reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Abit AB9Pro a 45nm Intel E5200

odb (505)|22.2.2009 21:21
Chcem sa podelit so skusenostou s doskou Abit AB9Pro a 45nm Intel E5200.

Oficialne tato doska s cipsetom 965 nepodporuje 45nm procesory. Pred par mesiacmi som si nasiel na internete beta BIOS, s ktorym by mal fungovat E8400,boli tam aj nejake obrazky. Mal som v tej dobe po ruke E7300 a s nim doska nenabehla, aj doska s tymto BIOSom sa chovala trocha divne. Vsetko som vratil do povodneho stavu a nechal to tak.
Nahodou som zase narazil na beta BIOS pre moju dosku (nazov je ten isty ale uz som ho stahoval priamo z ftp Abitu), pozical si z prace na víkend E5200 a dal druhú šancu mojej doske. Flash bez problemov, nabeh dosky s mojim C2D4300 bez problemov. Potom som tam nahodil E5200 a po vymazani CMOS doska nabehla. Kedze tato doska nevie nastavovať polovičné násobiče, tak v BIOSe bol CPU nastaveny ako 12x 204 t.j. 2448 MHz. Zatial vsetk ok, po chvili som zistil, ze s tymto beta BIOSom doska nedetekuje disk a DVR-RW v AHCI mode. S raid zdetekuje disk aj DVD ale windows nahodi BSOD. S modom IDE zatial vsetko funguje OK. Testoval som to zatial len cez PRIME95 na oboch jadrach nieco cez 1hodinu (nebolo viac času). Teraz som skusil male pretaktovanie FSB som nastavil na 240 ->2880MHz. Zatial vsetko ok. Skúsim aj viacej, čo to dá.
Poznatky- spotreba v idle poklesla o 6W, v burn som este nestihol porovnať (co som pri hrani FARCRY2 odsledoval, tak to bude zhruba 15W) . Skusal som aj FARCRY2, zatial bez problemov. Skusim ho este poriadne otestovat.

Tak toľko malé info.


odkaz na bios - ftp://ftp.abitshop.com/pub/bios/ab9/M516A_23.B01
e5200.JPG e5200_abit.JPG
odb (505)|31.10.2009 10:41
Dostal sa mi do ruky E5300 v revizii R0 (SLGTL), ktory ma podporu Intel® Virtualization Technology ( E5300 SLB9U, nema tuto podporu) a vyskusal som ho v mojej Abitke. Funguje zatial bez problemov. Este zistit, ci je aj ta virtualizacia funkcna :) (v BIOSe je samozrejme povolena).
e5300.JPG