reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

CompactFlash karta pro prenaseni dat

hans_242 (2)|12.2.2009 15:30
Zdravim,

Po spatnych zkusenostech s flash disky (Corsair Voyager) hledam nejake vhodne medium pro prenaseni osobnich dat (max cca 10GB).
Rozhodl jsem se pro pametovou kartu - a nevim jestli zvolit technologii CompactFlash nebo SD(HC) - jedine o co mi jde je spolehlivost.

Muzete mi prosim napsat co si o tom myslite (pripadne navrhnou uplne jine reseni)?

Dekuji za Vasi pomoc

Hans
Leroj (271)|12.2.2009 16:18
bohužel ti neporadim, ale řeším podobný problém - potřebuji Flashku se slušnou rychlostí zápisu a koupil jsem tebou zmiňovaný Corsair Voyager 8GB a je to naprostá hrůza :turtle :angry zajímavý je, že ve zdejším fóru jsem našel testy tohoto disku a ty parametry tam jsou úplně jiný.
ta paměťovka by mě taky zajímala, myslím že existujou redukce do USB... navíc u těchto karet se dá dohledat jejich rychlosti /převážně na fotoserverech/ a jeich spolehlivost by opravdu měla být vyšší.
Logout (4018)|12.2.2009 16:26
SD karty maj max 2GB, takže ty ne.

SDHC jsou o dost levnější a pomalejší než CF - stejná rychlost nakonec vyjde v CFce levnějc. SDHC maj taky problémy v některejch čtečkách (kdy čtečka nepodporuje velkou kapacitu a mrší data).
Naopak většina notebooků má slot pouze na SD, CF je jen v externích čtečkách, takže mnohem míň portabilní. Ale dá se přes redukci připojit na IDE.

Ještě bych zařadil do výběru USB flash, který jsou v týdle velikosti taky k sehnání a vcelku malý - přitom jsou "nejportabilnější" - usb má snad všechno.
Jako výhodu SDHC bych viděl to, že jde zastrčit do ntb a nevíš o ní (usb klíčenku musíš vytáhnout, jinak ulomíš konektor), jako výhodu CF velkou rychlost (skoro srovnatelnou s notebookovými HDD), nevýdo rychlejch CF je cena.

Pak je ještě microSDHC, kterou navíc můžeš strčit do telefonu... a když Ti upadne v trávě, tak ji nenajdeš :-) (přehánim) a jsou pomalejší než fullsize SDHC. Do SD slotu se používaj s redukcí.

Rychlost čtení SDHC je cca u nejrychlejších cca 20MB/s, čtení něco přes polovic.
CF dosahuje rychlosti i 40MB/s
ale dost záleží na čtečce a dokonce i na driverech....

Leroj: Corsair někdy tušim minulej rok přešel u flashek od SLC na MLC flash čipy, takže vyrábí sice levnějc, ale rychlost poloviční....
Redukce karet do usb existuje - říká se jim čtečka :-). Některý čtečky jsou dělaný s jedním SDHC portem a vypadaj jako USB flashka :-).
Leroj (271)|12.2.2009 16:47
jj myslel jsem nějakou mini čtečku, jinak mě stačí zápis tak kolem 10MB/s, jenže to potřebuju pro satelit s USB a tam se s tou SDHC asi nechytím, takže asi jedině CF.
No je to jak u blbejch - abych to mohl vyskoušet, tak to musím koupit - známý v krámu sice mám, ale vše je v těch debilních blistrech :thumbdown, navíc ty flashky ani nejdou reklamovat, protože rychlost na obalu není napsaná :runaway
Logout (4018)|12.2.2009 16:57
[quote]
jenže to potřebuju pro satelit s USB a tam se s tou SDHC asi nechytím
[/quote]
to moc nechápu - ty jakobyflashky - čtečky do USB se dělaj právě na SDHC (CF je na to moc velká), a přeci neni problém tam připojit jakoukoli čtečku, nem když to má USB?

Jestli chceš vyzkoušet rychlost, tak běž někam do nějakýho solidnějšího obchodu s notebookem a zkoušej :-) Nebo si pročti diskuse na CZC (ale pozor, neber v úvahu starý příspěvky, viz např. ten voyager).
Leroj (271)|12.2.2009 17:11
[QUOTE=Logout;218671]to moc nechápu - ty jakobyflashky - čtečky do USB se dělaj právě na SDHC (CF je na to moc velká), a přeci neni problém tam připojit jakoukoli čtečku, nem když to má USB?

Jestli chceš vyzkoušet rychlost, tak běž někam do nějakýho solidnějšího obchodu s notebookem a zkoušej :-) Nebo si pročti diskuse na CZC (ale pozor, neber v úvahu starý příspěvky, viz např. ten voyager).[/QUOTE]
no nemyslel jsem fyzickou velikost, ale že ten satelit bude asi mít problém s podporou SDHC, no a jak píšu, tak s vyskoušením to je neřešitelný -NTB nemám /no dal by se půjčit/, ale navíc bývá vše zabalený. A i kdyby to šlo, tak stejně zjistim jen rychlost, ale ne podporu toho satelitu /co čtu po fórech, tak to funguje více méně náhodně/ - no a ty diskuze je snad lepší ani nečíst, viz ten Voyager, navíc co člověk to jiný názor :runaway /o úrovni se radši nezmiňuju/
a ještě dotaz: mám tady interní čtečku s klasickým připojením do desky - existuje nějaká redukce /kablík/, který bude mít na konci klasický USB ? Mám tady navíc i jednu menší CF kartu, tak bych to mohl vyskoušet
mstejska (2912)|12.2.2009 17:17
Minuly tyden jsem kupoval transcend SDHC kartu i se cteckou 8GB za 500 http://interlink.tsbohemia.cz/default.asp?cls=stoitem&stiid=70596
Logout (4018)|12.2.2009 17:26
Pokud připojíš SDHC k satelitu přes čtečku, tak by imho mělo záležet na tom, jestli čtečka podporuje SDHC - tomu satelitu se to IMHO bude hlásit jako klasickej mass storage device. Teda ruku do ohně bych za to nedal, ale prst možná jo (ale hned bych ho vytáh :-))

Co se týče tý redukce, taky mě to už někdy napadlo a neviděl jsem to nikdy...
mstejska (2912)|12.2.2009 17:43
[QUOTE=Logout;218680]Pokud připojíš SDHC k satelitu přes čtečku, tak by imho mělo záležet na tom, jestli čtečka podporuje SDHC - tomu satelitu se to IMHO bude hlásit jako klasickej mass storage device. Teda ruku do ohně bych za to nedal, ale prst možná jo (ale hned bych ho vytáh :-))

Co se týče tý redukce, taky mě to už někdy napadlo a neviděl jsem to nikdy...[/QUOTE]

Redukci mam vyzkousenou na divx prehravaci s usbckem.
Logout (4018)|12.2.2009 18:19
Redukcí myslíš sdhc/usb, nebo se opravdu dá někde sehnat redukce USB header male - USB male?
xmarek (1676)|12.2.2009 18:40
Osobně jsem si kupoval kartu i s redukcí http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=1051K00821MM09VIM3
a překvapila mě rychlost čtení i zápisu. Ale účel byl čistě HTC PDA.:p
hans_242 (2)|12.2.2009 19:23
Je tedy nejaky rozdil v technologii CF a SDHC z hlediska spolehlivosti ? Diky
mstejska (2912)|12.2.2009 19:51
[QUOTE=Logout;218710]Redukcí myslíš sdhc/usb, nebo se opravdu dá někde sehnat redukce USB header male - USB male?[/QUOTE]

To co je v tom odkazu (sdhc/usb), ctecka
Logout (4018)|12.2.2009 20:43
Oficiálně ne, ale CF jsou víc "profesionální karty", takže možná by mohli bejt spolehlivější. Ale asi se imho ve výsledku dělaj ze stejnejch flash čipů, takže asi ne....
speedsnail (4876)|13.2.2009 02:33
CF vs SD vyjde co se technologie týče imo nastejno (resp více bude záležet na výrobci/typu než na SD vs CF). Budou to stejné paměťové čipy, jen jiné rozhraní.

Jinak já používám jako USB disk 4Gb microSDHC class6 s microUSB čtečkou (v podstatě velikost microSD karty) a rychlosti jsou zápis/čtení 10/20 Mb/s. Myslím že class6 je určitou zárukou rychlosti u SD karet (narozdíl od reklamních keců u USB disků)