Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon TVFreak.cz  TV Freak   Fórum Favicon Digimanie.cz  Digimanie   Fórum   Galerie
Strana 7 z 8 PrvníPrvní ... 5678 PosledníPoslední
Zobrazené výsledky: 91 až 105 z 112

Téma: Víkendová diskuze: Jaký byl váš první počítač?

Nováček
    Registrace
    Nov 2007

Muj prvni, ke kteremu jsem se dostal, byl patrne nejaky 386 s 8 MB RAM, pozdeji 24 MB
    Dale to slo raz na raz - Pentium 100 MHz, 32 MB RAM 850 MB HDD; potom Pentium III 1 GHz 256 MB RAM, GF 2 MX 400, a dneska, viz podpis.
    To byly "rodinne" pocitace. Jeste bych tam mohl pridat dva notebooky, ktere jsem pouzival a pouzivam.
    Odpovídat lze po přihlášení

Nováček
    Registrace
    Mar 2009

Tak pokud by to byl ten, na který jsem si sám vydělal, tak se musím vrátit tak do roku 1991 a jeho konfigurace byla na svojí dobu docela super. Jestli si dobře vzpomínám, stál asi 16000,- a byl dovezen z druhé ruky z Německa.

PC Sanyo (skříň byla doopravdy značková)
    286/12MHz, koprocesor 287
    1 MB RAM (SIM), později 2MB
    2x HD (10 a 20 MB) MFM 5,25"
    1x FD 5,25"
    GK CGA, později EGA
    13" monitor

PS: po 2 letech studia jsem ho prodal za 10k a šel do 486 na hvězdných 40MHz

Karel Endler

První vlastní (služebních bylo samozřejmě víc včetně noťasů) by Celeron 450 MHz + to ostatní, tedy nic zajímavého. Ale první počítač, se kterým jsem měl něco do činění, byl děrnoštítkový Aritma 100 v roce 1972.

Tranzistorový, dekadická sériová logika, takt 1 MHz, paměti na magnetostrikčních linkách. Vstup štítky nebo páska, výstup štítky nebo bubnová rychlotiskárna. Místo obrazovky pár kontrolek a tři číslicové indikátory (doutnavkové) s indikací prováděné instrukce. Pár funkčních tlačítek, nejbližší klávesnice byla o tři místnosti dál u děrovačů a přezkoušečů děrných štítků...

Obyvatel SHW Avatar uživatele Ivo Mašek
    Registrace
    Feb 2007

Kamarádi mi propašovali roku 1988 SinclairZX z Anglie. A s hrou "Útok na Moskvu". Když se vžijete do roku 1988 a k tomu ta hra, kde jste likvidovali svého největšího nepřítele - no prostě bomba . Hra byla na dnešní dobu velmi primitivní a graficky na zoufalé úrovni. Ale na tehdejší dobu to bylo něco úžasného. Zapojovalo se to na obrazovku TV. Tedy černobílý obraz.
    Můj první skutečný PC byl také svým způsobem "zázrak". Motherboard od firmy PC100 pro Intel P1 a s čipovou sadou ALi. Mělo to už i AGP, ale 2x. Tenkrát jsem si na to nainstaloval od ALi drivery pro verzi 4x. Tento PC i po mnoha úpravách (patici doplnil nástavbou pro S370, takže jsem měl "super výkon" Pentium 500MB ) letěl asi po 3 letech do koše a nemám z něj na památku nic. Ale nikdy před tím, ani potom jsem se s ničím tak nenervoval, jako se skvělým PC100. Na tento zázrak opravdu nikdy nezapomenu. A tak jsem se postupem času dopracoval přes různé "kečupy" (Tomato), ASUSy až po dnešní GigaByte.
    Jestli se mezi PC dá počítat i Pragotron s děrkovacími štítky - tak potom by to byl rok 1978.
    Naposledy upraveno uživatelem Ivo Mašek: 08-03-2009 v 21:17

Starousedlík SHW Avatar uživatele trodas
    Registrace
    Oct 2007

Můj první počítač? Amiga 500

Někdy v roce 1987 mě uchvátila počítadla. Začal jsem, neb počítadlo nebylo, studiem veškeré dostupné literatury. Následně následovalo zvažovaní dostupných počítačů (Cray nepadal z finančního hlediska bohužel do úvahy). Protože každý vlastník toho svého miláčka vychvaloval nad nebesa, tak nezbylo, než si udělat obrázek sám, a ošahat si ty vychvalované stroje. No, realita nikdy nebývá tak krásná jako idealizované vyprávění (možná znáte sami...) a tak se hledání začalo komplikovat. Hodně mi při něm pomohli lidé jako můj spolužák Tomáš Nohejl, či soused Tomáš Kvarda, jenž dostal Atárko a Petr Král, který měl stroj Commodore64. Realita pomalého načítání programů z páskových jednotek, při současné mizerné spolehlivosti na mě mocně zapůsobila. Specielně Kvardovy eperimenty s turbo nahráváním (HW úpravou magnetofonu) a realita "mizení dat" při skladování programů na 90min kazetách (tenký pásek = data se nevzájem ovlivňují) byly velmi poučné. Jedno bylo jasné, počítač jedině s disketovou jednotkou, neboť kazety prostě nebrat... Sinclain 128 s vestavěnou disketovkou, jenž jsem spatříl v Sinclain klubu na stanici techniků u Michalova, kam mě zavedl Tomáš zvládal nahrávání velmi svižne, ale visuelní stránka, stejně jako prezentace stroje ze strany majitele byla nevábná. Atari bylo v grafice o nekolik mílí před přestárlými Sinclairy a ani téměř 80kBy paměti u českého "Sinclair klonu" Didaktika (Atari melo 64k, a orginál pěkný černý Sinclair jen 48k) nekompenzovalo šílenou klávesnici. Pravda, proti tomu, na čem jsem měl programoval ve škole (IQ 151) byla klávesnice zlatá, ale to mě nemohlo uspokojit. Zlaté atárko a jeho F-klávesy, ufff, po psaní na IQ151 jsem dostával křeče do prstů a hraní her bylo čirým masochismem. Kdo nevěří, tomu doporučuji si IQ151 vyzkoušet a nechť má na paměti, že nové klávesy šly ještě více ztuha.

No, vzhledem k tomu, že jsme stavěli a otec na mé šílenství nehodlal reagovat jsem byl stále bez počítadla. V prvním ročníku přišel převrat a tím se otevřeli nové možnosti. Z těch možností vypadala nejlépe Amiga. Už dříve jsem o ni četl různé zkazky, co jsem četl bylo přímo neuvěřitelné, a také nebyla možnost si ji nikde osahat, takže zůstávalo jen u snění. S pádem železné opony se ale reálně ukázala možnost - můj prastrýc z otcovy strany, byl za války totálně nasazený a našel si tam ženu a v německu zůstal. Na naše poměry si žil královsky, takže za vydatného přispění otce jsme tam "jako zavezli babičku na návštěvu", a v prvé řadě se jelo pro počítadlo, aby mě otec ode mně klid. Výprava vyšla podle očekávání, byla ukoristěna Commodore Amiga 500 s myší, systémem a pár extra programy a disketami, 9-ti jehličková tiskárna Commodore a TV modulárorem, aby se to celé dílo dalo zapojit na TV a něco na ní bylo vidět a slyšet. To celé za něco přes 1100DM, což mi předpokládám otec do smrti nezapomene. Kdyby jen tušil, že to byl jen začátek problémů!

Nováček
    Registrace
    Jan 2009

Můj první kontakt byl ve škole s programovatelnou kalkulačkou TI-58. To byl školní rok 1980/81. V následujícím školním roce jsem ji měl i několikrát půjčenou na výkend domů. V roce 1985 jsem nastoupil do fabriky jako programátor a začal se učit programovat (za komančů bylo možné i takovéhle zvěrstvo). Tam byl jako hlavní systém sálový EC 1021. Paměť měl 64 KB, nová data četl z děrných štítků, ukládal na 1/2" mag. pásky - 5 stojanů velikosti menší skříně, nebo na výměnné diskové svazky - 8 stojanů velikosti velké pračky, disky o průměru cca 30 cm s šesti kotouči a deseti aktivními plochami s celkovou kapacitou 7,25 MB (celkem jsme těch disků měli asi 100), dvě řádkové rychlotiskárny, dva snímače děrných štítků. V těch diskových stojanech byly hlavní motory na pohon disku o výkonu 1 kilowatt, celý systém si dokázal vzít až 20 kW.
    Doma, můj první vlastní byl ATARI 800 XE (64 KB RAM, kazeťák, procesor 6502@1,7 MHz) někdy od roku 88 nebo 89.

Neregistrovaný

Sinclair 48kB RAM

Neregistrovaný

Můj úplně první počítač byl papírový počítač CGS z časopisu ABC mladých techniků a příroděvdců (více zde: http://www.root.cz/clanky/papirovy-pocitac-cgs/ ). Psal se rok myslím 1986. To se ale asi nepočítá... :-)

Můj úplně první elektronický počítač byl ale Atari 800 XL s osmibintovým CPU 6502 / 1.8 MHz a 64 kB RAM. K tomu jsem měl kazeťáček Atari 1010, který jsem si upravil na přepínání dvou stop (dvojnásobná kapacita, protože standardní záznam byl pouze mono na jednu stopu). Později jsem dobudoval Turbo 2000, u kterého už se aplikace nanahrávaly půl hodiny, ale pouze několik vteřin.
    Mnohem později jsem pořídil jednojehličkovou tiskárnu BT100, která tiskla zdrcadlově pomocí kopíráku (tisk 1 stránky v grafice trval cca 40 minut). Dokonce při použití barevných kopíráků šlo při ručním rozkladu obrazu na jednotlivé barevné složky vytisknout na více průchodů i jakžtakž barevný obrázek. Vrcholem byla ruční předělávka na scanner, kdy se vedle tiskové hlavy umístilo do uříznuté injekční jehly světlovodné vlákno (ukradené z Prioru z těch tehdy moderních "chlupatých" lampiček), které vedlo dovnitř tiskárny k fototranzistoru. Pak už stačio jen dobastlit rozhraní a scanner za pár šupů byl na světě.

Na Atari jsem se naučil programovat v Basicu a později i v Assembleru (dodnes vzpomínám na úžasnou knížku "Velká kniha peeků a pouků", která za pomoci příkazů PEEK (čtení registru) a POKE (zápis do registru) odhalovala celou struktury paměti tehdejšího "Atárka"). Bohužel jsem při pozdějším přechodu na PC z assembleru vypadl, protože jsem prostě nepochopil adresaci tak velké paměti :-)

Nováček
    Registrace
    May 2006

Sinclair ZX Spectrum
    Atari 800XL (později +256kB RAM)
    Samsung S550-i286, 1MB Ram, HDD 20MB, FDD 5,25+3,5" GK EGA, monitor EGA

Pravidelný diskutér
    Registrace
    Feb 2007

Citace Původně odesláno od trodas Zobrazit příspěvek
    Můj první počítač? Amiga 500
    Peknej pribeh.

BTW kolik z nas udrzuje nejakeho veterana v chodu?
    Ja tu mam AMD K6 400mhz socket7, 192mb ram 80gb HDD, 2mb VGA ktery slouzi jako download server. Akorat jsem musel CPU podtaktovat na 350mhz kvuli stabilite a asi budu muset opet stahovat frekvenci.
    Na ve skrini je par dalsich funkcnich desek socket 7, spousta PCI grafik (Nektere obcas pouzivam s modernim HW treba Ati Rage PRO 8mb.) Nejake ty pameti, rozsirujici karty a procesory.
    Dale se tam skryva rozebrany 386 notebook od Philipse. Mrtvy disk, baterie, zadny zdroj ale jinak funkcni. Rad bych ho dal dohromady. Jako nejvetsi problem vydim zdroj.

Starousedlík SHW Avatar uživatele Richmond
    Registrace
    May 2008

Sinclair ZX Spectrum (cernej, gumak), Sinclair ZX Spectrum otcovi vyroby (vandal-proof klavesnice, joystick z merkura = neznicitelna dvojice), ZX Spectrum +2 (to uz melo integrovanej kazetak a klavesnici ala pc, v ty dobe nehorazny delo) pak jinak nezajimavy stroje (ikdyz cmd mel v ty dobe slusnou hudbu, otcova amiga 4000 zase umela lidem namontovat uces na pockani atd...) pak uz jenom samy skoro-pc (xt) a pc, ale stejne jsem mel nejradsi to spekrum eeee-kch-kch-kch-eeee

edit: mel nekdo v ruce cesky pmdecko?
    Naposledy upraveno uživatelem Richmond: 09-03-2009 v 17:58

Pravidelný diskutér
    Registrace
    Sep 2006

můj první PC sem dostal na vánoce 2001
    CPU:AMD Duron 800Mhz, MB:ECS K7S5A, GPU:nVidia TNT Riva2, HDD:Seagate 20GB, RAM: 32MB

Neregistrovaný

No tak moje prve pc bolo pentium 75 Mhz, myslim ze 8 MB RAM (neskor rozsirenych na 24) Graficka karta ani neviem 800 Mb harddisk, disketova mechanika, s monitorom daewoo 14", klavesnica. Kupovany bol niekedy v roku 1997. Obsahoval DOS, neskor nainstalovany win 95 - pomocou diskiet Nasledne som dokupil mys a az neskor CD-ROM, zvukovu kartu, rozsirena bola aj graficka karta ale uz neviem na kolko MB.

Moja prva hra bola need for speed 1 nainstalovana pomocu asi 30 diskiet Neskor duke nukem, dave

Neregistrovaný

Můj první počítač bylo Pentium III 450, 64MB RAM, grafika Riva 128 16MB, 6.4GB disk Hitachi (5400rpm), zvukovka ESS AudioDrive a s 15" CRT Yakumo, který vztekle klapalo při každé změně rozlišení. OS byl Windows 98 SE.

Počítač jede doteď, jen grafika se upekla (nahrazena Radeonem 9200SE, výkon ve hrách se zvýšil snad dvojnásobně - dal se na tom hrát Freelancer bez jedinýho zaškubnutí . A teď je tam 128MB paměti, CD vypalovačka a DVD čtečka. Používá ho máma jako psací stroj, už delší dobu uvažuju že jí pořídím něco trochu novějšího a rychlejšího (tohle není schopno ani plynule přehrát video na youtube ), ale zas tahle mašina slouží už snad devět let, mám k tomu trochu vztah .

Nováček
    Registrace
    Oct 2007

ATARI 8OOXL, v r.1988

Strana 7 z 8 PrvníPrvní ... 5678 PosledníPoslední

Podobná témata

1. Víkendová diskuze: První krůčky s Mega
    Od Pavel Kovač v sekci Víkendové diskuze
    Reakcí: 13
    Poslední příspěvek: 03-02-2013, 18:52
  2. Reakcí: 58
    Poslední příspěvek: 26-01-2013, 11:50
  3. Reakcí: 19
    Poslední příspěvek: 19-02-2010, 15:12
  4. Víkendová diskuze: Jaký je váš ideální počítač?
    Od husky14 v sekci Víkendové diskuze
    Reakcí: 32
    Poslední příspěvek: 16-04-2009, 23:05
  5. Víkendová diskuze: Počítač za vysvědčení?
    Od Karel Polívka v sekci Víkendové diskuze
    Reakcí: 36
    Poslední příspěvek: 02-07-2008, 16:48