkuo .mpg ( žádné proprietární systémy s nutným převodem v utilitách od výrobce ). Soubory jdou naimportovat do střihových programů a dále editovat. Zpětně jde na flash disk nakopírovat MPEG-2 soubory (.mpg ) a tyto přehrávat v STB.
Když tyto záznamy proscanuji v GOP Fixeru ( součást MPEG Video Wizard DVD ), tak se jeví téměř bezchybné ( až na velikost GOP, ale to je dáno tím, že DVB-T používa delší GOP ). V Gspotu jsou tyto záznamy stejné jako např. Z PC karty Winfast Leadtek DTV 2000 PVR.
Otázka zní : Slouží-li STB pouze pro ukládání Program streamu k dalšímu zpracování v PC a je-li k dispozici dostatečný signál, není lépe si koupit levný STB s USB 2.0 ( pomineme-li komfort obsluny, kvalitu RGB výstupu......) než relativně drahý DVD rekordér s DVB-T tunerem ?
Zmíněný STB s USB 2.0 stojí mírně nad jeden tisíc korun.
Děkuji za vaše příspěvky.
mstejska (2912)|9.2.2009 15:17
Pokud zaznamenava primo transport stream (MPEG2) a to ano, pak poravdu nezalezi na prijmaci. Na cem naopak zalezi je to aby prijmac prijmal kvalitni signal bez vypadku. No a to je prave ta vstupni cast na ktere muze zalezet.
snehulak2006 (23)|9.2.2009 17:35
Srovnání mezi DVD rekordérem je zřejmé. DVD rekordér s DVB-T provádí rekompresi signálu ( uživatel si může nastavit požadovanou kvalitu ) tak jsem otázku měl položit spíš jinak. U těch samotných přijímačů s výstupem USB bude záležet na kvalitě vstupního dílu tím více, čím horší signál budou přijímat. Ale u dobrého signálu se tento rozdíl vytrácí a nahrané soubory by měly být stejné.
Měl jsem v ruce přijímač s USB, který ukládal do souboru Transport stream .ts, ale to mi připadalo méně výhodné, neboť se ve většině PC nedal přehrát ( buď pouze s převodem na .mpg nebo přehrávačem VLC ).
A pokud jsem chtěl od něj přehrávat záznamy z PC karty, tak se opět musely převádět na .ts.
Na začátku zmíněný STB za tisícovku nahrává do formátu .mpg ( přehraji všude ) a záznamy z PC karty stačí zkopírovat na flash disk a přehraje je bez problémů taky.
Marenek (239)|9.2.2009 17:55
[QUOTE=snehulak2006;217360]Srovnání mezi DVD rekordérem je zřejmé. DVD rekordér s DVB-T provádí rekompresi signálu ( uživatel si může nastavit požadovanou kvalitu ) [/QUOTE]

no ale vždycky jen na nižší, lepší z horšího přeci neuděláš.

další věc - dá se mluvit vůbec o nějaké kvalitě DVB-T? z youtoby leckterá vide a vypadají líp :(

nicméně: co je to za ten přijímač? chci ho :)
snehulak2006 (23)|9.2.2009 18:13
Samozřejmě že nižší, to je jasné. Ten přijímač je Optex - je popis a návod k obsluze, cena různá kolem 1100,- Kč.
http://dvbtshop.net/navody/optex/8840cz.pdf
Jinak ten co ukládal do .ts byl Globo Optibox - cena asi 1900,-Kč ( měl navíc timeshift a mohl jsi vkládat záložky ) což mě je k ničemu když si s tím hraji v počítači.
mstejska (2912)|9.2.2009 19:00
Pokud nahravam video pres tv tuner primo do pocitace, tak nahravam primo stream, ktery prijmam. Je nesmysl abych jeste dekompresoval a pak znovu kompresoval. jinak vice o TS zde http://en.wikipedia.org/wiki/MPEG_transport_stream
EditorPO (2819)|9.2.2009 22:39
Potvrdzujem myslienku mstejska. Ako zdroj pre dalsie spracovanie by som radsej volil TS. Tym by sa vylucila "kvalita" STB.
Vyhodou, alebo v nejakom konkretnom pripade mozno nevyhodou je to, ze v jednom TS sa stramuje viac programov. U satelitu aj 5. U DVB-T by to malo byt rovnake. Takze vlastne je mozne nahrat viac programov sucasne, co sa moze len zist. Taktiez sa v TS nachadzaju dalsie informacie, ktore v mpeg2 uz nie su.
Inak VLC dokaze robit online kompresiu, povedal by som, ze aj kvalitnu, streamovat dalej v sieti a ine vychytavky.
Marenek (239)|10.2.2009 00:28
[QUOTE=EditorPO;217540]Potvrdzujem myslienku mstejska. Ako zdroj pre dalsie spracovanie by som radsej volil TS. Tym by sa vylucila "kvalita" STB.[/QUOTE]

jak vyloučila kvalita? jak, mstejska, překódovávat? (nebo jsi odpovídal na zcela liché tvrzení snehulak2006, že "DVD rekordér s DVB-T provádí rekompresi signálu"?)

v tom TS přeci je MPEG "vloženej": přijmu TS, vykousnu MPEG a ten uložím. TS je jen obálka.

rozdíl mezi uložením TS a MPEGu bych si dovolil velmi lajcky vyložit jako rozdíl mezi uložením iso obrazu dvd a adresáře VIDEO_TS s VOBy a spol.

tedy zpět k původnímu dotazu: set top box by neměl na přijímaný signál vůbec sahat, nemá důvod. kvalita by měla být vždy stejná. ten MPEG lítá vzduchem.
mstejska (2912)|10.2.2009 08:18
[QUOTE=Marenek;217602]jak vyloučila kvalita? jak, mstejska, překódovávat? (nebo jsi odpovídal na zcela liché tvrzení snehulak2006, že "DVD rekordér s DVB-T provádí rekompresi signálu"?)

v tom TS přeci je MPEG "vloženej": přijmu TS, vykousnu MPEG a ten uložím. TS je jen obálka.

rozdíl mezi uložením TS a MPEGu bych si dovolil velmi lajcky vyložit jako rozdíl mezi uložením iso obrazu dvd a adresáře VIDEO_TS s VOBy a spol.

tedy zpět k původnímu dotazu: set top box by neměl na přijímaný signál vůbec sahat, nemá důvod. kvalita by měla být vždy stejná. ten MPEG lítá vzduchem.[/QUOTE]

Ano presne tak,:thumb
vsechny body, tak jak rikas.:)
snehulak2006 (23)|10.2.2009 10:40
Já vám děkuji za odpovědi, tohle jsem potřeboval slyšet. Takže přijímač nahrává to, co "lítá vzduchem" a nesahá na to, pouze uloží na flash disk.
Ještě k tomu Transport streamu. U toho Optiboxu jsi mohl nahrávat Transport stream .ts, ale pouze JEDNOHO programu, na rozdíl od mé PC karty Winfast, kde si můžeš zvolit Transport stream .ts buď "Zaznamenat všechny pakety ( zaznamenají se všechny programy ), anebo "Zaznamenat pouze jeden program" . Potom výsledný .ts kde je několik programů rozdělíš na jednotlivé programy třeba v HDTV to MPEG.
Ten zmíněný Optex nahrává .mpg , což je v podstatě to samé jako kdybych nahrál všechny programy v .ts a jak je výše uvedeno jeden "vykousl" . Takhle ho mám rovnou bez onoho "vykousnutí" a jak jsem doufám dobře pochopil, úplně ve stejné kvalitě ( nebo nekvalitě ) tak jak ji předkládá DVB-T.
Stejným způsobem nahrávám i na PC kartě Winfast, neboť ukládat JEDEN program do .mpg mi přišlo výhodnější než .ts ( mohu si to navolit ) kvůli přehrávání na dalších PC. Koncovka .ts se jim moc nelíbila ( až na pár vyjímek ).