reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Možné poškození zdroje při častém vypínání ze sítě.

stan19 (19)|2.3.2009 19:33
Zdravim
Poslední dobou čím dál častěji slýchávám od lidí že vypínají pc ze zásuvky (230V) po jeho použití, což i já doporučuji, ale také se začínají objevovat názory o možném nebo spíše určitém poškození zdroje tímto zacházením. Někteří lidé argumentují zbytečnou spotřebou vypnuté sestavy a jinní zase ochranou pc před možným přepětím v síti. Můj pc (skříň) má při vypnutém stavu spotřebu 0W, avšak celá sestava má 11W což už mi po dobu cca 18-19 hodin ve vypnutém stavu poměrně hodně a tak i já vypínám celou sestavu vypínačem na mé zásuvce s přepěťovou ochrannou. Zatím totiž nebyl nikdo, kdo by mě přesvědčil o tom, že tímto zacházením poškozuji svůj zdroj a ani já sám sem nenašel logický důvod proč by tomu tak mělo být. Ani v návodu k mému zdroji (Fortron 400W) sem se nedočetl žádného varování nebo upozornění protože mi zdroj přišel zabalený v bublinkové folii. :-)

Rád bych veděl jak tomu skutečně je a uvítám každý názor děkuji.
Tommula (232)|2.3.2009 19:42
jo to by me zajimalo taky, jelikoz po prichodu doplatku za elektriku taky vypinam na noc celou sestavu vcetne periferii vypinacem na prepetovce... :)
astec (1823)|2.3.2009 20:02
Nějak jsem nezjistil, že by vypínání PC ze sítě mnělo neblahý vliv na životnost zdroje. Vypínají na prodlužce (po korektním ukončení). Zdoje ocházejí tak stajně vypínané x nevypínané
pavel_p (993)|2.3.2009 20:49
Řekl bych, že v období bouřek to má spíš příznivý vliv jinak je to jedno.
EditorPO (2819)|2.3.2009 21:00
Berte to zo strany konstrukcie zdroja. Co je vlastne pre jeho suciastky dobre. Ci trvale napajanie, alebo ne/pravidelne zapinanie a vypinanie. Myslim, ze polovodice prave najviac "trpia" zapinanim, prudovymi narazmi. Stale zapnuty (aj ked obcas v standby) a tepelne ustabilizovany zdroj je na tom asi najlepsie.

Fakt, ze zdroje odchadzaju pri prepati v sieti, sa neda brat do uvahy. Je to predsa len nahodna zalezitost. Niekomu sa to nestane nikdy, inemu pravidelne aj 2krat do roka. Vy sa snazite prist na obecny zaver. Ja by som radsej investoval aj do UPS.
astec (1823)|2.3.2009 21:13
Tak jsem projel statistiku oprav. Za 7 let bylo měněno u 627 PC 68 zdrojů. Z toho v záruce (2roky) 35 ks. Z tohoto počtů PC jede 24/7 cca 50. Asi u 25 PC jsme museli dát UPS ohledně výpadků elekřtiny. Tam odešlo asi nejvíc zdrojů poměrně
pepos01 (518)|2.3.2009 21:26
Počítač mám za 5 let čtvrtý a nevypínám ho ze sítě...odešel vždy funkční bez opravy do historie.
Mám ale např.hifi věž, po každém denním používání ( používám ji pouze v létě- mám ji totiž v ateliéru, kde přes zimu nejsem :) )ji vypínám ze sítě-funkční bez opravy

Tak nevím.... podle mně na to není pravidlo.
trodas (1753)|3.3.2009 00:42
Vypínat odpojením od sítě.

Proč? Inu proto, že součástky, hlavně elektrolytické kondenzátory ve zdrojích hojně používané, mají jen omezenou (a dost nízkou, při plné zátěži a max. teplotě jen 1 000 až 3 000 hodin!) životnost. Úspora elektřiny není tak důležitá, jako úspora životnosti.

Proč? Inu proto, že výrobci cpou do zdrojů pofiderní až rovnou známé špatné kondíky, čímž životnost zdrojů záměrně uměle snižují. Váš zdroj vám tedy vydrží déle, když bude méně používán.

U Eurocase modelů můžete i vyhořet, díky poddimenzované +5VSB větvi zdroje, špatným kondíkům a nebezpečnému návrhu +5VSB zdroje, jenž vždy funguje i při vypnutí (tak je to zamýšleno), dodávajíc mainboardu +5V ...


Jediný argument o proudovém nárazu při zapnutí který výrobci propagují jako mantru má své důvody. a) vydělávat ČEZu b) vydělávat sobě tím, že se uživateli zdroj tak dříve pokazí

Realita je, že každý moderní zdroj má v sobě obvody pomalého náběhu (čiže žádné prásk, bác!) a i ty nejvíc ošizené low-cost krámy mají tlumivku na vstupu. A jak zákony elektřiny říkají, cívka je jako dívka. Nejdříve napětí, potom proud.
Chci vám tu říci, že proudový nástup při připojení do sítě, bude díky aktivnímu PFC či pasivnímu PFC tlumivkou pozvolný.

A ty nejshitovnější zdroje bez aktivního PFC či pasivní tlumivky? I ty mají alespoň malé odrušovací tlumivky, které částečně zbrzdí náraz na první tranzistor ve zdroji tak, že k jeho poškození nedojde ani když zdroj zapnete milionkrát.
Ostatně, je na to dimenzovaný.


Mýtus - časté zapínání a proudové "nárazy" kazí polovodiče. Kdepak, polovodič zůstává stále stejný, dokud ho nespálíte tím, že se nestačí ochladit. Daleko větším nebezpečím než zapínání zdroje je prach kvůli chlazení, povolené šroubky držící spínací mosfet u chladiče a zaseknutý ventilátor.
A největším nebezpečím pro chudák mosfetík není zapínání a vypínání proudu do zdroje, ale špatné kondenzátory, nutící-ho spínat mnohem častěji něž má.


Fakt - mosfet ve zdroji ze zapíná a vypíná 50 000 až 150 000 krát za sekundu. Až budete tak rychle přepínat vypínač, tak se teprve přiblížíte simulaci jeho normální provozní zátěže.