reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

SketchUp

Intri (3490)|27.2.2009 16:01
Nechť tento thread býti threadem o programu tomto.:-)

Začnu já s problémem:

Ve SketchUpu se snažím vymodelovat zaoblenou plochu. Beozstyšně k tomu používám plochu složenou ze dvou úseček a jedné křivky ( příloha 1 ). Tuhle plochu chci protáhnout tak, aby vytvořila 3D objekt ( příloha 2 ). K tomu chci použít nástroj Follow me, abych mohl objekt protáhnout i přes zaoblený roh. Problém je, že to tažení přes roh vytvoří nějak nekompletní objekt ( příloha 3 ). Nevěděl by někdo, co dělám blbě, pls?

EDIT: Zajímavé je, že takový problém to dělá jen se zakřivenými "přeponami". Pokud přeponu toho trojúhelníku, jehož plochu chci táhnout, udělám rovnou, funguje to v pohodě ( příloha 4 ). Přesto je tam ale něco, co se mi nepozdává - ty červeně zvýrazněné přesahy. Ty by tam teoreticky neměly vůbec být, ne?
SketchUp1.png SketchUp2.png SketchUp3.png SketchUp4.png
Richmond (8084)|27.2.2009 19:51
To jsou polygony ktery to proste nezavrelo, da se tomu nekdy predejit tak, ze odstranis horni plochu, popr. cely objekt zvetsis na uroven metruu (je to bug). Ted budes muset vytvorit trojuhelnik (ikona mnohouhelniku), odemknout a manualne "natahat" vrcholy a tim "zalepit" diru

edit: aha, ty to delas zrovna opacnym zpusobem nez ja (napred followme pak "zavrit" objekt)
Intri (3490)|27.2.2009 20:18
No, nakonec jsem to pořešil využitím kružnice. Zalepování těch děr mě taky napadlo, ale vůbec se mi to řešení nelíbilo. Kružnice tedy zabrala, ale krom toho zalepování nevím, jak bych pořešil, kdybych chtěl takto "zaplášťovat" nějaký prostor jinou křivkou než čtvrtkružnicí ( což je v podstatě to, o co jsem se celou dobu pokoušel ).
Richmond (8084)|27.2.2009 20:24
Kruznice je ZAKLAD - krivka totiz neni stejna jako rozctvrcenej kruh! (asi taky bug)
Jen tak informacne: Nebudou to ve finale futra? Zda se mi ze tam budes mit za chvili hooodne polygonu...
Intri (3490)|27.2.2009 20:34
Ne e, tohle má být matrace.:-) Futra mám hotová.
Richmond (8084)|27.2.2009 20:49
No pokud mas vodni matraci tak by to davalo smysl... Proc nemas zapnutej AA? Preferences > OpenGL
Posli sem nejakej screen pokoje :notsure
Intri (3490)|27.2.2009 20:59
No, když pominu, že nevím, že se AA dá zapnout, nevypadá to, že by to můj SU chtěl dovolit. Jsou tam dvě dostupné schopnosti: True Color s přesností High ( a 0x AA ) a totéž, jen s přesností Low. Hardwarovou akceleraci mi to nedovolí zapnout, asi kvůli tomu, že mám W7 a v něm integrovaný ovladač na grafiku ( Toshibou dodávaný ovladač mi nešel nainstalovat ).

A v pokoji je momentálně jen postel s matrací, dveře a s nimi ta futra a teď pracuju na okně.
Richmond (8084)|27.2.2009 21:41
Hmmm, divny, me na W7 6801 dovoli AA na S3 Unichrome (sice takovy poslepovany ovladace z xp ale bezi, horsi je to s vykonem). Okna a podobna "vetes" je v Windows > Components > sipka u Domecku > Architecture
Components.png
Intri (3490)|27.2.2009 21:51
To by nebyla ta pravá sranda.:-)

S tím AA nevím, není potřeba ještě někde něco povolit/zakázat nebo nastavit, aby se ty volby odemkly? Celkem bych totiž AA uvítal, ty bílé lajny, co vznikají na hranách právě v důsledku aliasingu, jsou celkem hnus.
Richmond (8084)|27.2.2009 22:01
Zapina se to zaskrtnutim Enable Hardware Acceleration, precision by melo byt na Medium (dela mi to i na Quadru takze asi vlastnost, pochybuju ze na to ta karta nema)
Jako dalsi krok bych zvolil kapku lepsi notes (Quismo, idealne IBM s Quadrem, ale to bys mohl zrovna ty vedet :D), popr. bych si sednul k "velkymu"... Jinak ted mi docela Google potesil - jak jsem upgradoval na v7 tak to chtelo reaktivaci a nebralo to klic z v6, ale obratem jsem dostal novej a DVD s v7 je uz na ceste :thumb ...a pak ze se krast vyplaci...
edit: jaky bily lajny? urcite si rozumime??? ;)
Intri (3490)|27.2.2009 22:07
Ten noťas je momentálně to nejvýkonnější, co mám k dispozici.:-) Nic výkonnějšího v tomhle bytě bohužel není. Ale celkem mě to překvapilo, když vezmu v úvahu, že 7 si stáhla pre-release verzi WHQL ovladače, jehož výrobce je dle popisu samo ATI/AMD. Možná jen SketchUp ještě ovladače pro W7 nezná a nepodporuje.

Na druhou stranu, zas tak velký rozdíl ve kvalitě zobrazení asi nebude, ne? Očekával bych, že maximálně zmiznou ty bílé čáry.
Intri (3490)|28.2.2009 15:10
Tak jsem to zkusil na kompu s Vistou a ovladači přímo od nVidie. Zapnout HW akcelerace se dá, ale nastavit AA ne, alespoň ne v menu OpenGL. Kde se to přesně nastavuje? Poklepáním na AA v tom seznamu schopností či kde? Nějak se k žádné volbě AA nemůžu dopracovat.

Za zmínku asi taky stojí fakt, že jde o PC s integrovanou grafikou ( GeForce 7100 ).
Richmond (8084)|28.2.2009 15:47
[quote=Intri;224723]...Poklepáním na AA v tom seznamu schopností či kde?...[/quote]
jj, presne tak. Myslim ze na XPckach to slo ridit i pres nVidia ovladace popr. pres RivaTunes > OpenGL preferences, ale uz si to nepamatuju, to se jeste SketchUp nejmenoval Google SketchUp ;)

edit: Ted si vlastne vzpominam ze s prichodem Vist je OpenGL prepracovne takze se neda ovladat externima utilitama, SketchUp ted uz pouziva vlastni ovladace. Tenkrat byl totiz problem ho vubec spustit se zapnutym aerem
System Preferences.png
Intri (3490)|28.2.2009 15:50
Jop, tak přesně to nefunguje.:-) No co, tak si budu muset vystačit s přizpůsobováním barvy odvráceného xichtu. A uvidíme, co se stane, až se mi dostane do rukou PC s nějakou normální ( čili nemobilní a neintegrovanou ) grafikou.
Richmond (8084)|28.2.2009 15:59
Predpokladam ze tam mas tedy moznost zapnuti HW akcelerace ale nemas profil s AA (tzn. mas profily s AA 0x)... Bud rad aspon za to, HW akcelerace je ve slozitejsich scenach znat. Skoda ze Sketch neumi "vymlatit" veskery potencial s Quadra jako 3ds - na my stary 8800GTS se hybe uplne stejne

edit: na tu mobilni grafiku se podivam, zkusim dat Sketch na notes (XPS 1330, asi GF 8400 nebo 8600, nic slabsiho od nv tu nemam ;)
Intri (3490)|28.2.2009 16:13
Já myslím, že to bude těmi ovladači - kombinace Windows 7, pre-release ovladače a SketchUp s oficiální podporou pro zatím max. Vistu. Asi by s tím nebyl problém, kdybych nainstaloval Vistu a normální ovladače od Toshiby, ale to mi ty linky zase za to nestojí, abych přeinstaloval OS.:-)
Richmond (8084)|28.2.2009 16:22
Kdyz jsem jeste provozoval W7 na velkym tak jsem nespozoroval rozdil. Jako kdybych nebyl "linej" tak bych mohl pripojit hdd s w7 a udelat screen
Intri (3490)|3.3.2009 17:21
Hmm, tak jsem chtěl zkusit nějaký render pomocí Podia a utřel jsem... Nainstaloval jsem ho, menu Plugins ve Sketchupu normálně je, ale kliknutí na Show v tom menu nic neudělá, nevyskočí na mě žádné rozhraní Podia...

Nějaké nápady by byly, pls? Nefugnuje to ani na W7, ani na Vistě, ani se zapnutou HW akcelerací, ani bez ní.

EDIT: Hmm, tak to okno vyskočí jen u loadnutých modelů... Nevadí, hlavně, že to funguje. Každopádně, Podium řeší jen dopady paprsků, ne jejich odrazy od povrchů? Je tam možnost udělat povrch "zrcadlovější", ale nezdá se, že to zrcadlo fakt odráželo paprsky zpět do okolí.
Intri (3490)|4.3.2009 21:33
A další problém - vygooglil jsem, že všesměrová světla ( omni lights ) by neměla být míň jak 30 centimetrů od sebe, což jsem si ověřil v praxi - i při minimální světelnosti je výsledek renderu brutálně světlý.

Ale jak teda mám namodelovat světelný řetěz, kde jsou jednotlivé žárovičky od sebe vzdálené 7 cm? Napadlo mě celý model jako celek zvětšit ( třeba 10x ), ale uvítal bych spíš jiné, profesionálnější řešení.
Richmond (8084)|8.3.2009 01:59
Do Podia si nahrajes "modely" svetel, ktery suplujou svetla (omni, spot. atd.) a ty pak libovolne umistis. GUI Podia je vicemene jen roletka s nastavenim + okno u kazdyho modelu. Pokud mas shareware verzi tak je renderovani omezeno na jednu scenu tak jak pises. V plny verzi si muzes libovolne importovat svetla (vcetne jejich nahledu)
edit: momentalne nemam Podium nainstalovany takze ani nemuzu konkretne navigovat, nicmene pod W7 nema ani Podium problemy
Intri (3490)|8.3.2009 03:11
No, hraju si s tím už nějaký ten den a pořád nějak nemůžu přijít na pravidla, přestože už jsem prošel tutorialy a nápovědu Podia snad 3x. Příkladem budiž třeba render v první příloze ke scéně ve druhé příloze. Je to volně ve vzduchu umístěná černá krabička ( zběžný model malého prosvětlovacího boxíku, který tu v pokoji mám ). Na levé i pravé straně mám po jedné 5mm velké díře ( prostor pro modrou diodu ). Uvnitř krabičky je poblíž pravé díry ( 7,5mm od ní ) umístěný malý modrý obdélník sloužící jako omni. Povrch krabičky je neprůsvitný ( 0% transparency nebo 100% opaque, jak chceš ), takže teoreticky jediné místo, kudy by se to světlo mělo dostat ven, jsou ty dvě díry po stranách. Což by se mělo projevit jen a pouze kuželem modrého světla proudícího od omni ke zdem naproti těm dírám, a výslednou "projekcí" modrého kruhu na zdech.

Toť má logika při umisťování toho omni. V čem dělám chybu, když dostanu světlo i na zdi,na kterou by ten omni díky stínění krabičkou vůbec neměl svítit, a na stole?
20090308030628_1m24s.jpg scena.jpg
Richmond (8084)|8.3.2009 03:17
Mno chybu nedelas rekneme v nicem. Nicmene omni se pouziva trochu jinak - resp. tak jako driv v 3ds kdyz jeste nebyla mozna pouzivat realnych svetel (GI). Tzn. ze k vytvoreni svetla vychazenjici z krabicky pouzij SPOT svetlo :D
Pokud budes chtit vytvaret nejaky lepsi vysledky se svetly tak se poohlidni spis po maxu, cineme apod., na tohle neni Podium delany - je spis urceno k rychlymu nahledu nez jako realistickej render

edit: z toho obr. neni videt kde jsou diry. Jinak pokud zvetsis ten boz zastupujici svetlo tak se automaticky zveda i intenzita toho svetla
Intri (3490)|8.3.2009 03:40
Jo, no, tak nějak začínám dostávat pocit, že Podium není zrovna dokonalé. Na druhou stranu, v těch tutorialech jsou celkem hodně zajímavé výsledky. Nejde o mi nějakou pravou fotorealistiku, ale spíš o alespoň trochu věrný obraz, o nějakou představu, jak moc světla bude v místnosti s těmito a těmito zdroji při tomto a tomto umístění apod.

Jestli se ti chce, klidně se trochu rozepiš, jak se teda správně má používat to omni. Moje pokusy s LEM jsou totiž celkem hodně mimo mísu, dostávám všechno, jen ne čisté světlo.

Jinak co se týče jiných nástrojů, tak moc do extrému to asi nepoženu, já si to chtěl spíš jen zkusit, než se tím fakt zabývat. Sice mě to krapet chytlo, ale kdo ví, jak dlouho mi to vydrží.:-) To Podium se mi líbí svojí absolutní jednoduchostí, jen mi fakt nějak i přes všechny ty tutorialy, přečtené thready na fóru, FAQy i vlastní zkušenosti uniká, jak se s tím má přesně pracovat - očividně je můj postup ( a možná i celé pochopení ) špatný.
Richmond (8084)|8.3.2009 03:54
ok, zkusim nainstalovat Podium, doufam ze mi to pofrci i na SU7. Kazdopadne ja delal svuj pokoj v maxu - natocil jsem pouze svetlo (slunce) podle aktualnich stinu, seridil podle toho hodiny a mel jsem ve vysledku naprosto stejne vysledky
_obyv_c2.jpg
Intri (3490)|8.3.2009 03:56
Já to Podium mám na SU7, když pominu, že se jeho interface dá otevřít jen u načtených modelů, zdá se, že funguje, jak má ( teda aspoň doufám, že ty blbé výsledky dostávám jen kvůli tomu, že si hraju s něčím, o čem vím guano, ne proto, že by bylo Podium pokažené... ).
Richmond (8084)|8.3.2009 04:03
Jakou mas verzi Podia? Ja mam 1.6 beta3 Full upgradovano z 1.5 ale jel jsem na Sketchi 6 Pro tak doufam ze mi to najde i 7
Intri (3490)|8.3.2009 04:09
Taky 1.6ku.

EDIT: Teď jsem zkusil něco s tím LEMem a docela se i zadařilo, už to vypadá mnohem líp. Chyba byla samozřejmě ve mě - z toho, co jsem četl, jsem pochopil, že LEM je v podstatě "laser" - že šíří světlo jen přímo před sebe, zatímco omni slouží jako žárovky. Takže asi jsem to jenom fakt blbě pochopil. Nicméně stejně pořád nechápu, jak se s tím mým omni mohlo dostat světlo skrz neprůsvitnou krabici. Očividně to renderování nefunguje jako ve skutečnosti, ale pak by mě hlavně zajímalo, jak teda vlastně funguje.

A taky je docela zajímavé, že hranatý LEM mi dal kruh na stěně.:-)

A eště jeden edit:

Podle tohoto by ten můj model krabičky s omni uvnitř a dvěma dírama po stranách prostě měl fungovat. Výsledkem by měl fakt být jen určitý kužel světla vycházející z těch děr. Zkusím ten model celkově zvětšit, jestli nedělají bordel opět velmi malé vzdálenosti.
Richmond (8084)|8.3.2009 04:59
Mno me to asi funguje - prikladam scenu (render uplne vpravo), druhy render je vysledek pridani intenzity svetla asi na 50. kazdopadne stin u oranzoveho kvadru se protahuje stejne jako v tutorialu takze mozna bude neco spatne u tebe.
Mas tam dohrany (Plugins\) ty dva .rbs (podium_tools.rbs, podium_wizard.rbs)?
Intri (3490)|8.3.2009 05:09
Ne e, nemám, ale už jsem na to přišel - doopravdy ty problémy vznikaly kvůli vzdálenostem. S Podiem se prostě nesmí pracovat v milimetrech a nemělo by se ani v jednotkách centimetrů, chce to desítky centimetrů až metry.

Právě jsem to vyzkoušel na dvou renderech ( přílohy ). Jsou to dvě stejné vyrenderované scény ze stejného modelu, jako předtím - jen s tím rozdílem, že jsem ho "vystupňoval" ( nevím, jak líp přeložit scale up ) na pětinásobek. V první příloze je omni uvnitř krabičky poměrně daleko od díry ( asi uprostřed krabičky ), v té druhé je naopak dost blízko. Výsledkem přiblížení světelného zdroje k díře má být zcela logicky větší kruh na stěně - a ten tam taky je.

Takže fakt, prostě platí, že když si hrát se světlem v pokoji, bude zapotřebí ho zvětšit. Akorát by mě zajímalo, proč tohle omezení vůbec existuje - proč Podiu dělá problémy pracovat v milimetrových mírách. Ale to už je celkem nepodstatné, důležité je, že se dá Podium přimět k rozumu.:-)
20090308050039_42s.jpg 20090308050213_46s.jpg
Richmond (8084)|8.3.2009 05:31
S tou dirou jsem to zkousel (s hranatou) a hodi mi to realny hranaty "kolo"
- prvni screen > svetlo vys >>> mensi "kolo"
- druhy screen > svetlo niz >>> vetsi "kolo"
Tzn. ridi se to fyzikou ;-) akorat nevim do jake miry pac nejde sestelovat mekkost stinu. Kazdopadne doporucuju pracovat s jednim svetlem (hodit do "grupy") a dalsima doladit. Tady plati jednoduche pravidlo ke kterymu jsem casem dosel - v realnym svete je jen jedno svetlo (slunce) a to se snazim aplikovat i v renderech. Ma to vyhodu jak v rychlosti tak i v jednoduchosti sestelovani jednoho svetla nez peti ruznych svetel.
SU Podium  230x150.png SU Podium  230x150 (2).png
Richmond (8084)|8.3.2009 05:52
Jeste pridam screen co delaji ty dva .rbs + testovaci render s pouzitim stropniho svetla (Optelma_Fati_CL) cca 10m nad objektem a sedou podlozkou s 35 reflect ;-) Nic vic jsem ve scene nemenil
SUbrowser.jpg test.jpg
Intri (3490)|11.3.2009 19:54
Heh, opět dotaz noobíka.:-)

Jak se správně postupuje při tvorbě 3D mříže? Teď jsem si otrocky udělal pole na sebe kolmých pásů, které ve výsledku tvoří čtverce. Všechny tyhle pásy pak chci pullem převést z 2D do 3D - ale to má zjevný háček; ksicht, který všechny ty pásy dohromady tvoří, je přerušovaný hranami, které vzniknou překřížením těch pásů ( jestli mi někdo rozumí, co myslím - prostě dvě rovnoběžky, na ně kolmo další dvě rovnoběžky a protnutím všech rovnoběžek vznikne uprostřed čtverec ).

Tyhle hrany potřebuju zrušit, ale na každé "křižovatce" jsou 4, takže volit je po skupinách a jen z nich mazat ten vnitřní ksicht, aby tam zůstala celková plocha k pullu, je celkem HODNĚ zdlouhavé.

Určitě existuje inteligentnější způsob, jak udělat mříž bez zbytečných hran.
Richmond (8084)|11.3.2009 20:02
Bavime se o Sandboxu?
Intri (3490)|11.3.2009 20:06
O čem že to? Jsem teď zkoušel v rychlosti googlit a nic kloudného jsem na Sandbox nevygooglil...
Richmond (8084)|11.3.2009 20:08
Mno tohle jsem myslel, mi prislo ze bys chtel delat oblicej :mistake
Sandbox.jpg
Intri (3490)|11.3.2009 20:13
Naopak, něco daleko jednoduššího ( viz příloha ).

Tyhle úzké pásy pak najednou zvednu pullem. Ale v tom mi právě brání ty hrany, co vznikly překřižením přímek, když jsem ty přímky kreslil.
m?íž.jpg
Richmond (8084)|11.3.2009 20:23
Aha, hmm... Tak na tohle teda nevim, ja vetsinou delam opakujici se veci pres Copy > Array... Mno a nechces sem hodit ten model?
Intri (3490)|11.3.2009 20:28
Až dodělám ten poslední kus, možná.:-)

Co se týče polí ( array ), to jsem právě samozřejmě využil při tvorbě těch pásů. Ale jak udělat takovouhle mříž nějak jednodušeji, ať nemusím ručně promazávat ta překřížení, to mě nenapadlo.

Ale jak jsem psal tenhle příspěvek... Asi jsem mohl nakreslit jen ty čtverce a zkopírovat ty, že? V tom modelu, ke kterému tahle mříž patří, jsou sice zaoblené hrany, ale to by se už prostě dokreslilo ručně...

Což mi opět připomíná - dá se ve SketchUpu vytvořit dvourozměrné pole prvků ( matice )? V tutoriálu to myslím nebylo, tam byla jen řada a kruh.
Richmond (8084)|11.3.2009 20:57
[quote=Intri;228474]Což mi opět připomíná - dá se ve SketchUpu vytvořit dvourozměrné pole prvků ( matice )? V tutoriálu to myslím nebylo, tam byla jen řada a kruh.[/quote]

Abych rekl pravdu tak opet nevim, pouzivam akorat tu radu :notsure, na ostatni pouzivam maxe (napr. vyplneni useku stromeckama atd...)
Intri (3490)|11.3.2009 20:59
Nevadí, i tak díky moc.:-) Jsem asi ve třetině odstraňování hran.:D Už to nebudu měnit, prostě si trochu odpočinu u nicneříkající "práce".:-)
Richmond (8084)|12.3.2009 19:53
Intri (3490)|12.3.2009 20:10
Hmm, tohle ještě neumím - křivky zakřivené třeba právě tak, jako jsou ty lopatky nebo navazování rovin na zakulacené hrany... Předpokládám, že se k tomu využívá pana Boola, ale spíš mi pak dělají hlavně problém dodatečné úpravy apod.
Richmond (8084)|12.3.2009 20:35
Lopatky jsou jednodussi nez vypadaji, staci trochu zaimprovizovat s Rotate + Copy Array

Booleanovske funkce se u Sketche ukryvaji pod nazvem Intersect... (prave tlacitko) - ma to vsak jeste "musky", stejne tak i krivky (absence beziorovych krivek - tedy alespon v6 je nemela, v7 jsem jeste neosahal...)

Zakulacovani a "zahlazovani" se uskutecnuje oznacenim bud samotne hrany nebo hran + pozadovanych ploch pomoci Soften a naslednym nastavenim uhlu...
Intri (3490)|12.3.2009 20:45
Jj, ten intersect znám, už jsem ho párkrát použil, ale největší problém mi dělá představit si nějaký tvar a pak se dopracovat k tomu, jak ho vlastně udělat, jak dojít k tomu, jaké základní tvary a v jaké velikosti použít. Asi to chce celkem hodně představivosti a cviku.
Richmond (8084)|12.3.2009 20:56
A taky nervu :hmm
Lepsi je udelat vetsi objekt a pak ho postupne orezavat nez riznout a nastavovat, to same plati o softeningu (nenavratne zmizi hrany) - skoro jako v realu :notsure
Intri (3490)|18.3.2009 03:20
Tak jsem nějak dokopal ovladače pro Vistu k instalaci na Windows 7. Krom toho, že mi nejde zapnout AA ( což mě ani moc netrápí ), mě sice mile překvapila rychlostí vykreslování, ale velmi nemile rychlostí ovládání. Mám tím na mysli, že když vezmu třeba nástroj Rotate, skok z jednoho bodu, na který ukazuju, na jiný bod trvá asi 2 sekundy. Při představě, se člověk celkem často trefuje třeba do středu malé úsečky, je to celkem dost brutální zdržovadlo.

Je to normální? Use Fast Feedback mám zapnuté.
Richmond (8084)|18.3.2009 18:28
Normalni to urcite neni, ale pokud mas oznaceny (zlute) nejaky slozitejsi model tak tam urcite zbrzdeni je
Intri (3490)|18.3.2009 18:46
Ne e, je to tak pomalé i bez zvolení čehokoliv. Když HW akceleraci vypnu, dá se pracovat v pohodě ( až na to, že je zase třeba otáčení mnohem trhanější ).
Richmond (8084)|18.3.2009 20:58
Tak v tom pripade mi napadlo akorat ATi - na maxe je taky Quadro rychlejsi nez FireGL, navic jestli jedes na booku tak bych se asi se zpomalenim smiril - ono na booku se da spis ukazovat nez primo tvorit (ted myslim slozitejsi sceny, ne treba modelovani stolu). Kazdopadne ten pokojik uz se zacinal trochu "zaslozitovat"...

edit: u me dava pri Camera > Animation > Start nejakych 25fps pri zamereni kamery zhruba na stred a pohled "around"
Richmond (8084)|23.3.2009 17:48
rozpracovane logo SHW