reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nec p221w

stnly (3)|9.2.2009 15:21
Prosím o recenzi NEC MultiSync P221W.
Aktualita ze serveru grafika.cz.
Panel vyhral test sedmnacti 22" monitoru v casopise Computer.

Velikost panelu: 22"
Technologie panelu: S-PVA TFT
Doba odezvy: 16 ms
Svítivost: 300 cd/m2
Kontrastní poměr: 1000:1
Pozorovací úhly: 178° H / 178° V (při kontrastním poměru 10:1),
178° H / 178° V (při kontrastním poměru 5:1)
Optimální rozlišení: 1680 x 1050 při 60 Hz
Záruka: 3 roky
Barevné provedení: Černý přední rámeček, černá zadní strana
Cena:13 817 Kč*
*Doporučená koncová cena (cena neobsahuje DPH)
Zdroj: www.nec-display-solutions.cz

Reader (4)|28.5.2009 14:56
Taky se připojuji se žádostí o podrobný test tohoto monitoru. Papírově je poměrně kvalitní, odpovídá zhruba EIZO S2231 (S2232), ale má navíc odemknutou LUT, takže umožňuje HW kalibraci, čímž se zase posouvá o stupínek výše směrem k EIZO CG222W ovšem za nesrovnatelně nižší cenu kolem 11tis. Kč bez DPH.
Testy v zahraničí nejsou špatné (prad.de), ale uživatelských zkušeností (zejména u nás) je pomálu. Test by bodnul :-)
xmarek (1676)|28.5.2009 16:24
Hirogen (31)|29.9.2011 15:24
Zdravím všechny!
Zajímám se o koupi tohoto monitoru.
Chci jen monitor na fotky, aby byly barvy správně na monitoru, jako na tiskárně. S dosavadním (Acer P203Wd) vážný problém nemám, akorát pokud na fotografii mám zeleň, ta neodpovídá realitě.

Fotím s dslr, v současnosti mám všechny fotky nafocené v barevném prostoru sRGB.

Někde jsem ale četl, že pokud budu mít monitor s wide gamutem, mohu mít problém se zobrazením obrázků v sRGB. Že mohou být přepálenější barvy. Mohli byste mi to prosím vysvětlit?

Dík!
alfah4ns (1040)|29.9.2011 15:31
Protože WideGamut monitory zobrazují téměř kompletní AdobeRGB rozsah. sRGB je podstatně menší, díky tomu dojde k posunu barev do jiné části spektra. Prostě ten sRGB obrázek se barevně "roztáhne" do AdobeRGb prostoru.
http://www.advancedphotography.net/wp-content/uploads/2011/08/adb98_srgb_gamut.jpg

Btw. většina lepších wide-gamut LCD umí simulovat sRGB prostor.
Btw.2. třeba PS by si měl poradit s oběma a být schopen převést obr. z sRGB na AdobeRGB a zpět.

Btw.3. aby to odpovídalo realitě, musíš mít zkalibrovaný nejen LCD, ale i tiskárnu.

EDIT:
Pokud bys chtěl pracovat v AdobeRGB prostoru, doporučil bych 10bit panel. Což s sebou přináší požadavek na grafiky, které umí 10bit výstup - Nvidia Quadro / AMD FirePro.
Hirogen (31)|29.9.2011 15:37
Děkuji za vysvětlení. Ale:
Bude pro mne nějakým přínosem, pokud budu řešit fotky v sRGB (tonální přechody)?
Nebo se mám poohlédnout po nějakém "kvalitnějším" 22" 16:10 TN panelu?
Pokud budu zpracovávat a fotit s ARGB, co se stane, pokud si fotku pošlu do Fotolabu?
Inkoustovka (Pixma 4200) zvládne ARGB (asi ne)?
alfah4ns (1040)|29.9.2011 15:47
TN panel ne. Psal jsi, že máš špatnou zelenou. A právě v oblasti zelené jsou největší slabiny TN z hlediska podání barev (pominu-li mizerné poz. úhly TN LCD). I ty "lepší" TN většinou nedosahují kvalit i těch nejobyčejnějších IPS od LG za 4k...
-> Na grafiku IPS/PVA.

Já myslím, že je ten NEC není špatný. Je sice wide-gamut, ale měl by mít možnost sRGB módu (viz recenze).
Ale hl. podporuje HW kalibraci.
"Silnou a velmi často velmi vyzdvihovanou předností tohoto panelu je ale možnost použít hardwarovou kalibraci, při níž neupravujete křivky na výstupu grafické karty, ale přímo 10bitovou LUT tabulku v monitoru. K tomuto kroku ale budete potřebovat nejen optickou sondu, ale i SpectraView Profiler, který si ale musíte dodatečně zakoupit."

Budeš-li dělat jen v sRGB, můžeš se ještě poohlédnout po panelech typu IPS, jako HP ZR24W, Dell U2410... koukej recenze a hlídej si zobrazení v sRGB módu.
U toho Necu to v sRGB trochu lítá, dle té postované recenze. Na druhou stranu, HW kalibrace je fajn věc, pokud koupíš sondu a budeš po něm chtít co nej kvaliitu barev...
Hirogen (31)|29.9.2011 16:02
Perfektní. Děkuji.
Problém je ale v tom, že:
- nechci 16:9, raději 16:10
- nevejde se mi na místo větší, než 22"

Jinak tedy i pokud budu používat nadále sRGB, bude tento panel přínosem? I když to je asi barbarské, žejo?
Myslel jsem původně, že budu moci využívat širší barevný prostor a fotografie nafocené v sRGB se jednoduše zobrazí jen v těch barvách, ve kterých byly nafoceny, ne že se přepočítají.
alfah4ns (1040)|29.9.2011 16:07
Pokud si LCD přepneš do módu sRGB, tak se bude chovat jako klasický sRGB monitor. Tedy s korektním zobrazením sRGB foto nebude problém.

S 16:10 souhlasím, sám je mám raději.
Ale třeba u U2711 bych dokázal udělat výjimku :D (27' 2560x1440 IPS :) )