reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Zrychlení bootu Windows 2000/XP

trodas (1753)|28.2.2009 23:47
Takže - Windows 2000 a Windows XP používají sice stejné jádro (XPčka jsou Windows NT 5.1, 2000 jsou Windows NT 5.0) a kromě pár detailů vše co jede na XPčkách jede i na Windows 2000, ale Windows XP bootují výrazně rychleji. Alespoň tedy dokud je nezaprasíte všemožnými pofiderními aplikacemi :) Proč tomu tak je? Inu proto, že to bylo cílem při jejich vývoji. A jak toho "rychlého" bootu bylo dosaženo? Kešováním. Vše, co se při startu inicializuje si XPčka uchovávají v diskové keši, aby startovaly opravdu rychle. Do keše se ukládají i updaty při změně HW/nastavení a tady je první problém. Přetaktujete-li mašinu a spadne-li vám při bootu do XPček, můžete se s nimi také rozloučit a často ani záchranná konzola nepomůže. To je daň za kešování. Overclocking je třeba dělat mnohem opatrněji, zatímco pád při bootu Windows 2000 nikdy nerozchodí.
Druhá věc je paralelní načítání více driverů najednou u XPček, proti sériovému u Windows 2000. Opět je zde vyšší rychlost vykoupena potencionální katastrofou při selhání driveru, třeba dík overclockingu či skoro vysunutému konektoru...
Třetí věc je prioritizace služeb. A odložení jejich spuštění. Proč? Aby se plocha RYCHLE objevila a služby které nejsou k tomu nutné se stále ještě spouští, takže XPčka jsou vlastně jako klamavá reklama - už máte desktop, ale pracovat ještě nemůžete. U Windows 2000 tomu tak není, ale je to vykoupeno "opticky" delším bootem. Navíc některé služby (třeba automatické aktualizace, vyhledávání počítačů v síti a pod) se opravdu nemusí spustit hned, a tady z toho XPčka těží.

Mno a zůstává nám správa paměti pro a při inicializaci driverů. A tady se dá dosáhnout u Windows 2000 poměrně snadno nápravy. Stačí použít soubory ntldr a NTDETECT.COM z jiných Windows (třeba z XPček) a rázem Windows 2000 bootují rychleji. Nejrychlejší nejsou, kupodivu, tyto boot soubory z Windows XP, ale z Windows 2003 server.

Přiznám se, že když jsem si o tom četl tak jsem začal být silně skeptický. Bylo hezké, že dokonce i Windows XP useři hlásili rychlejší boot, ale zas né o moc. Tak jsem si udělal čerstvou zálohu a zkusil jsem to také. Opatřil jsem si ty boot soubory z Windows 2003 server SP2 Enterprise a ze standardních non-SP 2003 server Corporate edition, které jsem nakonec použil. Výsledky jsem změřil na svých Windows 2000 SP4 s neoptimalizovaným FAT32 2G C partitionem na Win. Běželo (a stále běží :) ) to na stařičké JetWay V266B desce s 1G 2-2-2-5 ram, FSB 150 x 12.5 = 1875MHz AXP Barton procík a FX 5600XT grafika. Windows 2000 SP4 jsem si dost zoptimalizoval už předtím, takže jakou změnu můžou dva soubory způsobit?

Originál Windows 2000 SP4 boot fajly - boot time 38,62 sec
Windows 2003 server Corporate fajly - boot time 28,29 sec

Časy jsou od zmizení post screenu do bliknutí screenu po startu Win při overclocku grafiky - staré nVidie blikají při overclocku ;)
Musím říci, že deset sekund zlepšení mě velmi příjemně překvapilo, až šokovalo. Zkoušet ty větší soubory z SP2 Enterprise ani nemělo pro mě cenu, já počítač ráno zapnu a večer vypnu... ale tohle zrychlení nic nestojí a 10 sec je pěkných.

Jaké jsou vaše časy? :)