reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

PCa jeho spomalení :(

Maiestiq (7)|5.3.2009 16:08
DObrý den jsem normálním uživatel , který používá Windows xp profesional .
(má sestava : "obrazně" ) : CPU : Intel quad core q9300 (2.6 Ghz)
GPU : Nvidia Gtx 260
Ram : 4GB
Tohle držím na velice slušné základní desce , která je tuším dělaná na nvidiu 680i nějak tak ..
Můj stroj napají poměrně slušný zdroj ( 550w) , s kterým nemám problémy .

Můj počítač jsem si zakoupil na konci léta , užíval jsem si her opatrného surfování , (antivir NOD32) vše jelo jako po másle ,spnil se mi můj velký hráčký sen a já si užíval hry na High End pc .. Jsem výhradně Hráčem WoW a CoD - tyto hry nejsou nijak pro pc náročke max deatily grafiky - a mám stálých 200+ fps a pc se nepřehřívá , zde bych ještě dodal , že podle toho jak jsem zkoušel je větrání v pořádku (no můžu se taky pekelně mýlit ) Ostastně i další hry jako Crysis je toho spousta jedu s přehledem .

Má radost trvala až do předvánočního období a pak to přišlo .. :(
Hraju si v klidu nenáročnou hru FPS : 200 + ! a najednou Freeze a začalo se to freezovat ůplně v každe hře .. ale stále fps + 200 normální teplota . no napadlo mě zkusím obnovit systém o pár dní , vše jsem udělal jak se sluší a patří znovu jsem naistaloval Antivir a dal jsem Diagnostiku ( tu jsem dal i před "vracením času ") . A bylo po problému .
o čtyři dny později : den před štědrým dnem se to stalo zase nno nedělal jsem už nic šel v klidu ve vánoční náladě spát . Štědrý den : zapnu pc začátek dobrý a ted přišlo na kámen urazu jak se nabíhá windows xp a běhá tam ta čárka (jakoby loading ) . Místo 5 přeběhnutí ktere trvá asi 8 sec to začalo přebíhat asi 40+ a asi minutu což je teda hoodně velký rozdíl a všude stále ok fps normál ale freezuje se to :( . na konci ledna jsem se rozhodl k razantnímu řešení úplné naformátování - úspěšně .

měsíc zase hráčův sen vše ok :) zádné viry ani nevyskočily nic prostě klid radost pohoda harmonie . Pár dní z5 hraju a začaly freezy ( u wow) z ničeho nic nic jsem nestahoval ani neistaloval . a vše zase v pohodě fps 200 + ... o den později ráno . Místo 5 sec načítání 2 minuty .. ZDěšení , zkusil jsem všechno co mě napadlo a co bylo v mích silách ( je mi jen 15 tak mě zkuste i tak brát ) nicméně virus poškození nenalezeno nic .. Skutečně newím , a tak vás zkušené žádám o radu / návod / nápad co to může způsobovat a co můžu dělat ..

Děkuju za vaše Nápady / rady kdo bude vědět prosím něco postnete , za případné gramatické nedostaky se omlouvám ..
speedsnail (4876)|5.3.2009 16:12
Ahoj, vítej na SHW fóru.

Můj tip je že se disk přepíná do PIO módu, vzhledem ke (ne)kvalitám chipsetu nVidia 680 by mě to vůbec nepřekvapilo. Podívej se do HDTune a udělej test rychlosti disku, sem dej screenshot.
Maiestiq (7)|5.3.2009 16:43
Ahoj děkuji za rychlou odpověd vaše stránky forum i lidi tady u vás jsou cool, když jsem se díval jestli někdo nemá stejny problém ( nenašel jsem ) je to možné že to tu je ale ...

Jenže v té době mi to příšlo jako velice šlušné ( chipset 680) . Nicméně jsem úplná lama a umím na pc strašně málo oproti vám co jste tady / respect .

Co je zkratka PIO mod opravdu nevím tento pojem slyším porpvé v životě . :)
Přikládám screen to mi vyjelo
HDTune_Benchmark_ST3320620AS.png
kevin00 (10238)|5.3.2009 16:51
PIO mod:
Pravé myšítko na Tento počítač ? Vlastnosti ? záložka Hardware ? Správce zařízení ? Řadiče IDE/ATAPI
Pokud rozklikneš toto umístění, tak poklikej Primární/Sekundární IDE kanál a tam nastav DMA (pokud je k dispozici) - viz. příloha

EDIT:
V HD Tune se podívej na záložku Info
01.jpg 02.jpg
Maiestiq (7)|5.3.2009 16:59
Ok takže jsem se tam podívaj a vše jak má být . Opravdu děkuji za ochotu pomoci .

Přikládám další Screeny z HD tuneru : info a zkoušel jsem chyby .
HDTune_Error_Scan_ST3320620AS.png HDTune_Info_ST3320620AS.png
r34ktor (7477)|5.3.2009 17:10
[QUOTE=Maiestiq;226338]Přikládám screen to mi vyjelo[/QUOTE]
Screen opravdu v pořádku není. Odeber ve Správci zařízení příslušný řadič, a nech ho po vyžádaném restartu znovu nainstalovat. Potom znovu proveď test.
Maiestiq (7)|5.3.2009 17:24
Provedl jsem na doporucení a odinstalov a znovu jsem naistaloval ty řadiče naběhlo se mi to už zase o poznání lépe dodělal jsem test přikládám screen a co ted ? :)



Pokud se problém vyjevý vyřešen což pochybuju jak mám tomuto předcházet a co to způsobuje tyto " chyby řadičů" a taky by mě zajímalo co se vlatně stalo . :)
HDTune_Benchmark_ST3320620AS 20.png
r34ktor (7477)|5.3.2009 17:35
[QUOTE=Maiestiq;226354]Provedl jsem na doporucení a odinstalov a znovu jsem naistaloval ty řadiče naběhlo se mi to už zase o poznání lépe dodělal jsem test přikládám screen a co ted ? :)[/QUOTE]
To už vypadá v pořádku. ;)

[QUOTE=Maiestiq;226354]Pokud se problém vyjevý vyřešen což pochybuju jak mám tomuto předcházet a co to způsobuje tyto " chyby řadičů" a taky by mě zajímalo co se vlatně stalo . :)
[/QUOTE]
Příčin může být řada:
  • Chybný ovladač (zkus mrknout, zda není dostupná aktualizace)
  • Problematické NCQ (vypnout v ovladači, nebo disk přejumperovat na SATA/150)
  • Problém s napájením (co máš za značku zdroje?)
  • Vadný kabel (mrkni ve SMARTu disku na položku Ultra ATA CRC Error Rate; pokud bude nenulová, kabel vyměň)
  • Vada řadiče na desce (mohl by pomoci nový BIOS, jinak reklamace desky)
  • Vadný disk (reklamace)
Maiestiq (7)|5.3.2009 17:46
  • Chybný ovladač (zkus mrknout, zda není dostupná aktualizace)
  • - Zkouším provedeno
  • Problematické NCQ (vypnout v ovladači, nebo disk přejumperovat na SATA/150)
  • - Skutečně por mě Spain village :) nevím jak poznát Problematické NCQ :)
  • Problém s napájením (co máš za značku zdroje?)

  • Vadný kabel (mrkni ve SMARTu disku na položku Ultra ATA CRC Error Rate; pokud bude nenulová, kabel vyměň)
  • Tohle newím jak pro mě cizí pojem kde to udělat ? :)

  • Vada řadiče na desce (mohl by pomoci nový BIOS, jinak reklamace desky)
  • Vadný disk (reklamace)

  • tak tyhle dvě varianty mě netěší pokud se bude problém opakovat budu nucet to udělat .
    speedsnail (4876)|5.3.2009 17:48
    Bingo! Je to tedy tím přepínáním disku do PIO módu (jistě sis na grafechvšiml těch zásadních rozdílů v rychlosti disku a vytížení CPU)

    Řešení: no Reaktor opět skvělý :thumb , vyjmenoval všechny možné příčiny.

    Já bych se v první řadě orientoval na zmíněnou aktualizaci biosu základní desky a ovladače chipsetu nVidia.

    edit: výpis s.m.a.r.t je v HDTune záložka "Health"
    Maiestiq (7)|5.3.2009 17:59
    tak přidělávám další zcela amaterský post :) V biosu jsem ještě nedělal to se dá jen při bootu ne ? Zkoušel jsem aktualizovat a nic podívám se ještě na stránky intelu co tam najdu . přidávám health creen .

    Děkuju ještě jednou za odezvu a uvedení příčin tohoto problému .
    /salute před vámi
    HDTune_Health_ST3320620AS.png
    r34ktor (7477)|5.3.2009 18:23
    [QUOTE=Maiestiq;226375]Zkoušel jsem aktualizovat a nic podívám se ještě na stránky intelu co tam najdu[/QUOTE]
    A co tam budeš hledat? Ovladače pro desku jsou na stránkách nVidie.

    [QUOTE=Maiestiq;226375]přidávám health creen .[/QUOTE]
    SMART je OK.
    Maiestiq (7)|5.3.2009 19:06
    [QUOTE=r34ktor;226382]A co tam budeš hledat? Ovladače pro desku jsou na stránkách nVidie.


    SMART je OK.[/QUOTE]
    jsem se přepsal :) X) už jsem to potahal a zatím se PC drží slušně
    Z3mi (1)|11.7.2011 11:58
    Zdravím všechny...Mám podobný problém s PC...
    -Konfigurace - Intel Core2 Quad CPU Q6600 @ 2.40GHz,4.0GB RAM,NVIDIA GeForce 9800GT 1024MB
    -Disk - Seagate 7200.11 500GB 32MB SATA II
    -Operační systém - Windows XP Professional SP3
    -Základní deska - MSI P43 NEO3-FR s775
    -Zdroj - FORTRON FX500-A 500W
    -Počítač byl zakoupen 13.11.2008

    -Počítač fungoval celé roky bez problému,žádné přehřívání ani sebemenší problém...Co se týče nejnovějších her,fungovaly též bez problému...V poslední době mě zaráželo občasné zamrznutí systému,např.Hraji CoD MW2,běží svižně,přesně jak má jít a po cca 6 minutách hraní se zaskne,nezbývá než tvrdé vypnutí,nic jiného nereaguje...Ale teĎ příjde ta zvlášnost,znovu spouštím PC a zapne se po 4 sekundách vypne,zase zapne,znovu vypne a až na potřetí se chytne,ale dělá to takto každý den.Bez problému najeden Windows a funguje tak jak má,ovšem když znovu zapnu jakoukoliv hru,vše jde spomaleně a i když dám vše na minimum,žádná změna...Systém jsem prověřil NOD32 a bez virů,nechal zkontrolovat TuneUP a problémy zde závažnější nebyly,systém mám originální a byl reinstalován před 6 měsíci...Myslím si,že Softwarová chyba to asi nebude,myslíte že to bude Hardware???Nejsem v těchto věcech moc zběhlí proto se ptám vás odborníků...Prosím o radu co s tím dál...Děkuji
    lavjoy (1628)|11.7.2011 12:20
    V biosu hod vše na default,jen boot nastav a otestuj stabilitu pc třeba v prime95.Tyto příznaky nasvědčují tomu že zdroj již zřejmě nestíhá nebo odchází.Můžeš ho rezebrat a zkontrolovat zda-li není vypouklený či vyteklý nějaký kondík apod....
    Nemesid (27)|11.7.2011 12:59
    Maiestiq: Na to že ti je 15 tak docela klobouk dolů. Dost pisatelů by si z tebe mohlo vzít příklad jak popisovat a následně reagovat na návrhy radících.

    Z3mi: Založil bych nový topic, tady to bude málokdo hledat. Když se ti to takhle vypne, zkoušíš ho zapnout hned nebo jsi i někdy počkal (řekněme 5-10m) a pak to teprve zkusil. Takhle to opravdu vypadá na přehřívání. Kde sledovat ti nejlépe popíší zdejší starousedlíci. Já bych pro začátek otevřel case a shlédnul ho na zanesení větráků, popřípadě usazení chladiče na procesu.