reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

dualboot Vista + XP

zeleny_mungo (57)|4.3.2009 17:00
Zdravíčko...

Potreboval som kvôli nejakým programom doinštalovať Win XP k mojim Vistám. Nejak som bol asi moc sebavedomý a akosi som to nezvládol :-)

Predpokladal som, že to pôjde podobne ako WinXP + staršie Win. Takže som na druhý diskový oddiel nainštaloval WinXP. Po reštarte nabehli len XP, čo samozrejme nevyhovuje. Takže som nabootoval z inštalačného dvd Vista, do tej servisnej konzoly som zadal:

Bootrec.exe
Bootrec /fixmbr (nestačilo, takže ďalší príkaz)
Bootrec /fixboot

No, a teraz pekne štartuje Vista, ale samozrejme bez XP, ktoré sa spokojne fláka na druhom diskovom oddiely.

Otázka: Je nejaký spôsob ako tú Vistu teraz dokopať k tomu, aby som pri štare PC mohol voliť medzi obomi XP tak, ako to bolo kedysi pri dualboote XP+starší Win?

Pozeral som do súboru boot.ini a obsahu príliš nechápem:

[CODE][boot loader]
timeout=1
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect[/CODE]
zeleny_mungo (57)|4.3.2009 17:53
Podľa jednoho článku by malo stačiť použiť EasyBCD, ale ten mi winXP nenájde, a nedá sa pridať :-(
SirAnthony (24)|4.3.2009 18:32
Zkus znovu nainstalovat XP, já je také instaloval 2x. Pak to už bylo podle toho článku. U mě byl jen problém s AHCI na kterých jsem měl nainstalované Visty, ale XP neviděli žádný disk. Přepnul jsem v Biosu na IDE a naštěstí nevznikl žádný problém ve Vistách.
Dojigiri (1629)|5.3.2009 10:57
Nebo zkusit program Vista boot pro pro editaci poloek, možná že ten to najde.

// EDIT nebo ještě použít command line, mělo by fungovat následující (nezkoušel jsem je to z jednoho fóra):

Bcdedit –create {ntldr} –d “Windows XP Professional”
(description lze zvolit libovolně, popisek {ntldr} nejspíš asi taky)

Bcdedit –set {ntldr} device partition=D:
(nastavit partition, kde je systém XP)

Bcdedit –set {ntldr} path \ntldr
(nastavit cestu k ntldr)

Bcdedit –displayorder {ntldr} –addlast
(změnit pořadí aby bylo na konci, asi)
Jeff Brawo (109)|5.3.2009 11:34
to co napsal Dojigiri by melo stacit, pripadne nastavit v boot menu ve vistach
Visty totiz nepracuji se souborem boot.ini, vytovri si jinej bootgui
Ovsem v pripade instalace vist jako druheho OS, uz je vse bez jakehokoliv nastavovani, tam ten dualboot funguje olrajt
pripadne vyuzit nejake aplikace treti strany pro multiboot
zeleny_mungo (57)|7.3.2009 17:03
Prepáčte, už som sem písal odpoveď dávnejšie, nejak sa mi to neuložilo. Vyriešil som to tak, že som to nainštaloval na iný HDD.