reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nový zvukový systém (repro + zvukovka) kolem 5 000 Kč

happymaster23 (117)|16.2.2009 20:37
Zdravím,

v současné době mám repro Creative Inspire 5100 (5x6W + 12W) a integrovanou zvukovku ADI AD1988B -8 kanál "HD" (ASUS P5B DeLuxe). Nejčastěji přehrávám mp3 (maximálně 256kbps, ale spíš 128 - 192) a trošku mi přestává stačit výkon současného repra.

Díval jsem se na Creative Labs Gigaworks ProGamer 500 THX jako variantu, že by se nechala integrovaná zvukovka a nebo na Logitech G51 s tím, že bych koupil zvukovku lepší. Nejsem žádný audiofil a klidně upřednostním výkon (5x36W + 130W vs. 5x16W + 56W) nad kvalitou. Moje otázka tedy zní, jestli je moc velká blbost kupovat k integrované zvukovce (byť na poměry kvalitní) takovéto repro a pokud ano, jakou zvukovou kartu koupit.

K tomu bych měl ještě jednu doplňující otázku - roste "hlasitost" přímo úměrně s udávaným výkonem (tzn. v případě G51 "pětkrát hlasitější" a v případě PG500 "desetkrát hlasitější")?

Děkuji moc za vaše odpovědi
Klingacikx (1545)|16.2.2009 21:48
V akej veľkej izbe to plánuješ mať?
Inak hlasitoť vôbec nazáleží od výkonu, výkon skôr pocítiš tak, že ti začnú hrkať po políčkach poháre, dvere na skrini a tak. čo sa ti teraz možno pri tých súčastných nedeje.
Skús brať ohľad na okolie, pretože s týmy gigawoksamy budeš rušiť celý barák(stačí nízka hlasitosť a subák bude počuť po celom dome), ak bývaš v rodinnom dome tak je to +- jedno ale povipekáš si hudbu na tom, len keď nebude nikto doma(alebo ak by to nikomu v dome nevadilo). Keď som ja kupoval repro tak som sa rozhodoval medzi Giga Works alebo Logitech Z-5500, nakoniec som zobral Z-5500 a keď ich mám na tých 15% hlasitosti tak to už basy počuť po celom dome, kolieskom pootáčam viac doprava keď som sám doma, tie gigaworksy by boli na tom trocha "lepšie"
Radil by som ti gigaworksy ale zas zapojiť ich na integrovanú zvukovú kartu? to sa mi nezdá ako moc dobrá kombinácia ale ak chceš výkon tak Gigaworks
Ritchie83 (369)|16.2.2009 21:49
[QUOTE=happymaster23;220290]K tomu bych měl ještě jednu doplňující otázku - roste "hlasitost" přímo úměrně s udávaným výkonem (tzn. v případě G51 "pětkrát hlasitější" a v případě PG500 "desetkrát hlasitější")?[/QUOTE]
Odpovím jen na teoretickou část. Údaj o výkonu zesilovače v aktivním reproboxu je nedostatečný k posouzení výsledné hlasitosti, neboť neméně důležitá je i citlivost reproduktoru. Příklad: Pokud je citlivost reproduktoru 88 dB/W/m, tak při vybuzení 16 W hraje stejně hlasitě, jako reproduktor o citlivosti 85 dB/W/m při vybuzení 32 W. Tím se dostáváme k tomu, jak souvisí hlasitost s vybuzením, totiž logaritmicky. Jestliže zvýšíte vybuzení reproduktoru na dvojnásobek, tak hlasitost vzroste o 3 dB. Uvedený příklad v zápisu bez jednotek: log(2x) = log x + 0,3.

Nedávno jsem si pořídil ozvučení počítače, byť za dvojnásobnou cenu než požadujete, ale utracených peněz nelituji: Esi Juli@ a M-Audio BX5a.
happymaster23 (117)|17.2.2009 00:32
Díky za odpovědi,

[QUOTE]Inak hlasitoť vôbec nazáleží od výkonu, výkon skôr pocítiš tak, že ti začnú hrkať po políčkach poháre, dvere na skrini a tak. čo sa ti teraz možno pri tých súčastných nedeje.
Skús brať ohľad na okolie, pretože s týmy gigawoksamy budeš rušiť celý barák(stačí nízka hlasitosť a subák bude počuť po celom dome), ak bývaš v rodinnom dome tak je to +- jedno ale povipekáš si hudbu na tom, len keď nebude nikto doma(alebo ak by to nikomu v dome nevadilo).[/QUOTE]

Ano, s tím jsem samozřejmě počítal ;). Pokoj je zhruba něco mezi 20 až 30m2.

Objednal jsem ty GigaWorksy - kdyby to nevyhovovalo, dají se vrátit. Taky vycházím z toho, že zvukovka se dá dokoupit vždycky, slabé repro se musí nahradit komplet ;). Zatím díky moc!