reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Vista i xp dohromady

Dohnalik (58)|28.2.2009 17:48
Dobrý den mám pc s xp a chtěl bych si tam nainstalovat i Vistu. ovšem tak že když zapnu pc tak mi dá na výběr jestli chci spustit xp nebo vistu. dík
fanynek (2048)|28.2.2009 19:47
[QUOTE=Dohnalik;224776]Dobrý den mám pc s xp a chtěl bych si tam nainstalovat i Vistu. ovšem tak že když zapnu pc tak mi dá na výběr jestli chci spustit xp nebo vistu. dík[/QUOTE]

A chceš ji dávat na stejný HDD, jako máš XP, nebo máš dva? Varianta s XP na jednom fyzickém disku a Vistou na druhém je lepší. Tam jen prostě nainstaluješ (klasicky, ne z běžících XP) Vistu na primární oddíl druhýho HDD a při startu PC si vybereš,který chceš rozjet.
fanynek (2048)|1.3.2009 16:58
//EDIT// Ještě jsem zapoměl na jednu podle mě skvělou možnost.
Ty když instaluješ Vistu na druhý oddíl stejného disku, nebo na primární oddíl druhého (jiného) HDD, tak Vista přepíše, resp. modifikuje zavaděč XP-éček a to nemusí dělat po "odstranění" VIST zformátováním oddílu, na kterém VISTA byla, dobrotu.
Proto hodně lidí toto řeší tak, že pokud mají dva pevné disky, ten S XP před instalací VISTY odpojí, aby byl v PC jakože jen ten pro VISTU, na ten ji nainstalují a pak připojí ten původní HDD s XP-éčkama.
Tím docílí toho, že vlastně VISTA "neví" o XP a obráceně. Jen vidíš z jednotlivých OS druhý disk a na něm složky se soubory toho druhého OS.
No a jak přepínají, mezi těmito OS? Při startu PC stisknutím klávesy pro Quick boot (u desek GB je to F12). Po stisknutí se ti zobrazí nabídka, z čeho chceš bootovat a ty si jen šipkou najedeš na dený HDD a dáš Enter.
(Tato volba je jednorázová a při příštím startu PC se bootuje z toho, co máš na pevno nastaveno v BIOSu.)