reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Značkový servis odmítl provést opravu

dedeky (21)|17.2.2009 09:23
Byl jsem obdarován starším notebookem Sony Vaio PCG-FX340, zakoupeným v USA (chyba lávky !!!) u kterého systémové prostředky indikovaly paměť pouze 256MB, přestože byly osazeny dvě identické paměti po 256MB. Mnohýni pokusy (vzájemnými výměnami pamětí) jsem si ověřil, že obě paměti jsou v pořádku ale jeden slot je zřejmě od počátku částečný zmetek - některé jeho kontakty jsou poněkud "zapadlé". Problém jsem částečně vyřešil vložením kousku papíru pod krycí víčko, čímž se paměť více přitlačí ke kontaktům slotu. Toto řešení je však velmi nespolehlivé, PC často spadne a dá se znovu nastartovat jen se současným přitlačením na krycí víčko. Obrátil jsem se tedy na servis Elvia v Praze s žádostí o výměnu vadného slotu. Servis Elvia mne odkázal na servis Kapsch jako jediného v ČR, který se zabývá servisem notebooků Vaio. Po zaslání požadovaného seriového čísla jsem obdržel následující odpověď , cituji:
"Dobrý den, bohužel, jelikož se jedná o neevropský model, nejsme schopni vyhovět Vašemu požadavku a nabídnout požadovanou opravu. Děkujeme za pochopení."
Vážení, zapomeňte na rčení o zlatých českých ručičkách. To už je dávno pryč, zato je dosti arogance, umně skryté za kulantní formulace.
mstejska (2912)|17.2.2009 09:36
Nediv se, worldwide zaruka je to za co se plati.

A pokud se nepletu v USA maji i kratsi zarucni dobu ze zakona.
Zoidik (1405)|17.2.2009 09:51
Zkoušel jsi se s nimi domluvit na pozáruční opravě s tím, že by jsi opravu uhradil?
EditorPO (2819)|17.2.2009 12:07
Presne, ved ked sa nejedna o zarucnu opravu, tak by to mali opravit. Su raz znackova opravovna. Obrat sa na zastupenie SONY v CR.
pavel_p (993)|17.2.2009 12:10
Myslím, že levněji než oprava vyjde prostě koupit 1x2GB modul nebo možná menší (pravda, vzhledem ke stáří to nemusí být taky úplně levné)
Draken (1578)|17.2.2009 13:36
popravdě 2GB sd_ram modul jsem ještě neviděl....myslím že zakoupení so-dimm sd_ram 256MB bude uplně stačit...
http://www.levne-pc.cz/transcend-sodimm-sdram-256mb-133mhz-cl3-0-32mx64/
r34ktor (7477)|17.2.2009 14:02
[QUOTE=Draken;220495]popravdě 2GB sd_ram modul jsem ještě neviděl....myslím že zakoupení so-dimm sd_ram 256MB bude uplně stačit...[/QUOTE]
A můžeš nám objasnit, k čemu by to bylo?
Draken (1578)|17.2.2009 14:15
no 512MB stojí od 1300kč nahoru,1GB a 2GB sem nenašel, a 256MB za 600 si myslím že bude vpohodě stačit...podle toho co jsem našel je to celeron 900Mhz s 15GB diskem a cpát tam víc jak 256Mb se mi zdá dost neekonomické....
mstejska (2912)|17.2.2009 14:25
No vyznam to urcite ma. Prave proto pise ze tam ma dva moduly pro 256MB a jeden mu dela problemy.
Ale urcite je levnejsi koupit jednu 512MB pokud to sezere nez opravovat slot na ramky. Pokud se to neda udelat sroubovakem ci klestemi.

1300 za 512MB jsi poradne pretapnul
r34ktor (7477)|17.2.2009 14:26
[QUOTE=Draken;220514]no 512MB stojí od 1300kč nahoru,1GB a 2GB sem nenašel, a 256MB za 600 si myslím že bude vpohodě stačit...[/QUOTE]
Asi jsi si dobře nepřečetl dotaz. Tazatel má 512MB RAM (256MB + 256MB ve dvou slotech). Jeden ze slotů však nepracuje korektně. Koupě 256MB modulu tedy nic neřeší. Jediná možnost je 512MB modul. Ovšem zůstává otázkou, zda by v notebooku vůbec pracoval (chtělo by se to z dodavatelem dohodnout na odzkoušení, nebo ho koupit přes net s možností vrácení do 14 dnů).

[QUOTE=Draken;220514]podle toho co jsem našel je to celeron 900Mhz s 15GB diskem a cpát tam víc jak 256Mb se mi zdá dost neekonomické....[/QUOTE]
Nevím, zda se nedělaly různé konfigurace, ale IMHO půjde spíše o 900MHz PIII.

mstejska: Nepřeťápnul. V NTB jsou totiž použity moduly SO-DIMM SDRAM, které jsou poněkud dražší.
Draken (1578)|17.2.2009 14:45
aj tak to se omlouvám....myslím že 512MB to vezme určitě....drtivá většina NB měla hranici 1GB celkově pro 2 sloty tj.(2x512MB) , bylo by nejvýhodnější prodat 256MB za sca 300-350Kč a koupit nový 512MB za 1300
,oprava v servisu (zvlášť originálním) by vyšla na 2500-3000 pokuď by deska šla opravit...(standartně si účtují 850-900kč/hodinu) pokuď ne řeknou si za diagnostiku 800 a zřejmě i sdělí že nová deska už není k sehnání nebo je ale za nehoráznou sumu....takže 1000kč doplatek za 512MB ram se mi jeví jako nejschůdnější řešení...
mstejska (2912)|17.2.2009 14:48
[QUOTE=Draken;220524]takže 1000kč doplatek za 512MB ram se mi jeví jako nejschůdnější řešení...[/QUOTE]

Co porad blaznis s takovouhle cenou? Kde jsi to videl? Tohle bylo pred 3 roky kdyz jsem 512MB kupoval ja.
mpitman (206)|17.2.2009 15:10
A kupoval jsi opravdu SO-DIMM SDRAM PC100 pameti, protoze ty uz jsou opravdu hodne stare, 512MB se temer nedaji sehnat a kdyz tak stoji klidne i 1800,- a nova 256MB kolem 800,- i vic viz treba http://www.alza.cz/pameti/pameti-do-notebooku/sdram/18849825.htm

Jinak k dotazu - koukal jsem se do manualu http://www.docs.sony.com/release/PCGFX340.PDF a na strance 81 a dale se venuji vymene pameti a bohuzel vyrobce s moduly 512MB vubec nepocita a nekde na internetu jsem videl primo informaci (byly to ale jen neoficilani stranky), ze maximalne podporuje 512MB - tedy max dva 256MB moduly. Takze sice je stale moznost, ze deska bude jeden osazeny 512MB modul podporovat, ale rozhodne se na to neda spolehnout, takze jak uz tu nekdo psal tak idealne nejdrive nekde vyzkouset. Rekl bych, ze autorizovany servis mimo zaruku by to mel umet opravit, ale cena bude hodne premrstena...
Pokud jsou tam opravdu jen lehce utopene kontakty pameti, zkusil bych vzit nejaky velmi jemny hodinarsky sroubovacek nebo velkou jehlu a velmi opatrne jeden po druhem kontakty lehce pozohybat tak jak maji byt, pokud se to bude delat s citem, je velka sance na uspech a stejne nemas moc co ztratit, v nejhorsim ten slot uz nepojede vubec, coz pokud je pri jeho vyuziti notebook nespolehlivy vyjde na stejno...
r34ktor (7477)|17.2.2009 15:14
[QUOTE=mstejska;220526]Co porad blaznis s takovouhle cenou? Kde jsi to videl? Tohle bylo pred 3 roky kdyz jsem 512MB kupoval ja.[/QUOTE]
A můžeš nám dát konečně správné linky na ty super ceny? Tvoje odkazy výše jsou mimo. Už jsem to ostatně psal. Obzvlášť jedlá je ta desktopová DDR 512MB. K té aby si navíc pořídil pilku a kladivo. :stupid
Draken (1578)|17.2.2009 15:18
[QUOTE=mstejska;220526]Co porad blaznis s takovouhle cenou? Kde jsi to videl? Tohle bylo pred 3 roky kdyz jsem 512MB kupoval ja.[/QUOTE]

tak mi najdi šop kde maj SO-DIMM 512MB SD_RAM 133 za míň jak 1000kč včetně záruky....:slug
mstejska (2912)|17.2.2009 15:22
[QUOTE=mpitman;220540]A kupoval jsi opravdu SO-DIMM SDRAM PC100 pameti[/QUOTE]

Jezis:mistake, Sypu si popel na hlavu.:shut Samozrejme jsem kupoval SO-DIMM DDR.
a to potrebuje
http://www.edgetechcorp.com/memory/upgrade.asp?cid=25940
mpitman (206)|17.2.2009 15:32
Jj a to je presne ta stranka kde jsem videl to "Maximum RAM: 512MB" :-)

EDIT: Ted jsem nahodou narazil na opravdu zajimavou cenu http://www.aukro.cz/item555841733_512mb_pc_133_sodimm_sdram_144pin_vyprodej.html (jsou tam ale i nabidky s nasobne vyssi) - stale vsak plati, ze notebook muze mit s 512MB modulem navic 133Mhz problem...
dedeky (21)|17.2.2009 16:24
[QUOTE=mpitman;220540]A kupoval jsi opravdu SO-DIMM SDRAM PC100 pameti, protoze ty uz jsou opravdu hodne stare, 512MB se temer nedaji sehnat a kdyz tak stoji klidne i 1800,- a nova 256MB kolem 800,- i vic viz treba http://www.alza.cz/pameti/pameti-do-notebooku/sdram/18849825.htm

Jinak k dotazu - koukal jsem se do manualu http://www.docs.sony.com/release/PCGFX340.PDF a na strance 81 a dale se venuji vymene pameti a bohuzel vyrobce s moduly 512MB vubec nepocita a nekde na internetu jsem videl primo informaci (byly to ale jen neoficilani stranky), ze maximalne podporuje 512MB - tedy max dva 256MB moduly. Takze sice je stale moznost, ze deska bude jeden osazeny 512MB modul podporovat, ale rozhodne se na to neda spolehnout, takze jak uz tu nekdo psal tak idealne nejdrive nekde vyzkouset. Rekl bych, ze autorizovany servis mimo zaruku by to mel umet opravit, ale cena bude hodne premrstena...
Pokud jsou tam opravdu jen lehce utopene kontakty pameti, zkusil bych vzit nejaky velmi jemny hodinarsky sroubovacek nebo velkou jehlu a velmi opatrne jeden po druhem kontakty lehce pozohybat tak jak maji byt, pokud se to bude delat s citem, je velka sance na uspech a stejne nemas moc co ztratit, v nejhorsim ten slot uz nepojede vubec, coz pokud je pri jeho vyuziti notebook nespolehlivy vyjde na stejno...[/QUOTE]

Jednak se všem omlouvám, zapomněl jsem uvést, že notebook je po záruce. Pokud by cena opravy byla pro mne přijatelná, rád bych si ji zaplatil. Na moji štiplavou poznámku, že se servisu do opravy asi nechce jsem dostal odpověď, že:"v tomto případě se jedná o výměnu celé základní desky. Vzhledem k tomu, že Váš model není určený pro evropský trh, nejsme schopni tento díl dodat a tudíž Vám ani nemůžeme nabídnout opravu. Děkujeme za pochopení." Dobrý, co? Budu-li mít krásný japonský auťák, určený pro americký trh a bude vadný karburátor, tak by servis musel dovézt celý motor z Ameriky? To nemá logiku. Protože se nechci tohoto stroje zbavovat - je totiž bytelné kostrukce z kvalitního plastu a na brouzdání po internetu nebo vyřizování pošty bohatě stačí - pokusím se o opravu sám. Kdybych sehnal náhradní slot, miniaturní páječkou bych se pokusil slot vyměnit. Jinak mi asi nezbude nic jiného než "zlobivé" kontakty trochu podšprajcovat. V nejhorším případě pojedu jen na 256MB.
mpitman (206)|17.2.2009 16:39
Tak nevim,ale tomu ze u takto stareho notebooku nejsou schopni sehnat nahradni dily navic pokud to je model, ktery se v evrope vubec neprodaval bych se vubec nedivil a servisu bych to az tak za zle nemel. Navic analogie s motorem auta neni presna, protoze motor neni pro servis problem rozebrat a vymenit vadny dil. Zakladni desky a ani jine soucasti PC se v drtive vetsine neopravuji, protoze to bud neni mozne nebo by te prace technika prisla na vic nez novy dil...
A na zaver s pajkou bych se k zakladni desce, navic k patici pameti rozhodne nepriblizoval :-). Desky mivaji mnoho vrstev a zvlast kolem tech pameti bych jich cekal dost a timto postupem by jsi si mohl umrtvit oba sloty a tim i celou desku - radeji bych sel cestou mechanickeho ohebani plisku ;-)))
Draken (1578)|17.2.2009 16:47
asi bych to takhle neřešil....pájením můžeš zlikvidovat i ten druhej slot...né že bych tě chtěl podceňovat...
co se týče servisu tak to je naprostý standart....já měl třeba mobil-siemens M65 v záruce a lehce mi zmoknul(přestože je to voděodolný model tak se do něj dostala voda) no a po 30 dnech v servisu jsem dostal odpověď že mi záruku neuznávají a chtěli 800kč za diagnostiku...a v případě že bych chtěl mobil opravit tak by si učtovali 6000kč za novou základní desku....
přitom nový stál 4500kč....no a suď se s nima o 4500kč za mobil ....

takže nakonec jsem měl nefunkční telefon za 4500kč a ústřižek o zaplacení 800kč
....paráda ne?

no u tebe to bylo jasný... spíš si měl najít nějakou firmu co opravuje NB a pokuď víš že je to opravdu manuálním poškozením paměťového slotu tak bych se nebál jim to svěřit šikovný technik to má za hodinku spravený a zaplatíš tak 800kč...

nebo jak říkám koupil bych jednu 512MB paměť...a dal jí tam místo tý 256MB
Withman (1337)|17.2.2009 16:56
Panebože, co očekáváš.? Máš starej notebook několik let a ještě není určen pro Evropský trh. A divíš se, že ti to neopraví. Já se jim nedivím, proč by to dělali.

Díly se pro tento notebook nevyrábí a navíc se dělali jen pro USA trh, takže si myslím, že dodat tyto komponenty je extrémní problém.

Postup servis byl dobrý, neviděl bych v tom problém.
robky (3195)|17.2.2009 23:06
Prečo by to robili? No hádam pre peniažky, nie?
A to, že to je ntb pre trh USA, je slabá výhovorka. Chcete mi povedať, že sa v Amerike používajú iné sloty pre pamäte?:stupid
Jedinú výhovorku by som bral - a to nemožnosť zohnať daný typ slotu pre jeho (morálnu) zastaranosť. Ale ako značkový servis sa o to aspoň mohli pokúsiť.
astec (1823)|17.2.2009 23:16
Souhlasím že mohli se alespoň pokusit. Ale na druhou stranu, třeba se pokusili. Jestli mají skladové hospodářství na PC tak by toto mohlo být otázkou několika minut.
Kdo chce hledá jak, kdo ne, hledá proč.
Withman (1337)|18.2.2009 07:34
To je naprosto jednoduché, oprava u tohoto notebooku by byla provedena výměnou základní desky. Tato základní deska by se již nedala sehnat a pokud ano, tak počítám s cenou 15k a výš. Tj. daný člověk by strávali hledáním komponent nějaký svůj čas, napsal by ti cenu a ty bys mu odpověděl, že je to drahé, že to nechceš. To je zbytečná ztráta času.

Nechápu, proč vůbec chceš investovat do takového notebooku. To je naprostá zhovadilost. :stupid
Draken (1578)|18.2.2009 08:34
no takových 5-6t by ta deska stála 100%....a když k tomu připočítáš dopravu,clo,a poplatky
tak je možný že by sis moch klidně koupit novej NB a bylo by to levnější...
astec (1823)|18.2.2009 08:43
Tazatel má k této mašince nějaký vztah. Vidím to dnes a denně ----- a nešlo by to nějak, víte třeba jen trochu, já jsem zvyklý/á, víte to byl dárek -----

Ale naprosto s Tebou souhlasím že jsou to vyhozené peníze. Jedině nějaké bazary na netu. Ale výsledek? Myslím si že je to ztráta času. Ale přesto tazateli v tomto fandím. Ale pokud přijde za mnou po několikáté, tak už pěním.
dedeky (21)|18.2.2009 14:23
[QUOTE=Withman;220597]Panebože, co očekáváš.? Máš starej notebook několik let a ještě není určen pro Evropský trh. A divíš se, že ti to neopraví. Já se jim nedivím, proč by to dělali.

Díly se pro tento notebook nevyrábí a navíc se dělali jen pro USA trh, takže si myslím, že dodat tyto komponenty je extrémní problém.

Postup servis byl dobrý, neviděl bych v tom problém.[/QUOTE]

Ne, nebyl dobrý, neboť se snažili udělat ze mne blbce, kterému to už nemyslí (alespoń jsem to tak cítil)

robky z 00:06 vlastně odpověděl za mne
to whitman z 08:34 ..jseš vedle, nebudu přeci kupovat nový lustr, když potřebuji vyměnit žárovku
to Draken z 09:34 ..mohli napsat,že slot je těžko k dostání a kecy o výměně desky si mohli odpustit
to astec z 09:43 ..to není otázka citového vztahu ale osobního přístupu ke každodenní realitě a k životu vůbec.

Obecně nehodlám měnit něco, co mne slouží dobře (i když musím občas přimáčknout víčko pamětí), hodnota informací ze "starého šrotu" je totiž stejná jako z nového notebooku za 15 kolíků (a výše) - těch pár sekund zpoždění mne rozhodně nezabije. Pokud dělám grafiku nebo stříhám video, postavím si stroj sám a dám ho klidně do starý bedny - stejně není pod stolem vidět a z chlubení jsem už dávno vyrostl.
Hoši, uzavřeme to. Rád jsem si s vámi pokecal a leccos jsem se přitom dozvěděl.
Zdárec a zase někdy...:)
johny__g (6387)|18.2.2009 14:44
Jen pro doplnění. Notebook používá čipset i815EM, který podporuje maximálně 512 MB paměti, jako všechny čipsety z rodiny i815. Maximální velikost jednoho modulu je 256 MB, takže ta 512 chodit asi nebude. Víc jak 512 MB RAM zvládal až i830M, třeba v IBM T23.
KEOSAN (958)|18.2.2009 15:02
Neviem, co je na tom divne, ze nechcu urobit opravu.

Ved mozu aj povedat. Ale samozrejme, opravicku urobime. Prosime si 20 000. Za 15 kupime hocijaky novy notebook, stary hodime do kosa a je to opravene :-)

Alebo navstivia nejaky bazar a kupia stary notebook...
Pripadne, ako tu bolo vhodne spomenute - kupit 1 vacsi modul RAMky. Myslim, ze 512MB by to malo stihat v pohode. Ved mam napr. ECS K7S5A dosky z rokov 2001 a kludne tam ide strcit 1GB modul. Predpokladam, ze vacsina aj starsich dosiek s 2x512MB mat moze /v tomto pripade iba 1x512MB/. Staci navstivit nejaku predajnu pocitacov, doniest im tam notebook a opytat sa, ze by si chcel pamat, co by do toho isla a dohodnut sa, ze ak tam pojde 1x512MB RAM, tak to kupis...

DOPLNENIE:
pre informaciu - niektore dosky maju v manualoch ako ECS K7S5A, ze zvladnu iba 512MB RAM celkovo. Ale casto to byvaju stare, nektualizovane udaje, takze je moznost, ze to zvladne aj viac. Niekedy na to stacil BIOS, niekedy to chodieva aj so starsim BIOSom bez problemov.

Za navstevu v nejakom obchode a opytanie sa clovek nic neda. Je to omnoho lepsie, ako sa dohadovat s nejakym obchodnikom potom, ak sa to objedna - ked si to clovek dohodne do predu.

Inak nedavno som cital, ze TRODAS si daval niekde opravovat tusim AGP port. Mozes sa ho na to opytat, ci by neporadil firmu, kde nieco take budu vediet vymenit napr. s RAM slotom.

Inac je uplne iste, ze je to nejaky kontakt iba pri ohnuti slotu ? Co skusit napr. ci neni nieco na kontaktoch v slote, precistit to napr. isoprophyl alkoholom.
r34ktor (7477)|18.2.2009 15:35
[QUOTE=johny__g;221027]Jen pro doplnění. Notebook používá čipset i815EM, který podporuje maximálně 512 MB paměti, jako všechny čipsety z rodiny i815. Maximální velikost jednoho modulu je 256 MB, takže ta 512 chodit asi nebude.[/QUOTE]
Koukal jsem na datasheety a chodit to asi opravdu nebude. Respektive modul osadit půjde, ale s vysokou pravděpodobností z něj bude rozpoznána jen polovina, což by oproti současnému stavu nebyl žádný posun.

[QUOTE=dedeky;221011]Ne, nebyl dobrý, neboť se snažili udělat ze mne blbce, kterému to už nemyslí (alespoń jsem to tak cítil)[/QUOTE]
No Withman to napsal sice bez obalu, ale reálně. Prostě za pár stovek se s tím dneska nikdo s..t nebude. Navíc zamýšlená výměna paměťového slotu je na deskách s vysokou integrací problematická záležitost (proto se v případě poškození nějaké komponenty raději mění celá deska kus za kus).

[QUOTE=KEOSAN;221035]Inak nedavno som cital, ze TRODAS si daval niekde opravovat tusim AGP port. Mozes sa ho na to opytat, ci by neporadil firmu, kde nieco take budu vediet vymenit napr. s RAM slotom.[/QUOTE]
Dělali mu to v MICRONICu. Mimochodem s panem Smičkou jsem také několikrát jednal a je to člověk, který se snaží vyjít maximálně vstříc. Takových už moc není. Zkus ho kontaktovat, bo nevím, jestli opravují i notebooky.
johny__g (6387)|18.2.2009 15:41
[QUOTE=KEOSAN;221035]..

DOPLNENIE:
pre informaciu - niektore dosky maju v manualoch ako ECS K7S5A, ze zvladnu iba 512MB RAM celkovo. Ale casto to byvaju stare, nektualizovane udaje, takze je moznost, ze to zvladne aj viac. Niekedy na to stacil BIOS, niekedy to chodieva aj so starsim BIOSom bez problemov.[/QUOTE]

Takže pro ty méně chápavé. Čipsety Intel i815xx podporují maximálně 512 MB paměti, víc prostě ne, důkaz máš tady. Takže bláboly o tom, že 2 x 512 MB by jelo jsou mimo. Navíc argumentovat tady o generaci mladší desktopovou deskou ... no comment. To že tenhle čipset podporuje moduly o maximální velikosti 256 MB je v tom linku co jsem postoval dříve také. Máš-li důkaz že je tomu jinak, sem s ním. Já jsem zde prezentoval informace podložené důkazy, ty jen výkřiky do tmy typu "možná, myslím, mohlo by" apod. Aspoň že jsi napsal že si to má nejdřív zkusit než to koupí.
KEOSAN (958)|18.2.2009 15:46
Niekedy vsak nemusi zalezat na celkovej kapacite RAM, ako na velkosti cipoch.
Napr. jednostranne RAM, maju cip s vacsou kapacitou. Dvojstranne s mensou. Takze do stareho PC je lepsi dvojstranny. Predpokladam, ze jednostranny 512MB RAM by bol asi problem.

Alebo mate tie cipsety a skusal tam niekto obojstranne 512MB RAMky ? Tiez neni RAM ako RAM. Niektore PC133 kludne chodievaju ako PC100, ine zas nie. Tiez som si nemyslel, ze manul k ECS K7S5A tvrdil, ze tam ide iba 512MB RAM a mne tam chodil 1GB modul a aj druhy, cize 2GB RAM. Lepsie skusit, ak je moznost - ak na tom notebooku tak niekomu zalezi. Osobne si myslim, ze to moc nema cenu a mozno v bazare sa to bude dat poriesit sikovnejsie.

Ohyb, ked to hadze chybu by mohol este znamenat aj nejaku trhlinku na PCB. Mozno by sa to dalo zalepit, treba sa opytat niekoho, kto take nieco opravoval /mozno TRODAS, alebo -HoNY-/

DOPLNENIE:
datasheety sa vytvaraju v urcitej dobe, ked je pristupny urcity HW. Preto je otazne, ci aj ked je to niekde napisane, ze to podporuje tolko, ze sa nieco nezmenilo a vyrobca nema napr. novsi BIOS, kde to podporuje viac RAM. V zivote som uz videl kadeco, co som si myslel, ako moze vobec fungovat a ono to fungovalo. Preto k niecomu som skepticky, kym si to osobne nevyskusam. Je to aj naopak - vselico teoreticky moze chodit a ked sa to da spolu, chodit to nemusi i napriek tomu, ze technicka specifikacia je OK. Netreba vsetkemu verit... :D Napr. u HDD, niektore radice podporuju disky iba do X GB a predsa utilitkou od vyrobcu sa dalo nieco premapovat, zapisat na HDD a spristupnit tak celu oblast. Tak isto niektory vyrobca moze mat podobnu ficurku pre RAM. "Nic nie je nemozne", ako hovori Toyota. :D Preto radsej vyskusam, potom uvidim... ;)

Pre skeptikov iny priklad. Napr. ECS K7S5A mala SIS735 cipset. Starsi cipset napr. SIS730 sa pisalo, ze podporuje tiez maximalne 512MB RAM a ajhla maximalne 1GB... http://www.dealtime.co.uk/-elitegroup+socket+a+motherboards+sis730

Takze ak na tom niekomu zalezi, tak ze mu to za to stoji, tak mu ostava len skusat.... Keby som v zivote veril vsetkemu, co sa da a co sa neda, tak by som nikdy nic neurobil :)
johny__g (6387)|18.2.2009 16:10
O tom že v manuálech nemusí vše platit, nepochybuju. Ale to, že i815 podporuje jen 512 MB paměti, je fakt, a nepomůže tomu žádný BIOS. Důvod je mimo jiné ten, že v době jeho uvedení byl tento čipset (spolu s i810) mířen do domácích a kancelářských počítačů. Podpora pouze 512 MB paměti byla záměrná, ne že tehdy nebyl HW co by to umožňoval. Předchozí čipset i440BX přitom uměl až 1 GB paměti, byl také mimo jiné používán do serverů (podpora více procesorů, ECC paměti). Jeho nástupcem pro servery a pracovní stanice měl být i820, který ale používal drahé RDRAM. Aby Intel donutil uživatele kupovat desky s i820, místo levných i815, musel právě i815 okleštit tak, aby nepředstavoval pro i820 konkurenci. Proto umí jen 512 MB nonECC RAM, jen jeden procesor atd. Pokud máš důkaz že je to jinak, říkám znovu - sem s ním. Já i815 měl, stejně tak i440BX a v notebooku mám i830M. Ty jen argumentuješ jakousi SiS deskou a pevnými disky..
8čipové (jednostranné) vs. 16čipové (oboustranné) moduly se řešily většinou u desktopů a i440BX. U notebooků je to podobné, ale sehnat 16čipový 512 MB modul by bylo drahé. To na tom aukru je 8 čipový.
KEOSAN (958)|18.2.2009 16:18
OK, je velmi pravdepodobne, ze mu to nepojde... Ale skusit to moze, pre istotu - lepsi pocit, nie ? Ked ma chut to opravovat... :)

Pre rozne dosky - existoval aj napr. upraveny, neoficialny BIOS, pretoze vyrobca tam mal nieco schvalne okliestene, co sa dalo zapnut. Takyto upraveny BIOS toho mohol nastavit ovela ovela viac, nez bolo bezne. Ale to uz je vazne len pre silne natury.... Napr. na ECS K7S5A som taky BIOS skusal, ale u notebookovej dosky by sa to horsie hladalo a je to vzdy riziko.

Ad zohnanie starsieho modulu RAM:
a/ bazar
b/ ak ma niekto znameho, alebo moze skusit nejaku vacsiu firmu, ci cez dodavatela. Napr. po mne dodavatel chcel starsi CPU, ci starsiu RAM. Starsia bola drahsia, ale co z toho ? Ked mi ponukol, ze dostanem napr. 1GB DDR, miesto 1x512 SDRAM, alebo vykonnejsi CPU miesto slabsieho, pokial to brala doska, tak nebolo o com rozmyslat. Je to vyhodne pre obe strany.
Logout (4018)|18.2.2009 17:06
johny: V globálu souhlas, ale single a double sided moduly nesouvisej s počtem čipů a už vůbec ne s tim, jestli jsou čipy rozmístěný na jkedný nebo na obou stranách placky.

viz např.: http://en.wikipedia.org/wiki/DDR_RAM
odstavec Module characteristics
Draken (1578)|18.2.2009 21:49
hmm tak víš co objednáš-vyzkoušíš-půjde-necháš
-nepůjde-vrátíš do 14 dnů bez udání důvodů....
Withman (1337)|1.3.2009 01:58
[QUOTE=dedeky;221011]
to whitman z 08:34 ..jseš vedle, nebudu přeci kupovat nový lustr, když potřebuji vyměnit žárovku
[/QUOTE]

Jenže ty nepotřebuješ vyměnit žárovku (RAM), ty potřebuješ vyměnit objímku a to je na koupi nového lustru...
trodas (1753)|1.3.2009 10:15
Zatimco se vsichni jak se zda, specializuji na pokus s 512MB pameti - co takhle nechat ten pametovy slot vypajet a nahradit novym, funkcnim? Me takhle nedavno v Microniku Prerov opravil pan Smicka starou zakladni desku kde se menil AGP port, takze... Za cirka 450,- bez DPH je to cesta k reseni.
http://www.micronic.cz

PS: svoho casu mi Smicka prepajel 4 simm sloty na Cyberstorm PPC dvouprocesorove karte z sikmych na stojate... a karta bez problemu jede dodnes. Takze asi tak :)