reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Wubi- instalátor Ubuntu pro "BFU"

kanabis (254)|10.2.2009 18:22
Již delší chvíli mám ve virtualnim Pc linux. Ctel bych si to naistalovat vedle XP(a take vista na jinem pc) pomocí Wubi. Je nějaká sebemenší šance že se neco pokazí a nebudu moci nabootovat XP? Instalační CD snad nekde mám a pro jistatu udělám kopii disku na externi ale nerad bych použil jednu z techto možností.
bhujanga (62)|10.2.2009 18:37
Myslim ze sanca ze sa nieco pokazi je dost mala. Wubi vyuziva zavadzac systemu Windows pre zavedenie Linuxu, takze je teoreticky asi vyssia sanca ze nenabootuejs Linux ako Windows. Ale kopiu disku si prvy krat predsa len sprav. Clovek nidky nevie ...
kanabis (254)|11.2.2009 18:17
A pokud je na PC instle XP a Vista tak to mam naistalovat v XP nebo Viste? Já myslim ze ve viste protoze pouziva jiny zavadec nez XP.
Jiziii (796)|11.2.2009 18:28
já si myslím že je to jedno jestli to instluješ ve Vistě nebo XP bře linux si hodí svuj vlastní zavaděč
(grub většinou)
bhujanga (62)|11.2.2009 18:51
Wubi modifikuje zavadzac Windowsu.
kanabis (254)|11.2.2009 19:33
wubi upravi zavadec winu aby zapnul grub ne? De o to ze kdyz ne k XP instne Vista tak se zavadec XP smaze a nahradi zavadecem vist a do nej se prida zaznam o XP. je to jen ale domenka
bhujanga (62)|11.2.2009 20:03
[QUOTE=kanabis;218291]wubi upravi zavadec winu aby zapnul grub ne?[/QUOTE]

Tu sa pise ze ,,Wubi only changes the Windows bootloader.,,
hyro (80)|11.2.2009 20:05
[QUOTE=kanabis;218291]De o to ze kdyz ne k XP instne Vista tak se zavadec XP smaze a nahradi zavadecem vist a do nej se prida zaznam o XP. je to jen ale domenka[/QUOTE]

to neni domenka, ale fakt :)

co a jak dela wubi netusim, ale zkusil bych pohledat primo u zdroje (autoru wubi) jak to zamysleli... byva to jistejsi, nez jedna pani povidala...
kanabis (254)|12.2.2009 18:35
takze se nic stat nemuze krom poskozeni zavadece a ten se opravi tak ze dam XP CD do mechaniky, bootnu ho a v nejake konzoli pro opraveni dam fixmbr že? nebo pres linux to urcite take pujde
Jiziii (796)|12.2.2009 20:24
No pokud nainstluješ Ubuntu pomocí Wubi jen tu zkušební verzi a pak zas ubuntu odinstluješ tak se ti zaváděcí tabulka vrátí do stavu jako byla předtim
Nebo aspoň mě to fungovalo takže s největší pravděpodobností nic opravovat nebudeš muset
kanabis (254)|13.2.2009 16:27
jakou skusebni verzi? chci normalni ubuntu stejne jako mam virtualizovane. nemam problem s tim ze se zaznam o ubuntu neodenda ale ze se treba nejak poskodi ten o XP. udelam si zalohu boot.ini a tu tam v pripade potreby nejak dostanu
venai (4)|25.2.2009 14:58
Podle mého je lepší když to naistaluješ z "Vista" a né z "XP" protože "Vista" jsou ,jako v hierarchiji na hoře,a proto jsou "XP" podřazený ale co se týká instalace tak se nic nestane jen si dej pozor na to kolik místa na disku přiřadíš k Linuxu
bhujanga (62)|14.4.2009 14:03
Snazil som sa este najst nejake podrobnejsie info ohladom Wubi a zavadzania nim instalovaneho Linuxu, ale jediny dobry zdroj informacii ktory som nasiel bol manual k zavadzacu Grub4Dos a jeho wiki. Na oficialnych strankach Wubi som nenasiel ziadne podrobnejsie info.

Podla toho co som nasiel na forach, clankoch a hlavne v manuale k zavadzacu Grub4Dos:

Wubi vyuziva pre zavedenie Linuxu zavadzac Grub4Dos. Pri instalacii prostrednictvom Wubi sa vytvoria na disku subory wubildr, wubildr.mbr a do konfiguracie windows zavadzaca sa prida zaznam s odkazom na subor wubildr.mbr. Wubildr obsahuje hlavnu cast zavadzaca Grub4Dos. Wubildr.mbr obsahuje samotny zavadzac (namiesto toho aby sa zavadzac instaloval do zavadzacieho sektoru niektorej diskovej particie alebo MBR sa nainstaluje do suboru). Pri boote Windows zavadzac po zvoleni Linuxu nacita kod z wubildr.mbr. Ten potom prehladava lokalne particie, hlada subor wubildr a nacita prvy ktory najde (v dalsom zdroji som zase cital ze wubildr musi byt umiestneny na rovnakej particii, v ktorej zavadzacom sektore je nainstalovany Grub4Dos; mozno to ale plati iba pri situacii ked sa Grub4Dos nachadza v zavadzacom sektore :notsure ). Grub4Dos potom zavedie zvolene linuxove jadro.
Pri odinstalovani sa teda asi len zmaze zaznam Linuxu s konfiguracie windows zavadzaca a odstrania sa subory wubildr a wubildr.mbr.

Poznamka: Subory ,,originalneho,, Grub4Dos-u - nie pre Wubi upraveneho - maju v nazve namiesto retazca wubi gr. Teda wubildr = grldr a wubildr.mbr = grldr.mbr.
kanabis (254)|17.4.2009 20:04
tnx
přes wubi jsem už instaloval na 2PC a další přijde. Vše bez funguje bez problemu.