reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Rozdělení disku

billy_86 (160)|3.12.2006 21:14
Čau. Potřebuju poradit jaký je nejlepší program na dělení disku a zrovna link na jeho stažení. Mam Saegate 250 GB disk. Díky
tgfh (2985)|3.12.2006 21:27
Nejlepší je:
DiscWizard Diskette Creator, ale pozor na to, že smaže všechna data na disku. Spouští se tak, že se nahraje na 2 diskety a posléze se z nich nabootuje. Je to utilita přímo od Seagate.
http://www.seagate.com/support/disc/download/dwse_en.exe
billy_86 (160)|3.12.2006 21:32
[QUOTE=tgfh]Nejlepší je:
DiscWizard Diskette Creator, ale pozor na to, že smaže všechna data na disku. Spouští se tak, že se nahraje na 2 diskety a posléze se z nich nabootuje. Je to utilita přímo od Seagate.
http://www.seagate.com/support/disc/download/dwse_en.exe[/QUOTE]

...to je v poho. Stejně musim formátovat disk. Tak že pujde ten disk v pohodě rozdělit třeba na 10 GB a zbytek?
tgfh (2985)|3.12.2006 21:32
JJ je to tam úplně jednoduché.
P@pi (1519)|3.12.2006 21:33
Nejpouživanější a nejznámější je partition magic (http://www.soft32.com/download_151.html). Bohužel v demíčku :mad:, plná stojí asi 70$.
billy_86 (160)|3.12.2006 21:40
[QUOTE=tgfh]JJ je to tam úplně jednoduché.[/QUOTE]

...tak díky moc
pas!k (3765)|4.12.2006 07:17
[QUOTE=billy_86]...to je v poho. Stejně musim formátovat disk. Tak že pujde ten disk v pohodě rozdělit třeba na 10 GB a zbytek?[/QUOTE]
pokud na to primo budes instalovat system zadny programek nepotrebujes udelas to primo v pruvodci instalace pri vyberu kam chces xp instalovat muzes rusit a delat nove oddily takze oddil zrusis pak das vytvorit novy nastavis mu jak ma byt velky v tvem pripade 10000 pak kliknes na druhy vytvorit a nechas mu zbytek . pak vyberes 10gb oddil pro instalaci a hotovo.
Petr S. (1220)|4.12.2006 09:33
Přesně tak, taky osobně tohle vždycky dělám pomocí průvodce instalací XP... Nebo má snad použití specializovaných programů nějakou významnější výhodu?

Samozřejmě nemám na mysli případy, kdy je třeba rozdělit disk bez formátování - pak je nejlepší Partition Magic - ale případy, kdy potřebuji před instalací jednorázově rozdělit disk...
mech13 (5526)|4.12.2006 10:35
[QUOTE=billy_86]...to je v poho. Stejně musim formátovat disk. Tak že pujde ten disk v pohodě rozdělit třeba na 10 GB a zbytek?[/QUOTE]
na system bych radsi dal aspon 20 nebo 30GB, 10 je celkem malo...
jo a kdyz odstranis stary oddil (v pruvodci "D") tak pak vytvoris novy ("C") tak bych mu dal velikost nasobek 1024 - 20GB = 20480MB at to je pekne kulaty. ten prvni udelas, pak uvidis ten cca 20GB disk a nevyuzite misto (cca 210GB)... tak najedes na to nevyuzity, vytvoris oddil ("C") a pak v pruvodci uvidis tri oddily - 20GB, 210GB a 8MB nevyuzite(tim se netrap, to je dycky). tak vyberes tech 20GB, odentrujes, das naformatovat, probehne instalace a jak nabehnes do win tak z hlavy nevim jestli ten disk uvidis - kdybys ho nevidel tak de start->run-> "diskmgmt.msc" a ukaze se ti prehledny pruvodce kde si muzes s disky delat co chces - formatovat, prerozdelovat, prirazovat pismena, delat SW RAIDy... co te napadne
Zeli (397)|4.12.2006 16:55
[QUOTE=mech13]na system bych radsi dal aspon 20 nebo 30GB, 10 je celkem malo...
jo a kdyz odstranis stary oddil (v pruvodci "D") tak pak vytvoris novy ("C") tak bych mu dal velikost nasobek 1024 - 20GB = 20480MB at to je pekne kulaty. ten prvni udelas, pak uvidis ten cca 20GB disk a nevyuzite misto (cca 210GB)... tak najedes na to nevyuzity, vytvoris oddil ("C") a pak v pruvodci uvidis tri oddily - 20GB, 210GB a 8MB nevyuzite(tim se netrap, to je dycky). tak vyberes tech 20GB, odentrujes, das naformatovat, probehne instalace a jak nabehnes do win tak z hlavy nevim jestli ten disk uvidis - kdybys ho nevidel tak de start->run-> "diskmgmt.msc" a ukaze se ti prehledny pruvodce kde si muzes s disky delat co chces - formatovat, prerozdelovat, prirazovat pismena, delat SW RAIDy... co te napadne[/QUOTE]

Na system nemusi bejt 20-30GB, ja mam 8GB a 2,6GB mam jeste volny, takze bych to nehrotil. A tech (v tvem pripade) 8MB "nevyuziteho mista" je zrejme vyuzito jako cache (u jinych disku napr 2MB, nebo 16MB).
mech13 (5526)|4.12.2006 17:03
[QUOTE=Zeli]Na system nemusi bejt 20-30GB, ja mam 8GB a 2,6GB mam jeste volny, takze bych to nehrotil. A tech (v tvem pripade) 8MB "nevyuziteho mista" je zrejme vyuzito jako cache (u jinych disku napr 2MB, nebo 16MB).[/QUOTE]
jenze to pak chces v neru prepalit DVD a musis nastavovat docasnou slozku na jine disk... no proste bezne je tak tech 20 -30GB lepsi, i kdyz se samozdrejme da vyzit s mnohem mensim diskem. na 250GB disku to takovy problem nebude
pas!k (3765)|4.12.2006 17:07
[QUOTE=Zeli]Na system nemusi bejt 20-30GB, ja mam 8GB a 2,6GB mam jeste volny, takze bych to nehrotil. A tech (v tvem pripade) 8MB "nevyuziteho mista" je zrejme vyuzito jako cache (u jinych disku napr 2MB, nebo 16MB).[/QUOTE] Ja taky davam radeji 20 ono zalezi kdo to pouziva u lidi kteri vedi k cemu disk slouzi a dokazi u instalace zmenit cestu treba na jiny disk je to pohoda ale kdyz delam komp nekomu o kom vim ze tohle vubec neresi disk nedelim vubec :)
dzandra (1368)|30.12.2006 20:30
Používám nejraději PM8, asi je nejjednodušší a celkem jede rychle.
Ritchie83 (369)|30.12.2006 21:06
[QUOTE=pas!k]Ja taky davam radeji 20 ono zalezi kdo to pouziva u lidi kteri vedi k cemu disk slouzi a dokazi u instalace zmenit cestu treba na jiny disk je to pohoda ale kdyz delam komp nekomu o kom vim ze tohle vubec neresi disk nedelim vubec :)[/QUOTE]
Souborový systém NTFS umožňuje vytváření tzv. junctions (v posixové terminologii symlinků), které je možno použít jako odkaz na adresář nebo jako odkaz na disk. Neměl by proto být problém zařídit, aby se data z C:\Program Files ve skutečnosti nacházela na D:, aniž by to uživatel jakkoliv postřehl. K připojování disků do adresářové struktury slouží příkaz mountvol.exe.

Na závěr podotknu, že např. v Linuxu je dělení disku běžné a navíc poskytuje nástroje jako LVM, které umožní jednoduše připojit další nealokované místo ke stávajícímu, pokud nám na některém oddíle dochází.
tequilla (1015)|2.1.2007 11:09
[QUOTE=Ritchie83]... junctions (v posixové terminologii symlinků)...[/QUOTE]

Az na tuto cast jsem to pochopil :D.
Petr S. (1220)|4.1.2007 10:45
Pokud více preferuješ češtinu, tak mrkni třeba sem.

Jen bych se optal: pomocí mountvol.exe lze tedy pouze namapovat celý disk a k připojení nějakého adresáře do jiného musím použít nějakou specializovanou utilitu (třeba tu, o které píše eraser), ano?

Jinak to LVM je moc pěkná věcička :D Dalo by se to nějak zařídit i u NTFS? Asi ne, že :cool:
Ritchie83 (369)|4.1.2007 16:50
[QUOTE=Petr S.]Pokud více preferuješ češtinu, tak mrkni třeba sem.[/QUOTE]
Tohoto pána prosím neodkazujte. Abych mohl reagovat, musel jsem si jeho článek přečíst, což je proti mému přesvědčení. Stručně řečeno, již název článku je zavádějící.

Pomocí NTFS junction lze připojit celý souborový systém NTFS do adresáře na NTFS (mountvol) nebo připojit adresář NTFS do adresáře na NTFS (linkd). Nelze však třeba vytvořit junction na soubor, což pro POSIXové symlinky nepředstavuje problém. Jinými slovy, junctions zdaleka nejsou plnohodnotná náhrada symlinků.

Aby to nebylo tak jednoduché, tak ve Windows Vista by měly být vedle junctions i klasické symlinky (mklink). Příkaz mklink by měl být relativně univerzálním nástrojem, který by měl umět vytvářet junctions na adresáře, symlinky a hardlinky. K připojení celých souborových systémů pak nadále bude sloužit mountvol.

Tento komentář píšu jako teoretik, neboť poslední Windows, která jsem používal, byla Windows 98, která pracovala ještě se souborovým systémem FAT32. S pokročilými možnostmi souborových systému jsem se osobně setkal až v Linuxu.

[QUOTE=Petr S.]Jen bych se optal: pomocí mountvol.exe lze tedy pouze namapovat celý disk a k připojení nějakého adresáře do jiného musím použít nějakou specializovanou utilitu (třeba tu, o které píše eraser), ano?[/QUOTE]
Nikoliv. Příkaz mountvol mimo jiné umí rovnou připojit souborový systém NTFS do adresáře. Při používání příkazu mountvol se vyplatí trocha opatrnosti, neboť s jeho pomocí lze odebrat i disk C: z běžícího systému.

[QUOTE=Petr S.]Jinak to LVM je moc pěkná věcička :D Dalo by se to nějak zařídit i u NTFS? Asi ne, že :cool:[/QUOTE]
LVM neboli Logical Volume Manager je vrstva, která běží mezi zařízeními (např. disky, diskové oddíly, raid pole, atd.) a souborovým systémem. V principu je naprosto jedno, jaký souborový systém použijete, klidně i NTFS. Pokud se však ptáte, zda lze LVM používat na Windows, tak pokud je mi známo, Windows LVM ani nic podobného neobsahují.
eraser (0)|4.1.2007 23:13
Ten link niekomu môže poslúžiť ako jednoduchý príklad využitia, no ostatné informácie treba ignorovať, resp. brať s rezervou, hlavne pri použití kombinácie symlink-NTFS-Linux. Inak doporučujem tento článok.

Pokiaľ sme sa však dostali k danému článku, mal by som menší komentár, pretože je dobré udržiavať osvetu, ak sa nachádzame na fóre, ktoré nie je úmyselne manipulované v prospech jedinca. :)

1.
Výsledkem je přístup ke všem čtečkám z jednoho adresáře a příjemně přehledný "Tento počítač".

Hmm, no neviem, ale ak profík používa TC, tak na Tento počítač ľudovo povedané kadí pes. :notsure

2.
kdybys jako každý správný profík pracoval s Total Commanderem a ne s Explorerem, chápal bys ;) Vše v jedné adresářové struktuře, na "C:", de-facto jako na Linuxu, prostě produktivita...


No a na druhú stranu, ak tu niekto napodobňuje Linux, tak osobne možem potvrdiť, že ďaleko rýchlejšie je prepnutie sa na diskovú jednotku pod TC shortcutovým štýlom [FONT=Courier New]Alt+F1/F2[/FONT] a následne zvoliť písmeno a nie to sa hrabať na root, potom do nejakej zložky s názvom čtečka a ešte vyberať jednotku, resp. zariadenie. :slug
Petr S. (1220)|5.1.2007 10:19
[QUOTE=Ritchie83]Pomocí NTFS junction lze připojit celý souborový systém NTFS do adresáře na NTFS (mountvol) nebo připojit adresář NTFS do adresáře na NTFS (linkd). [/QUOTE]

U mě ve Windows XP, mi to ale hlásí u příkazu linkd, že neexistuje :notsure Je to chyba jenom u mě nebo mi jen něco nedochází? ;)

eraser: Jistě ty ostatní články jsou "mírně zmatenější", na ty jsem se ale já předtím nedíval... Ten příklad, který on uvádí u symlinků se mi (jako člověku, který předtím nikdy o symlincích neslyšel, viz. také příspěvek uživatele tequilla) zdál docela povedený a dobře jsem z něj pochopil jejich princip...

Jinak jaké jsou tady pravidla pro vkládání linků? V pravidlech jsem o tom nic moc nenašel, tak abych pro příště věděl... :thumb
Ritchie83 (369)|5.1.2007 15:07
[QUOTE=Petr S.]U mě ve Windows XP, mi to ale hlásí u příkazu linkd, že neexistuje :notsure Je to chyba jenom u mě nebo mi jen něco nedochází? ;) [/QUOTE]
Doporučuji nejprve nainstalovat Windows Server 2003 Resource Kit, funguje i ve Windows XP. (Skromně opakuji, že Windows sedm a půl roku nepoužívám, takže praktickými radami mohu těžko sloužit.)
)aguar (235)|9.1.2007 14:40
Nechcu radit ale myslim ze 10 Gb na system je trochu malo,zvlast kdyz mas 250 Gb disk. Taky sem to tak mel a po nake chvili (tak za 1 rok me to bylo malo) na disku se vytvorili 2x2 Gb soubory a nevedel sem jestli je smazat. Nakonec sem je tam nechal. Predpokladam ze na ten systemovej disk nebudes nic dalsiho instalovat. :)
Petr S. (1220)|9.1.2007 19:40
No, asi záleží přímo na konkrétním uživateli ;) a na možnostech disku. U kapacitně větších disků jistě není problém si nějaký ten gigabajt navíc vyhradit pro systém. U menších disků to ale bude určitě problém větší...

Osobně si ale myslím, že na systém by mohlo stačit oněch 10 až 15 GB. Opět ale záleží na uživateli - v jakých programech chce pracovat, jaké má nároky atd...

)aguar: To já většinou po roce používání docela často přeinstalovávám systém ;) Zvlášť Windows jsou nechvalně známé tím, že se časem prostě zaplácají balastem a jedinou účinnou metodou, jak je opět zrychlit je reinstalace... :cool:
mech13 (5526)|9.1.2007 19:53
[QUOTE=Petr S.])aguar: To já většinou po roce používání docela často přeinstalovávám systém ;) Zvlášť Windows jsou nechvalně známé tím, že se časem prostě zaplácají balastem a jedinou účinnou metodou, jak je opět zrychlit je reinstalace... :cool:[/QUOTE]
ony se samy tim balastem nezaplacavaji:) on je nekdo vzdycky musi zaplacat...
Petr S. (1220)|9.1.2007 20:06
nj, jasně... ;) Ale k tomu abys je zaplácal Ti úplně stačí si nainstalovat nějaké programy a ty pak používat. Třeba já to tak vždycky dělám - po reinstalaci si nainstaluji programy, které budu používat (už to samotné mi strašně zbrzdí systém) a po čase (když třeba ani žádné další prográmky neinstaluju, jen používám ty stávající), tak se prostě Windows zpomalují a zpomalují :slug ...

Je jasné, že s tímto ale nikdo dlouho nevystačí, za chvíli Ti už prostě přestanou dostupné programy stačit a budeš chtít používat něco jiného - nainstaluješ třeba nový antivir, protože je lepší než ten starý, začalo Tě bavit třeba programovat atd... A musíš instalovat...

Na silnějších PC to asi nebude tolik znát, ale na mém duronu 950 MHz je to krutě cítit :)
)aguar (235)|11.1.2007 14:32
[QUOTE=Petr S.]nj, jasně... ;) Ale k tomu abys je zaplácal Ti úplně stačí si nainstalovat nějaké programy a ty pak používat. Třeba já to tak vždycky dělám - po reinstalaci si nainstaluji programy, které budu používat (už to samotné mi strašně zbrzdí systém) a po čase (když třeba ani žádné další prográmky neinstaluju, jen používám ty stávající), tak se prostě Windows zpomalují a zpomalují :slug ...

Je jasné, že s tímto ale nikdo dlouho nevystačí, za chvíli Ti už prostě přestanou dostupné programy stačit a budeš chtít používat něco jiného - nainstaluješ třeba nový antivir, protože je lepší než ten starý, začalo Tě bavit třeba programovat atd... A musíš instalovat...

Na silnějších PC to asi nebude tolik znát, ale na mém duronu 950 MHz je to krutě cítit :)[/QUOTE]


No jasne tak to mas pravdu.Mam sice o neco silnejsi PC nez ty ale je to tak. Ted nedavno sem taky preinstalovaval ten rozdil jde podstatne videt. Hned je to nastartovany a mam tam uvitaci obrazovku a po prihlaseni je to taky hned. Predtim sem tam mel Windowsi 1 rok a hromadu programu a nez se to spustilo tak to teda trvalo.

Meril se to timhle zpusobem-->> kdyz startujete Win tak tam beha takovy ta cara. Predtim to bylo az 8x a ted tak 3x. Jeste tam nemam skoro zadny programy.
Petr S. (1220)|11.1.2007 19:42
Tak pak schválně písni, jestli se Ti to zpozdilo po nainstalování všech programů a ovladačů... Určitě jo, čistý systém je vždycky rychlejší...

Pak by bylo ještě zajímavý vyzkoušet to po nějaké době pouhého provozu (žádné další instalace) jestli a jak moc se to začne zpožďovat...