reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Zaheslovani pocitace

computerboy (82)|28.2.2009 15:57
Dobrý den,
poradí někdo jak zaheslovat pc(myslím ne windows, ale hned pri startu pc) Vím, že to jde nějak přes Bios, ale nepovedlo se mi to...
díky
michal.kolesa (357)|28.2.2009 18:01
To záleží jaký máte BIOS setup

Musíte tam mít někde položku user passowrd, system password nebo něco podobného

Vlezte do biosu
Vemte digitál, vyfoťete to a pošlete to sem
Pak spíše poradíme
r34ktor (7477)|28.2.2009 18:18
Pomohlo by uvést typ základní desky.
computerboy (82)|28.2.2009 18:54
http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=105140006000000IHI&Search=gigabyte%20p43&SearchType=1
to je základní deska

- povedlo se mi nastavit akorát heslo do setupu, ale to nechci...
Richmond (8084)|1.3.2009 06:24
Advanced BIOS Features > Password Check > zmenit na [System]
...jinak manual strana 48 :mistake
trodas (1753)|1.3.2009 10:32
Nechci byt prorokem, ale jestlize nezvladas nastaveni BIOSU, ktere je velmi snadne - pak by jsi mel zvazit, jestli nastavenim hesla nemuze dojit k tomu, ze tu zachvili prijdes s tim, jak ze se to heslo maze :)
computerboy (82)|1.3.2009 11:54
to Richmond: diky moc...
to trodas: nemej starost - uz nastaveno a vse v poradku...
computerboy (82)|9.3.2009 22:36
jenom jeste dotaz:

Vzdycky to vezme heslo az napodruhe. Cim to je? Ikdyz to pisu i poprve spravne...
Poprve mi to vzdycky napise spatne heslo, ale pak po druhy uz je to ok...

Vedel by nekdo ?
astec (1823)|9.3.2009 23:18
[QUOTE=computerboy;227696]jenom jeste dotaz:

Vzdycky to vezme heslo az napodruhe. Cim to je? Ikdyz to pisu i poprve spravne...
Poprve mi to vzdycky napise spatne heslo, ale pak po druhy uz je to ok...

Vedel by nekdo ?[/QUOTE]

zkus cokoliv napsat a pak smazat, poté teprve napsat heslo
Richmond (8084)|10.3.2009 02:04
[quote=computerboy;227696]
Vzdycky to vezme heslo az napodruhe.[/quote]
A zadavas Supervisor nebo User pass? Zkusil bych zadavat jen supervisora, user je stejne k nicemu (umi sice vlezt a koukat po biosu ale neumi ulozit, to je dobry tak pro deti, ale ty ti to stejne zlikvidujou ve winech)
kevin00 (10238)|10.3.2009 07:44
Další možností je zašifrovat disk pomocí např.: TrueCrypt.
Nemohlo by dojít u hesla nastaveného v BIOSu k prolomení pomocí univerzálních hesel ?
johny__g (6387)|10.3.2009 08:49
[QUOTE=kevin00;227746]Další možností je zašifrovat disk pomocí např.: TrueCrypt.
Nemohlo by dojít u hesla nastaveného v BIOSu k prolomení pomocí univerzálních hesel ?[/QUOTE]

Myslím že heslo do BIOSu se dá jednoduše "prolomit" vyndáním baterky, ne?
Dojigiri (1629)|10.3.2009 10:42
[QUOTE=computerboy;227696]jenom jeste dotaz:

Vzdycky to vezme heslo az napodruhe. Cim to je? Ikdyz to pisu i poprve spravne...
Poprve mi to vzdycky napise spatne heslo, ale pak po druhy uz je to ok...

Vedel by nekdo ?[/QUOTE]

Tak tak, skus před zadáním hesla párkrát zmačknout Backspace (stávalo se mi, že se tam nejspíš vložily i stisky kláves např. Del když jsem lez do Biosu).

A jak podotknul správně johny__g, pokud jde o to, zabezpečit počítač, aby se ke spuštění systému a datům nemohla dostat nepovolaná osoba, tak s heslem Biosu si neporadí jenom naprostá lama, pokud má fyzickej přístup k počítači (otevře case a vymaže bios). Tj. mít heslo Biosu nastavený i pro spuštění systému je naprostá zbytečnost, která nezvýší bezpečnost a zároveň obtěžuje. To je vhodný pouze pro Bios, a to jenom v takových případech, pokud např. nechceš, aby ti zbořil bios 4-letej synek (kterej to obejít nedokáže, protože ještě neumí rozebrat case a vymazat bios). Jinak je systém zabezpečenej vhodnějším způsobem nastavením neprázdných hesel administrátorovi a uživatelům.

Pokud je účelem zabezpečení dat nebo spouštění systému, je vhodnější již zmiňovaný TrueCrypt. Všechny data, ke kterým se nemá dostat "nepovolaná osoba" musí být na zašifrovaný jednotce (tj. pokud i systém - certifikáty apod., tak musí být zašifrovaná i systémová jednotka; naopak zašifrování samotné systémové jednotky nestačí, pokud jsou důležitý data i na nějaký další jednotce, musí být zašifrovaná i ta - jinak by se na ní dalo dostat např. opět výmazem biosu a nabootováním linux live CD).