reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Leadtek WinFast PX8800 GTS TDH (640MB)

tequilla (1015)|7.12.2006 13:20
[FONT="Verdana"]1. Balení a instalace

S novou řadou grafických karet Leadtek přichází i nový design krabice. Hlavní námět s vyobrazenou fiktivní akční postavou sice zůstává, ale krabice je vyvedena v oranžovo-zeleno-bílé kombinaci, která je ještě vyšperkována zvláštním efektem. Pod uvedenými barvami je ještě nanesena stříbřitá vrstva, díky které na krabici vynikají duhové přechody a musím říct, že se jedná o hodně líbívou záležitost (a o to hůře se fotí):


[SIZE="2"]Obr.č.1: Krabice[/SIZE]


[SIZE="2"]Obr.č.2: Detail duhového přechodu[/SIZE]


Kvůli krabici si ale těžko někdo bude kartu pořizovat a proto přejdeme k dodávanému příslušenství. To zcela odpovídá standardům firmy Leadtek a obsahuje:
[INDENT]
  • hlavní příručku
  • příručku pro rychlou instalaci (2 kusy v celkem 7 jazycích)
  • HDTV kabel
  • redukci z DVI na D-Sub
  • napájecí redukci (2 Molex -> 6-pin)
  • CD s ovladači a firmení utilitou WinFox II
  • CD s proramem PowerDVD 6.0
  • hru Trackmania Nations ve speciální Leadtek edici
  • hru Spellforce II
[/INDENT]

[SIZE="2"]Obr.č.3: Karta s dodávaným příslušenstvím[/SIZE]


V útrobách krabice je schovaná samotná grafická karta, zabalená ve fólii (i když slovo „schovaná“ zde není moc na místě, protože karta je solidní macek). Na rozdíl od ostatních výrobců, kteří se striktně drželi referenčního designu a karty jdou rozlišit jen podle jiných samolepek, je Leadtek alespoň minimálně inovativní a vybavil karty série 8800 jiným vrchním krytem chladiče a to rovnou ve dvou provedeních (první je červené a druhé modré). Já v útrobách krabice objevil kartu s krytem chladiče v modrém provedení.
Instalace do počítače proběhla naprosto bez problémů, jen jsem kvůli dvouslotovému řešení musel vypáčit jednu zadní záslepku, což i přes mé proslulé manuální schopnosti nebyl nepřekonatelný problém. Po zapnutí počítače jsem se lekl hluku, který se začal z jeho útrob ozývat. Nejdříve jsem podezříval ventilátor na 8800GTS a byl jsem z toho poněkud rozladěný. Jako původce všeho hluku se ale ukázala nedočkavá mechanika NEC-4551a, která se vyloženě na ovladače grafiky těšila a CD roztočila do šílených otáček, jen aby instalace proběhla co nejdřív.
U té došlo k menším komplikacím, protože jsem zapoměl odebrat ovladače původní grafické karty 6800GS a v průběhu odinstalace původních ovladačů s již nainstalovanou grafickou kartou 8800GTS došlo k několika chybám, ale původní ovladače se nakonec nechaly přemluvit a byly v pořádku odstraněny. Poté byl prveden první nezbytný restart a po nabootování systému jsem mohl z přiloženého CD nové ovladače regulérně nainstalovat. Potom další restart a hurá na grafické orgie.

Tip: Pokud bude na konci instalace delší dobu zobrazeno okno s černým pozadím, obrňte se trpělivostí. Úlohu neukončujte, výzva k restartu počítače se zobrazí po 2-3 minutách.
Tip: Podle několika příspěvků na diskuzních fórech se mohou objevovat problémy i při instalaci novějších ovladačů. Proto se doporučuje vždy nejdříve ovladače odinstalovat a poté instalovat nové. (Pozn.: Se stejným problémem jsem se setkal později, když jsem nahradil ovladače Forceware ve verzi 96.89 verzí 97.02. Výkon klesl až o 75% v 3Dmark05 a 60% v 3Dmark06).


2. Srovnávací syntetické testy

Testovací sestava:
[INDENT]CPU: AMD Opteron 144 @ 2430Mhz, default voltage
RAM: 2GB (4 x 512MB Kingston HyperX DDR3500 @ 440 Mhz)
MB: MSI K8N SLI Platinum
HDD: Hitachi Deskstar 160GB
DVD: NEC-4551a
LCD: 20" LCD LG Flatron L2000C-BF
GPU1: 1 x Leadtek Winfast PX6800 GS TDH
GPU2: 2 x Leadtek Winfast PX6800 GS TDH v SLI zapojení
GPU3: 1 x Leadtek Winfast PX8800 GTS TDH
Ovladače GPU1 a GPU2 – ForceWare 93.71
Ovladače GPU3 – ForceWare 96.89
[/INDENT]

[SIZE="2"]Obr.č.4: Porovnání grafických karet 6800GS a 8800GTS[/SIZE]


Testy vycházejí jen z toho, co mám nebo jsem měl doma. Nebylo proto v mých silách udělat to samé s jiným PC nebo grafickou kartou. U testů v konfiguraci GPU2 jsem bohužel našel na HDD jen výsledky z programu Aquamark3 a již nebylo možné provést nové měření v ostatních programech (kartu jsem prodal, později byla prodána i druhá).

Obr.č.5: Syntetické testy


Pozn.: Herní testy jsem nakonec neprováděl, protože prodej poslední karty 6800GS přišel poněkud dříve, než jsem čekal. Subjektivně mohu říct, že zatímco jsem s 6800GS v SLI zapojení hrál plynule Oblivion na maximální detaily v rozlišení 1280x1024, tak s jednou 8800GTS hraju Oblivion v nativním rozlišení monitoru (tedy 1600x1200) a to také na plné detaily. To stejné platí i pro hry Prey a NFS: Carbon.


3. Teploty

Na grafických kartách řady 8800 je použitý nový referenční dvouslotový chladič složený z několika částí (turbínový ventilátor, hliníkový blok, heatpipe, měděný pasiv na jádře). Jeho hlavním principem je vyhánění ohřátého vzduchu ven ze skříně, což je strarý dobrý a hlavně efektivní způsob, používaný prvotně firmou Arctic u svých Silencerů.

Pozn.: Jako první vlaštovku, co se týče jiného designu chladiče, vydala společnost BFG kartu 8800GTX ve water cooled edici. Otázkou je zda a kdy se dostane i na náš trh.

Pro maximální výdej tepla jsem zatížil CPU torture testem v Prime 95, GPU nejdříve mírně rozehřál několika testy Aqamark3 (viz. graf a náběh na cca 70°) a nakonec pustil v loopu 3DMark06. Následující graf ukazuje, jakým způsobem je tento nový chladič schopen držet teploty čipu G80 a pamětí na uzdě:


Obr.č.6: RivaTuner je dobrý sluha :)


Jak je vidět, nový referenční chladič drží teploty jádra v přijatelných úrovních, v zátěži mírně přesahujících 80°C. To je na kartu s 681 miliony tranzistorů v čipu, který je navíc taktován na 500Mhz a vyroben 90nm procesem, velmi dobrá hodnota.

4. Zhodnocení
[INDENT]+ Výkon řady nVidia 8800 je nejméně do příchodu AMD řady 2xxx nesrovnatelný s jakýmkoli jiným dostupným řešením v single zapojení.
+ Potenciál dalšího růstu výkonu s příchodem odladěných ovladačů (u mě navíc potenciál růstu výkonu s novým a lepším CPU :))
+ První karty s podporou DX10
- Cena
- Dostupnost (již se ale poměrně zlepšuje)
[/INDENT]

5. Další info

Pokud postrádáte informace o vlivu přetaktování grafické karty na výkon, tak vězte, že jakýkoli pokus přetaktovat kartu zatím nevedl k natolik rozdílným výsledkům, aby stály za uveřejnění. Rozdíly v řádu stovek (u 3DMark03-05) a desítek (u 3DMark06) lze brát jen jako statistickou chybu. Limitujícím faktorem v dosažení lepších výsledků bude jistě slabý procesor, který nedovolí grafické kartě plnohodnotně využít její potenciál.

Podrobnější informace o architektuře jsou uvedené např. tady:
Specifikace a popis série 8800
Redefinovaná realita
[/FONT]
HEAD (235)|7.12.2006 13:49
Pekny.:)
Zkousel jsi OC?Planuju presne tudle kartu koupit a zajima me oc.
EDIT:Mas tam chybu v tom obrazku porovnani s GF6800gs.GF8800 je vyrabena 90nm procesem.
tequilla (1015)|7.12.2006 14:06
[QUOTE=HEAD]Pekny.:)
Zkousel jsi OC?Planuju presne tudle kartu koupit a zajima me oc.
EDIT:Mas tam chybu v tom obrazku porovnani s GF6800gs.GF8800 je vyrabena 90nm procesem.[/QUOTE]

OC jsem zkousel, ale doplnim ho mozna pozdeji, nebyl cas na dukladne otestovani stability s OC. Jinak ten 80nm proces jsem splasil primo na strankach firmy Leadtek...:notsure
EDIT1: Ale tem se koukam neda moc verit, u 6800GS maji 130nm :stupid.
EDIT2: Opraveno.
HEAD (235)|7.12.2006 14:08
Tak to tam maj blbe:D:mistake.
Potom kdyztak dopln oc.
P@pi (1519)|7.12.2006 14:30
Pěkný článek, škoda těch testů, ale good :thumb.
eraser (0)|8.12.2006 00:11
No, mohol si otestovať aspoň zopár hier a postupne merať s nepretaktovaným CPU a následne takty zvyšovať, aby sa prípadne ukázalo, pre vyššie rozlíšenia, že hlavným ťahačom je grafika.
tequilla (1015)|8.12.2006 09:16
[QUOTE=eraser]No, mohol si otestovať aspoň zopár hier a postupne merať s nepretaktovaným CPU a následne takty zvyšovať, aby sa prípadne ukázalo, pre vyššie rozlíšenia, že hlavným ťahačom je grafika.[/QUOTE]

Pretaktovani a herni testy jsou v planu...resp. jsou rozdelany a mam tam opravdu prekvapive vysledky - i kdyz jak pro koho :). Toho casu bohuzel neni moc, proto to doplnim az po vikendu :( - nejspis dalsim clankem jako pokracovani , protoze tento clanek uz nemuzu editovat.
P@pi (1519)|8.12.2006 13:04
S tou editací to je docela problém. Musel by jsi být moderátorem této sekce, abys to mohl editovat. Editace se prý nedá přiřadit jednotlivému uživateli, pouze skupině (moderátoři).

Ale pokud to upravíš do nějakého inteligentního tvaru (tzn. zkusmo založ téma, přidej značky apod. a pak to nepostuj) a pošli mi to přes SZ nebo emailem a já ti to doplnim, jak nejrychlejš to pude.
tequilla (1015)|5.1.2007 09:58
[FONT="Verdana"]Jako prvni vec se musim vsem omluvit kvuli opozdenemu dodani testu. I kdyz jsem mel vse napsano jiz nekdy v pulce prosince, tak vanoce, konec roku, atd zapricinil mou neschopnost si najit chvilku to sem postnout. Snas se to podari ted a nic do toho opet nevleze :). Z vyse uvedeneho bohuzel vyplyva jedna vec, a to, ze nektere informace nejsou uplne cerstve, ale myslim, ze stale prinosne. Navic by byla skoda to sem nedat, kdyz uz jsem si s tim dal tu praci, ze? ;).
Tedy dekuji za pochopeni a tady to mate:

[SIZE="5"]Přetaktování[/SIZE]
Cílem pokračování článku bude nastínit možnost přetaktování karty 8800 GTS a také vyjasnit, jaký má vliv na výkon grafické karty slabší procesor. Proto přejděme rovnou k věci.

[SIZE="4"]Ovladače:[/SIZE]
Je známo, že s příchodem nové generace grafických karet firmy nVidia byly vydány i nové ovladače, které vzhledem k nové architektuře jádra nejsou kompatibilní s ovladači staršími. Na stránkách downloadu se to projevilo přidáním jedné položky GeForce 8800 series.

Pozn: V současné době jsou k dispozici ovladače ve verzi 97.44, které opravují kompatibilitu s mnoha aplikacemi a hrami. Více zde: http://us.download.nvidia.com/Windows/97.44/97.44_ForceWare_Release_Notes.pdf. Pro testování byly použity ovladače 96.89, aby byla zachována kontinuita s předcházejícím článkem.

Ovladače ForceWare (i v nejnovější verzi) na novou řadu grafických karet s čipem G80 trpí na první pohled celou řadou dětských nemocí. Počínaje možnými problémy při jejich instalaci a konče nemožností přepnutí Control Panelu do klasického zobrazení. V ovladačích je už jen „moderní“ Control Panel, na který jsem si zatím moc nedokázal zvyknout. Z ovladačů není přístupné ani monitorování teplot jádra grafické karty. Sice je tato možnost přítomna, ale po jejím spuštění nás hláška odkáže na program nTune, který volbu zpřístupní a nabídne nám přechod na stránku s programem. Ocenil bych, kdyby se po volbě „Ano“ neotevřela pouze homepage společnosti nVidia, ale rovnou nám byla nabídnuta stránka, ze které se program nTune (aktuálně ve verzi 5.05.18.00). Po instalaci programu nTune nám v Control Panelu přibudou položky „Stabilita systému“ a „Výkon“. Viz. rozdíl na screenech:


Pozn.: Po instalaci nTune lze vidět další dětské nemoci, které se projevují dvoujazyčným překladem, resp. nepřekladem některých položek.

Pokud jste byly stejně jako já zvyklí na rozšíření Control Panelu pomocí Coolbits, tak vězte, že Vám toto fungovat také nebude (alespoň do chvíle než bude vydána nějaká nová verze Coolbits – a kdoví jestli vydána bude). Jedinou cestou k přetaktování je využití nového Control Panelu, konkrétně položky „Výkon“ nebo můžete zkusit štěstí v programech RivaTuner a PowerStrip. U mě RivaTuner sice dokázal monitorovat všechny možné hodnoty, ale při přetaktování karty docházelo k nestabilitě systému a občasnému zatuhnutí. Proto jsem se vrhnul na přetaktování pomocí položky „Výkon“ a následně položky „Upravit nastavení jednotky GPU“. Je fajn, že je v tomto nastavení přítomto tlačítko „Najdi optimální frekevence“. Jen je škoda, že po kliknutí na něj systém zatuhne a objeví se pouze černá obrazovka. Nezbylo nic jiného, než tvrdý restart a stará dobrá ruční práce přes posuvníky s frekvencemi jádra a pamětí. Cílem bylo samozřejmě najít nejvyšší hodnoty obou parametrů, které ještě nebudou mít vliv na stabilitu systému a u kterých se v žádném (ani několikanásobně opakovaném) testu nebudou objevovat ŽÁDNÉ artefakty.

Pozn: Znám totiž bohužel osobně pár „overclockerů“, kteří se sice chlubí jakých zázračných hodnot dosáhnou se svojí kartou XY, ale když se na to přijde člověk podívat, tak na obrazovce blikaj artefakty jako elektrické svíčky z vietnamské tržnice na vánočním stromečku.

[SIZE="4"]Finální hodnota:[/SIZE]
Nakonec se hodnoty přetaktování ustálily na velmi slušných 650Mhz pro jádro (+27%) a 900Mhz pro paměti (+14%, 1800Mhz efektivně). Abych pravdu řekl, tak dosažená frekvence pamětí pro mne byla spíše zklamáním a čekal jsem hodnotu atakující alespoň 950Mhz (1900Mhz efektivně). Použité čipy mají zřejmě jen velmi malou rezervu. I tak je ale fajn, že jsem se dostal alespoň na takty použité u 8800GTX. Graf s přetaktováním můžete vidět zde:


Pozn: Zatímco paměti rezervu neměli téměř žádnou, tak se potvrdilo, že referenční chladič má rezervu solidní. Max. teplota, kterou jsem zaznamenával v průběhu testování nepřekročila 86°C a to ventilátor běžel pouze na 60% svého výkonu.


[SIZE="4"]Testy:[/SIZE]
V další části jsem provedl syntetické testy výkonu v těchto konfiguracích:
1) Procesor Opteron 144 @ 1800 Mhz + 8800 GTS @ 500/1600Mhz – tedy vše default
2) Procesor opteron 144 @ 1800 Mhz + 8800 GTS @ 650/1800 Mhz – procesor default, grafika OC
3) Procesor Opteron 144 @ 2430 Mhz + 8800GTS @ 500/1600Mhz – procesor OC, grafika default
4) Procesor Operon 144 @ 2430 Mhz + 8800GTS @ 650/1800Mhz – vše OC

Graf s porovnáním výkonu jednotlivých konfigurací v syntetických testech:


Z grafu lze vyčíst výsledky, které byly u syntetických testů víceméně dopředu očekávány. Pokud vezmeme v potaz výsledky na defaultních taktech procesoru a poté výsledky s přetaktovaným procesorem, tak dospějeme k názoru, že s přetaktováním procesoru výkon grafické karty úměrně stoupá, ale přetaktování grafické karty samotné na výkon v syntetických testech nemá natolik velký vliv. Překvapivou vyjímkou jsou dosažené hodnoty z programu 3Dmark03, kdy se přetaktování grafické karty projevilo nárůstem o 18%. V ostatních případech se jednalo max. jen o jednotky procent, u Aqamarku3 byl zaznamenán dokonce mírný pokles.

Málokdo z nás ale hraje syntetické testy :) a tak jsem se zaměřil i na testy herní. Chtěl jsem si hlavně ověřit, jakým způsobem bude mít vliv OC grafické karty na výkon ve hrách. Proto jsem z testování (částečně i z časových důvodů) vypustil testy na základní frekvenci procesoru a dále testoval jen s procesorem na 2.43Ghz s nepřetaktovanou a přetaktovanou grafikou.

Testovací sestava:
CPU: AMD Opteron 144 @ 2430Mhz
RAM: 2GB (4 x 512MB Kingston HyperX DDR3500 @ 440 Mhz)
MB: MSI K8N SLI Platinum
HDD: Hitachi Deskstar 160GB
DVD: NEC-4551a
LCD: 20" LCD LG Flatron L2000C-BF
GPU: Leadtek Winfast PX8800 GTS TDH
Ovladače GPU – ForceWare 96.89
Hry: Need for Speed:Carbon, Oblivion, Heroes of Might & Magic V, Prey

Konfigurace her:
Ve všeh hrách byly nastaveny max. detaily, AA, AF, vzdálené objekty, stíny, atd. Prostě jsem to okotlil co to jenom šlo a to vše při rozlišení 1600x1200.
Need for Speed:Carbon – Devil’s Creek Pass (sprint)
Oblivion – dungeon + les a ostatní venkovní lokality
Heroes of Might & Magic V: mapa + boj
Prey – mapa Center of Gravity

Výsledky:


Jako shrnutí hodnot z přetaktování se nabízejí tyto závěry:
1) Programy Aquamark3, 3Dmark05 a 3Dmark06 jsou silně závislé na výkonu procesoru.
2) Slabší procesor Opteron 144 je jednoznačnou brzou pro vyšší výkon grafické karty.
3) Jádro n80 má velký potenciál pro další přetaktování.
4) Přínos přetaktování grafické karty je daleko více patrný u her, než u syntetických testů.
[/FONT]