reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Video stream server

Wlcheck (86)|4.12.2006 15:07
Zdravim,
mam dotaz, jsem dlouhodobe v Nemecku a bohuzel nejsem schopen se dostat k ceskemu televiznimu vysilani. Tak me napadlo, ze bych si domu hodil nejaky server, predpokladam idealne na Linuxu, kde by byla klasicka TV karta a pres sit bych si to streamoval. Potiz je, ze s televizni kartou v Linuxu nemam zadne zkusenosti (zatim jsem tvoril jenom routery, file servery apod.) a take netusim, jak mit moznost na dalku "prepinat" kanaly.
Poradi mi nekdo, jak na to ?
Jake zelezo by k tomu melo byt dostacujici ?
Predem podotykam ze kapacita linky take neni najaka vysoka (cca 400 kb, ale to by melo stacit)
mech13 (5526)|4.12.2006 15:15
no pokud bys chtel streamovat a chtel bys aby to bylo vic nez 300x200 tak bys potreboval poradny zelezo, protoze real-time streamy jsou sakra narocny a na vyssi rozliseni se nechytaji obyc procesory a delaji se primo streamovaci karty/procesory.
spis by bylo lepsi kdyby bylo videt video pres vzdalenou plochu, vzdalenou pomoc nebo VNC, bylo by to mnohem levnejsi a jednodusi
Wlcheck (86)|4.12.2006 15:28
[QUOTE=mech13]no pokud bys chtel streamovat a chtel bys aby to bylo vic nez 300x200 tak bys potreboval poradny zelezo, protoze real-time streamy jsou sakra narocny a na vyssi rozliseni se nechytaji obyc procesory a delaji se primo streamovaci karty/procesory.
spis by bylo lepsi kdyby bylo videt video pres vzdalenou plochu, vzdalenou pomoc nebo VNC, bylo by to mnohem levnejsi a jednodusi[/QUOTE]

jj, i toto jsem vzal v potaz, akorat jsem si prave myslel, za na to prehravani bude stream lepsi co se tyce kvality obrazu a datoveho toku...
mech13 (5526)|4.12.2006 15:33
[QUOTE=Wlcheck]jj, i toto jsem vzal v potaz, akorat jsem si prave myslel, za na to prehravani bude stream lepsi co se tyce kvality obrazu a datoveho toku...[/QUOTE]
btw u nas na skole mame streamovany prednasky, a datovy tok je cca 6-7Mb/s takze az tak levna zalezitost by to asi nebyla...
Wlcheck (86)|4.12.2006 15:49
[QUOTE=mech13]btw u nas na skole mame streamovany prednasky, a datovy tok je cca 6-7Mb/s takze az tak levna zalezitost by to asi nebyla...[/QUOTE]

Mno a ja prave potrebuju srazit datovy tok. Kdyz se kouknu na nejakou web TV tak tam staci datovy tok rekneme 512 kbps, tak do toho bych se chtel vejit a to prave mohu asi jenom primym streamovanim. Narazil jsem ted na netu na VideoLAN player, bohuzel nikde se zatim nepise jak je narocny re-coding na nizsi kvalitu :(
thiemel (4)|25.5.2007 16:32
[QUOTE=Wlcheck]Zdravim,
mam dotaz, jsem dlouhodobe v Nemecku a bohuzel nejsem schopen se dostat k ceskemu televiznimu vysilani. Tak me napadlo, ze bych si domu hodil nejaky server, predpokladam idealne na Linuxu, kde by byla klasicka TV karta a pres sit bych si to streamoval. Potiz je, ze s televizni kartou v Linuxu nemam zadne zkusenosti (zatim jsem tvoril jenom routery, file servery apod.) a take netusim, jak mit moznost na dalku "prepinat" kanaly.
Poradi mi nekdo, jak na to ?
Jake zelezo by k tomu melo byt dostacujici ?
Predem podotykam ze kapacita linky take neni najaka vysoka (cca 400 kb, ale to by melo stacit)[/QUOTE]

Ahoj, stačí nějaká USB (nebo PCI) karta od AverMedia. AverMedia má obecně skvělou podporu jádře Linux.

Pak doporučuji program VLC (video lan client) a přes ten rekomprimovat vysílání. Nicméně to chce CPU, který to zvládne. Pokud chceš jen snížit kvalitu (MPEG-2 poloviční velikost s průměrnou video bit rate 512 kbit) a s audiem bez rekomprese, tak se dostaneš na datový tok okolo 1 Mbit. Co se zátěže na CPU týče, tak si to vezme cca 20-30% z jednoho procesu na AMD X2-3800+@2GHz (dvoujádrový).
Pokud bys chtěl vyšší kvalitu přes MPEG-4 (1/2 velikost, video bitrate 512 kbit, audio bez rekomprese), tak si to vezme cca 70-75% z jednoho procesoru na AMD X2-3800+@2GHz.

Nevýhodou je (asi z důvodu nekvalitního signálu na DVB-T), že občas ten VLC začne z ničehonic zabírat čím dál tím více RAM a pak swapovat (za hodinu až 2 zaplní celou 1GB RAM), takže se pak musí ručně shodit a nahodit (nebo si napsat vlastní skript a hodit ho do CRONu).

Už půl roku se chystám něco podobného udělat na naší wifi síti - streamovat ČT4 sport přes multicast tak, aby bylo co minimální zatížení linky. Nicméně řeším problém s tím, že Mirkotik (jede na něm jeden P2P spoj) neumí routrovat "multicast on demand", takže ho asi hodím do režimu bridge, i když to není zrovna nešťastnější řešení. Zatím to jede pouze v "experimentálním" provozu, nicméně mám dobré výsledky :-)

PS: Provozuju to na AMD X2-3800+@2GHz, 2x512MB RAM dual-channel @666MHz (800MHz mi bohužel nebere deska), na příjem používám "AVerMedia AverTV DVB-T USB 2.0 (A800)" - firmware jsem si stáhl z Internetu.
SatanS (37)|22.7.2008 13:28
Ja pouzil Helix server + RealProducer. Bitrate si muzete libovolne volit od opravdu malych a sezere to cca 30-40% na AthlonuXP 2100+.
|Mio| (1333)|27.7.2008 23:15
Ty vykony berete kde ?? Jsme provozovali VLS na Athlonu XP (uz nevim na kolika presne jel) s max 512 MB RAM a jeli na tom 4 TV tunery PAL/2 v Mpeg-2 (zkousen byl i mpeg-4, jen nevim jestli se u nej i zustalo) a mono audiem v MP3 cca 1Mbit/kanal.
Sice bylo neuveritelne peklo to VLS sladit a nastavit, o ovladacich jednotlivych karet ani nemluvim, ale vysledna kvalita byla az neuveritelna.

Je to TV server na kolejich na Borech a jestli ten HW neumrel, tak to tam jede dodnes.

Tedy jsem presvedcen, ze na takovyhle stream jen jedineho kanalu staci i nejaky EE PC s Atomem, nebo cokoli neorezanyho nad 1 GHz.

Horsi by to samozrejme mohlo byt u DVB kde by se jednalo o dekompresi mpeg-2 a naslednou kompresi do neceho jineho.
HiLow (1000)|28.7.2008 00:07
[quote=Wlcheck;18700]Zdravim,
mam dotaz, jsem dlouhodobe v Nemecku a bohuzel nejsem schopen se dostat k ceskemu televiznimu vysilani. Tak me napadlo, ze bych si domu hodil nejaky server, predpokladam idealne na Linuxu, kde by byla klasicka TV karta a pres sit bych si to streamoval. Potiz je, ze s televizni kartou v Linuxu nemam zadne zkusenosti (zatim jsem tvoril jenom routery, file servery apod.) a take netusim, jak mit moznost na dalku "prepinat" kanaly.
Poradi mi nekdo, jak na to ?
Jake zelezo by k tomu melo byt dostacujici ?
Predem podotykam ze kapacita linky take neni najaka vysoka (cca 400 kb, ale to by melo stacit)[/quote]

Myslim ze levnejsi a bez technickych obtizi by pro tebe bylo pouzit predplacenou sluzbu MyEuro TV. Stoji ?9.09 / mesic. Sam ji pouzivam 10 mesicu a jsem velmi spokojeny. Navic ma archiv poradu. :thumb
Ale funguje jen ze zahranici !!!
Kdyz si vezmes naklady na elektrinu atd. reseni techniky, tak tohle je podle me jasna volba. Sam jsem uvazoval, ze si koupim treba DIGI TV, nebo i nejaky satelit z CzechLinkem, ale tohle zvitezilo.