reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Domácí síť (výběr komponent, později možná rady s nastavením:))

Janyk1 (997)|15.2.2009 20:41
Zdravím, chtěl bych si doma vybudovat síť mezi dvěma počítači a notebookem, která má zahrnovat ještě tiskárnu(multifunkční zařízení) a v blízké budoucnosti také NAS a někdy s novou TV i síťový přehrávač. Jelikož se v sítích skoro vůbec nevyznám(respektive znám jen základní věci a v síťovém HW se neorijentuji), mám pár dotazů;).Jak bych si to zhruba představoval je načrtnuto na obrázku v příloze.

1. Jaký router bych měl zvolit? Musí mít wifi (stačí g). Síť bych chtěl gigabitovou. Bude fungovat gigabitový switch zapojený ve 100Mbit routeru? Jak se to pak nastavuje?
2 Mám internet od O2 a k tomu modem od nich Zyxel Prestige 600 series, bude stačit nebo mám koupit jiný? Či router s modemem?
3. Jak připojit/sdílet multifunkční zařízení(HP PSC750)? Bude potřeba print server?
5. Na počítačích jsou OS: Vista Home premium 64-bit SP1, XP Home 32-bit SP3 a XP P MCE 32-bit SP3 (ntbk).

Děkuji za odpovědi. Janyk1
EditorPO (2819)|15.2.2009 22:45
Mohol by som ti odporucit SMCWGBR14-N. Toto zariadenie splni viac ocakavani z tych, ktore mas.

1 - ma 4 gigabitove porty
2 - ma zabudovany printserver

takze by si mohol vylucit switch a vsetky PC pripojit priamo do routera. Usetrene peniaze zainvestujes do routera, ktory je trochu drahsi, ale kvalitnejsi ako routre do 1000 Kc.
Ako jediny problem vidim starsiu tlaciaren. Nie som si isty, ci bude spolupracovat s printserverom cez USB. Ale podobny problem by mala asi aj s inymi printservermi. To by bolo treba este overit. V opacnom pripade budes musiet tlaciaren zdielat na nejakom PC, ktore bude najcastejsie a najdlhsie online.
Limoto (162)|16.2.2009 15:26
Pokud ten modem umí NAT, tak stačí WiFi AP a gigovej switch. Problém by asi byl s tiskárnou, takže další variantou je gigovej switch + Asus WL-500gP (má USB). Ale to už stojí vpodstatě tolik, co ten SMCWGBR14-N...
eraser (0)|16.2.2009 21:36
Pred odpoveďami musím jednoznačne pochváliť Janyka za dobre sformulovanú otázku a taktiež i za schému, ktorú sem priložil. Túto tému by som dal mnohým ako vzor, ako to má vyzerať, ak sa rieši sieťová problematika.

[QUOTE=Janyk1;219877]
1. Jaký router bych měl zvolit? Musí mít wifi (stačí g). Síť bych chtěl gigabitovou. Bude fungovat gigabitový switch zapojený ve 100Mbit routeru? Jak se to pak nastavuje?
[/QUOTE]Ako navrhuje EditorPO, ideálne je tzv. integrované ALL-IN-ONE riešenie, ktoré zahŕňa všetko potrebné pre tvoju sieť, naviac dané zariadenie má všetky konfigurácie tzv. pokope a zbytočne nemusíš napájať ďalšie aktívne sieťové prvky.

[QUOTE=Janyk1;219877]
2 Mám internet od O2 a k tomu modem od nich Zyxel Prestige 600 series, bude stačit nebo mám koupit jiný? Či router s modemem?
[/QUOTE]Modem je v poriadku, predpokladám, že sa dá prepnúť do režimu bridge a tým pádom sa stane tzv. transparentným mostom, pričom o inicializáciu a údržbu pripojenia k providerovi sa bude starať router. Množstvo dnešných ADSL modemov pracuje zároveň i ako router, no a je zbytočné konfigurovať dva routre, preto sa ADSL modem-router prepína do bridge a potom ďalší router, zvyčajne wifi router bude mať na starosti vytáčanie, tzn. do jeho nastavenia sa uloží prihlasovacie meno a heslo pre DSL.

[QUOTE=Janyk1;219877]
3. Jak připojit/sdílet multifunkční zařízení(HP PSC750)? Bude potřeba print server?
[/QUOTE]Print server je výborná voľba, avšak pozor na kompatibilitu, najmä pokiaľ ide o multifunkčné zariadenie. Toto už je na inú debatu a je vhodné si zistiť o danej tlačiarni, ako je na tom, takže googlovaniu sa v tomto prípade nevyhneš. Naviac niektorí výrobcovia print serverov, či už ide o zvlášť prvky alebo zabudované v routeroch, atď. zvyknú na svojich stránkach uvádzať tzv. compatibility printers list.

[QUOTE=Janyk1;219877]
4. Na počítačích jsou OS: Vista Home premium 64-bit SP1, XP Home 32-bit SP3 a XP P MCE 32-bit SP3 (ntbk).[/QUOTE]Ak rozbeháš všetko cez TCP/IP, prípadne pre NAS box využiješ ftp a sambu, tak potom sa jednotlivých OS nemusíš báť, možeš s kľudom používať i kombináciu Windows, Linux, ako to mám doma ja a všetko funguje na výbornú.


Ešte by si mohol prihodiť nejaké info ohľadne NAS boxu, pretože túto problematiku som kedysi riešil a doma som mal Icy Box IB-4200-B a momentálne využívam QNAP 209 Pro-II.

[QUOTE=EditorPO;219937]Mohol by som ti odporucit SMCWGBR14-N.[/QUOTE]Toto zariadenie nie je zlá voľba, skutočne je to tzv. ALL-IN-ONE riešenie pre tvoju sieť, avšak jediné mi na tom vadí - značka SMC... :o
Janyk1 (997)|17.2.2009 17:30
Díky eraser za pochvalu:)

most půjde

s NASem počítám (respektive ještě ho nemám ani vybraný) tak možná na léto, takže to pořeším až to bude aktuální, jenom aby to pak spolu fungovalo:)

teď se porozhlídnu co je na trhu za ty all-in-one krabičky a poradím se tu s nějakým kandidátem, kdyby někoho nějaký napadl, napište:)

nějaké obrázky z webového rozhraní toho modemu:
Janyk1 (997)|17.2.2009 19:16
Tak se dívám na tento: D-link DIR-655. Co si o něm myslíte?

A když nepojede ta tiskárna, tak bych šel asi do tohoto printserveru Edimax PS-1206MF, kterej podle printerlistu podporuje HP PSC750 tisk i scan v XP, ale u Visty tam není uvedeno nic, tak by to aspoň na dvou šlo, na tom třetím přinejhorším jen tisk.
eraser (0)|17.2.2009 23:43
Ten D-Link vyzerá o dosť zaujímavejšie než ten SMC, osobne skorej fandím výrobkom od Zyxel, 3COM, tie majú pomerne slušné aktívne sieťové prvky za dobrú cenu. Ale ten D-Link by ti mohol vyhovovať, ešte by som pohľadal nejaké recenzie a názory majiteľov.

Ten print server si nechaj do zálohy, ak by nastali problémy, tak potom kúpiš tento Edimax a mal by si mať vyriešenú tlač i sken, resp. zdieľanie tvojho multifunkčného zariadenia pre počítače v sieti. Ohľadne podpory pre Vistu by som sa nebál, ak protokol toho Edimaxu oficiálne podporuje tlač i sken, tak na Viste stačí natiahnuť ovládače toho HPčka a malo by to bežať tiež.

Ak vyberieš vhodný NAS box, tak o fungovanie sa báť nemusíš, s tým mám osobné skúsenosti a v sieti počítače s OS Windows a Linux.
astec (1823)|17.2.2009 23:57
[QUOTE=Janyk1;220667]Tak se dívám na tento: D-link DIR-655. Co si o něm myslíte?

A když nepojede ta tiskárna, tak bych šel asi do tohoto printserveru Edimax PS-1206MF, kterej podle printerlistu podporuje HP PSC750 tisk i scan v XP, ale u Visty tam není uvedeno nic, tak by to aspoň na dvou šlo, na tom třetím přinejhorším jen tisk.[/QUOTE]

Ten D-link schvvaluji, je fakt dobrý. Vyzkoušeno. Dobrý signál, dobrý dosah. Ale přestože ofic propaganda tvrdí jak může pracovat v okolí s několika dalsíma vysílačema tak nic moc... Na toto byl stabilnější OvisLink, nebo 3COm a nejlpe mikrotik
EditorPO (2819)|18.2.2009 00:23
K tomu Dlinku bude potrebovat externy print server (napriklad ten Edimax). Taketo riesenie ho vyjde relativne dost draho, ako nakup all-in-one riesenia.
Dlink trpi na obcasne "zaseky" a je citlivy na rusenie. Tento konkretny najviac.

SMC je zla znacka?
vsn (140)|21.2.2009 18:05
popisu jak to mam doma ja

kabel od internetu mi jde do starickyho Mikrotika RB133 ve kterem mam 2x CM9 karty ... jedna na 2,4Ghz wifi, druhou na 5Ghz wifi ... (petku mam vyplou a 2,4 pouzije segra jednou do mesice :D)

z mikrotika mi vede kablik do switche 3Com 8x Gbit ...
pres kabely pak mam propojeny:
1 Mikrotik - Switch
2 můj PC
3 Tata PC
4 Stary router (ktery slouzi v podstate jako dalsi switch ale hlavne mi na nem jedou sluzby (http, ftp, samba,),
5 internetova zasuvka v obyvaku
6 Internetova zasuvka v mem pokojiku
8 Zatim pripraveny kablik k mistu s DVD kam se doufam v co nejblizsi dobe prestehuje muj stary PC (az budu mit novy)

- http://217.117.223.24/_/home_network2.JPG (bez ty dvojky je to nezakryty ty kabely :))


je to asi trosku drazsi ale zase na mikrotiku si nastavis vsechno (pokud mas verejnou IP ...)
Janyk1 (997)|1.3.2009 18:30
Co se týče té stability D-linku, v okolí je jen jedna další bezdrátová síť, bude to moc vadit, respektive rušit?
astec (1823)|1.3.2009 18:38
[QUOTE=Janyk1;225060]Co se týče té stability D-linku, v okolí je jen jedna další bezdrátová síť, bude to moc vadit, respektive rušit?[/QUOTE]

Nemnělo by, dj co nejvyšší kanálový odstup (on má 8 kanál, ty dej 2. kanál)
Janyk1 (997)|1.3.2009 20:29
A co se kabelů týče, je to jedno nebo se více hodí křížený nebo přímý?
michal.kolesa (357)|1.3.2009 20:33
přímý