reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

1920*1080 = monitor na hry(?)

Veyron (88)|10.2.2009 19:53
Rozmýšľam nad kúpou 21,5" monitoru od Asusu s rozlíšením 1920*1080 a moja otázka je jednoduchá - podporujú všetky dnešné nové hry bežne rozlíšenie 16:9? Nerád by som bol, aby mi nejaká dobrá hra nefungovala na primárnom rozlíšení, ale bola nejako natiahnutá.
Intri (3490)|10.2.2009 20:09
Podporují, problém bys mohl mít spíš s výkonem grafické karty.
Veyron (88)|10.2.2009 20:32
vďaka za info ;) no a grafika...hmm, "neviem" - bude mi stačiť moja 4870X2@800/3800MHz od Asusu??? :D:D:D
Intri (3490)|10.2.2009 20:38
Určitě ne, měl bys k ní dokoupit ještě jednu...

Asi nejsi ochotný do toho dát příliš moc peněz, že? S takovou grafikou by sis mohl troufnout i na opravdový luxus ( 30" panely ). Ale cena tak obrovských obrazovek je samozřejmě úplně jinde.
Veyron (88)|10.2.2009 20:57
no popravde, keďže už pri kúpe toho PC som šiel trošku cez limit(super skrinka, vodné chladenie, Deluxe doska, najlepšie Corsair ramky, atď, atď...až som to málinko s cenou prehnal :D) a keďže som študent, tak nejak neboli po kúpe ďalšie financie(tie na PC som "zozbieral" cez leto) a chcel som pôvodne našetriť čím skôr na nejaký 24" SPVA/AMVA, ale nejak nebolo kde, no a tak som si povedal, že musím aspoň zatiaľ už prejsť na nejaké prechodné riešenie, pretože je to fakt doslova masaker mať takýto super HW pri takom staručkom maličkom monitore a fakt je to naozaj mrhanie tým výkonom, ktorý sa nedá na ňom využiť. A tak som pred pár dňami začal uvažovať o prechodnej alternatíve aspoň nejakom 22" 1680*1050, ktoré sú fakt doslova za pár Euro, no len som nejak narazil na toto http://www.agem.sk/?cmd=tovar_detail&product=12654647, čo je stále za perfektnú cenu, no má to už Full HD, čo je naozaj lákavé a teda som silno o tom začal uvažovať. Ono taká DotA(War3) sa bude na tom hrať možno trošku "zoširoka"(i keď dokážem si to určitým spôsobom upraviť to rozlíšenie aj v tejto hre), ale pri filmoch, či hrách, ako Crysis, či Stalker(jednoducho každej dobrej novej hre) to myslím bude celkom paráda na tomto monitore(rozhodne lepšie, než na rozlíšení 1680*1050...tobôž na mojom starom prckovi :D)
Keby, že tak som finančne neobmedzený, tak taký 30" SPVA/AMVA+LED by bol určite fakt super a grafike by takéto rozlíšenie určite sadlo najlepšie(veď je naň práve stavaná i s AA a ani GTX295 v ňom na ňu rozhodne nemá), no je tu ten finančný problém :cry
Intri (3490)|10.2.2009 21:02
LG má 30" LCD za něco málo přes 20 tisíc, což mi na 30" s S-IPS přijde dobré, ale je fakt, že dávat 20 tisíc, to si člověk už celkem rozmyslí, je to hodně velký luxus.

Jsi rozhodnutý pro ten Asus nebo hledáš i případné alternativy? Ve druhém případě nám budeš muset dát cenový strop.
Veyron (88)|10.2.2009 21:16
No popravde cenový strop je - čím nižšie, tým lepšie :D:D:D Fakt to má byť iba nejaká alternatíva a možno ho do jesene vymením, ale možno s ním budem spokojný a nechám si ho aj dlhšie, resp. mi "luxus" v jeho podobe možno bude stačiť(Full HD je myslím dostatočné) ;)

No som vcelku rozhodnutý, no ak mi nájdeš/te podobný monitor za podobnú cenu, no lepší, tak o ňom silno pouvažujem. Inak som o strope ceny neuvažoval(hádam by mohla byť ešte o dačo vyššie, ale čím nižšia tým lepšie), ale asi dosť bude závisieť aj od toho, ako sa mi podarí predať moje staré PC, ktoré som nedávno zverejnil na predaj a najnovšie keď som začal rozmýšľať, že už fakt by som mal sakra prejsť na nový monitor, tak som si povedal, že ten starý môžem rovno predať ako "kompletku"(snáď ho predám takto rýchlejšie) a tak by som nechcel aby tá cena prekračovala predajnú môjho starého PCčka, ktoré by som chcel síce predať iba v rozpätí 100-200Euro, no nový monitor nakúpim za polovičnú cenu koncovej, ktoré sú uvádzané v obchodoch, takže sa tá hodnota dá násobiť dvoma(dôvod mojich nízkych nákupov hádam nemusím vysvetľovať). Takže preto by som nechcel, aby to prekračovalo povedzme tých 200Euro(poprípade trochu viac).
Intri (3490)|10.2.2009 21:24
Tenhle je o kousek dražší, ale osobně bych mu věřil víc, než tomu Asusu. S LG mám dobré osobní zkušenosti, navíc LG kupuje dobré obrazovky od Samsungu.
Veyron (88)|10.2.2009 22:06
No ten som si tam ani nevšimol(som ani nepomyslel na to, že i nejaký ďalší display má takéto rozlíšenie), ale i keď sa do detailov nevyznám v tých technológiách každého produktu(ako Splendid od Asusu, či DFC od LG), tak vyzerá parametrovo, že ten LG bude asi lepší i keď ASUS je moja obľúbená značka a i z testov čo som ho väčšinou videl medzi TN displaymi ako najlepší(ale to samozrejme záleží od konkrétnych typov...teda nešlo o testy rovnakých displayov, ale hovorím iba o značkách), no tento LG je ešte aj o pol palca väčší(i keď to nie je mnoho, no hádam každý centimeter sa ráta :D). Takže dík za typ - zvolím asi ten LG, len je tu ešte jeden problémik - neviem či si si všimol, ale ten LG nie je dostupný(je "na ceste") a ten ASUS je skladom, no lenže kupovať hneď v tomto momente asi nebudem, no pevne dúfam, že to nebudem kupovať neskôr ako dvoch týždňov, no tak potom sa zariadim podľa toho, či bude ten LG skladom, poprípade skoro na sklade, či do pár dní. Takže kúpim LG, pokiaľ bude dostupný.


Btw všimol som si ten podpis čo máš ohľadom toho Aceru a celkom haluz tie tvoje reklamácie :D By som ich už asi dávno nakopal a určite poslal na súd :D:D:D Ono na slovensku(ak sa nemýlim...neviem ako je to u vás), tak pri tretej, či po troch reklamáciách môžeš žiadať navrátenie peňazí a oni ti ich musia vrátiť a to v plnej nákupnej cene, takže by som sa im už dávno asi silno vyhrážal a ak by to nepomohlo, tak ich žaloval :) ...ohľadom Aceru - Ja osobne s ním nemám skúsenosti, ale otec má softvérovú firmu a asi zo 3 Acere noťasy(asi rôzne) predal nejakým svojím zákazníkom a všetky sa myslím pokazili a tiež jednej firme predal asi zo 10, či viac monitorov Acer(rovnaké) a tiež sa asi všetky pokazili(možno okrem jedného :D), takže tiež už Acer nechce ani vidieť i keď nie je to tak dávno, čo kúpil mame noťas od Aceru, ale to len preto, že to bol najlacnejší na trhu(veď je používaný iba na net a world) a chvalabohu funguje stále dobre :D
Inak ja osobne som pár krát pokukoval po podaktorých Aceroch kvôli pomeru cena/výkon, no myslím, že také MSI je asi lepšia a istejšia voľba :) Taktiež sa mi ohromne páčia noťasi Acer Ferrari a to nielen kvôli kvalite, či dizajnu, ale perfektnom HW, ale tie si myslím by sa nemali kaziť :D Inak Acere tiež nemám nejak v obľube a neuprednostňujem ich, taktiež ich značku považujem ako dosť zlú(s jej podobných na trhu ma nenapadá horšia a ani podobne zlá a s kľudne ju označím ako najhoršiu).
Btw keď už rágujem na tvoj popisok, tak mi nedá nespomenúť, že s používaním slovíčka "bo", by si pri slovákoch nemal mať problém, pretože to slovo je myslím odvodené od slovenské "lebo", teda je skrátené a rozhodne neznamená "nebo", ale skôr ako uvádzať "pretože". To len ak si náhodou nevedel, ale súhlasím, že je to dosť nevhodné, keď to niekto použije namiesto "nebo" :D
Intri (3490)|10.2.2009 22:14
Pokud máš ten obchod nějak blízko ( nebo kterýkoliv jiný, na tom nesejde ), nech si ty panely předvést vedle sebe a srovnej si jejich obrazy. Když už byla řeč o těch zákonech, nevím, jak na Slovensku, ale u nás mají prodejci povinnost zboží předvést, pokud jim to dovoluje povaha zboží.:-) Tak si vybereš nejlíp.

Pokud jde o Acer, je tu na to jiný thread, kde se o tom dá pokecat. Ve zkratce snad jen to, že co jsem slyšel, reklamují se Ferrari úplně stejně, jako ostatní modely ( snad vyjma TravelMate, kde člověk má o pár procent větší naději, že se trefí do dobrého kusu... ). A bo mi u Slováků nevadí právě z tohoto důvodu.:-)
Veyron (88)|10.2.2009 22:34
Som približne zo Zvolenu a pobočka Agem je asi iba v Blave(keďže je to VO) a nenapadá ma žiaden z obchodov v ZV v ktorom by mi to mohli predviesť. Ešte by som tak mohol skočiť do BB a tam je pár predajcov u ktorých by som si ich hádam mohol pozrieť, no zase mi na tom tak nezáleží, resp. si myslím, že ani jeden z tých displayov ma nemôže nejak sklamať a tiež mi ten popis stačí k tomu, aby som tak zhruba zvážil, že ten LG bude asi lepšia voľba, preto sa mi nechce strácať čas behaním k predajcovi a porovnávaním.

Ohľadom toho Aceru som nechcel o tom viac diskutovať, len ti povedať môj názor naň :) A myslím, že sa mu každopádne vyhnem ;)
Smeli (2302)|10.2.2009 22:48
Pokud se mohu připojit... včera mi došel http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=105H43006000000MWY&Search=2208&SearchType=1 a nahradí stávající Asus VW222U, který by měl zítra odejít na reklamaci (pravděpodobně studený spoj). Pravda že na té iiyamě je všude made in cz, ale když ji porovnám s asusem (hry sem zatím moc nezkoušel, pouze L2, nějaký film) ale už od prvního pohledu musím říct, že oproti asusu je to trochu nebe a dudy (deklarované úhly u asusu si asi vycucaly z prstu, podsvětlení je u iiyamy lepší, více svítí jen těsně při horním a sponím okraji - asus měl takové skvrny směrem ke středu na každé straně, kontrast je u iiyamy mnohem na lepší úrovni). Toť asi vše :)
Intri (3490)|10.2.2009 22:53
Jak se ti zdá poměr těch rozlišení? Nezdá se ti při čtení textu, že je Full-HD na 22" příliš titěrné?
Smeli (2302)|10.2.2009 22:56
[QUOTE=Intri;218041]Jak se ti zdá poměr těch rozlišení? Nezdá se ti při čtení textu, že je Full-HD na 22" příliš titěrné?[/QUOTE]

Mno, jakožto někomu, kdo jel na 17" CRT 1600*1200 bez změny DPI mi to příjde v celku v klidu. Sice sem včera asi první hodinu po výměně monitorů trošku pošilhával, ale dnesk už víceméně dobré... Jenom toho místa :shut :D
Intri (3490)|10.2.2009 23:01
Já zatím furt přemýšlím a uvažuju, že buď ušetřím a "spokojím" se s 2343BW od Samsungu, nebo se trochu hecnu a vezmu si 26" LG W2600HP-BF ( S-IPS panel ) za dvojnásobnou cenu... Zvažuju, jestli se vyplatí si zaplatit tak moc.
Smeli (2302)|10.2.2009 23:07
[QUOTE=Intri;218046]Já zatím furt přemýšlím a uvažuju, že buď ušetřím a "spokojím" se s 2343BW od Samsungu, nebo se trochu hecnu a vezmu si 26" LG W2600HP-BF ( S-IPS panel ) za dvojnásobnou cenu... Zvažuju, jestli se vyplatí si zaplatit tak moc.[/QUOTE]

S tím ti neporadím, s jiným, než TNkem sem se zatím osobně nesetkal abych to dokázal řádně porovnat (:D), ale pokud už chceš investovat do lepšího panelu, asi bych se koukal spíš po HP nebo Dellu (ale zas ta cena co)
Veyron (88)|10.2.2009 23:11
"titerný?", myslím, že ani nie. Dosiaľ som mal 17" LCD 1280*1024 a myslím, že pri 22" a rozlíšení 1920*1080 na tom nebude menšie písmo(aspoň si myslím). A keby aj trochu bolo, tak mi to myslím vôbec vadiť nebude(nemám problém so zrakom :D). (Btw to slovíčko "titerné" je pre mňa málinko neznáme, tak som to dúfam správne pochopil, ako "malé" :))
Btw si pripadám dosť stiesnene na tejto 17" obrazovke, keďže rád robím viacero vecí naraz napr. prezerám web a púšťam si popritom nejaké videoklipy, či koncerty(LP), či behám medzi viacerými oknami a pod...teda myslím, že si veľmi rýchlo zvyknem na širšiu plochu na ktorú sa aj vďaka dobrému rozlíšeniu toho dosť zmestí(24, či viac by bolo určite lepšie, no zatiaľ bude musieť stačiť). Fakt je tých 17" čím ďalej viac deprimujúcich, takže sa ich chcem čím skôr zbaviť :)

Ohľadom tých monitorov čo chceš ty - síce nemám s tým osobné skúsenosti, ale podľa toho, čo všetko som o SPVA/AMVA, či S-IPS počul, tak keby som mal k tomu potrebné financie, ktoré by som nepotreboval inde, tak by som ich rozhodne do nich investoval, kedže ako viem, tak ceny nižšie nemajú ísť a TNko je vraj dosť oproti týmto technológiám "shit"...i keď skôr by som na domáce používanie zvolil asi SPVA/AMVA(aspoň ako som viem, tak toto je najlepšia technológia), S-IPS je z určitého ohľadu horšia(aj keď už ani neviem z ktorého), ale zapamätal som si, že je S-IPS výborné na prácu s grafikou(myslím, že fotky na ňom vyzerajú asi najlepšie), ale inak je na ostatné lepšie skôr SPVA/AMVA.
Intri (3490)|10.2.2009 23:12
Právě, 14 tisíc ( HP ) bych do toho dával už dost nerad, a tím spíš 18 tisíc u Dellu. Jak se znám, stejně ve mě vyhraje čecháčské šetřílství, takže si, až přijde čas, vezmu něco z nižší cenové relace.

Celkem se těším, až vyjde ten nový plánovaný Samsung s LED podsvícením, co mu slibovali ten kontrast až 2 mega : 1. Jestli bude stát fakt nějak kolem 8 tisíc, mohla by to být parádní volba 24" panelu ( což platí i pro Veyrona, třeba by se vyplatilo trochu počkat, pokud odhadovaná cena 400 USD je stále přijatelná ).
Veyron (88)|10.2.2009 23:24
LED by bola určite zaujímavá alternatíva a i môj "domáci platca" elektriky by možno takýto monitor i nejak podporil :D

Btw inak keby som mal trochu lepšie finančné možnosti, tak by som asi šiel do monitoru s trochu možno "zvláštnou" značkou, ktorá síce nepatrí medzi špičku, no ku ktorej som nepočul dosiaľ žiadne sťažnosti, no to hlavné čo chcem povedať je, že má perfektnú cenu a to hlavne vzhľadom na fakt úžasné parametre(by som ho hneď bral keby to bolo možné). Tak nech som konkrétny - link. Ja osobne by som ti odporučil tento (vzhľadom na to, čo hľadáš, ale asi ti nebude vyhovovať tá značka, no cena je nižšia než to LCD nad ktorým uvažuješ a panel naozaj úžasný).
Intri (3490)|10.2.2009 23:29
Díky za tip, ale v čem by měl oproti tomu LG výhodu? LG je 26" ( což vzhledem k tomu, že mám navržený stůl "hluboký" metr, není asi nejhorší vlastnost ), má S-IPS ( které je, pokud si nepletu, ještě nad S-PVA ) a je o tisícovku levnější.
Deee-aN (3834)|10.2.2009 23:42
[quote=Smeli;218038]Pokud se mohu připojit... včera mi došel http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=105H43006000000MWY&Search=2208&SearchType=1 a nahradí stávající Asus VW222U, který by měl zítra odejít na reklamaci (pravděpodobně studený spoj). Pravda že na té iiyamě je všude made in cz, ale když ji porovnám s asusem (hry sem zatím moc nezkoušel, pouze L2, nějaký film) ale už od prvního pohledu musím říct, že oproti asusu je to trochu nebe a dudy (deklarované úhly u asusu si asi vycucaly z prstu, podsvětlení je u iiyamy lepší, více svítí jen těsně při horním a sponím okraji - asus měl takové skvrny směrem ke středu na každé straně, kontrast je u iiyamy mnohem na lepší úrovni). Toť asi vše :)[/quote]
Nechtěl bys udělat recenzi? Nebo to někomu půjčit na recenzi? Zrovna iiyamy by mě docela zajímaly.
Veyron (88)|10.2.2009 23:44
No tak ak je o tisícku lacnejší a väčší, tak hej - je to asi lepšia voľba :) Len ja som si dosiaľ myslel, že SPVA/AMVA je rozhodne lepšie, než S-IPS, ale možno sa fakt pletiem, no čítal som niekoľko článkov na túto tématiku a SPVA/AMVA bola uvádzaná vždy ako najlepšia technológia. Preto k nej mám väčšie sympatie, než ku S-IPSku.

RE Smeli: Nejak som prv prehliadol tvoj prvý komentár, tak k nemu teda - no neviem teda zaujímavá skúsenosť s Asusom(ale tak chybné kusi sa vždy nájdu...Ja som mal napr. šťastie na chybné čerpadlo od TT a keďže sa mi ho nechcel reklamovať, resp. na reklamáciu čakať, tak som si ho sám opravil, resp. upravil tak, aby mi netieklo :D). Ale Ja asi každopádne vezmem najskôr to LG(to bude snáď istota) a dúfam, že čím skôr :)
Deee-aN (3834)|10.2.2009 23:53
[quote=Intri;218053]Právě, 14 tisíc ( HP ) bych do toho dával už dost nerad, a tím spíš 18 tisíc u Dellu. Jak se znám, stejně ve mě vyhraje čecháčské šetřílství, takže si, až přijde čas, vezmu něco z nižší cenové relace.
[/quote]
Sry za posthunt (třeba to slučte:)), ale nihilator z vlákna o HP2475 si pořídil 24" NECa, kterej u nás stojí 20-30k z Británie za 14800,-:mistake

EDIT: IPS a xVA jsou jako benzín a diesel. Každý je lepší na něco jiného, ale rozhodně bych neřekl, že xVA je lepší všeobecně.
Intri (3490)|10.2.2009 23:54
Psal i, kde to koupil ( ať ten jeho post nemusím hledat zbytečně )? Já totiž čast koukal na monitory i do zahraničí a nikde to nevyšlo o tolik levněji, aby se vyplatily případné problémy s reklamací apod.
Intri (3490)|11.2.2009 00:10
Hmm, koukám teď do toho obchodu a není to nic moc. Žádné citelné cenové rozdíly u monitorů, co by se mi zalíbily, jsem nenašel. Ty rozdíly by navíc nejspíš smetlo poštovné, takže stejná situace, jako v podstatě kdekoliv jinde.
Deee-aN (3834)|11.2.2009 00:32
[quote=Intri;218082]Hmm, koukám teď do toho obchodu a není to nic moc. Žádné citelné cenové rozdíly u monitorů, co by se mi zalíbily, jsem nenašel. Ty rozdíly by navíc nejspíš smetlo poštovné, takže stejná situace, jako v podstatě kdekoliv jinde.[/quote]
Tak ten NEC tam vyjde v podstatě na to samé jako HP 2475w. U nás je o půlku dražší.
Smeli (2302)|11.2.2009 06:40
[QUOTE=Deee-aN;218066]Nechtěl bys udělat recenzi? Nebo to někomu půjčit na recenzi? Zrovna iiyamy by mě docela zajímaly.[/QUOTE]

Recenzi LCD bych přenechal odborníkům :rolleyes: A pokud jde o půjčení - ježíšku na křížku, já bez monitoru, to by bylo na blázinec (ale myslím, že SHW už něco z alfy testovalo, tak bych neviděl problém, kdyby se s nimi domluvili) :D
Veyron (88)|13.2.2009 23:18
Všimol som si ďalšie dva monitory veľmi zaujímavé pomerom výkon/cena a to tento a tento čo je vlastne ten istý ako prvý no vylepšený pár technológiami, ale vlastne ani netuším aké sú v nich rozdiely, no tie ceny, rozlíšenie, či veľkosť sú myslím dosť zaujímavé :)
Čo si myslíte Vy??
Deee-aN (3834)|13.2.2009 23:51
http://www.czechcomputer.cz/product_compare.jsp?artno1=62373&artno2=62372&artno3= ;)
V podstatě jde klasicky u Samsungu o to, že NW nemá DVI, což mi přijde jako chujovina první třídy. Ale asi vědí, co dělají.
Spíš bych se pídil po řešení jednoho takového problému a to, že tu někdo nemohl nastavit to jejich rozlišení v ovladačích GPU.
Hadejkoho (25)|14.2.2009 00:25
Já mám doma Fujitsu Siemens SL3230T. 23", 1920x1080, 5ms, 2x HDMI a VGA. Koupil jsem asi za 4,8 tisíce.
Veyron (88)|14.2.2009 19:25
Takže 43,75Euro iba za DVI???, ktoré tiež vlastne ani na grafike nemám :D Ako ale redukcie nie sú problém, no čo mi vlastne prinesie také DVI??? Aká je v tom výhoda v kvalite(ak teda nejaká je)? ...keby aspoň išlo o HDMI, ktoré mám na grafike dva, ale DVI...

Ohľadom toho rozlíšenia - s ním môžu mať problém staršie grafiky, či hry, ale moja grafika určite nie ;)
Deee-aN (3834)|14.2.2009 19:35
[quote=Veyron;219459]... no čo mi vlastne prinesie také DVI??? Aká je v tom výhoda v kvalite(ak teda nejaká je)? [/quote]
https://www.svethardware.cz/forum/showpost.php?p=159095&postcount=11 (pošli coolovi RB;))